Stanje zavisnika u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
bgovac
Posts: 10
Joined: Sat Dec 14, 2013 5:43 pm

Stanje zavisnika u Srbiji

Post by bgovac »

Ja zivim u Srbiji sada vec preko godinu dana i hteo sam da napisem neke stvari koje sam primetio kod ljudi ovde i kako kultura mnogo ima veze sa ponasanjem zavisnika i kakvo misljenje oni imaju o sebi.

Ja sam prilicno mlad (oko 25) godina, ali imam bas puno iskustva sa veoma raznim ljudima i takodje raznim ljudima koji su zavisnici u raznim fazama i supstancama.

Upoznao sam neke ljude i preko ovog sajta (nisam za pisanje imena), pa se druzio neko vreme, a i van sajta. Imao sam dobra i losa iskustva.

Jednu stvar sto mislim da mnogo otezava ljudima u Srbiji, mislim o zavisnicima, je da su oni prihvatili da su oni "to". "ja sam narkoman". Sta god to znacilo. I onda oni prilagodjavaju svoje ponasanje time. Vise im neke stvari ne smetaju da rade, menja se nacin govora, ponasanja i tako dalje. Ljudi nisu vise diskretni, neko eto to je tako, ja sam narkoman i to je sve normalno.

Taj ceo odnos sa drogama u nasoj zemlji, a ja i verujem u regionu, je mnogo los za ljude koji koriste bilo koju substancu. Ima to misljenje u drustvo kao da je droga najvece zlo sto postoji, a ljudi koji to koriste su najgori ljudi. I sto je najgore, i ti ljudi koji koriste supstance misle isto tako. Oni isto veruju da su oni mnogo losi i nebitni i ono naj naj gore.

Pa kako da ocekujes od coveka koji misli da je najgori da se ponasa dobro ili da ima neku perspektivu u svojim zivotom?

Ljudi dopuste da ih to koriscenje definise kao osobu, sto je strasno. Cim se to desi u glavi, da imas takav pogled ka sebi, skidaju se rukavice i spreman si na sve. Ti ljudi izgube svoj moral i principe, a koriste to sto su narkomani da to opravde.

Pa to nije ni cudno, ipak to je sta narkoman radi, jel tako?

Neznam, ja ne verujem u takve gluposti. Mislim da taj pogled na samog sebe je mnogo losiji nego bilo kakva droga, i da ustvari ta nasa kulture samo promovise takva ponasanja.
bgovac
Posts: 10
Joined: Sat Dec 14, 2013 5:43 pm

Re: Stanje zavisnika u Srbiji

Post by bgovac »

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PdsN_vYZ3w8[/youtube]

Postoje titlovi na youtube-u. odlican govor
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: Stanje zavisnika u Srbiji

Post by david »

Za ovaj gore post koji si napisao... mislim da je to jedan vid pogleda ili da se konkretnije izrazim tvoj subjektivni pogled koji je nastao iz tvog dosadašnjeg iskustva do danas, svakako mislim da nije dobro generalizirati ovisnike ili kako si ti rekao narkomane jer smo svi individue i imamo jako različite poglede na svijet i okolinu .... naravno ima nekih jedinstvenih obilježja koja većina ovisnika ima ali je to zanemarivo naspram cijele osobnosi i ličnosti koju ima svatko za sebe.... ali dobro je uvijek izražavati mišljenje te te zbog toga pozdravljam na forumu , i svakako samo naprijed ....
bgovac
Posts: 10
Joined: Sat Dec 14, 2013 5:43 pm

Re: Stanje zavisnika u Srbiji

Post by bgovac »

^^bravo

upravu si nisam to dobro napisao nisam hteo da kazem da su svi takvi. to su samo neka moja iskustva kojih sam imao vrlo malo.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Stanje zavisnika u Srbiji

Post by nepopravljiv »

meni je moj psihijatar govorio jos davno svi ste vi narkomani isti i onaj tamo u japani i vi odje.dok se drogiramo sve je ok.nepostoji nista sem droge.ja narkoman kakve veze ima daj,daj DAJ.to je ono kad prihvatis ja sam narkomancina das se citav u to.od jutra do sutra dan za danom ,godina za godinom i na kaj normalno da ce sve to izgledati potpuno normalno i da sam sebe covjek dovede na neki primitivni nivo.ja sam drogas pa sto ima veze idemo dalje... za iste pare. :bear: a stanje zavisnika u Srbiju je kao u citav svijet i Beograd :D :D :D
Post Reply