Buprenorfin II

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Stvarno nebih voleo da zivim u Beogradu ako je tako jurcanje za lekovima svaki put.
Par puta ste digli frku da je nestasica odmah sam intervenisao u precniku od 50 km od mene, i u svim drzavnim apotekama ga je bilo.
Ova drzava jeste propala ali bas nije kafana pored puta.
Ako se lek izdaje, a sada ima i svoju sifru do skoro nije imao znaci da su duzni da ga nabavljaju.
...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Buprenorfin II

Post by sanela »

@besantesteras (valjda sam dobro napisala nick) dobrodosao na forum! Procitala sam sta si pisao, vidim da ti nije lako, puno okolnosti i ljudi oko tebe ti ne ide na ruku.
Poceo si ici novim putem, za pocetak, budi svjestan, da je to TVOJ PUT i trebas ga prelaziti sam. To je tvoj put odrastanja i stjecanja odgovornosti za vlastiti zivot i vlastite odluke. Okolnosti su takve kakve jesu. Sta ces ti uraditi zavisi iskljucivo od tebe! Ne mozes za svoja s**** nikog okriviti - ni zenu, ni mamu, ni tatu. To je tvoj izbor, sta god da napravis.
Ovdje ces dobiti informaciju, podrsku, razumijevanje, ali, ti trebas odluciti sta ces napraviti.
Voyager ti je napisao odlican post o buprenorfinu.
I da, jos nesto, ako si odlucio mijenjati zivot, NEMA VISE DROGE. Nikakve! Samo sto ti ljekar propise, u dozama koje propise. Budi iskren sa svojim ljekarom. Nema kalkulacija, muljanja. Isto sto ovdje pitas, pitaj njega.
I sta je DP? Speed? Ne kontam ;)
Sretno!
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Sve te probleme koje imas, jednostavno se ti izoluj od njih.
Eto, poceces da zivis samostalno i to ce ti biti prilika da cinis kako ti je volja i da krojis svoj dan i kretanja kako ti godi.
Iskoristi to pametno.
Slazem se sa Sanelom, ovo je tvoj proces odrastanja, sazrevanja.
Droga dosta unazadi osobu kada je sazrevanje u pitanju.

Buprenorfin se dakle u tim visokim dozama uzima jednom dnevno i to je to.
Kada se daje protiv bolova nenaviknutim ljudima u dozama od 0.1mg do 1mg, e onda se daje i 2x dnevno, ali u tretmanu zavisnosti on se uzima jednom dnevno - te doze su toliko visoke da deluju jako dugo i naknadno dodavanje biva zablokirano - Buprenorfin je takav da u tim visokim dozama blokira samoga sebe.
Naknadno uzimanje doze je bacanje leka i cak smanjivanje efikasnosti one prve doze koja vec deluje.
Ako ti je prepisano 10mg dnevno, to znaci da trebas ujutru uzeti 10mg i to je to za ceo dan.

@sanela
"DS" i 'speed" su sleng reci za Amfetamin...

V
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Buprenorfin II

Post by sanela »

Voyager wrote:
@sanela
"DS" i 'speed" su sleng reci za Amfetamin...

V
Hvala Voyager. Speed znam sta je, taj sleng se i kod nas koristi, ali za ds nisam cula. Medjutim, kako je i kod nas njegova zloupotreba sve prisutnija, pretpostavila sam da je o tome rijec ;)
Lp.
User avatar
besantesteras
Posts: 35
Joined: Mon Feb 28, 2011 11:58 pm
Location: Paraguay
Contact:

Re: Buprenorfin II

Post by besantesteras »

Hvala Vam svima na savetima, pogotovo saneli, bez uvrede drugima, ona je jedina devojka koja je procitala moje iskustvo, moj haos, delic njega, i koja mi, pored vas svih ostalih, naravno, pruza podršku...
Sutra imam zakazano kod svog lekara kontrolni pregled ( prvi ), oba zadatka koja su mi zadana, sam uspesno obavio, a pokusacu i njoj da preporuci9m da mi lek daje jednom dnevno...
Vec nakon kontrole cu znati sta ce biti sa poslom, posto bih ja poceo da radim, i osecam se tako, a i u razgovoru sa lekarom mi je to preporuceno, tako da ce mi lekar izaci u susret i napisati: sposoban za rad...problem je u tome sto sam ja u firmi vec razgovarao o pocetku i dolasku na posao, a oni su mi rekli da idem jos na bolovanje, kada sam pitao: Kako sefe da idem na bolovanje, kada ce mi lekar sutra mozda zakljuciti bolovanje i napisati da pocnem da radim,...ko ce mi onda otvoriti bolovanje ( jer ja radim u drugoj opštini, ne u BG-u) i nema ko da mi otvara vise bolovanje - rekao je - ne znam, vidi to sve sa direktorkom, trazio sam je, nije bila tu, zvao je na mob, nije imala vremena da razgovara i spustila mi slusalicu, maltene... moj prvi pretpostavljeni mi je savetovao da ukoliko mi lekar sutra zakljuci bolovanje ( sto bih ja voleo ) da se u utorak pojavim na posao i cujem sve ono sto ce mi reci nacelnik i direktorka, tj ako je potrebno da idem na proveru radne sposobnosti ( da bi - kako mi sef kaze - direktorka imala pokrice za mene ), firma u kojoj radim je duzna da mi da uput i obezbedi svu ostalu papirologiju za odlazak na procenu radne sposobnosti u Institut za medicinu rada...to je još jedan problem kome se nisam nadao, a o kome ću Vas obaveštavati, jer ću već sutra znati 90%, a utorak 100%, šta će biti povodom mog radnog mesta !!! Tako da me je i to, pored svega ostalog pokušalo da slomije, ali sa i to, naravno sam, bez razgovora ( adekvatnim ) sa ikim, uspeo da razrešim, da se skoncentrišem, smirim i pripremim za sutrašnju kontrolu, a posle toga i za utorak, kada ću znati sve....
Može li mi neko reći šta se radi na proceni radne sposobnosti...
p.s. ja na poslu nisam pravio nikakve brljotine, bio sam na met održavanju, i čim sa video da tonem, zatražio hospitalno lečenje u mojoj zvaničnoj ustanovi - Drajzerovoj, gde mi je doktorka rekla, da ništa ne brinem, da ako je sve bilo ok tokom ovog vremena, što će ona sutra videti, da ja mogu opušteno da u utorak odem na posao i da oni nemaju pravo da me oteraju sa posla ( radi se o državnoj instituciji )...
Ako je neko imao slično iskustvo, molim za mišljenje i savet???
Hvala za sve ovo do sada, jer ovde dobijam najviše korisnih informacija i saveta za sebe !!!
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Buprenorfin II

Post by wolomoloo »

Cao besantesteras,
Super ti je nick, pohvaljujem

Imam reakciju na ovo sto pises o svojim odnosima sa roditeljima I zenom.
Podsetilo me na neke moje haoticne odnose iz kojih godinama nisam umela da se iskobeljam. 
Engleski jezik ima super rec za to - "enmeshment" .
Ne znam kako bih to prevela na nase jezike, kao neka upetljanost, isprepletanost, kao da nema granice izmedju tebe I drugih, svako svakog iritira, intervenise u zivot, ljuti se, pretpostavlja, okrivljuje, strahuje, zamera, ocekuje... I jos svasta nesto.

Ja sam inace bila osoba sklona da se psihicki/mentalno upetljavam sa drugima jer nisam imala granice. 

Super je sto ces ziveti sam, fizicko odvajanje je po meni tu jedini spas, jer u tako komplikovanim i teskim odnosima ono je nuzni uslov za emotivno I mentalno odvajanje. 

Ako su nam iskustva imalo slicna - onda ti predstoji isto sto je predstojalo I meni:
- upoznavanje sa sobom, jer sam bila odavno zaboravila ko sam, sta hocu i sta zelim od zivota
- odvikavanje od navike da se ogledam u drugima, ucenje da odvojim svoja osecanja od njihovih
- I najvaznije, shvatanje da na druge nikako ne mogu da uticem vec samo na sebe I svoje reakcije. Svi pokusaji da kontrolisem druge zavrsavali su se samo time da su drugi kontrolisali mene - jer, ako se stalno bavim drugima I svojim osecanjima prema njima - oni me kontrolisu, nemam ni sebe ni svoj zivot, samo opsesiju... Opet.

Aj pa tako... Srecno!
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

besantesteras wrote:
Hemfri wrote:Pa ovo je HAOS,znaci ne mogu da verujem-opet NESTASICA!!!
Dobio prvo izvestaj,pa dupli recept,samo da bi posle celodnevne jurnjave po beogradskim apotekama,dosao do toga da opet niti imaju niti znaju kad i gde ce ga biti!!!?!

I sta sad!
Mog Lekara Aleksandra Vujosevica-zabole mnogo da li je nestasica ili nije,jer ,citiram njgove reci upucene mom ocu,koji ga je pitao "sta ako je nestasica i nema ga po apotekama,sta da radim,o,"-odgovor je bio"to je VAS problem,snalazite se isto kako ste se do sada snalazili"-i to je nacelnik supstitucijskog sektora-odelenja u drajzerovoj,bilo je dok sam im davao po 200 eura,imali su da mi daju -a sad,malo malo i ako ga nema,kao SAD PONOVO,oni niti znaju gde i kako ga nabaviti,niti zele da se opterecuju tim kako kazu iskljucivo mom problemu(mene,moje majke,oca...bilo koga ko bi hteo da mi pomogne,kao sto je raskoraku cak i devojka njegova cura to jest,zivkala telefonom apoteke ne bi li nasla,evo sad sam na kraju bio posle one na novom beogradu u domu zdravlja gde ga nema od juce-bio pre nesto vise od 40 tak minuta na Banovom Brdu i ni tamo vise NEMAJU!)
Ja sad neznam sta dalje,telefonom kazu-nema nigde i nemaju nikakve druge informacije,a u drajzerovoj moj lekar koji je istovremeno i nacelnik supstitucijskog odelenja,kaze da je moj problem gde i kako cu naci lek....super......zaista nemam reci...zar zbog necije brljotine i gluposti ili ko zna kakvog idiotizma u biti sad treba da pravim recidiv jer BUPRENORFINA U BEOGRADSKIM APOTEKAMA NEMA!!!
Čoveče imaš ga u većini privatnih apoteka koje su ti navedene na tabli u Drajzerovoj, moraš ga platiti ovaj mesec, a za sledeći ga naruči, za svaki slučaj u nekoj privatnoj apoteci i kapariši ga ako treba ( znaš već kako privatnici rade)... Siguran sam da ga imaš u Resavskoj, Katanićevoj 16, Bul. Despota Stefana 4 !!!
Ja Molim BILO KOGA OVDI,ko je iolI dobronamjeran da mi pomogne,vec danima trazim po navedenim tekama Buprenorfin(cak mi je lekar menjao dva puta datum na receptu da bi i dalje vazio)NE MOGU DA NADJEM NIGDE-Pomozite mi sa bilo kakvom Informacijom GDE DA GA TRAZIM!? P.S. Prosli put ,pre sedam dana sam ga kupio u apoteci koja je cak u Lazarevcu,ali je opstina Beograd,pa primaju BG recepte-e pa sad NI ONI VISE NEMAJU Buprenorfin! Poludecu....aaaa....:(...vec sam poceo da razmisljam ozbiljno o reEcividudivu....silom prilika na to NATERAN!
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Recepti bez obzira odakle si, vaze za celu Srbiju.
Napisao si da su ti u Lazarevcu uvazili recept jer spada pod BG, ali to nije vazno mozes da ga podignes u bilo kom gradu. Pa cak i sa receptom od privatnog lekara iz bilo kog grada mozes da podignes lek u bilo kom gradu.
To je tako po zakonu, vazno je da je dupli recept i da ima broj knjige narkotika u koju je upisan.
Rado bih ti pomogao ali ja zivim u tako jednom malom gradu u kome samo jedna apoteka ima buprenorfin, a druga ga narucuje ako neko trazi.
Zasto ga jednostavno na narucis u apoteci.
Tako rade po apotekama, ostavis im recept i oni naruce lek, stigne za dva dana najkasnije.
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

ziki wrote:Recepti bez obzira odakle si, vaze za celu Srbiju.
Napisao si da su ti u Lazarevcu uvazili recept jer spada pod BG, ali to nije vazno mozes da ga podignes u bilo kom gradu. Pa cak i sa receptom od privatnog lekara iz bilo kog grada mozes da podignes lek u bilo kom gradu.
To je tako po zakonu, vazno je da je dupli recept i da ima broj knjige narkotika u koju je upisan.
Rado bih ti pomogao ali ja zivim u tako jednom malom gradu u kome samo jedna apoteka ima buprenorfin, a druga ga narucuje ako neko trazi.
Zasto ga jednostavno na narucis u apoteci.
Tako rade po apotekama, ostavis im recept i oni naruce lek, stigne za dva dana najkasnije.
Pokusao sam da narucim,medjutim na svim mestima=apotekama sam naisao na ISTI odgovor"hmm....gospodine mi to tako ne radimo,ili...pa to ne moze tako,pokusajte da potrazite u toj i toj apoteci i tako dalje"-KUNEM SE SVIM ZIVIM STO MI JE NAJ DRAZE DA GOVORIM ISTINU-PROBLEM JE KOLIKO JA VIDIM NABAVITI BUPRENORFIN U BEOGRADU,ako mi ne verujes,onda ti samo mogu reci da ti zavidim sto si u takvoj poziciji,NEMOZE DA SE NARUCUJE-ILI GA IMAJU ILI NE,A VEC DUZE VREME NEMAJU! :(
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Izgleda da je najveci problem u Beogradu.
Uzmi lepo telefon okreni informacije i trazi brojeve apoteka po okolnim gradovima i lepo zovi, tako sam i ja radio.
Tamo gde ti kazu da ima Buprenorfin, lepo ih zamoli da ti ostave koliko ti treba ili jednostavno zapucaj pravo tamo i podigni lek.
To ti je jedino resenje, moraces da platis put ali bolje i to nego da ostanes bez lekova.
Ja imam drugi problem, meni je bilo zakazano za sutra ali je doktor otisao iznenada na neki put, sad moram da molim nekog drugog da mi napise recept.
Od juce nisam uzeo lek.
...
Post Reply