Buprenorfin II

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Danas sam podigao Buprenorfin i mogu da kazem da sam stvarno prijatno iznenadjen...
Vec treci put uopste nisam usao u ordinaciju vec me je sacekao ispisan recept kod med.sestre.
Zakazivanje tacno u dan dokle mi traju lekovi, uzmem recept, apoteka je odmah tu blizu i za 5 minuta zavrsen ceo posao.
Jos me je sestra obavestila kad doktor ide na odmor da bi mi uklopila datum za sledeci recept, da nebih ostao bez lekova,
S obzirom na sve nedostatke ovome se stvarno nisam nadao.
Cuo sam da se planira da se uvedu trajni recepti na 6 meseci za ljude koji redovno podizu terapiju, tako da uopste nece ni morati da se trci kod lekara.
Ovako da proradi sistem svuda i bice dobro.
...
User avatar
raskorak
Posts: 453
Joined: Wed Dec 06, 2006 7:20 am
Location: u svemiru

Re: Buprenorfin II

Post by raskorak »

@ziki

To za recepte na 6 meseci je sjajna vest. Pretpostavljam da će se u apotekama i izdavati samo na takav recept, kako bi se sprečile zloupotrebe.

Evo, i ja imam info. Pojavio se buprenorfin od 2mg u Beogradu. Juče sam zbog praznika dobio dvonedeljni izveštaj, te kod lekara opšte prakse recepte za 2 kutije od 8mg i 2 kutije od 2mg. Ja ne znam kako neko može da kuka kako nema ni buprenorfina od 8mg, a da prethodno nije pozvao telefonom apoteku. NIJE ISTINA DA NA NOVOM BEOGRADU NEMAJU BUPRENORFIN OD 8mg!!! Pre dva dana sam putem telefona dobio informacije da na Novom Beogradu IMAJU buprenorfin, ALI SAMO OD 8mg. Slično je i na Banovom brdu, s time što su juče ostali sa samo jednom kutijom od 8mg.

Još nešto - u pravu je ziki kada je pisao o privatnim apotekama. Ja ne znam šta je sa vama ljudi, je l' ste nesposobni, pa drugi trebaju da vode računa o vama i vašim pravima??? Ja nisam dobio niti jedan pp u vezi osnivanja NVO i FB stranice! Inače, danas sam dobio informaciju da buprenorfina od 2mg itekako ima u privatnim apotekama. Ko traži - naći će!

Nije problem, podeliću informaciju sa svima vama, ali neću javno. Čisto da vidim da li će mi se sada obratiti neko putem pp. Možete ići i do Drajzerove - tamo takođe možete dobiti informacije. Nema mesta panici, iako sam i ja do juče paničio.

U svakom slučaju, moja ideja još uvek postoji.
To sam ja:
Čudo, ali ne i čudovište
Svetlost, ali ne i Sunce
Mrak, ali ne i tama
Radost, ali ne i sreća...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Nema ljudi vise potrebe za tim strahom.
Ja to ne pricam zato sto ga redovno ima ovde gde sam ja, mada je i to neki pokazatelj da ga ima.
Javili su da lekovi koji ce mozda nestati u apotekama nisu od Alkaloida, vec proizvodjaci: Jugoremedija, Hemofarm, Zorka Sabac..
Ne pominje se Alkaloid, i nije u pitanju nestasica vec su apoteke prestale da narucuju lekove od tih proizvodjaca dok se ne definisu neke stvari u tom zakonu o javnim nabavkama.
Kazu da imaju zalihe za 10 dana i da ce ostati bez lekova ukoliko se ti problemi ne rese.
Sto se tice Buprenorfina njega u promet stavlja Alkaloid Beograd, lek je na srpskom jeziku znaci da je za srpsko trziste.
Nije kao ona donacija gde je lek poklonjen od Makedonije Drajzerovoj pa su ga oni posle prodavali.
Bez obzira na sve to gurajte po tim apotekama, narucujte ga da krenu i te apoteke da ga nabavljaju.
Proslo je manje od godinu dana kako je on prisutan po nasima apotekama.
Neznam kako da se izrazim... Nisu ga sve apoteke jos ubacile na tu listu trebovanja, jer ipak to nije lek za masovnu upotrebu.
Pojavi se tako po neko ko ga trazi, oni se zacude i kao nema ga i tu se zavrsi sve...I dalje ga ne naruce.
A ako ih malo poterate da pogledaju u knjigu lekova koju svaka apoteka ima, oni ce videti da je to lek koji je na listi i narucice ga.
Posle toga ce ga sami narucivati, sto se vise bude trazio i to je to.
Postoje mnogi lekovi koje apoteke ne narucuju jer ima manje potraznje za njim, ali na zahtev pacijenta oni ga naruce.
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

Ovako,
ja sam pogidao-nabavio-kupio na dupli recept,sve po ps u regularno ,na NOVOM BEOGRADU u Goce Delcev,u onoj apoteci koju je raskorak spominjao,One dve NAJ VECE GLAVNE apoteke u Beogradu
1-prvi maj "kod londona" ,kao i ona u nemanjinoj kod zeleznicke stanice i dalje NEMAJU Buprenorfin,niti imaju pojma kada ce ga opet imati!
Elem,valjda ce se i to dovesti u red,
elem,da li moze neko da mi objasni ZASTO neko kome BUprenorfin NIJE terapija,i kome NIJE PREPISAN od strane nadleznih ustanova -tipa Drajzerova,
ZASTO neko zeli da uzima Buprenorfin a da mu nije prepisan!?!
Pitam jer cak i da nema nikakve veze ovo sto ti neki uzimaju po nekoliko kutija-sa kojim ciljem to rade,kad se istim ne moze drogirati-to jest taj lek ne moze da se zloupotrebljava-zato mi nije jasno ZASTO ga neko ,ko nije na PREPISANOJ supstitucijskoj terapiji njime nabavlja?
toliko ,hvala.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Pa nije bas da nemoze da se zloupotrebi.
Oni sto i dalje uzimaju heroin njima Buprenorfin dodje kao rezerva u slucaju nestasice heroina, da pregrme krizu dok ne nabave dop.
A ima i dosta njih sto ga drobe i smrcu na nos i to nema veze sa lecenjem.
Ne uzimaju ga kako je predvidjeno vec izdrobe na primer dve od 8.mg i na nos.
Jos ako na to dodaju alkohol ili neki bensedin to vec ume da uradi.
Ali prvenstveno koliko sam ja upoznat to su oni koji uzimaju heroin, a ovo kao zamenu.
Oni ga i valjaju po ulici i prave razne kombinacije sa njim.
Mi koji ga uzimamo svaki dan kao terapiju mi ne osecamo taj efekat, ali oni koji ga malo uzmu, pa se vrate na heroin pa opet buprenorfin njih to radi...
Kad pravis pauze pa onda uzmes buprenorfin na nos on zna da uradi posao.
Nisu to neki flesevi i uzivanje ali odreaguje kao prilicno jak opijat, pogotovo ako ga brljas sa alkoholom.
E to je ta ruzna slika zbog koje mi budemo nekad strpani u isti kos sa aktivnim narkomanima.
Mi pokusavamo da sa Buprenorfinom raskrstimo i sa drogom i sa tim nacinom zivota, radimo na sebi da napredujemo kao ljudi dok oni nemaju taj cilj i tu svest.
Za njih je to samo jedan od opijata koji sada moze da se nabavi mnogo jeftinije i na polu legalan nacin.
Ovaj mali Buprenorfin jos i nekako, ali pre onaj Suboxon to je dosta veca tableta i to kad se izdrobi to se razvuku linije samo tako.
Cak taj Suboxon ima i malo drugaciji efekat i vise naginje na pravi dop, jedino sto ne pocne odmah da deluje kako ga cimnes kao heroin,vec za pola sata i duze.
Tako ce uvek biti, to ti je kao kad uporedis Trodon koji se prepisuje ljudima sa jakim hronicnim bolovima, traumama ruku, nogu ili sa kancerom, a kad zdrav covek uzme 3 ili vise tablete njega razvali.
Tako i ovo, daj zdravom coveku samo pola miligrama buprenorfina on ce biti razvaljen 24 sata najmanje.
To ti je tako, ima ljudi koji bi pojeli govno kad bi znali da ce ih uradi.
Umesto da budu zadovoljni da mogu da sa tim lekom stvarno da rese te probleme i da idu kulturno preko lekara oni ga trpaju u surlu.
Kad odes kod lekara pa ti on prepise lek, pa ti lepo okrenes jedan novi list i kazes sebi vise nisam narkoman, sada se lecim i zaboravis na drogu.
Gledas neke druge stvari i pokusavas da menjas zivot na bolje.
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

Ziki,

Hvala na odgovoru

...na koji nemam apsolutno nikakav komentar-izlišno je bilo šta reći-napisati....strašno...
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Da, imas rekreativce koji vole da kljucaju razne opijate, ali nemaju visoku toleraciju.
I onda kada uzmu recimo 0.5mg Buprenorfina bilo na nos ili sublingvalno, sve jedno, uradice ih zapravo bolje od Heroina, a drzace ih pride ceo dan, vece i celu noc.

Buprenorfin spada u grupu jako stimulativnih i euforicnih opijata, ali ima odredjenu granicu do koje ima taj euforicni efekat - a to je tu do 2mg...

Ako osoba ima visoku toleranciju, onda i nema neke vajde od njega, ali za rekreativce, Buprenorfin je sada hit u svetu - a po ovim pricama meni se cini da je sada i ovde.

Smrkanje Buprenorfina zapravo i nije toliko efikasno...najefikasnije je uzimati ga sublingvalno.
Smrkanjem se jedino postize brzi efekat - znaci dejstvo pocne nesto brze, za otprilike sat vremena.
A jacina...pa, bude za 20% jace, maksimum...nista specijalno...a krace deluje ukoliko se konzumira smrkanjem.

V
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Ali zbog takvih slucajeva onda i mi koji idemo kod lekara i cupkamo smo isto narkomani, i neznam sta sve, zbog ljudi koji prave tu ruznu sliku.
Mene ta kultura u lecenju, odnosno nekultura nervira.
To se sad i valja po ulici, i privatni lekari pisu recepte pa i oni tu uzmu pare, i to se kod nas pretvori sve u jednu pijacu i ulicu.
Jedan nemac na primer je Hemijski Inzenjer, pravi čipove za kineze i japance a pije Buprenorfin svaki dan.
Niti se to vidi, niti je on zbog toga manje vredan u drustvu i niko i ne zna sem njega, i doktora.
Njegovo zdravlje je njegov privatni problem i koga to briga.
E mi tu kulturu da dostignemo, da onaj ko se leci dobije tu terapiju, a da onaj ko ne zeli da se leci vec zeli da se drogira ne dobije i to je to.
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

..samo,i taj Buprenorfin koji mi u supstitucijalne svrhe uzimamo kad -tad treba i TO da BATALIMO i prekinemo sa BILO KAKVOM hemijom i uzimanjem BILO KAKVIH I KOJIH PAS (psiho aktivnih supstanci),evo ja sam na primer sad će skoro godinu dana od kako sam na Buprenorfinu i počinjem da razmišljam o prekidanju uzimanja istog-tačnije o prekidu uzimanja bilo čega što bi mi služilo kao veštačka hemijska štaka.
Na takvo razmišljanje su me sad,ako me neko pita,a otkud to baš sad,pa prvo ovo oko nestajanja Buprenorfina po apotekama-ne ulazim u razloge zašto je tako,i pod dva (ili možda je POD JEDAN)-ovo što sam pročitao o Voyager u i lujkici,da pokušam da "RESETUJEM"svoj endorfinski"reward"system-tako je to formulisao Vojadžer i da istrpim NA SUVO!
Evo ,od skora (iako mi je prepisano od strane mog lekara Vujoševića,da uzimam i bensedine uz Buprenorfin),e pa prestao sam da uzimam Bensedin već neko vreme,evo imam ako nekome treba-daću mu na poklon :),e pa posle čitanja postova Voye o tom RESET načinu,za koji JESAM shvatio da nije za igrati se,ali na kraju krajeva,pa to i jeste krajnji cilj-da prekinem da uzimam bilo kakve PAS,i da se "radim prirodnim životnim nadražajima"a ne putem hemije,ok,Metadon,ili sad Buprenorfin jeste supstitucija za zavisnike koji žele da prestanu sa drogiranjem,e pa pošto sam neke stvari u svom životu doveo,pa ne baš skroz-ali dovoljno,na svoje pravo mesto,želim da se POTPUNO OSLOBODIM hemijskih poštapalica i koračam zdravog i čistog uma kroz ovo što zovemo život.
Možda grešim,možda ja još zapravo nisam spreman za taj radikalan rez,ali ozbiljno sam počeo da razmišljam o tome,evo moj lekar nema pojma,da sam sam sebi,smanjio dozu,neću napisati koliko,ali dosta-i biću iskren,to sam uradio iz panike da neću moći da nabavim Buprenorfin prošle nedelje,tako da funkcionišem sasvim ok,i ne osećam neku razliku iako sam samom sebi na svoju ruku smanjio dnevnu dozu.
E sad iako sam nabavio normalno,zbog cele situacije,počinjem da mislim da ja mogu sa 0-nula mg dnevno...
Ne verujem da bi se moj lekar složio samnom uostalom,i sam voyager je napisao da taj način koji je on "odradio"-i ostao živ i čitav da o tome piše,je naglasio i napomenuo da to nikako ne treba da se primenjuje od strane lekara-psihijatara,ali ja bih da se "malo pomučim"-ukoliko je krajnja nagrada"resetovanje"mozga na način funkcionisanja PRE cele priče o narkomaniji-pa ja ne mogu da zamislim lepšu nagradu od tog,kako je on formulisao "RESET Rewarding endorfin system"...naravno,još ću da "popričam sa sobom"o celoj ovoj ideji...ne znam ,mozda sam potpuno u grešci u razmišljanju ali ...ma,polako,videću već,nigde ne žurim,pozdrav ljudi i sve naj,-zdravi mi bili :? :idea:
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Verovato ili ne, ali Buprenorfin je mozda cak zapravo glavni uzrok zasto si poceo da razmisljas o tome da potpuno ostavis opijate.
Buprenorfin je lek za razliku od Metadona i njegovo dejstvo je upravo takvo.

Ali nemoj na suvo, lol !
Na suvo stvarno moze da ti se nesto desi.
Ali uz neke benzodiazepine i neki psihostabilizator recimo, sta god doktor kaze...
Bez lekova takvo agresivno skidanje ce ti naneti veliku stetu.

Ja nisam to radio "na suvo", znaci napisao sam da sam u jednom trenutku morao da na 2 nedelje ubacim antipsihotik + psihostabilizator da bih ostao normalan.
Sebi sam na svoju ruku odredio tu terapiju, jer poznajem tu materiju dobro, ali ti u saradnji sa doktorom sve, obavezno.

Pozdrav !

V
Post Reply