Legalne droge,zamenska terapija.

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Legalne droge,zamenska terapija.

Post by ziki »

Morao sam da otvorim ovu temu i uopste nije vazno dali ce neko odgovoriti ili ne, ali stalno nailazim na jedan tvrd stav kod ljudi kako metadon ili buprenorfin nisu droge vec lekovi, kao da pricamo o antibioticima koji stvarno lece nesto.
Meni je jasno da su pojedini ljudi kojima je ubacena ta zamenska terapija redovno poceli da zive dosta normalno i tako da se osecaju, nemaju krize i to sve i jeste cilj te terapije ali to ne znaci da su se izlecili.
Da to nisu droge onda nebi bilo potrebno skidanje i sa njih nakon nekog vremena, a drugo nemoj da se lazemo da ti lekovi ne deluju isto kao droge, mozda malo drugacije ali se radi o jakim supstancama koje mogu konja da dopinguju za trke.
Ne treba vikati na sva zvona da si narkoman, ali ne treba lagati sebe kao to nije droga to je lek i ja vise nisam zavisnik, a neka ostave tu terapiju na 2 dana pa ce videti kako ce da se osecaju.
Ja polazim od sebe ovde, bolest nije nesto o cemu se prica i svako ima svoju muku, ali ti sto misle da to nije droga i tako se postavljaju kao da su resili sve probleme dok imaju metadon ili buprenorfin kad tad ce da se suoce sa svojim problemom koji nije lak uopste.
Zato treba shvatiti da su sve to privremena resenja, odnosno zamena gde se coveku daje vreme i mogucnost da resi svoje probleme.
Ni jedan od tih lekova nece da resi problem ako se covek jednostavno prepusti slucaju, guta lekove bez cilja i ocekuje da naprasno ozdravi.
Ovde se masa ljudi upravo bore sa tim problemom zavisnosti od metadona ili suboxona a drugi vicu to nije droga to je lek,pa sto onda kukaju ti ljudi koji piju metadone i suboxone.
Vreme je da se ljudi ovde stvarno edukuju malo ako je vec droga toliko uzela maha, da bi se resio problem a ne stajati iza svojih decijih stavova.
Reci za metadon da nije droga je isto kao kad si klinac pa kazes meni heroin ne moze nista, ja to mogu da kontrolisem i onda upropastis sebi zivot za sva vremena.
...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by sanela »

Sam naziv kaže SUPSTITUT - ZAMJENA.
dobrica
Posts: 35
Joined: Wed Sep 21, 2011 9:48 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by dobrica »

Kad sam se već dokačio te teme mogao bih i da odgovorim:
Ja mislim da tu ovako stvari stoje, prvo da podelimo stvari droga i zamena imaju razliku veliku a evo sad ću reći koja je;
Droga tj. heroin menja stanje svesti i jedan o glavnih razloga uzimanja jesu lep osećaj(znači jedna odrasla jedinka nikad ne oseti i nema to stanje svesti kao narkoman) ali i onaj deo gde heroin OTKLJANJA sve psihičke a i duhovne probleme čoveka ODMAH u istom trenuku i osoba počinje slobodno da diše i u neku ruku počinje jedna vrsta samolečenja, a ako se javi na lečenje psihoterapeutu i takav vid ulazi u obzir što je čest slučaj, narkomani su vrlo upoznati sa tim stanjima kako svesti tako i svoje bolesti pre ili kasnije, sad da ne ulazimo u to da psiha i duh se razliku po meni.
Zasto ovo govorim! iz razloga jer zamene NE MENJAJU stanje svesti i čoveku ostaje sam sa svojim problemom i jedino što mu otaje JE da ga rešava, iz ovog razloga dobar deo narkomana i dalje nastavlja da pije duva i guta lekove jer još uvek nije spreman da se suoči sam sa sobom ali daleko mu je lakše nego pre, znači isto kao što postoje lekovi za psihu koje razvijaju jaku zavisnost tako i zamena je naša vrsta leka koja nam pomaže i to mnogo! Zamena je socijalno prihvatljiva i jedinka postaje dobra za društvo i okolinu a narkoman je sve kontra sa negovom drogom.
Znači kao narkoman si prepustem sam sebi i drogi i eventualno svojoj porodici i nikom više!!!! -----možeš i da umreš gurnućete u Dunav onako ladno!!!!
Kad počne da se koristi zamena priča dobija drugi smisao ali ti i dalje ostaješ zavistan od supstance gde treba ici na to da se i ona ostavi ali to se teško događa jer je obično mozak ostećen ako več nešto hoćete da pričate onda guglajte i da pričamo o tim oštećenjima i da li se ona mogu rešiti!? :axe:
Ovo je po meni ogromna razlika nebo i zemlja. Hteo sam još nešto bitno da kazem ali sam zaboravio odletele mi misli a bitno je, steta...
Sa zamenom ti postaješ jedinka koja funkcijoniše, raduje se, ima emocije i sve što drugi ljudi imaju znači da li je droga ili lek boli me uvo ja zivim normalno i drugi me prihvataju i ja njih dokle će biti tako ja ne znam. Znači ja sam bolestan i od moje bolesti mogu da umrem a zamena me vraća medju zive, da li je ovo dovljno da se moze reći da je metadon i bup lek! Ako nije onda je droga!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by ziki »

Nemam ja potrebe da guglam da bih pronasao odgovore na to sto ti pricas o metadonu i buprenorfinu, ja pricam iz 20-o godisnjeg iskustva.
Kao prvo to da metadon i buprenorfin ne menjaju svest nije istina, i metadon i buprenorfin deluju na psihu i to bas ovako kako ti sada pricas, a to je da se osecas zdravim i socijalno prihvatljivim itd.
Da imas heroina u zalihama do kraja zivota, ti bi ga uzimao i takodje mislio da si resio sve probleme.
Ali ga nemas i on je zabranjen i opasan po zivot, zato medicina koristi alternativno resenje i narkomanima sa f11 dijagnozom daje zamenu za drogu u vidu metadona ili buprenorfina.
Bas zato da bi mogao da funkcionises i budes aktivan i drustveno i u svakom drugom smislu.
To je resenje koje te sprecava da ugrozis svoj zivot uzimajuci heroin, resenje koje te sprecava da cinis krivicna dela kupujuci ili prodavajuci drogu, heroin.
U mnogom zemljama drzava izlazi u susret narkomanima tako sto im daje sterilne igle i spriceve, postavljaju pokretne ambulante- vozila u kojima mozes da udjes i da ubrizgas svoju drogu bez da budes uhapsen i da odgovaras. Bolest zavisnosti je tesko izleciva,za nekoga i nemoguca zato je medicina stvorila kontolisane droge poput pomenutih lekova metadona ili buprenorfina.
Na taj nacin oni su te sklonili sa ulice, zadovoljili tvoju narkomansku zavisnost i time te sprecili da dalje uzimas recimo heroin.
A to je samo zato jer su ti dali odgovarajucu i veoma slicnu zamenu.
Nema toliko jak efekat u smislu da imas fleseve i padanja u neki stond ili sta vec, ali posle upotrebe tih lekova ti si zadovoljio svoju potrebu, osetio si tu toplinu o kojoj pricas, popustili su te bolovi i psiha ti je mirna, i veruj mi da ti psiha nije mirna zato sto si ti tako odlucio vec zato sto ti je lek uperen pravo u centar gde gadja i heroin.
Ali ok, ja nemam nameru da nekoga obeshrabrim ili da se pravim pametan, ja sam uzimam buprenorfin i zato govorim. Ja se takodje osecam dobro, ljudi sem najblizih i ne primecuju i ne vide da koristim bilo sta i funkcionisem normalno... Ali znam da je to samo zbog leka koji unosim svakodnevno, i da sam bez njega jos uvek slab i da me bez njega bole ledja i kicma, i malaksao sam i depresivan itd..
...
User avatar
pop@j
Posts: 109
Joined: Thu Jun 14, 2012 3:46 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by pop@j »

alkohol bez cigareta ima tako dobar okus, da je to za zabrinut se :)
Mornar sam Popaj ja, žena mi Oliva, sin mi je Kićo, auto Fićo, jer mornar sam Popaj jaaa!!! Tu-tuuuu!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by ziki »

I kafa ima bolji ukus bez cigarete ali nije to to...
Probaj kad se bas uzelis kafu espreso lavazza sa mlekom i umesto cigarete smotaj duvan sa aromom vanile, recimo domingo i videces sta je merak. A moze i turska kafa ali prava, ja pijem u jednoj przionici tu je vrucu samelju mirise na 50 metra.
...
dobrica
Posts: 35
Joined: Wed Sep 21, 2011 9:48 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by dobrica »

Eto sad sam upao u raspravu misljenja se ne podudaraju! Rekao sam da bi mogli da pričamo o oštećenjim mozga koja su nastla i da li ih je moguće srediti ako su nastala jer je to onda moguće rešenje!
Evo navešću da metadon nemanja svest i da ti samo isečke iz relevanthih tekstova koja intresuje neka trazi dalje:
- Nezanemarljiv broj bivših narkomana koji su koristili metadon danas žive normalan život, imaju posao i porodicu. Dobra stvar kod uzimanja ovog leka je što on ne utiče na svest.
Основна замерка примени метадона која представља и кључну заблуду је да ова терапија продужава уживање зависника и да она представља ''само замену једне дроге другом''. Реално , пацијенти подвргнути метадонској терапији се све време налазе у нормалном стању свести, без еуфорије и без апстиненцијалне кризе. Супституција метадоном омогућује стабилизацију на нивоу опијатских рецептора,физиолошких функција и промену понашања.
Znam i po sebi osecam se kao što se osecam i pre drogiranja stabilno i normalno. ;-)
User avatar
pop@j
Posts: 109
Joined: Thu Jun 14, 2012 3:46 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by pop@j »

metadon je odgađanje neminovnog, ali dobro je da ga ima. čujem, i to me raduje, kako su danas čista neka raja koja je u programu bila i po 7 godina . a opet, ono što zabrinjava je kad čujem da za skidanje treba "štela" uz izgovor: "šta se ima skidat kad će se sutra opet navuč.
Mornar sam Popaj ja, žena mi Oliva, sin mi je Kićo, auto Fićo, jer mornar sam Popaj jaaa!!! Tu-tuuuu!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by ziki »

Eto ne vredi, opet mi navodis da citam nesto sa interneta a veci deo zivota sam u tim problemima.
Metadon ne menja stanje svesti?
Pa meni ni heroin nije menjao stanje svesti u tom smislu, vecina nas se na heroinu osecala normalno a bez heroina nenormalno.
Ne razumem na koje stanje svesti mislis. Kad si navucen na neku drogu ti se bas tada kad je uzmes osecas "normalno" a bez nje imas probleme. Ne pricamo mi o menjanju svesti u smislu padanja u trans, euforija, stondiranje itd...
Menja ti svest u tom smislu sto ti daje lazni osecaj da si zdrav,a u ustvari nisi.
ja sam se na heroinu osecao normalno mogao sam da funkcionisem i sve ostalo a to je zato sto sam bio zavistan od njega.

Ti si zadovoljan na metadonu jer te radi ali to neces da priznas sebi, a i nisi jedini koji tako govori.
Ja mislim da to nije dobar pravac na duze staze da bi se stvarno izlecio jednog dana.
Siguran sam da bi ti pristao na dozivotno primanje metadona i tako bi resio sve svoje probleme,bar tako mislis.
To je linija manjeg otpora i to je karakteristicno za ljude koji bas nisu neki borci.
Najlakse je jednu drogu zameniti drugom i tako ziveti ceo zivot.
Na ovom forumu smo otvarali temu vanredne situacije, odnosno sta bi radio kada bi dosao u situaciju da ostanes bez terapije odjednom i na duze vreme a navucen si.
Na primer desi se nuklearna katastrofa i svi zavrsite u nekom podrumu, a ti moras da se brines na primer za zenu i decu ili staru majku a ti nemozes da ustanes, drhtis od krize i nemozes da izadjes napolje a metadona nema nigde.
To je jedan mozda glup primer ali sustina je da ti nemozes da podjes ni na godisnji odmor a da sa sobom ne poneses dovoljno metadona za svaki dan, da bi mogao da funkcionises.
Znaci ti moras da placas svaki dan novcem i da svoje zdravlje nosis u dzepu u bocici metadona.
Ali dobro svalo ima pravo na svoj zivot, ovde samo razmenjujemo misljenje.
...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Sa zamenom ti postaješ jedinka koja funkcijoniše, raduje se, ima emocije i sve što drugi ljudi imaju znači da li je droga ili lek boli me uvo ja zivim normalno i drugi me prihvataju i ja njih dokle će biti tako ja ne znam. Znači ja sam bolestan i od moje bolesti mogu da umrem a zamena me vraća medju zive, da li je ovo dovljno da se moze reći da je metadon i bup lek! Ako nije onda je droga!
dobrica

Postovi: 29
Pridružen/a: 21 ruj 2011, 20:48
Slažem se sa tobom od prve do zadnje :)
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Post Reply