Buprenorfin II

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Evo resih da napokon kazem kakvo je stanje u jos nekim gradovima kada je Buprenorfin u pitanju - to znam iz totalno pouzdanih izvora, znaci nema foliranja !

Dakle u mnogim gradovima tipa Zrenjanin, Vrsac, Subotica, itd. izdavanje Buprneorfin na recept u apotekama uopste ne funkcionise.

Toliko su nesto zabrljali da se ne zna sta se radi.
U Beogradu koliko primecujem iz vasih prica, sve funkcionise jos od zime 2011. godine, ali u mnogim drugim gradovima lekari opste prakse nece da prepisuju Buprneorfin, a apoteke nece da ga narucuju.
Brdo pacijenata i dalje dobija Buprneorfin iskljucivo u centrima, a maksimalni take-homes koji se moze dobiti je kao i za Metadon - na nedelju dana.

Naravno, kao i uvek u nasoj drzavi, zakon kaze "onako", ali eto u mnogim gradovima je i dalje "ovako"....i sad eto...go figure...

V
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Interesantno, koliko vidim nabrojao si gradove u Vojvodini.
Takodje koliko vidim i Beograd ima problema, ni tamo to ne funkcionise kako treba.
Ja sam danas podigao lekove, nikakav problem nisam imao.
Malo sam se sa doktorom cimao jer je bila guzva ali izdavanje recepta se uopste ne dovodi u pitanje.
Buprenorfin sada ima i svoju sifru, nalazi se na onom spisku koji svaki doktor ima u ordinaciji, gde su i sifre ostalih lekova.
Znaci usao je u potpuno normalnu proceduru kao i drugi lekovi.
Do nove godine nije postojala sifra i lek se placao 100 posto.
Sada se na drzavni recept placa 50 posto, a pola pokriva fond.
Razgovarao sam i sa zenom u apoteci, kaze nije najavljivana nikakva nestasica Buprenorfina, ima ga uvek i ako ga slucajno ponekad nema narucuju ga.
U pitanju je centralna Srbija..
Cak ga i neke seoske apoteke u sklopu tih gradova imaju sto je takodje interesantno.
Ne postoji ni jedan razlog da se tako lose sprovodi izdavanje Buprenorfina u tim gradovima koje si pomenuo.
A verujem da je tako, ali ja neki razuman i logicki razlog ne vidim.
Ko zna sta je tu u pitanju, mozda jednostavno lose poslovanje, nemarnost itd...
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

Da se ne shvati pogresno,nista Nelegalno ne mislim,prosto me zanima,zbog ,malo,malo,pa nestasica-da li neko zna KOLIKO kosta da se kupi privatno Buprenorfin od 8mg,po tableti i/ili po tabli od 8mg(jer je meni toliko propisano tacnije 2x8mg-16mg dnevno),bas me zanima koliko bi me kostalo da jurim Van apoteke,toliko ,hvala.
P.S.
Jos jednom bih apelovao da se ovo moje pitanje ne shvati maliciozno-to jest zlurado,prakticnost je u pitanju.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Evo ja cu da ti kazem.
Nema tu nista nelegalno,imam ovde fiskalni racun iz apoteke.
Cena za kutiju od 8.mg je 1810 dinara.
Za 2.mg neznam, bilo je oko 900 dinara.
Znaci to je puna cena ako uzimas na privatni recept.
I ja sam par puta platio punu cenu jer mi je doktor koji mi pise recepte bio na bolovanju.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Ma njega zanima koliko bi platio AKO bi zeleo da kupi od nekoga tamo na ulici - ilegalno. :-)
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Buprenorfin II

Post by nepopravljiv »

:D
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Izvinjavam se nisam najbolje razumeo...
Da preformulisemo malo, da ne ispadne da se radi o ilegalnoj ulicnoj prodaji...
Ti bi ustvari hteo da ti neko ustupi lek uz novcanu nadoknadu ?
To bi trebalo da se konkretno dogovoris sa nekim ko to moze da ti prijateljski ustupi...
Svaka informacija o tome dali ga ima i koliko kosta na ulici vec spada u nesto drugo, sto bas nije za forum.
Ali evo ako ti ista znaci, ja cujem da se taj lek na crnom trzistu pojavljuje najvise kao Suboxon i Subutex...
Ovaj Buprenorfin-alkaloid je ipak moguce naci u apotekama, mozda ponekad i nestane ali ga ipak ima.
Prosetas malo i naci ces ga, bolje nego da te neko uputi kod dilera...
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re:Sta ce ti Buprenorfin II ?

Post by Hemfri »

Zikijeva informacija mi isto znaci,a voyager je dobro shvatio pitanje-ali ,posle se nesto mislim,ako bi vec bio doveden-sateran u poziciju da kupujem od nekoga na ulici buprenorfin-pa koja je onda razlika da umesto bup-a kupim heroin od tako nekog dilera-hocu reci,da ako se bolje razmisli -ta varijanta treba ili bolje receno-da se izbegne na svaki moguci nacin,jer ako kupujem od dilera bup-cuo sam cene,onda cemu svrha cele price? (na glas razmisljam),tako da znaci mi zikijeva informacija mozda i vise nego ona koja me je prvobitno zanimala-znaci da bij privatno morao za dve kutije da dam skoro 4 hiljade dinara :(,jbg...to nije malo,a i drajzerovoj mora da se placa mesecna apanaza,nisam u situaciji da dajem i dinar vise ako ne moram...ljudi meni je naj bolje bilo na metadonskom odrzavanju u centru DZ Savski Venac-sve je bilo na knjizicu i besplatno,ja za tih godinu dana nisam ne uzeo Heroin,nego nisam ni POMISLIO na isti.
I da sad ne duzim,jer sam u ispovestima vec pisao razlog iz kog sam to prekinuo,-TO se u mom sliucaju pokazalo -sad vidim ipak kao naj bolje(privremeno,supstitucijsko resenje),bolje od buprenorfina,da se ne lazemo NIJE za svakog Buprenorfin naj bolje resenje,za nekog je ipak metadon bolji-u smislu supstitucijskog programa.
Buprenorfin je za one koji su svoj zivot namestili da je smislen i funkcionalan,nije za ljude koji su "u praznom hodu-ne izvesne sutrasnjosti",citam bas ovde na forumu,SVI koji su na buprenorfinu imaju:-zene,decu,poslove,funkcionala zivot,ali eto(iz meni ne razumljivih razloga)im je potreban bup!?
Nikada mi nece biti jasno ZASTO nekome ko je manje ili vise uspesno organizovao svoj zivot,koji ima i partnera ljubavi itd,zasto mu je potreban BILO kakva PAS? KAd je moj zivot bio na boljem nivou kvaliteta,i kad sam bio u velikoj ljubavi i radno angazovan onim cime volim i sto me ispunjava-nije mi trebalo nista pored toga!?! Mozda sam ja onda neki izuzetak,ali uzimanje narkotika je u mom slucaju bila hemijska postapalica da preguram a da se ne roknem,jer nista ne ide u tom periodu i samo postoje nasnake da ce biti jos gore,sta ce meni bilo kakva supstanca-ili bilo kome drugom ako ima sredjen zivot koji ima smisla,i jos mozda i ljubavi-e to mi nikada nece biti jasno-drogirajte se zivotom aman a ne....ma.....kakogod-kolko ljudi tolko cudi...
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

Jos nesto samo da dodam-primetio sam da se u drajzerovoj drugacije gleda na "metadonce" u odnosu na "buprenorfince",ove koji su na met-u gledaju (osoblje)kao na naj gori sljam,dok nas koji smo na Buprenorfinu ipak blagonaklonije i gledaju u ponasaju se prema nama-valjda je ta diskriminacija zbog para,jer metadonci nista ne placaju dok mi placamo ,da ne spominjem onaj period kada smo davali po 200e mesecno,-tad su nas "obozavali"...i tu se vidi razlika,od kako je poceo da se nabavlja po apotekama i prestalo da se daje tih 200e i oni u drajzerovoj su postali drugaciji,ostriji...ne znam da li ste to primetili?
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
Missy
Posts: 88
Joined: Fri Jan 27, 2012 4:02 pm
Location: Capital city in state of fallen

Re: Buprenorfin II

Post by Missy »

I nakon 107 god.,eto nje.. Setila se ovog starog dragog mesta i dosla da osmotri situaciju. :wink:
Koliko vidim,najveci problem je aktuelna (ne vise bas toliko) nestasica Buprenorfina po apotekama. Ne znam koliko pratite informativne emisije na TV-u,ali cela zbrka je nastala zbog novog zakona o javnim nabavkama,pa tako do skora,cak ni insulina nije bilo po apotekama,dok nam je draga misnistarka zdravlja tvrdila da je to dezinformacija i lekova ima u svim apotekama. No,sta je bilo,bilo je..situacija bi od pocetka ove nedelje trebalo da se stabilizovala.Tako kazu sa malih ekrana,a ja to ne mogu pouzdano da tvrdim jer Buprenorfin vise i ne trazim po drzavnim apotekama.
@Hemfri - Kataniceva 17 - Ima ga uvek i tu je situacija stabilna,cak ni rezervacija unapred nije potrebna (ranije sam to radila,gde ga nadjem rezervisem za sledecu nedelju). Dakle,ukoliko se do sada nisi vec snasao,pravac Kataniceva
Sad.. Ne bih zelela ni da ispadne da branim Vujketa,niti da tebe nesto kudim,ali cim se nestasica naslutila,mene je licno uputio na par adresa da se pozovem na njegovo ime i podignem svoju terapiju,tako da celu tu zbrku skoro da nisam ni osetila.
@ Besantesteras - Rekose ti vec,ali hajde da ponovimo.Bavljenje samim sobom je ono jedino sto moras sada ciniti i to onako,aktivno. Koliko sam iz svega zakljucila, 'gospodju' bi mogao opusteno da zaboravis,sumnjam da tu postoje izgledi za neku daljnju pricu. Nisi javio kako je prosao 'test' za radnu sposobnost,nadam se dobro i da ces moci da se,konacno,posvetis sebi i svom zivotu,iskljucujuci svaki ljudski faktor koji te je do sada u tome ometao.Moj savet ti je da u slobodno vreme,umesto da dozvolis mislima da lutaju po proslosti ili se zanose po buducnosti,uzmes lepo neku knjigu iz oblasti psihologije,a ono sto bih preporucila,kao lako,a vrlo korisno stivo je "Moc podsvesti" Dzozefa Marfija. Davnasje stivo,ali uvek korisno.Licno mu se vracam bar jednom godisnje,Dakle,koncentrisi se da sebe izgradis i nadogradis za svo ovo propusteno/baceno vreme.
@Vojo - Pozdrav veliki (mogao si da me obavestis o svom povratku,eto onako,neobavezno)

Pozdrav i svima ostalima.. Kome je dobro,neka tako i nastavi - kome bas i nije,nek 'opravlja dok nije kasno.

Mah-mah.. PDT_Love_08
Mudar covek ne kaze sve sto misli..ali misli sve sto kaze!
Post Reply