potrebna pomoc oko buprenofrina

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

rogi mash
Posts: 27
Joined: Sat Jun 01, 2013 10:10 pm

potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by rogi mash »

Molim ljude koji znaju,da mi objasne proceduru,kako stici do tog leka.Znam da je u drajzerovoj do skoro bilo 20 000 din,uzimali su ogromne novce od napacenih roditelja,cuo sam da je doslo do promena,pa ako iko moze da me uputi,da vise informacija o dobijanju recepta.

unapred hvala,pitanje je bukvalno zivota ili smrti

da ojasnim malo moje pitanje,cuo sam da je doshlo do promene u samo izdavanju leka,taj lek nije cudotvoran ali od swih zla,najmanju shetu pravi ljuskom organizmu.kao primer navescu da se skotovi u drajzerovoj,nesmem ih josh imenovati,ali usoro planiram da posaljem obsezna pisma u vishe tv,novinskih redakcija pa do ministara zdravlja,gospda iz drajzerove su od makedonaca dobili donaciju,koju su oni 2-3 prodali privatnim praksama,a onih 1-3 su prodavali za 20 000din mesecno,jedna od kvaka je sto ima brdo ljudi kojima bih petina te sume reshila stvar,otkao su promenili propise pod pritiskom zapada i par NVO(koje u istini za voljom nikad nisam voleo,ali eto nadjese neka normalna).trenutno kutija buprenofrina od 8mg imate 7kom u njoj kosta sa receptom od 700 do2800 dinara,a na crnom se jedna tavleta krece od 1200(retko gde) pa do famoznih 20 ecra,cak znam pouzdano da lekari iz drajza salju svoje ljude,kao da se leche bupom. a u zivitu nisu videli heroin,i da najvaznije je da ja nisam jedan od onih koji vicu sutra pocinjem,ja sam odavno shvatio da kad ja i samo ja odlucim bice rezultata,posle 25 godina heroinskog staza,zadnji put kada sam dospeo u bash opasnu krizu,mora la je hitna da dolazi,josh su rekli mojima svashta zato sto su doshli,jer ih izgleda zabole za nas komane!! a najgore od svega,80% ljudi koji su na heroinu rade,placaju porez,imaju decu jednom recchju uzorni gradjani,ali zbog onih 20% svi izlazimo na losh glas! isao sam 3x u drajzerowu,te maloletan si,par godina kasnije,nemoze devojka i 3ci i zadnji put otishao sam da pitam za metadonsko odrzavanje i (oprostite na jeziku,ali moram) kuchka mi je trazila mito!! toliko o nashem zdravstvu. Molim sve ljude dobre volje za pomoc,nemam vishe snage,ako nista drugo da mi pojasne proceduru oko dobijanja bup. terapije ili met. A ako neko moze i vishe od informacija da pruzi,neka bude siguran da cu mu se duplo oduziti,neka posalje na mail

Edited by forum admin

unapred zahvalan!!!!!!!!!!!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by sanela »

Rogi mash
Na ovom forumu mozes javno ili preko privatnih poruka razmjenjivati informacije o legalnim putevima nabavljanja buprenorfina. Sve ostalo ce biti obrisano, a ako nastavis, bices banovan.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by ziki »

Procedura je da odes kod neuropsihijatra i da pocnes sa lecenjem.
Na osnovu njegovog izvestaja ti dobijas recept od svog izabranog lekara opste prakse,ili nekog drugog..
Nema tu nikakve posebne procedure.
Jedino sto nece bas svaki neuropsihijatar da odredjuje bupenorfin vec ce te uputititi u neku od specijalizovanih klinika, u stvari vise od 50 posto neuropsihijatara ovde nece da prepisuje taj lek..
Ili nisu jos uvek toliko upoznati ili se striktno drze nekog pravila, gde navodno samo te klinike mogu da odredjuju buprenorfin.
Ali ako pristane da te leci onda i nema nekih vecih problema, sve to zakonski prolazi za sada..
Vazno je da se stvarno lecis, da imas izvestaj specijaliste-neuropsihijatra ( mora neuropsihijatar, ne moze drugi specijalista ) i posle je sve rutinska stvar, podizes recept i uzimas lekove u apoteci.
Na drzavni recept Buprenorfin je 50 posto jeftiniji, odnosno ako si osiguran fond ti pokriva 50 posto..
Ako ides privatno onda placas punu cenu leka.
To ti je to otprilike, vazno je da stvarno saradjujes sa svojim lekarom, on moze da ti odredi buprenorfin i da kod njega dolazis na kontrole itd..
Ali moze i da te odbije i jednostavno prvo uputi u Drajzerovu ili neku drugu kliniku da trazi njihovo misljenje..
Ovde kod nas to malo zavisi i od samih neuropsihijatara..
Procedura je onda ista kao i sa svakim drugim specijalistickim lecenjem..
...
rogi mash
Posts: 27
Joined: Sat Jun 01, 2013 10:10 pm

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by rogi mash »

nazalost ista prica u drajzerovoj,nista se nije promenilo,vidim likove nabildovane koji dolaze po recepte da bi kupovali pa... i dalje traze ogroman novac,cemu to,kada je lek registrovan i u apoteci sa receptom i knjizicom kosta 700din kutija od 8mg. Sestra moga druga je otisla tako daleko da je zvala i PIO(penziono i zdravstveno) i ministarstvo zdravlja ili ne znaju,ne mogu sa sigurnoscu odgovoriti ... i sl.

Molim vas,jer zna neko,koje dobre volje i srca,ja samo hocu da prestanem,nikada nisam bio od onih cim se sredim da pricam od sutra,sada sam spreman,ali kao da sam sizif,taman da izguram,ono me vrati na pocetak,iskreno,nemam puno snage i majke mi plasim se najgoreg,kada bih neko mogao da me uputi ili makar objasni kako da dodjem do terapije.ljudi 15 godina sam na heroinu i 5 na caju od maka,i ne mogu vishe!!MOLIM SVE ljude dobre volje,pomozite,gde da odem?? sta da uradim??
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by ziki »

Pa upravo sam ti napisao..
Potreban ti je izvestaj neuropsihijatra i onda uzimas recept..
Idi kod neuropsihijatra, makar u neku privatnu polikliniku, ordinaciju..
...
Triton
Posts: 31
Joined: Wed Sep 26, 2012 12:52 pm

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by Triton »

Ziki legendo, evo listam forum posle dužeg vremena i vidim da si ti ovde nekako najrealniji u savetima. Ja bih se nadovezao na Rogija, a ti mi odgovori ako možeš. Evo 7-8 meseci nisam pipnuo dop, ali se smorih više oko ovog bupa. Trči tamo-vamo, cimaj se, ucene... Ponavlja se priča kao sa dopom, u međuvremenu sam postao i otac drugi put i sad mi je dosta cimanja oko bupa. Da li si ti siguran da moj neuropsihijatar (onaj koji me je lečio u Miklošićevoj i sa kojim sam imao neku prepisku mail-om) može da mi da recept sa kojim ko čovek mogu otići u apoteku i kupiti lek. A naravno u neko skorije vreme da mi pomogne da batalim i Bup. Žena mi se zgranula kada je videla tablu koju sam bacio u smeće. Znam ja da će se tu plaćati i razgovori i ostalo, samo da se više ne zavlačim po budžacima pa neka me izađe i isto kao i na ulici. Hvala ti u napred, i hvala svima koji mogu da pomognu savetom.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by ziki »

Moze naravno..
Ja znam masu ljudi koji odlaze kod privatnog neuropsihijatra.
On im je uveo Buprenorfin, kod njega idu na kontrole, on im pise recepte itd..
Platis pregled otprilike 20 evra i to je to, kad ides za recept to placas mozda 500 ili 1000 din.
Mene vodi lekar koji radi u domu zdravlja pa ne placam idem na knjizicu, ali sam bio i u privatnoj ordinaciji.
Ja u Drajzerovu uopste nisam isao niti cu, ne znam zasto ljudi trce tamo..
Ali dobro, nece svaki lokalni psihijatar da prepisuje Buprenorfin pa valjda zbog toga idu, ali ima ko hoce..
Treba da budes u toku i da nahvatas takvog doktora i resen problem.
...
rogi mash
Posts: 27
Joined: Sat Jun 01, 2013 10:10 pm

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by rogi mash »

pre par dana odoh do moga doma zdravlja,postao nam je cilj ovde na forumu da budemo iskreni,zato postoje nadimci-avatari,no to je sada nebitno.
Susaj te sada prichu 100% istinitu,a ja cu pokushati,da je sto vishe i tacnije citiram.!
Kao st rekoh pojavio se u domu zdravlja koji je najachi na novom beogradu(u smislu operme i osoblja),ni manje ni vishe nego do nacelnice neuropshijatrije i zaduzena i za psihijatre.pedeagoge.. i posle sat i nesto vremena cekanja,i ako sam imao uredno popunjen uput,zakazao u pola 3,jer gospodi pocinje pauza u 16 do 16i30.
Kada me je primila cim je videla na uputu f11,pogled kao da sam joj cerku orobio ili josh gore,alo ma sama si izabrala da se bavish F bolestima i poremecajima,no posle prvobitnog shoka,rece ajde sedi i cita uput,gde sve pishe i pitanja krecu,majke mi nikad gluplja,a ti si ovde zbog? pa doktorko zbog problema sa opijatima.Molim sa opijatima,mnozina?! da doktorko,na moju zalost mnozina,aha a jer josh uzimas
?(ma jok dosao sam da se zezam ovde sa vama),a pa tebi ovde nije mesto,molicu doktorka nisam razumeo,trebao bih-morao bih u drajzerovu, i ja je pitam,vi kao nacelnica plus tu je moj lekar opste prakse,sve pod jednim krovom.na to ce ona,ne ti si to pogresno ukapirao sa vamama(citaj narkomanima)uvek problemi,htela je da kaze da malo sto smo F nego smo svi i glupi.I ja joj kazem za moje probleme sa drajzerovom.
prvi put kada sam otishao bio sam maloletan,2gi put kada sam isao,imao sam dugogodisnju devojku(ultra strejt osobu,koja nevoli ni duvan,alkohol a drogu mrzi),da mi ona bude pratilac,da i imao sam strava posao,radio sam u mobtelu,i ogromnu platu(kao sad 2000e) i tada su me vrteli,te bice krevet za 3.pa za 5 dana.A ja uzeo odmor ceo,i od skoro 4 nedelje odmora,skoro 2 nedelje su oni mene zezali,naravno razocaran u sve probam da se skinem,ali zbog nje ne sebe,uz pomoc original metadona se skinem i ostanem strej skoro 4 meseca.Dragi prijatelji zanci od 1997 pa 2002 uspeo sam da ispauziram nepuna 4 meseca,no prica ide dalje pre dvgeipo godine ja i moj drug iz detinjstva odemo da se raspitamo sta je potrebno da se udje u program harm redaction,kada je doktorka krenula u drajzu da okolisha te nema mesta,nema para i sl. ja je pitam,pa dobro jer treba da ja vama platim neshto,slegnu ramenima i nasmejase,ja sam tu digo ruke i pljuno na tu prokletu zgradu,a moj drug kiza kao ratni veteran sa kosova(prvi borbeni redovi,a ne lopov) uspe nekako da ga prime,pa su ga jadnog lerali-pomerali iz meseca u mesec dok jednog kobnog dana srce vishe nije moglo.
Oprostite,sto se ja raspisa,nego da bi ste shvatili moju mrznju prema toj ustanovi,vracamo se kod nacelnice u dom zdravlja na nbgd-u i ja joj kazem doktorka cuo sam,sto uzivo od poznanika i prijatelja a i na internetu i novinama za lecenje buprenofrinom,na sta ce meni o da moguce je ako se oni tamo sloze,bice sve uredu,u meni se javlja tracak nada i ja je pitam jer i dalje 20 000 dinara mesecno,a doktorka,odakle ti to?! taj lek je za dzabe,nista se nenaplacuje,ti koji su ti to pricali lazu,ti lazesh,mi smo siromasna zemlja i sve je besplatno(licno sam prisustvao,kada je ortak odnosio uplatnicu da bih podigao lekove) i rekla je nesto sto me je za srce ujelo mi(citaj doktori) se bore da se lecenje narkomanije i alkoholizma DEBELO naplacuje,jer kada imamo za drogu,nacicemo i za lekove i da su to bolesti koje covek sam bira,ok sam sam birao,prvo imao sam 15 godina i mislio sam da sve sto leti moze zubima da se hvata,a i tadashnja borba protiv drog je bila pazi te se kafica gde sipaju drogu u pice i oni famozni dileri koji van par puta daju za dzabe a onda vas navuku.Ja jos trazim te dilere i te kafice,shalu na stranu tako sam ja ispo lazov,pa zar nisu svi narkomani lazovi??? i oni ce se boreti da nas deru,malo im ovaj kesh,nego da josh!!
Sramota,doktorima je kesha uvek mali i svega im je potrebno,a nama narkomanima samo jedno,mogucnost da se lecimo
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by Lujka »

Pa kad ja nešto kažem za bijele kute, onda je Lujka paranoja....

Iako mi jedna stvar nije jasna, zašto vas u Srbiji toliko siluju radi održavanja, kod nas u Hrvatskoj, koliko ja znam, nikada nitko nije imao nikakve frke sa dobijanjem održavanja....ono, prvih par mjeseci ti u Centru daju tester da vide da li si ponovo na konju, i čak kada je i nalaz pozitivan, opet ti ne ukida održavanje, malo se kao krevelje da nije u redu, ali održavanje nikada nikome nisu ukinuli, čak ni ljudima za koje pretpostavljaju da pola dobivenog zdilaju...
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: potrebna pomoc oko buprenofrina

Post by ziki »

Ma nije ni ovde bas toliki problem, ima problema po pojedinim gradovima jer jos uvek ni sami doktori nisu edukovani sto se tice terapije buprenorfinom, a neki i sami proizvode probleme tamo gde ih nema..
U principu to sve moze da se odradi ako imas normalne lekare oko sebe, koji rade svoj posao kako treba.
Svaki neuropsihijatar ukoliko hoce on moze da odredi buprenorfin i tu nema nikakvih prepreka posle.
Na osnovu njegovog izvestaja se izdaje recept i podigne se lek.
Ja se vec godinu dana lecim tako, sad sam bio na kontrolu i samo mi je obnovljena terapija i zakazan novi pregled za 6 meseci.
Sve sto mi pise u novom izvestaju je : Stabilna apstinencija, raspolozenje relativno stabilno i terapija Buprenorfin 8 mg.
Po drzavnim apotekama leka ima uvek, nestane ponekad ali vec za dan, dva stigne...
Ili se ostavi recept i oni po njemu naruce lek.
Naleteo sam i ja na jednog lekara opste prakse, kad je moj lekar bio na odmoru..koji cak nije hteo ni na osnovu izvestaja da mi napise recept..
Uvek moze da se pronadje rupa u zakonu ukoliko se trazi.
Takvi lekari u normalnim zemljama ne bi mogli ni da rade sa takvim stavom, njima je vaznije da iskopaju nesto da ti ne daju lek nego da ti pomognu.
A o diskriminaciji da ne pricam.
Meni se smucilo kad mi je jedna doktorka odrzala predavanje kako sam smeo to da radim, da se drogiram...
Kako sam mogao da budem tako nemoralan, da brukam cestite roditelje i ostale clanove porodice..
Osecao sam se kao na optuzenickoj klupi a ne kod lekara..
Sad vise nemam roditelje tako da brukam jedino sebe..
...
Post Reply