Buprenorfin II

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Buprenorfin II

Post by wolomoloo »

Mozete da odete na sajt Human Rights Watch, na deo pod nazivom drug policy and human rights, link je http://www.hrw.org/node/82339 

Tu su pod tackom 4. (Deprived of Treatment) opisi projekata koji prikupljaju podatke iz celog sveta o tome kako kontrola lekova u razlicitim drzavama potkopava rad zdravstvenih servisa ciji bi primarni zadatak trebalo da bude spasavanje ljudskih zivota kroz prevenciju HIV-a I realizaciju tretmana bolesti zavisnosti. Podaci se koriste kako bi se pokazalo da pogresna politicka praksa ( u ovom slucaju) u oblasti zdravstva, direktno ugrozava zivote velikog broja ljudi.

Tu cete naci dosta kontakata po Evropi I svetu koji vam mogu pomoci da sastavite izjavu o gore navedenoj situaciji u Srbiji. Ne kazem da se stvar moze resiti preko noci ali vazno je da se ceo problem zatalasa na nivou politickog. Nase Ministarstvo zdravlja boli dupe za to kako je ljudima zbog nestasice buprenofrina ali cim se spomenu ljudska prava I zvanicne institucije odmah se useru da zbog toga nece moci "u Evropu" ili neko takvo slicno sranje.

Onda kad se ima nesto crno na belo, malo se ukljuce mediji, isto da se digne prasina... To tako ide ali je to proces na duge staze I zahteva posvecenost ideji.

Meni se cini da je ovaj forum dobro mesto sa kog bi ljudi iz citavog regiona mogli da se organizuju, bar da se njihov glas cuje. Tako sve pocinje...

Cutanje je najgora opcija
Last edited by wolomoloo on Tue Apr 23, 2013 4:27 pm, edited 1 time in total.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

To bi bilo isto kao ostaviti sve dijabeticare u drzavi bez insulina.
Ja sam poceo da galamim jos pre par meseci jer sam znao da ce tako nesto da se desi.
Cak sam i ovde na forumu apelovao da se sve da te neregularnosti sa Buprenorfinom i privatnim lekarima prijave.
Meni kad je sefica apoteke rekla nema Buprenorfina trenutno nestao je i "mnogo se trosi" ja sam znao sta mi zena govori.
Pokazala mi je usput jedan recept od privatnika na kome je bio prepisan Buprenorfin xxx ( 3 kutije).
Poznajem jednu devojku koja mi je jednom u apoteci uzela ispred nosa nekoliko kutija, a drugi put sam je sreo drzala je je kesu punu Buprenorfina i nosila da proda nekim likovima koji su taze izasli sa robije.
Ja imam na hard disku jedno otkucano pismo koje sam hteo onako anonimno da posaljem u dve privatne poliklinike koje rade takve stvari.
Cisto da ih upozorim da je za izdavanje Buprenorfina potrebno imati izvestaj lekara specijaliste sa jasnom dijagnozom, i da je potrebno raditi test na narkotike pre izdavanja leka jer u slucaju kombinovanja sa drugim narkoticima moze doci do ozbiljnih posledica.
Pa neka razmisljaju dali im se isplati za par hiljada dinara koliko uzimaju za recept ostanu bez dozvole za rad.
...
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Buprenorfin II

Post by wolomoloo »

Evo kontakt direkcije republickog fonda zdravstvenog osiguranja pa ih smarajte. Ako im bude zvonio telefon po citav dan ... Pa mozda nista ne postignete ali ce barem da im se smuci zivot ...

A inace svakako je dobar ( Voyagerov) predlog da im treba podneti prijavu I zaliti se oficijelnim putem.
Mada podrzavam I Zikijevu ideju pisma upozorenja lekarima privatne prakse.
Treba delovati na svim frontovima.

Контакт
Дирекција
Јована Мариновића бр. 2
11040 Београд
тел: 011/ 2053-830
Факс: 011/2645-042; 2688-420
e-mail: public@rfzo.rs
http://www.rfzo.rs/index.php/kontakt-top-menu


Радно време Републичког Фонда је сваког радног дана од 7.30-15.30

Aj pa srecno!!!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Hvala ti wolomoloo na brojevima telefona i smaracemo ih naravno, bar ja hocu.
A i ovo pismo privatnim ordinacijama ce imati efekta jer su oni u principu plasljivi, vole pare ali kad se digne prasina oni se malo smire.
Pogotovo kad im budem naveo da je obavezno raditi test na narkotike, jer se moze ugroziti zdravlje pacijenata.
Koliko dugo smo cekali da se taj Buprenorfin pusti u opticaj po normalnim uslovima i sada da neko sve to pokvari zbog svoje pohlepe.
Zivot damo Trst ne damo ! a i Gorica je nasa...
Buprenorfin samo pacijentima sa F11 dijagnozom i pod nadzorom lekara !
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

ziki wrote:Hvala ti wolomoloo na brojevima telefona i smaracemo ih naravno, bar ja hocu.
A i ovo pismo privatnim ordinacijama ce imati efekta jer su oni u principu plasljivi, vole pare ali kad se digne prasina oni se malo smire.
Pogotovo kad im budem naveo da je obavezno raditi test na narkotike, jer se moze ugroziti zdravlje pacijenata.
Koliko dugo smo cekali da se taj Buprenorfin pusti u opticaj po normalnim uslovima i sada da neko sve to pokvari zbog svoje pohlepe.
Zivot damo Trst ne damo ! a i Gorica je nasa...
Buprenorfin samo pacijentima sa F11 dijagnozom i pod nadzorom lekara !
Evo Ziki i JA ti se pridruzujem u cimanju,telefoniranju,pismenim opomenama da krse zakon i da se MORA,kako si i Sam napisao ,POD OBAVEZNO RADITI DETEKT kontrola i rigorozan nadzor oko cele price oko Buprenorfina a ne da se ovako zajebavaju i zbog svoje pohlepe ugrozavaju zdravlje ljudima koji su F11,2 - LEGITIMNO NA programu odrzavanja Buprenorfinom i da su isti pod stalnom kontrolom lekara i stalnom-redovnom detekcijom na narkotike,daj i meni jedan na pp primerak pisma koje imas spremljeno na hardu,da ga samo malo modifikujem i da ga i ja saljem odredjenim privatnim klinikama na koje sumnjam da pisu pa slobodno cu reci NE Legalno te recepte!!! Ajde Ljudi da se sad udruzenih snaga SVI UKLJUCIMO i da DIGNEMO FRKU OKO CELE MALVERZACIJE I DA SA JEDNE STRANE POMOGNEMO SEBI I TIME OSIGURAMO SVOJU REDOVITOST U PODIZANJU TERAPIJE A SA DRUGE STRANE DA PREPRECIMO SE U KRIMINALNE RADNJE LEKARA KOJI TO PRIVATNO PREPISUJU BEZ KONTROLE ,NADZORA za to namenjenih institucija i ako treba da im i PRIPRETIMO-AJMO SAD SVI DA SE UDRUZENIM SNAGAMA SUPROTSTAVIMO OLOSU I LEKARSKOM I DILERSKOM I KAO STO ZIKI KAZE-DA OTVORIMO CETVORE OCI I DA SE RASPITUJEMO KO SU TI KOJI UZIMAJU PO 5,6+ KUTIJA OD JEDNOM,KOME DAJU-TO JEST PRODAJU I DA IH PRIJAVIMO LEPO!!!
Vreme je za Akciju! :evil:
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
raskorak
Posts: 453
Joined: Wed Dec 06, 2006 7:20 am
Location: u svemiru

Re: Buprenorfin II

Post by raskorak »

Vreme je za akciju, napisa čovek u poslednjem postu. Ja se slažem.

Dozvolite mi da iznesem jedan predlog, za sam početak:

HAJDE DA SVI MI, KOJI SMO NA PROGRAMU SUPSTITUCIJE U SRBIJI POKRENEMO NVO ZA SVE LJUDE SA MARGINE! ZA POČETAK, MORAMO POVESTI RAT ZA PRAVA LJUDI KOJI SU LEGALNO NA TERAPIJI BUPRENORFINA. SUTRA ĆEMO SAZNATI INFORMACIJU IZ PRVE RUKE OKO SITUACIJE SA BUPRENORFINOM U APOTEKAMA. PLAN JE I DA SE NAPRAVI STRANICA (ILI GRUPA - SVEJEDNO) NA FEJSBUKU. Mene dosta ljudi koji su malo duže na forumu (Sanela, između ostalih) ima na listi prijatelja. Još dva moja drugara deli našu muku, ali nisu članovi ovog foruma. Jedan je bio (kao i ja poodavno) član BG NA, tako da ga verovatno i neko sa foruma ima na listi prijatelja. DAKLE, ideja je da se okupimo na toj stranici i javno napiše svako ko ima info u kojoj apoteci ima buprenorfina, ALI I KOG BUPRENORFINA, jer je dosta ljudi na 10mg (nas troje, npr.) i pored kutije od 7x8mg, mora imati i jednu kutiju od 7x2mg. Za početak, možemo uzeti i jednu kutiju "osmica", jer bolje je i to nego ništa. Dalje, treba vršiti pritisak na sve strane - moje lično mišljenje je da bi bilo dobro i medijima da se javimo i opišemo im problem. Ako mogu da izvale mućke u fudbalu, raznim finansijskim i drugim privrednim mahinacijama, mogu i da ispitaju ovaj slučaj, koji je itekako ozbiljan. Moramo vršiti pritisak i na Drajzerovu - ukoliko buprenorfina NEMA NIGDE, oni nam MORAJU DATI TERAPIJU ZA TAJ DAN (ionako svi plaćamo 3000 mesečno za detekcije), OBZIROM DA SMO MI NJIHOVI PACIJENTI, TE SU ONI I NADLEŽNI! Dupli recept važi 5 dana. Imaju MAKSIMALNO 5 DANA da nam obezbede kupovinu leka.

Ja sam možda bio preagresivan ovim postom - ali, to mi je i cilj. Na kraju krajeva, ko će voditi računa o nama i našim pravima, do mi sami?

Kao što napisah, ima ljudi na ovom forumu koji su mi i na listi prijatelja na FB. Postoje i privatne poruke na ovom forumu. Ukoliko je neko zainteresovan za celu priču, neka mi bez ustručavanja pošalje poruku kako bi se dogovarali, mada je moj predlog fejs, obzirom da je praktičniji i svi se možemo okupiti, diskutovati i konkretno pokrenuti nešto - između ostalog i sebe same.

Predlog je na stolu, pa izvol'te :)
To sam ja:
Čudo, ali ne i čudovište
Svetlost, ali ne i Sunce
Mrak, ali ne i tama
Radost, ali ne i sreća...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Buprenorfin II

Post by sanela »

Imate nvo onog malog... Kako se zove? Sto sam ga banovala, pa pokrenuo svoj forum.... Pomozite mi...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Informacija o Buprenorfinu.
Buprenorfina u drzavnim apotekama u centralnoj Srbiji ima, a tacno je da je nestasica lekova u drzavnim apotekama to su vec javili u medijima.
Ne radi se o nestasici sirovina ili da leka nema kao sto se ovde pretpostavljalo vec neki problem sa javnim nabavkama ( nisam upoznat u detalje), uglavnom drzavne apoteke su na neki nacin blokirane da narucuju lekove dok se ne rese neki problemi, verovatno administrativni.
Ja sam zamolio seficu apoteke da mi ostavi Buprenorfin dok ne uzmem recept za par dana, medjutim rekla mi je da nema potrebe jer leka ima dovoljno.
Dali su zalihe u pitanju ili neke apoteke ipak funkcionisu normalno i narucuju lekove neznam.
Izgleda da je taj problem vise zastupljen u Beogradu.
Tamo doduse Buprenorfin nije ni krenuo u svim drzavnim apotekama kao u drugim gradovima, Beograd je tu malo zakasnio od pocetka.
Nemogu da vam kazem o kom gradu se radi gde sam ja jer to nebi bilo korektno prema mojim sugradjanima, a njih ima dosta koji podizu Buprenorfin ali mogu da vam dam jedan savet:
Privatne apoteke koje su od skora pocele da izdaju lekove na drzavni recept po ovom novom zakonu nisu vezane za taj problem sa nabavkom lekova, i one mogu da narucuju sve lekove.
Tako da ukoliko ne nadjete lek u drzavnim apotekama idite u privatne koje su pocele da funkcionisu po novom zakonu, i da izdaju lekove na recept one mogu da vam naruce lek i da ga dobijete za dan, dva.
Po nekom pravilu one bi morale da naruce na vas zahtev ukoliko imate recept, ali ipak mozda negde ni sami farmaceuti nisu zainteresovani pa vas odbiju.
Uglavnom privatne apoteke nemaju problema sa nabavkom tako da se ipak moze doci do leka.
Ipak nema razloga za neki strah i paniku.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Zaboravio sam da kazem da nije problem samo sa nabavkom Buprenorfina vec sa svim lekovima.
To ce verovatno biti brzo reseno, ipak je to ozbiljna stvar i sumnjam da ce taj zastoj da traje vise od par dana.
Ne zaboravite ovo sto sam vam rekao, da vi imate pravo da trazite da vam apoteka naruci lek ukoliko imate recept.
Pojedine apoteke nemaju Buprenorfin bas iz tog razloga sto ljudi ne traze da se naruci.
Ovde gde ja zivim tako je krenulo, prvo se jedan setio da trazi da mu naruce, pa drugi i tako se proculo.
Jer lek je stavljen u promet i ima sve potrebne dozvole, nema nikakvih prepreka da ga svaka apoteka naruci.
Tako da ovde sada vec imaju evidenciju koliko ljudi podize taj lek i sef apoteke sama trebuje potrebnu kolicinu i pokriva sve pacijente.
Nadam se da sam bio od koristi, morate sami da koristite te zakonske mogucnosti.
...
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Buprenorfin II

Post by wolomoloo »

Cak I ako za buprenofrin mozda I nije tolika frka, moram da odreagujem na Raskorakov post jer se u njemu nalazi nesto mnogo vise I vrednije od puke reakcije na birokratske nonsense puteva apotekarskih nabavki.

Elem ovo...
raskorak wrote: HAJDE DA SVI MI, KOJI SMO NA PROGRAMU SUPSTITUCIJE U SRBIJI POKRENEMO NVO ZA SVE LJUDE SA MARGINE!


To je pravi stav. Nestasica ili ne, ja bih rekla - samo napred!!!
Evo zasto (moje licno misljenje, ne mora da znaci da je tacno)

Citajuci stvari koje su se na ovom forumu desavale povremeno sticem utisak da se ovde na momente veoma jasno odslikava jedan od fenomena tako karakteristicnih za sve marginalizovane grupe - unutrasnja razjedinjenost, podeljenost I fragmentacija. Kao da se na momente neki cudan i nadasve besmislen rat vodi izmedju ovih koji apstiniraju, onih koji se drogiraju, ovih koji su na supstituciji, onih koji misle da da su cisti iako duvaju, piju, kljucaju benzose...  Svako svakome nesto sudi I bolje zna tudju istinu od svoje sopstvene... Kada bi citavu tu raznoliku populaciju ciji je reprezentativni primerak ovaj forum zamislili kao jedno bice - morali bi mu po simptomima ponasanja dijagnostikovati veliki stepen (re)traumatizacije. Trauma cepa jedinstvo licnosti, grupe, zajednice, drustva.

 A kako I ne bi.Skoro svako ko je ikada imao veze sa drogiranjem nepravedno nosi dozivotni zig koji mu je drustvo namenilo. Diskriminacija, marginalizacija I stigmatizacija su tehnike mocnih u svim drustvima da devalviraju razne grupe, proglase Ih losim, stetnim, opasnim po drustvo, i proteraju na margine drustva. Na taj nacin se kontrolisu resursi i zadrzava pozicija moci. 

 To ne treba trpeti, treba dici glas.

A slicnosti su mnogo vece I jace od tih razlka, jer sve kaci ista socijalna nepravda I ugrozavanje osnovnih ljudskih prava. Drogirao se ili ne, jednom kad te povezu sa narkomanijom - u mainstream drustvu si zigosan za sva vremena.

Moja poenta je sledeca -  da je trecina energije koja je do sada ovde utrosena na medjusobne pljuvacine bila ulozena u neku akciju poput ove koju predlaze raskorak - sada mozda ne biste imali ovaj problem.

NVO I FB grupa su sjajne pocetne tacke jer stvaraju prostor za legitimno delovanje koji na pr. u Srbiji za sada jos uvek ne postoji. Treba iskoristiti veliku moc interneta I povezati se, I medjusobno I sa evropskim I svetskim NVO koje su vec neko vreme na slicnom putu pa mogu da pomognu iskustvom, savetima I podrskom. 

Petpostavljam da  bar neki na FB vec prate INPUD - International Network of People who Use Drugs (http://www.inpud.net/) ili neku od aktivistickih lokalnih udruzenja ljudi koji koriste droge. Sva ta udruzenja u svojim statutima kao neke od glavnih ciljeva imaju:
-borbu za poboljsanje zdravstvene zastite u smislu jednakih prava, uslova I tretmana svih clanova drustva pa tako I zavisnika
-borbu za bolju, laksu i vecu dostupnost programima i tretmanima za lecenje bolesti zavisnosti.
- Borbu protiv stigmatizacije, marginalizacije i diskriminacije zavisnika
- Borbu protiv ugrozavanja ljudskih prava zavisnika u javnim institucijama (zdravstvenih, pravnim, itd)

raskorak wrote: . Dalje, treba vršiti pritisak na sve strane - moje lično mišljenje je da bi bilo dobro i medijima da se javimo i opišemo im problem. Ako mogu da izvale mućke u fudbalu, raznim finansijskim i drugim privrednim mahinacijama, mogu i da ispitaju ovaj slučaj, koji je itekako ozbiljan.


Tako je, jedino bi mozda prica imala vecu tezinu kada bi se pre obracanja domacim medijima obratili nezavisnim telima poput European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction ( http://www.emcdda.europa.eu  kontakt je Cais do Sodré , 1249-289 Lisbon, Portugal, Tel. (351) 211 21 02 00)
Jer,
Onda bi bilo jasno da je prica ozbiljna I da nema zezanja.

Ako vam je potreban neki primer kako bi to pismo koje ide u javnost I koje izlaze problem trebalo da izgleda mozda moze da vam koristi prica lika iz Makedonije koji je na sajtu Talking Drugs pisao o komplikovanoj situaciji sa metadonskim klinikama u Makedoniji. Prica ima slicnosti, spominje se neefikasnost drzave, crno trziste I sumanutost institucija zbog kojih ljudi placaju svojim zdravljem I zivotima. To moze da se nadje na linku:
http://www.talkingdrugs.org/methadone-t ... -w-it-0ith

raskorak wrote:.

Moramo vršiti pritisak i na Drajzerovu - ukoliko buprenorfina NEMA NIGDE, oni nam MORAJU DATI TERAPIJU ZA TAJ DAN (ionako svi plaćamo 3000 mesečno za detekcije), OBZIROM DA SMO MI NJIHOVI PACIJENTI, TE SU ONI I NADLEŽNI! Dupli recept važi 5 dana. Imaju MAKSIMALNO 5 DANA da nam obezbede kupovinu leka.
.

 I ovo je super ideja, zapravo zvuci kao da vec imate legitimni, jasan i konkretan cilj citaj - znate sta hocete. I to ce se kroz legitimnu NVO lakse ostvariti, I uopste, svi zahtevi ce tako imati vecu tezinu I jaci odjek.
raskorak wrote:
Ja sam možda bio preagresivan ovim postom - ali, to mi je i cilj. Na kraju krajeva, ko će voditi računa o nama i našim pravima, do mi sami?

)
Nije to agresija nego strast, a ona je u ovom slucaju garancija uspeha. Strast rasteruje mrtvilo I ucmalost, ona je antipod depresiji.

I za ovo " Na kraju krajeva, ko će voditi računa o nama i našim pravima, do mi sami?" Veliko BRAVO!!!

Tako je! Samo napred! Zdravlje je kad iz pasivne uloge zrtve predjemo u aktivnu ulogu borca za sebe I svoje dostojanstvo.

P.s.


Evo jos nekih linkova koji mogu pomoci

unodc.org
idpc.net
drugpolicy.org
talkingdrugs.org
tni.org/drugs
ihra.net
countthecosts.org
intercambios.org.ar
cupihd.org
wola.org/program/drug_policy
beckleyfoundation.org
comunidadesegura.org

Veliki pozdrav!
Post Reply