Concerta

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
Zmaj
Posts: 59
Joined: Wed Nov 03, 2010 5:11 pm

Concerta

Post by Zmaj »

Pozdrav svima,interesuje me da li je neko trenutno na leku Concerta, od koliko mg i kako se oseca??? Unapred hvala za odgovor....
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Concerta

Post by Voyager »

Evo ja sam.

Moram samo da napomenem da su mi uz to bili prepisani prvo Rivotril 1/4 ujutru i 1/4 uvece i to sam pio od 2006. do 2010.
Nakon toga Eftil, 1/2 tablete ujutru i 1 tableta uvece.
To je inace neki standard prepisati psihostabilizator uz ADHD stimulans, bolji efekat, manje nezeljenih efekata, stabilnija psiha i emocije i nemas problema sa spavanjem.

Od 2006. sam poceo sa raznim testovima i 2008. sam dobio dijagnozu ADHD F90.0.
U pocetku sam dobijao Concertu od 36mg, pa sam onda na kratko zbog cene pokusao sa Ritalin IR tabletama 10mg 3x dnevno, ali je shit, osecao sam se bedno nakon druge doze, sav povucen i cutljiv.
Pa su me tada razvaljivali reklamama za Focalin XR i to je bilo bas super, ali zbog cene sam ga batalio - jedna bocica Focalin XR me u Wallmartu SA KUPONOM izadje 230 dolara, sto je skromnih 170 eura...idi bre...

E onda je doslo leto 2012., ufurao sport, skinuo se sa opijata, ovo ono, pa sam potpuno ukinuo Ritalin do evo pre par dana.
Bilo mi je okay tokom tih godinu i po dana bez icega, ali od Decembra 2013. sam ponovo poceo da imam razne tipicne probleme i to me je ometalo u stvarima kojima se bavim i koje zahtevaju dobru koncentraciju i paznju.
Pokusao sam prvo da istrpim, medjutim nece.
I evo sada sam se pre 4 dana vratio na Concertu i Eftil.

Concerta 36mg jedna dnevno.
Eftil 1/2 tablete ujutru, 1/2 tablete uvece (to je neki minimum i meni je dobro)
Za sada je sve okay, bolje mi je.

Mada, nekim danima mi ne treba Concerta, to je tako za mene oduvek i bilo, a to je i preporuka WHO-a u tretmanu ADHD-a.
Sta ce mi Cocnerta ako recimo idem na plivanje ili na tenis ili neku drugu fizicku aktivnost gde se vec luci puno dopamina i sve radi kako treba i nakon toga se osecas vrhunski - tada nije potrebno.
Gledas da kad god mozes, ne koristis je.

Nisi rekao nijedan licni razlog zbog kojeg te zanima Concerta, tipa koju dijagnozu imas i sl., mogao bih mnogo vise saveta da ti dam.

Concertu vecina dece i odraslih dobro tolerise, ali postoje nezeljeni efekti i kod nekih mogu da budu izrazeniji i da bas zasmetaju.
To vazi za celu ekipu ADHD/ADD lekova.
Znaci prvi sto moras imati na umu je da ne bi nikako smeo da pocinjes terapiju sa Ritalinom (ili Concertom) ili nekim drugim slicnim lekom ukoliko imas neku urodjenu srcanu manu ili neko drugo srcano odnosno kardiovaskularno obolenje.
Ritalin i ostali ADHD lekovi su takodje kontraindikovani kod dece i odraslih koji boluju od psihijatrijskih obolenja kao sto su sizofrenija, psihoza, sizoafektivni poremecaji, anoreksija, bulimija - Ritalin i slicni lekovi mogu opasno pogorsati ta stanja.

To ce ti vec sve tvoj lekar reci i na njemu je da obrati paznju na takve stvari i da ispravno odradi dijagnostiku.

Tokom terapije Concertom, mogu se u pocetku javiti glavobolje koje pocnu tamo nakon 10 sati od uzimanja tablete, ponekad i ranije...zatim se mogu javiti anksioznost, nemir, znojenje dlanova, vrtoglavica, dispepsija (suva usta), itd.
Jos jedan, po meni bas nezgodan nezeljeni efekat Ritalina/Concerte je da imas problema da zaspis cak i 4 sata NAKON sto je prestala da deluje.
Znaci uzmes recimo Concertu u 8 ujutru i dodje ponoc i ti ne mozes da zaspis.
To se doduse desava i sa Ritalin IR tabletama koji deluje 4 sata - znaci uzmes ga u 4 popodne, dodje ponoc i ne mozes da spavas.
Dalje, desi se euforicno stanje, pogotovo ako je doza malo veca, pa brbljas ko lud, sve ti je strava, pa se onda i koncentracija i paznja rasipaju i to uopste nije dobro niti korisno.
Zato se uz stimulanse uvek prepisuje jos neki psihostabilizator ili tako nesto.

Ja sam izuzetno dobro podneo Concertu kada sam tek poceo da je pijem, nisam imao nekih vecih problema.
I sada je relativno sve okay.
Ima nezeljenih efekata, ali i oni se menjaju vremenom.

Glavna stvar koju mi Concerta pruzi je zaista dobar fokus, daleko visi nivo paznje, bolje primecivanje detalja, brze povezivanje stvari, brze logicko razmisljanje, mnogo brze sortiranje prioriteta tokom donosenja odluka i naravno budnost, alertnost, mogu da sedim za stolom i resavam neki problem satima i satima, a da mi paznja veoma malo ili uopste ne opadne.
Takodje, uz Cocnertu ti apsolutno nije potrebna kafa (koju ja inace ne pijem vec 2 godine), jer jako smeta.
Kada popijes jednu obicnu solju kafe preko Concerte, za 10 minuta krecu leptirici u stomaku, znojenje dlanova, nervoza i bukvalno sve postane tesko sranje i zazalis sto si popio tu solju kafe.

Izvinjavam se na ovako dugackom postu, zaista - ali se iskreno nadam da sam u njemu barem dao neke korisne informacije !

Ako te znaima jos nesto, pitaj.

Pozz !

V
Zmaj
Posts: 59
Joined: Wed Nov 03, 2010 5:11 pm

Re: Concerta

Post by Zmaj »

I trebao mi je ovako poduzi odgovor i objasnjenje.
Zasto pitam,zato sto sm kao pas navucen na speed...Pitam zato sto sam u poslednjih 11 meseci pokusao kod prvatnog neuropsihijatra sa nekoliko rqazlicitih vrsta antidepresiva i nista.Neki su me uspavljivali,od nekih mi nista nije bilo(Fluniri,Zoloft,Anafranil),i pored toga pola remeron-a uvece,ali posto sam jedno imao tako stravicne tikove od njega ukinuo mi ga je,Pored speed-a drugi prob.je Flormidal,Dormicum,koji sam opet poceo bzvz da pijem 2011 po pola uvece,jel od speed-a nisam mogao da spavam,a sada pijem 2-3 preko dana(Uz jako suzdrzavanje da ne uzmem vise) cisto da mi smanji neprijatnu tenziju,glavobolju,vtroglavicu(Msm da je to od speeda,ne znam,ili fobije),a uvece mi keva daje 3 komada,sto naravno moze da mi obezbedi dozu sna od 1,5-2 sata,i to kada nisam na velikoj kolicini speed-a.Hronicnu insomniu imam,razmisljao sam da pokusam sa Phenobarbitonom,da se skidam sa flormidala,em nema ga,tj tesko ga je naci,a mogu ti reci da apstinencijalna nije bas naivna od njega...Pokusao sam i sa Nipamom,Miansanom,NISTA!!!Kad nisam na speedu stravicno sam umoran,bezvoljan,nadrkan,a posao koji radim obavezuje me da moram da pricam sa ljudima, da budem raspolozen,fin....Opijate,Hors i metadon,retko kad uzmem,kad nemam speed,cisto da iskuliram ali me nesto bas za divno cudo ne prvlace :) Msm da ima Morfina kao pre,tj da je lako doci do njega bila bi druga prica...:D Konkretno da li ce Concerta da me pokrije u neku ruku kao speed, i jos jedno pitanje, u mom gradu u drzavnim apotekama NE IZDAJU METADON na F sifru samo na C(karcinom),s obrazlozenjem da ''imas dole metadonsko odrzavanje pa idi,stiglo naredjenje iz ministarstva da ne smemo,samo ko ima kancer'',odem u drugi grad,privatni recept, drzavna teka,2 boce,355 din...bez problema!!! Da li me lazu ove kod mene,cak i sefica sa kojom sam bio extra,kao ne ne ne to nikako ne mogu,samo za C. Kome da se zalim,i da li bi to urodilo plodom? msm ne treba mi ali sta ako se na primer lecim privatno,necu da se zna da sam na Metadonu,da idem na dorzavanje u drzavnu ustanovu,nego privatno,da li one namerno krse zakonsko pravo da podignem lek? Hvla Voyo unapred i ostalima....
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Concerta

Post by Voyager »

Vidi, prvo sto se tice cele price, znaci zavistan si o amfetaminu i benzosima za spavanje.

Sto se fenobarbitona tice, to je opojna droga, kontrolisana supstanca koja se izdaje samo uz dupli recept i danas se u svetu prepisuje samo za dugotrajni, cak dozivotni tretman epilepsije.

Fenobarbiton otpisi...

Sto se Ritalina, odnosno Concerte tice, u Srbiji i u vecini drugih zemalja to ne bi nikako mogao da dobijes kao zamenu za amfetamin.
Postoje posebni programi u Engleskoj i pilot studije u jos par zemalja gde se Ritalin daje kao supstitucijska terapija zavisnicima o kokainu i Dexedrine zavisnicima o ulicnom amfetaminu, ali to je sve u nekim ogranicenim okvirima.
Glavni razlog je sto supstitucija stimulansima ima vise stetnih efekata po telo nego supstitucija opijatima.
Zamisliti neku osobu ceo zivot na odrzavanju Ritalinom ili Aderalom, apsolutno je jezivo.
Za odrzavanje osoba koje su zavisnici potrebne su dosta vece doze od onih koje WHO smatra bezbednim za decu i odrasle u tretmanu ADHD/ADD, te zbog toga ne verujem da bi ti ljudi doziveli 50-tu godinu...srce bi potpuno stradalo.

Znaci Concerta bi ti potpuno, ako ne jos i bolje zamenila amfetamin, samo sto bi tebi trebale mnogo vece doze od onih koje se daju za ADHD.
Ako uzimas amfetamin cesto, sigurno ti ne bi bila dovoljna jedna tableta Concerte od 18mg ili od 36mg dnevno...znaci ne bi osetio NISTA, cak bi ti mozda bilo i jos gore.

Najcistiji ulicni amfetamin ide do skoro 70% cistoce.
Znaci u jednom gramu takvog najboljeg ulicnog speeda imas otprilike 700mg amfetamina....to je JAKO puno.

Ritalin ti je u odnosu na Amfetamin dva puta slabiji, ali i 2x krace deluje - Amfetamin deluje 8h, Ritalin deluje 4h.
Tako da je recimo 10mg Amfetamina kao 2x 20mg Ritalina - odnosno 40mg Ritalina da pokrijes 8h.
Zato i postoji nesto kao sto je Concerta koja ravnomerno ispusta dozu tokom 12h, pa to bude kao da uzimas Ritalin 3x dnevno.

Postoji mala kompenzacija u jacini Concerte zbog prirode tehnologije tih tableta, ali evo ti konverzije:

Concerta 18mg = Ritalin 3 x 5mg = Amfetamin 9mg
Concerta 36mg = Ritalin 3 x 10mg = Amfetamin 18mg
Concerta 54mg = Ritalin 3 x 20mg = Amfetamin 32mg

Cak i ako uzimas neki dobar ulicni speed i ako dnevno uzimas 1/4 grama toga (nadam se da ga ne uzimas IV), pa ako oduzmemo i dodatne gubitke cistoce i kvaliteta usled raznih faktora, to je otprilike 50mg amfetamina...

Da bi to pokrio, trebalo bi ti TRI tablete Concerte od 36mg da ih popijes odjednom i da deluju svih 12h (ove od 54mg nisu registrovane u Srbiji) - to je znaci 108mg Ritalina dnevno !

Ali predpostavljam da, posto si hronicni korisnik, nabavljas vrhunski amfetamin, tako da bi ti sigurno trebalo mnogo vise od 108mg Concerte dnevno...trebalo bi ti 200mg Concerte dnevno da dobio onakav osecaj kako si i navikao !

Sve u svemu, ti ne mozes dobiti takve lekove cak ni u najmanjim dozama.
Prvi razlog je zato sto su kontraindikovani upravo kod osoba sa istorijom zloupotrebe stimulansa, znaci u Srbiji i u vecini ostalih zemalja prepisivati nekome Ritalin kao zamenu za ulicni speed ili kokain je ILEGALNO.
Zatim, nemas dijagnostikovan ADHD ili ADD, a ti lekovi se izdaju iskljucivo na tu sifru uz dupli recept i sve ostalo...to ti je F90.0.
Isto tako, kod nas ti Concertu za tretman ADHD-a moze prepisati jedino doktor specijalista koji radi sa mladima, ali mora biti iz jedne od 5 ustanova navedenih na listi A lekova ispod Concerte.

Moj ti je savet da pokusas sa drugacijom terapijom, jer klasicni antidepresivi koje si probao ti tu ne mogu pomoci vec samo odmoci.
Za tretman tvog stanja se koriste prvo psihostabilizatori kao sto su:

1. Eftil
2. Lamotrigin
3. Pregabalin

Zatim uz to se daju antidepresivi, ali ne analepticki poput ovih koje si naveo, vec recimo ovi:

1. Mirtazapin
2. Kvetiapin
3. Trazodon

Oni se piju uvece.

I na kraju kao neizbezna stavka kako bi se dopaminergicka i serotoninergicka transmisija uravnotezila, potrebno je prepisati i neki od modernih atipicnih antipsihotika kao su:

1. Olanzapin
2. Risperidon
3. Ziprasidon

Uz sve to, potrebno je oporaviti neurone unosenjem vitamin B kompleksa i ako treba povratiti dan/noc bioritam unosenujem Melatonina.

E to je terapija koja se koristi za takva stanja.

Pozdrav !

V
Zmaj
Posts: 59
Joined: Wed Nov 03, 2010 5:11 pm

Re: Concerta

Post by Zmaj »

Hvala Voyo na ovako izdasnom odgovoru!!! :)

Da ti kazem,sto se tice mog unosenja amphetamina,5 dana u sedmici ga unosim ujutru,moram,takav mi je posao da moram da funkcionisem besprekorno sa ljudima,novcem,da imam koncetraciju i da mi nesto drzi paznju.Pokusao sam sa dosta antidepresiva,doduse ni jedan sa tvoje liste...
Prosle sedmice sam razgovarao sa doktorkom,rekla mi je da sto se tice Concerte treba dugo i dosta da se radi na meni da bih dobio dijagnozu da ih podizem.Inace sam zvao apoteku,pitao na privatni dupli recept,kaze moze 18mg je oko 4100,36 mg je oko 4900 din.Nisma rekoa sifru bolesti,tako da i sumnjam da bi mi izdali(Posto kao sto sam naveo gore nece ni Metadon da izdaju na recept zato sto u mom gradu postoji jak Metadonski centar,pa kao ne daju Metadon na recept u gradovima gde ima Met.centar).
Tvoje misljenje,da li bi mi unos efedrina,ili pseudoefedrina sta pomogao.Amphetamin ne unosim I.V. putem skoro pola godine,mada je to najjaci udar koji sam osetio(Sem morfinskog flash-a naravno),ali navlaka i zajebano,ostaju strasni oziljci na mestu uboda.Smrcem ga,zavisi sta i koliko uradim(NPR. dobar speed na skali od 1-5 recimo 4 smrcem 5 dana) i tih 5 dana nema sna.Trenutno je naisla loshija tura,pa uzimam samo ujutru zbog posla...:) Reci mi za pseudoefedrin i efedrin.Hvala unapred!!!!
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Concerta

Post by Voyager »

Ma nema teorije da bi ti Ritalin ista pomogao...ti imas toleranciju koja je daleko iznad doza u kojima se Ritalin prepisuje u cilju nekih normalnih terapeutskih ciljeva...
Tvoja doktorka je u pravu, dijagnostikovanje ADHD-a pogotovo kod odraslih je poduzi proces, zahteva puno psiho-testova, CT skeniranja, razgovora sa psiholozima, itd, itd.

A ti nemas problem sa ADHD-om, ti imas problem sa zavisnoscu.

Efedrin i te stvari...ne bi ti pomoglo.
Efedrin i pseudoefedrin podizu samo nivo adrenalina, sto najvise dovodi do veoma neprijatne periferne stimulacije.
Znaci nema uticaja na dopaminergicku stransmisiju i zato nema i nikakvih efekata na koncentraciju, niti bilo sta slicno.
Cak sta vise, ometa koncentraciju...ne znam da li ti prija onaj osecaj kada ti se znoje dlanovi, jaki leptirici u stomaku, neugodan osecaj, nervoza i lupanje srca - eto to su samo neki od efekata koje bi ti efedrin i slicne stvari izazvale.

Antidepresivi koje si ti probao nisu za tebe (zato ih i nisam pomenuo), mogu samo da ti pogorsaju stanje.
Ovo sto sam predlozio su neke opcije koje se koriste za takve stvari, da se unormalis, da ti pomognu da se skines i oporavis od amfetamina.

Pozdrav !

V
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Concerta

Post by Don Dop »

Ja cu se ovde kratko nadovezati oko Eftila. Pio sam ga u jednom periodu svog zivota i mogu reci da mi je mnogo smetao. Izazivao mi je tako jake glavobolje koje su bile neizdrzive. Mogu se porediti sa migrenama. Posle ukidanja Eftila sve se vratilo u normalu. Ovo pisem iz razloga ukoliko ima ljudi koji pisu neku kombinaciju lekova i dozivljavaju glavobolje prvo bi trebalo da probaju sa iskljucivanjem eftila. Inace glavobolje su mi se javile tek posle mesec-dva koriscenja Eftila.

Pozdrav
Ja sam Bog
Post Reply