Legalne droge,zamenska terapija.

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Al zavija Morison "The end", pravo mi leži pjesma, u skladu sa publikom i osjećajima iste, tj. mene. Evo, prošlo je 2 sata, a u mene oči ko u netopira, da spavanje, pustih li želja.
Sjetila sam se jednom kad sam bila u bolnici, došao tip u odijelu, kravata, skockan, fin, otmjen, u ruci aktovka, ma svaka bi ga majka za zeta zaželila. I dok se on presvukao, bolničari otvorili aktovku, a ona puna uredno složenih tabli Plivadona ili Kafetina, ma oni pilsevi za glavobolju, kao tip ih "malo" više konzumira od preporučenog. I sve je bilo OK i u laganom ritmu dok nije pala noć, a onda belaja. Kad je čovjek poludio, 3 bolničara su ga držala koliko je urlao, uglavnom, završio je vezan i pun lijekova protiv države i naroda. Zašto sam se sjetila toga? Pa i otrov je u malim količinama lijek, a u velikim slijedi rikavela. Metadon je lijek ako ga piješ po propisu. Evo, zagrepčanka ga pljuje, muž joj je overio, akutno trovanje. A rekla je da joj muž uopće nije bio na horsu, samo je gotivio hep. E, sada se postavlja pitanje, odakle mu ako nije imaoj šifru F 11, tko mu ga je pisao. Nitko, kupovao ga je na ulici. pa zar ona kao njegova žena nije mogla skužiti da je čovjek imao problem, i to ne mali. Nije kriv metadon niti ga ne treba zato zabraniti. Isto kao što se neće prestati prodavati Plivadon jer ih je gore spomenuti lik jeo na šake. Jbg, ima dana kada pomislim da sam i rođena felerična, zašto sam se privalila, pružila ruku, bit će da mi nešto nije štimalo u životu. ali ....
Dobrice, ako normalno funkcioniraš na hepu, pusti priče na stranu, pij ga i živi. Vjeruj mi, ne bi želio biti u mojoj koži nikako, jer ovo je živi užas... nekada me ekipa zezala da mi je stan kao apoteka, nikada se nisu našla 2 čika u pepeljari, a sada ispada pepeo na sve strane. Ma bolje da niti ne opisujem u kakvom svinjcu živim, kad se dignem zatvorim vrata spavaće sobe i kasnije se samo uvučem nazad, nema spremanja kreveta, cvijeće nezaliveno, sve se okljusilo, ma sva šljaka mi se svela na to da nešto skuham djetetu i da operem suđe, za drugo nemam ni snage, ni volje, jednostavno ne mogu. I čekam da se nešto desi, da me pomakne, da me zvizne po sred ove blesave glavine, ali ništa. A znam da moram dalje, kako, e to je još pod velikim upitnikom. Al moram maloga postaviti na noge, inače sam posrala i šefa i stanicu.
Odo smotati jednu žešću, nadam se da će me malo otupiti, udrveniti, možda uspijem i zaspati par sati.
Pozdrav ljudi, sutra se javim sa novostima, i da sam slučajno čvaknula hep, napisala bi čudo pametnih stvari, ovako samo drljam po tipkovnici i laprdam nevezano. Ali, jesam li ili nisam svoga tela gospodar, evo mi ga sada, i tela i gospodara. :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Evo, zaredala ja, već treći post lupam, pričam sama sa sobom. Sve OK, meni ovo dođe nekako kao AN, pa pričam li ga pričam (nemam pojma da li se na AN priča, u mome gradu toga nema), ali ono...
Još se hep i ja gledamo, još je po mome. E neš sreće ako je ovo nekakva pobjeda, kako god okreneš ja sam izgubila. Ma ne prsim se ja time da sam riješila stvar, samo kažem da još nisam čvaknula hep. Da je užas, napretka nema ni milimetra, ništa ne mogu, ali fakat ne mogu. Da čekam i da se nadam da će mi jedno jutro granuti sunce, ja čista, plešem po zelenoj livadi :vom:
A crv u glavi šljaka, i to prekovremeno, nema pauze. Narkoman u mojoj glavi već slaže kombinacije, a ideje samo padaju...Ko singerica tucka....pa mogla bi otići u Centar i povećati terapiju, piti ću male količine a ostatak u bunker, ko jazavac, pa ako se nešto desi neće mali morati u ambulantu. Jebo te led, ovo je samo jedna ideja, imam ja toga još.
Ma što meni ovo treba, odo zapaliti joint, ma odo se ubiti biljkom, naviti muziku, možda malo smiri šljakera u glavi, a o spavanju prije 5 ujutro mogu samo sanjati. :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by zeleni »

Lujka wrote:E neš sreće ako je ovo nekakva pobjeda, kako god okreneš ja sam izgubila.

hej. nerealno je da očekuješ da ti odmah bude dobro. treba da prodje vremena i vremena samo da ti se biohemija u mozgu reguliše. što ne znači da to toga neće doći i da treba dići ruke. opet, nerealno je da ti bude bolje samo zato što prolazi vreme. da to tako ide ljudi bi sa mardelja izlazili sa rešenim problemom. znam da ovo zvuči ko mrtva fraza, al jbg. mora da kreneš u cimanja neka i menjaže sebe (opet fraza, opet jbg).

taj period u kome si permanentno u kurcu te čeka pa te čeka, sad kad si počela, stegni zube pa pregrmi to.

i spavanje će se regulisati - pogadjaš - vremenom. za sada, ako ne možeš da spavaš radi nešto, fizički, da se umoriš.

zna li neko za tvoje skidanje? znam da su svi gadljivi na antidepresive i sranja (including my self) al u to prvo vreme mogu da ti pomognu. imaš li kome da se obratiš za tako nešto?
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Ma ne očekujem ja ništa na brzaka, ali ovo nisam očekivala ni u najgorim noćnim morama. A skidala sam se po svojoj piramidi, zadnjih tjedan dana prije totalnog stop sam gurala sa kvoterom pilsa. Logika kaže da će biti lakše ako se postepeno skidaš, a ovo što me safatalo ispada kao da sam sa cenera pala na suvo na nulu. U cijeloj ovoj priči sam sama, ko Pale, kada sam nekim ljudima koji su na metadonu rekla što namjeravam, dobila sam...ti nisi normalna...jesi li skroz poludila...bolje ti je da se nama ubiješ i skratiš muke...tako da se nemam baš nikome obratiti, ma što se i imam kome obraćati. Neće mi pomoći nečija empatija ili nutkanje da prekinem sa ovim.
A osjećam se ko lik iz kompjuterske igrice, ono kada da zbumbaju pa mu je energija na nuli. Čini mi se kao da su mi otkazali svi živci i mišići, sjedim ili se skvrčim na kauču, nemam snage da se pomaknem, a ne da radim pa da se umorim. Muka mi je od prašine i prljavštine, ali jednostavno nemam snage, ne mogu i ne mogu. Malome sam rekla da me prikinilo u kičmi pa ne mogu, čudi se, navikao na moje iritantno ribanje, ne dao bog da kapne kap vode, eto mene sa krpom, a sada.....Čak mi palo na pamet, ajde da danas popijem, samo da očistim stan, pa ću opet prestati. Koje gluposti meni padaju na pamet, kakva li će mi još brilijantna ideja pasti na pamet.
Ne mogu antidepresive, gade mi se. Nakon muževe smrti su me kljukali Prozacom i Litijem, bila sam zombi, balila po sebi.
Dobroj, idemo dalje, dan po dan...a sutra je novi, kako bi rekla mudrica Scarlet.
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Danas sam izišla na balkon, mislila sam da će me, kao nekog vampira spržiti sunce. A fakat je blještalo, odsjaj u moru, skoro si mogao udahnuti sol, pa 16 celzijca je bilo. Gdje god se okreneš samo more, nebo....sjećam se da sam nekada uživala u tome, a sada....ništa, nema ljepote, nema ničega, osjećam se kao prazna kanta. Netko je zvao, telefon je zvonio, a ja bris glavu pod jastuk, ne mogu, nemam snage nikoga ni čuti, a kamoli ćaskati s njima. Trudim se iz petnih žila da se pomaknem, a hep me gleda ih pepeljare :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by nanii »

Znam kako ti je

I nemam ništa pametno da kažem, osim, izdržala si toliko, nemoj sad da zezneš. A proći će i biće bolje, blizu si. Gadna je ta metadonska, dugo traje pa baš dosadi...
Kažu da kad trčiš maraton, u neka doba počneš totalno da gubiš i snagu i volju, čini ti se da ćeš umrijeti. Kažu da je to ključni momenat i da ako ga preguraš, snaga ti se vrati i istrčiš do kraja. To svaki maratonac zna, a i mi dođemo kao neki maratonci. Pogotovo to skidanje sa meta....maraton.
Izdrži, a šta drugo.
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
zagrepcanka
Posts: 85
Joined: Fri Mar 16, 2012 1:16 am
Location: Zagreb

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by zagrepcanka »

Lujka wrote:Evo, zagrepčanka ga pljuje, muž joj je overio, akutno trovanje. A rekla je da joj muž uopće nije bio na horsu, samo je gotivio hep. E, sada se postavlja pitanje, odakle mu ako nije imaoj šifru F 11, tko mu ga je pisao. Nitko, kupovao ga je na ulici. pa zar ona kao njegova žena nije mogla skužiti da je čovjek imao problem, i to ne mali. Nije kriv metadon niti ga ne treba zato zabraniti. Isto kao što se neće prestati prodavati Plivadon jer ih je gore spomenuti lik jeo na šake. Jbg, ima dana kada pomislim da sam i rođena felerična, zašto sam se privalila, pružila ruku, bit će da mi nešto nije štimalo u životu. ali ....
Dobrice, ako normalno funkcioniraš na hepu, pusti priče na stranu, pij ga i živi. Vjeruj mi, ne bi želio biti u mojoj koži nikako, jer ovo je živi užas..(
moram se osvrnuti na ovaj tvoj upis...procitala sam prije par dana...ali eto nisam imala vremena odgovoriti...
jer eto...ja imam djecu...za koju se BRINEM...druzim se s njima...pisemo zadace...pospremam kucu..
naravno da sam ja znala da moj muz ima problem...i ne nije imao dijagnozu...kupovao je na crno...a psihijatrica je vjerovala njemu...a ne meni..koja ga poznajem bolje od nje...
dala mu je hep, na njegove lazi da on ne moze bez toga...a mene koja sam joj rekla da itekako moze...nije slusala...dala je te hepove zdrobljene meni...a ja sam ih bacila i dala mu flavamed...umjesto hepa i on se osjecao super...
tolko o doktorima..koji olako prepisuju legalnu drogu...
sto se tebe tice...ne bi htijela da smatras ovo kao neki napad na tebe...nije mi takva namjera...
ali to sto se hvalisas kolko si cista...dragio mi je zbog tebe...ali mislis li da ti zbog toga treba spomenik dici??
pa to je tvoja duznost...imas dijete...i duznost ti je biti normalna i brinuti za to dijete...kako bog zapovijeda..
ne znam odakle si...i kako kod vas socijalne sluzbe funkcioniraju...ali ja ovisnicima nikako nebi dala da podizu djecu..jer ta djeca nemaju sta pametno od njih nauciti...niti su zbrinuti kako treba...
kazes hep stoji u pepeljari...napusavas se pred djetetom...
uzas...smuci mi se kada citam tvoje postove...
to ne prilici jednoj majci...
ne znam kolko si upucena...ali nedavno je u hrvatskoj bio slucaj kada je maleno dijete popilo oceve heptanone...i umrlo...
ne znam koje socijalne sluzbe dozvoljavaju da djeca tako odrastaju..
vjerujem da bi tvom djetetu bilo bolje sa bakom...tetkom ...strinom...ili potpunim strancem...nego s takvom majkom...
sorry...ali to je moje vidjenje situacije...
eh da...i pretpostavljam da ti ni muz nije umro od uroka...nego od iste stvari kao i moj...
ljudi ce vam oprostiti sve,osim istine....
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by ziki »

Čeka te veoma dug put ukoliko si rešena da se na taj način skineš jednom zauvek.
Ali moraćeš da počneš da ulažeš fizički napor u obavljanju svakodnevnih stvari, jedino tako imaš šanse da svoje telo dovedeš u neko funkcionalno i normalno stanje.
To ti dođe kao vrsta rehabilitacije, i zdrav čovek se razboli kada dugo sedi ili leži.
Mnogo ljudi koji odlaze na neka lečenja po bolnicama gde moraju da leže kad izadju moraju na rehabilitaciju.
Tebe sad mrzi da se krećeš i da radiš ali ako se prepustiš tom osećaju biće ti samo gore.
Moraš da aktiviraš te mišiće koji te bole, shvati to kao trening i vremenom će ti biti bolje.
Videćeš da će manje da te bole noge kad mišići krenu da luce kiselinu koja im je potrebna, a to ide samo sa naporom.A da bi se pokrenula moraš da imaš motiv.
Razmišljaj na taj način da svaki dodatni napor koji uložiš je jedan korak bliže izlečenju.
Ja sam bio u sličnoj situaciji bilo mi je teško da napravim dva koraka a onda sam seo na biciklu i svaki dan vozio po 15 kilometra. Mnogo mi je bilo bolje posle par dana, noge su mi bile lagane nisam mogao da verujem. U pocetkiu sam imao upalu ali kad je prošla posle sam mogao da predjem i 30 kilometra bez problema.
...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Eto, baš me DOBRO oprala zagrepčanka.
Nemam pojma koji dio da citiram, neću ni jedan.
Da si pročitala sve što sam ovdje nadrljala možda bi nešto i shvatila, ali ne, po tebi sve nas očito treba staviti u plinsku komoru i potušiti nas, možda bi onog momenta kada se skuži da smo felerični, nama trebalo pristupiti sterilizaciji svih nas, pa nismo svi za djecu, to ti tvrdiš.
Jedna od rijetkih stvari kojima se ponosim to je moj sin, a njegov otac i ja smo sve dali što se moglo dati od sebe da bi bio ovakav kakav je sada, čak je osvojio i nagradu na Republičkom natjecanju mladih informatičara, a zamisli, roditelji su mu ovisnici o metadonu,
Draga moja, ne znaš ti ni pola mise, OK, u svojim očima si ti idealna žena, majka, a ja sam narkomanski šljam kojem treba oduzeti klinca, jer ja pred njih varim od zore do sumraka, pa od sumraka do zore, držim hep njemu pri ruci (što sve doslovce shvataš?)
A to da si mužu uvalila zamjenu za hep, a on nije ništa skužio, to pričaj nekome drugome. Da samo znaš kako bi ja skužila da mi netko ubaci hep u sok...
Ma, nema smisla da se s tobom prepucavam, misli što hoćeš, to je tvoje pravo...ali ovo sa socijalnom službom, oduzimanjem djeteta i bla, bla, bla, ej, baš si mogla proći i bez tog idiotizma :idea:
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Znaš što me muči po pitanju socijalne službe koju predlažeš u mom slučaju, da li si razmišljala o njima kada si ti živjela sa ovisnikom, da li ti je tada padalo na pamet da ih pozoveš?
Kao prvo, kod mene je to izgledalo ovako: Veker zvoni, dizanje, kupaona, spremanje, paljenje auta, mali u školu, a mi na posao. Jedina razlika od ostalih je bila da smo mi uz jutarnju kavu popili i terapiju, tj. hep. Nikakvih uzleta, padanja, sve ravno i normalno. Moj sin nikada nije čuo ni prisustvovao svađi svojih roditelja.
E, sada da te pitam, zašto si ti imala djece sa ovisnikom, ako smo mi takav šljam kakvim nas držiš? Da li ti je muž bio student prava ili je već vrludao kada si ga upoznala? Ako je vrludao, tko te priječio da se okreneš i odeš, zašto si ostala sa njim, a ako već jesi, što ti je trebalo to muljanje, laganje, dogovori sa psihijatrom iza njegovih leđa, mijenjanje hepa sa nekim krečom....itd... Znaš, mi narkomani smo ti jako, jako senzibilne osobe, ubija nas takvo ponašanje najbližih osoba. Ako sam ne odlučiš i ne osjetiš onaj klik u glavi nema tu kruha. A da si bila iskrena sa njim, otvorena, budi sigurna da bi puno više napravila nego ovim kako si ti radila.
I da, muž mi nije umro jer je sakrivajući od mene popio šaku metadona i overio, muž mi je umro od hepatitisa C, nije se liječio na vrijeme, radio je kao crnac da bi njegova obitelj ugodno živjela. I u to vrijeme je funkcionirao sa samo 3 hepa. Nažalost, kada je C podivljao bilo je kasno, interferon više nije mogao pomoći. Ali zašto se ja tebi opravdavam, mogu ja tebi ovdje pisati stranice i stranice, nikada ti nećeš neke stvari shvatiti.
Dizanje spomenika? Meni ne treba, ja sam svoga tela gospodar i zaslužila sam sve ovo, ali isto tako znam da ću se iskopati, a pogodi radi koga i radi čega?
Ti očito, za razliku od mene, misliš da si zaslužila dizanje spomenika. Velika patnica, Majka Tereza, ratnica u borbi protiv metadona, savršena majka, žena...
Kad te jedne noći drpi nesanica, sjedni i sama sa sobom budi iskrena, da li misliš da si doista idealna osoba.
A ljude kojima je dijete umrlo od hepa ne spominji, molim te!!! Terapija je stajala na vrhu ormara, kako je jedna vrećica pala na pod, pitaj boga, uglavnom nesretan slučaj. Ljudi su se htjeli ubiti, poludili su do kraja, zar ti misliš da nisu dovoljno kažnjeni. U tzv normalnim kućama, kada dijete pojede neki deterdžent ili se opeče, to se dogodilo, ali kod nas narkomana, ooooo, fakat treba napraviti plinske komore da nas se sve utuši.
Da, i ovime završavam prepisku sa tobom, ne možemo se mi kužiti niti za hiljadu godina, različiti smo mi svjetovi.
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Post Reply