Zavisnost/apstinencija/supstitucija – stavovi ili predrasude

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Zavisnost/apstinencija/supstitucija – stavovi ili predra

Post by Voyager »

Eto, namerno nisam rekao koje su opcije...jer je jedna od trenutno najmodernijih opcija upravo i naziv teme na kojoj takodje pisemo pored ove, Ziki ti je dakle rekao jasno i glasno.

Ne samo da Metadon ima krace dejstvo i jos drugih nezeljenih efekata - Metadon je hard-core narkotik u poredjenju sa Buprenorfinom i definitivno nije za nekoga ko se skinuo i stremi da zivi zivot bez opijata.

Rekao sam ti jos u prethodnim postovima da ce to jos potrajati.
Prva 3 meseca jesu najgora, ali nisam rekao da to traje 3 meseca.

Meni je trajalo godinu dana - ali sam se za svo to vreme (opet ponavljam) vratio sportu i mnogim drugim zdravim aktivnostima.
Bez sporta i svega toga...nemam pojma kako bi bilo sada nakon evo skoro godinu i po dana.

Buprenorfin u manjim dozama bi po meni bi bio jedna od najuspesnijih opcija trenutno za tebe, ali postoje i druge opcije kao sto su recimo Rivotril + Remeron...

Cannabis ti definitivno nece puno pomoci i cak te unazadjuje i nije dobro to sto radis.
Iako iole umanji muke, Cannabis te usporava, jos vise zatupljuje i zatvara u to stanje.
Tebi sada treba sto vise svezine i bistrine, a od Cannabis-a to bas i neces dobiti, to je takodje droga i iako je relativno benigna, takodje ima svoje nezeljene efekte...koji su veoma nezeljeni tokom apstinencije poput ovako intenzivne kroz koju ti prolazis.

Pozdrav !

V
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Zavisnost/apstinencija/supstitucija – stavovi ili predra

Post by ziki »

Neznam ali mi se cini da Lujka kategoricki odbija taj predlog da proba sa Buprenorfinom, da mi je cak i neprijatno da vise to pominjem.
Kao da je teramo da radi nesto lose, i da se vrati drogi.
I ako mislim da je njoj u takvom stanju to najbolji nacin da upravo uradi to sto sad radi, da se skine ali manje bolno i postepeno.
Cemu zurba i tako naglavacke sve.
Veruj da nije isto metadon i buprenorfin, evo neki momci su se prebacili na buprenorfin i svaki dan su na igralistu, ja zivim pored i srecem ih svaki dan zato i pricam.
Igraju basket aktivni su i potpuno su promenili tu narkomansku pricu i pristup celom problemu.
Oni cvakaju po pola tablete dnevno ili cetvrtinu i aktivni su, bave se sportom i kroz ceo taj proces bice im mnogo lakse da smanjuju i da potpuno ukinu terapiju jer oni jacaju i fizicki i kondiciono, pa i mentalno.
Niko ko ih bas ne poznaje privatno ne bi rekao da su oni bili u celoj toj prici sa drogom.
Meni je sad mali zastoj na poslu zato i imam vreme da pisem po malo i prepodne, inace ja sam se vec ono sto se kaze uzigao u posao.
Uzmem ujutru tabletu i dok stignem na posao ona vec deluje i ja sam do sutra miran uopste ne razmisljam
o tome.
I ja sam takodje svestan da je to privremeno, bar ja na to idem ali u medjuvremenu sam stavio sebe u jedno normalno stanje i upravo radim ono sto mi taj lek omogucuje, mogu da radim bez problema i zivim kolko je moguce normalno.
Nije ni meni lako imao sam i porodicnu tragediju gde sam ostao sasvim sam i stizale su me u trenutku i krize i depresije i beskonacna tuga ali sve je to zivot.
Da ne pricam o materijalnoj situaciji gde sam dolazio u situaciju da neznam kako cu da prezivim, dali cu imati sta da pojedem sutra i prekosutra i ono osnovno.
Ali dani prolaze, svaki covek najbolje oseca svoje telo, najgora je ta neizvesnost koju ti prolazis sada jer ti ocekujes da ti problemi nestanu a oni ne prolaze...
Ti nemozes da tvrdis da ce to stanje da se promeni za mesec,dva, tri vec si se nekako stihijski prepustila i cekas.
A sa druge strane koliko sam primetio ne pruzas neki napor da taj proces ubrzas.
Ako si vec resila da ides tim putem ustani onda i probaj da prevazidjes tu nemoc, daj sve od sebe i tu pokazi svoj karakter.
Ako vidis da ne ide obrati se lekaru jer ima nacina da se to drugacije resava, nista ti neces pogaziti svoju rec i odustati od cilja pa da ti bude krivo jer si 3. meseca bila cista pa onda odustala.
Bice bolje, idemo dalje.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Zavisnost/apstinencija/supstitucija – stavovi ili predra

Post by Voyager »

Da, to je poenta - ne da se vratis na odrzavanje nekim visokim dozama Buprenorfina - one bi ti bile i prejake sada.
Nego jednostavno na neke male doze da prekines to psiho-fizicko mucenje i onda da lagano smanjujes i da vise ne ostecujes i mucis telo.

Uostalom, da, ako si vec i resila da ides bez pomoci lekova, onda stvarno moras da se pokrenes i da pocnes sa nekim aktivnostima i da se boris...a ne da pusis travu i da se mucis i da cekas da prodje i tako sve...to nema smisla onda...

V
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Zavisnost/apstinencija/supstitucija – stavovi ili predra

Post by wolomoloo »

Voyager wrote:Evo pre nekih mesec dana u mom gradu, umro je jedan zavisnik u svojih 50-im godinama.
Nije umro od droge, umro je od dugogodisnjeg apstiniranja.
V
Lujka wrote:Nije umro od droge, umro je od dugogodisnjeg apstiniranja...

Majke mi mile ako mi se ne čini da će se to i meni desiti...
Moram da odreagujem na ovu recenicu jer mi skripi u mozgu kad god je se setim.  I stalno mi se vraca...
Mislim da razumem sta ste hteli njom da kazete ali nekako mi je nezgrapno formulisana I kao takva mislim da salje pogresnu poruku.

Ja bih rekla da ljudi ne umiru od apstinencije nego od posledica dugogodisnjeg kontinuiranog trovanja organizma raznim supstancama. Od posledica prevelike naviknutosti tela na supstancu, tolike da necije telo i um naprosto vise ne mogu bez nje, otkazuju da funkcionisu. 

Pored toga, umiru I od posledica zablude da je apstinencija jedina opcija I da je supstitucija zlo, kosmicka prevara drzave I marsovaca. Umiru I od posledica zdravstvene politike koja ne podrzava ljude u pravu na izbor, koja one koji koriste droge a zatim I one koji su na supstituciji tretira kao gradjane drugog reda I uskracuje im pravo na jednakost u lecenju. Umiru I zbog globalnog rata protiv droga koji prohibicijom I punitivnim metodama pogorsava zdravstveno stanje I uslove zivota ionako vec ozbiljno obolelih ljudi.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Zavisnost/apstinencija/supstitucija – stavovi ili predra

Post by Voyager »

Pa da...u tom smislu sam i mislio "umro od apstinencije".
Nije umro od SAMO obicne apstinencije, to sigurno.

V
User avatar
Falco
Posts: 213
Joined: Thu Jul 10, 2008 11:15 am
Location: republika,Slovenija,...SFRJ......

Re: Zavisnost/apstinencija/supstitucija – stavovi ili predra

Post by Falco »

Lep pozdrav iz Slovenije :)

Moju ,(razbacanu) priču možete da pronadjete , ali pisao sam je pod utjecajem droga,tako,da, važi nekih 80 posto.

Evo,sad sam 1 i po godine na supstitucuji -metadon.Počeo sam sa 150 mg,sad sam na 65 mg.Moram samo reči,da sam tek posle pola godine počeo da razmišljam,drugačije. Postepeno smanjujem dozu,vrača se moj soc. život sa prijateljima ,koji nemaju nikakve veze sa drogom(to su oni prijatelji,koji znaju sve o meni ,i ja se bas čudim koliko oni žele moju druzenje :) ).
Evo, samo jos na kratko ,u poslednje godine shvatio sam da ču doči do cilja-život bez droge,radim(radio sam i prije-12 godina radnog staža,34 godine imam,fakultet nisam završio-droge...),i polako se vračam u socijalu,igram košarku,vozim bicikl, i tako...

I eto,ja mislim da mi je substitucija dala veliko(od distance do 'junkija'-mojih 'frendova' tada,do životne snage da nesto dosežem u životu(i 40 godina radnog staža i penzija -lol ),do toga da sve manje imam substitucije u sebi,sve je vise zamenjujem drugim stvarima.

A kod nas u SLO jos ima stigma oko supstitucije,ali sve manje mi se čini,napravio sam vec 3 ljecnicka pregleda za posao,gde je liječnik znao za metadon i uspeo ih dobro napraviti :) .

Ne podpiram sad ja samo substituciju,ali vidim kod mene ...RADI !!!,i zahvalan sam joj. Droga nije moja misao ujutro kad se probudim,nego ,kako ču na poslu biti uspjesan,kako cu sretnuti prijatelje itd.

Lep pozdrav svima,i zelim svima sve super.

PS.:Nisam citao sve postove prije moga,ali mislim da nisam 'udario' mimo gola sa svojim :)

PS.2: Drago mi je za tebe Voyager,da se vratio na forum i jos vise za sve ostalo oko tebe ;) .Puno srece i zivotne radosti ti želim.

Kao i svima nama u problemu ...
tryin" to be the best of me,...
Post Reply