Legalne droge,zamenska terapija.

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by ziki »

Ne razumem to bas najbolje, tebe na metadonu ljudi prihvataju i ti prihvatas njih a neznas dokle ce to da traje i bas te briga dal je lek ili droga. Pa moze da traje do sutra i sta posle?
I ko tebe ne prihvata bez metadona kao coveka?
On sluzi da te odvikne od droge da bi se pokrenuo sa mrtve tacke ali valjda imas neki plan za konacno izlecenje, to moze da traje 6 meseci, godinu pa neka bude i dve, ne mislis valjda da sa 50 godina pijes metadon?
I ne umire se bas tako lako od krize, kao sto ti kazes ti si bolestan i umreces bez metadona.
Nemoj tako bas da se mazis, bilo ti je lepo dok si se radio nesto mora malo i da se istrpi u zivotu.
A ako si mislio na dozivotno uzimanje metadona onda je to druga stvar i nije za ovu temu.
...
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by preispitivac »

Zajebavajte me koliko hoceste ali kad se naduvam svane mi, ovako strejt sam lud kao struja. Tacno sam dosao do faze da sam naduvan sasvim ok, i tek onda pocnem da razmisljam i ponasam se, a strejt ujedam.

Ne mislim da je dobro to, nego, eto, cista cinjenica.

Nikako da naidjem na mesec dana bez nekih cimanja, da lepo iskuliram, a kad sam u guzvi, jedva cekam vece da smotam, spicim reset i zablejim.
Jurim rep
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by sanela »

Jarane, ti si u problemu. Al fakat....
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by preispitivac »

...al fakat. To je to, sta ces.
Ja kenjam ovde trista postova da jesam, svi me ubedjuju da nisam :-)
Jurim rep
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

preispitivac wrote:...al fakat. To je to, sta ces.
Ja kenjam ovde trista postova da jesam, svi me ubedjuju da nisam :-)
Ja ne mislim to, u travi ne vidim ama baš nikakav problem, dapače :)
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by sanela »

Lujka wrote:
preispitivac wrote:...al fakat. To je to, sta ces.
Ja kenjam ovde trista postova da jesam, svi me ubedjuju da nisam :-)
Ja ne mislim to, u travi ne vidim ama baš nikakav problem, dapače :)
Pa ako uporediš sa heroinom, kao supstanca, iz te perspektive ne izgleda kao problem.
Ali, kad pogledaš iz perspektive da stvara psihološku ovisnost i da psihički nisi dobro ako je ne koristiš - da bez nje ne možeš da se opustiš, da bez nje depresiraš itd (kod svakog je drugačije)... onda jeste problem.
zagrepcanka
Posts: 85
Joined: Fri Mar 16, 2012 1:16 am
Location: Zagreb

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by zagrepcanka »

dobrica wrote:Eto sad sam upao u raspravu misljenja se ne podudaraju! Rekao sam da bi mogli da pričamo o oštećenjim mozga koja su nastla i da li ih je moguće srediti ako su nastala jer je to onda moguće rešenje!
Evo navešću da metadon nemanja svest i da ti samo isečke iz relevanthih tekstova koja intresuje neka trazi dalje:
- Nezanemarljiv broj bivših narkomana koji su koristili metadon danas žive normalan život, imaju posao i porodicu. Dobra stvar kod uzimanja ovog leka je što on ne utiče na svest.
Основна замерка примени метадона која представља и кључну заблуду је да ова терапија продужава уживање зависника и да она представља ''само замену једне дроге другом''. Реално , пацијенти подвргнути метадонској терапији се све време налазе у нормалном стању свести, без еуфорије и без апстиненцијалне кризе. Супституција метадоном омогућује стабилизацију на нивоу опијатских рецептора,физиолошких функција и промену понашања.
Znam i po sebi osecam se kao što se osecam i pre drogiranja stabilno i normalno. ;-)
ovo boldano nikako nije tocno(malo sam se pomucila sa cirilicom...al ipak sam ja titov pionir pa se sjecam :) )
jedino zadnji dio je tocan...da nema apstinencijske krize..

ja imam primjeer iz obitelji...moj pokojni muz je uzimao samo metadon...konkretno heptanon...
itekako mu je mjenjalo stanje svijesti...na telefon sam cula kada je bio pod utjecajem...znaci..nisam ga morala niti vidjeti...dovoljno je bilo cuti glas...a kada sam ga vidjela...da i ne pricam...druga osoba...tolko o (ne)mjenjenju svijesti...
i da...definitivno nije lijek...nego legalna droga...
on je umro od akutnog trovanja metadonom...tako je pokazao obdukcijski nalaz :(
ljudi ce vam oprostiti sve,osim istine....
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Draga, čovjek se može overiti i sa Aspirinima.
Ti imaš primjer, imam ga i ja, moj suprug je 20 godina bio na metadonu, normalno je radio, funkcionirao, bio uzoran otac i suprug. Ali on je pio količinu koja mu je bila potrebna da normalno živi, a ne kao masa ljudi koju znam, dobiju tjednu terapiju pa je stresu u 2 dana. Oni očekuju od toga nešto više od samog održavanja na normali. Zato, bez ljutnje, ali da li znaš koliko je toga uzeo tvoj muž, akutno trovan je???
Ja i dalje mislim da je metadon lijek, pomaže ljudima da normalno žive, isto kao što je nekome potreban inzulin, tako je i nama potreban metadon, i to je to, vrlo jednostavno ;-)
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by sanela »

Lujka wrote: Ja i dalje mislim da je metadon lijek, pomaže ljudima da normalno žive, isto kao što je nekome potreban inzulin, tako je i nama potreban metadon, i to je to, vrlo jednostavno ;-)
Ovo poređenje metadona sa inzulinom je potpuno pogrešno.
Ljudima treba inzulin jer ga njihov organizam nije u stanju proizvesti. I ljudi koji su na inzulinu nikad ga ne mogu prestati koristiti.
Metadon je supstitut, zamjena za heroin. I ljudi ga mogu postepeno prestati koristiti uz promjenu načina življenja, i ja takvih primjera znam.
Metadon sam po sebi ne podrazumijeva nikakvo liječenje, nego smanjenje štete po korisnika i okolinu. Tek kad se uključe drugi oblici psiho-socijalne podrške može se govoriti o liječenju uz upotrebu metadona.
Ja nemam lično iskustvo sa metadonom, ali su mi ljudi govorili da metadon stvara blagu euforiju i poredili ga sa suboteksom koji ti daje "bistrinu" što meni govori da metadon mijenja stanje svijesti.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Čuj, ti misliš da je neukusno poređivati inzulin i metadon.
Nitko od nas ne bira koja će ga bolest strefiti, jel tako? Ako je ovisnost bolest, i to hronična, o čemu pričamo.
Znam mnoge ljude koji normalno funkcioniraju samo uz tu malu pomoć, jbg, dijabetičaru fali inzulin, ovisniku metadon, vrlo jednostavno. I da nema tog metadona, mnogi bi već davno završili overeni od horsa.
Imam još tjedan dana vremena dok mi se klinac vrati sa sela, da budem "normalna" mama. ali što znači to normalna. Da li ću moći s njim raditi zadaću, praviti mu kolač, pričati kako se proveo??? Pa skoro mjesec dana nisam u stanju usisati stan, a kamoli što drugo, a sa minimalnom dozom metadona mogla sam sve. I, pitanje je, da li će mu biti bolje dok poput zombija bezveze bauljam po stanu, ili dok sam sa tih par pilseva sudjelovala 1000% u njegovom životu.
Sanela, vi ste sretnica koja se nikada nije drogirala, a ja vam opet kažem da nije isto čitati o narkomaniji i živjeti taj život. Oni poput mene znaju o čemu pričam.
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Post Reply