buprenorfin i trudnoća

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
Anonimuskinja
Posts: 16
Joined: Sun Nov 26, 2017 2:00 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Anonimuskinja »

Draga Caty, hvala jos jednom! Ma hvala ti jos hiljadu puta, jer si ti bila ta koja me je (u mom slucaju) posavetovala bas kako treba i plus mi dala malo volje da se usudim na strejt zivot.
Msm, ne mogu sad da pricam da sam strejt, proslo je tek par meseci, ali kad godinu dana nisam promasivala da uzmem bup (a par godina unazad svakojake gluposti), ovo sad je veliki korak. Uvek sam trazila neki back-up, nesto da me digne, spusti, opusti...
Cekala sam da prodju prva tri meseca trudnoce, jer, kako si i sama rekla, fetus je tada najslabiji, pa sam lagano u cetvrtom mesecu krenula da smanjujem. Poslednja doza mi je bila 0,25mg dnevno, dje ces manje od toga. I jednog dana resila samo, pre svega zbog bebe, da od sutra ne uzmem i tako i bejase. :!:
Kriza me je stigla tek treceg, cetvrtog dana, sve me je zivo bolelo, znojenje, jeza, uvrtanje zglobova, kijanje... znaju svi kakva je kriza... sto kaze Goran Bare: ''tri dana sam drhtao, cetiri sam u zid gledao, zatim sam na pod pao, za sebe vise nisam znao''...
Jedino sto sam morala da uzimam su paracetamol i ksalol. Znam da ne sme ksalol u trudnoci, ali nekako sam morala da izguram prve dane, a kontam da je slabiji od flormidala npr. Sa sanvalom nisam smela da rizikujem, a tek sa lirikom. Prva cetiri dana sam uzimala 0,5 ksalola preko dana i 0,5 za spavanje. Onda sam i to smanjivala, jos nekoliko dana samo uvece, pa samo 0,25 i batalila i to. I travu sam pusila uvece (minimalne dzointe) prve dve nedelje. Citala sam da su nekad trudnicama davali eliceu, mada ona kao antidepresiv ima dejstvo tek nakon dve nedelje, pa nisam ni sa tim htela da eksperimentisem. Najteze mi je bilo to sto sam sve navedeno gore (skoro celu apoteku!) imala u fioci pored kreveta i znala da svakog trenutka mogu da se dodam, da prestanem da se mucim, ali sam bila i svesna da bih samo produzila agoniju i sebi i bebi.
Verujem koliko je tebi bilo tesko skidati se sa bebom, detetom! Ja sam uzela bolovanje, ali mi se u nekim trenucima nije zivelo, a tek spremao rucak i te svakodnevne sitne obaveze... i da, nije skidanje samo u tome da se prevazidje skroz fizicka kriza, vec da se izdrzi i psihicki svaki jebeni sat jebenog zivota...
Uglavnom: moze, nije nemoguce! Opravdanje cemo uvek traziti, ja sam ga trazila 750 dana, svako bozije jutro, od kad sam provalila da to sto radim ne treba da radim i ne mogu zauvek da radim, pa se eto sama namestila situacija.
Ipak, ne bih preporucila skidanje sa vecih doza ili sa drugih zajebanijih stvari u trudnoci bez nadzora lekara... ja sam se svakog minuta preterano plasila za bebca kako ce izdrzati celokupno moje psiho-fizicko stanje tih kriznih dana, narocito kad me sutne, a tek me je bilo strah kad se neko vreme ne pomeri uopste. Mozes da zamislis sta mi je sve padalo na pamet! Naravno, u isto vreme se trudila da ne posustajem sa hranom i vitaminima, ali mi je i muz dosta pomogao - bez njega nista!
Bebac je od pocetka bio super, i sada je super! Rastemo, ruckamo, gurkamo se i mrdamo, sve kako treba, i cekamo termin da se napokon vidimo! :D

Eto ukratko moje price o skidanju sa bupa u trudnoci.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Caty »

Anonimuskinja wrote:Draga Caty, hvala jos jednom! Ma hvala ti jos hiljadu puta, jer si ti bila ta koja me je (u mom slucaju) posavetovala bas kako treba i plus mi dala malo volje da se usudim na strejt zivot.

Bebac je od pocetka bio super, i sada je super! Rastemo, ruckamo, gurkamo se i mrdamo, sve kako treba, i cekamo termin da se napokon vidimo! :D

Eto ukratko moje price o skidanju sa bupa u trudnoci.
mnogo mi je drago da si me poslusala jer znala sam dobro sta ti pricam, tj pisem, i znala sam ako to ne uradis u trudnocu da je hiljadu puta teze posle, iako naravno ne bih svakome ni savetovala da se skida u trudnoci, ali u slucaju kada osoba kratko vreme uzima bup i kada je na maloj dozi i te kako je moguce da se spusta doza do neke minimalne i skine, em sto u trudnoci sve zene imaju te lude hormone i bolove i mucnine i sve te to ceka i da si sstrejt, tako da pola simptoma moze da se pripise trudnoci, drugo, sto radjas dete strejt , kao normalna osoba , i svako dete zasluzuje takvu majku, jer ono nije nsta krivo i nije ono biralo ko ce da ga rodi, ako smo mi ludi ne mora dete da ispasta zbog toga a ako smo vec odlucili da imamo dete, onda daj da mu budemo najbolje majke na svetu a ne narkomanke i tabletomanke i td itd... da si cekala do kraja trudnoce em bi se jos vise navukla jer bi duze uzimala em ne bi mogla posle uz malu bebu nikako da trpis krizu i skidanje, veruj mi ja sam morala da cekam da dete krene u vrtic, da imam bar pola dana slobodno da se patim pa ostatak da preguram kako znam i opet tako , mislim da ne pricam ko je imao nesanicu pa da ne spava nocu a preko dana sa detetom u krizi, mislim zaista je sto puta teze, i ja bih najvise volela da je imao neko da me posavetruje kada sam bila trudna i da mi kaze da mogu da uspem i da nije strasno i vec sam pisala ja sam samo 2/3 meseca pre trudnoce pocela sa bupom mogla sam se skinuti da ne osetim a ja sam se plasila da cu zeznuti trudnocu zbog kkrize eeee krize uzimala 1mg 2 meseca!!! ali dobro necu vise o sebi, sve sam to vec pisala, us vakom slucaju javi kada se porodis i kako si i td itd. nadam se da si ostalal strejt i da ce tako i biti, puno srece i zdravlja i uzivaj.
Anonimuskinja
Posts: 16
Joined: Sun Nov 26, 2017 2:00 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Anonimuskinja »

Ola, ja da se javim :D
Da je bajno i sjajno, odmah cu vam reci: nije. Al kojoj porodilji jeste u prvih mesec dana. Boli rana, bole ledja, boli stomak, boli glava, krvaris, neispavana si konstantno jer ili je beba gladna, ili je upiskana, ili ukakana, ili ne moze da se iskaki, ili su grcevi, ili joj se spava, ili joj je vruce ili hladno, i sve tako u krug :o a da ne pricam sto ljudi stalno dolaze, pa popricaj se sa svakim, skuvaj kafu svima, pocisti za svakim. Tu je i svekrva ili neka druga baba ili neki deda koji sve znaju bolje od tebe i koji ti ljuljaju vec poljuljano samopouzdanje, pa u jednom trenutku suza suzu stize, mislis da ce bolje dete da ti cuvaju u domu, u drugom trenutku se toliko zasmejes da probudis bebu pa je uspavljujes ispocetka. Hormoni rade gore nego u trudnoci. Peri, peglaj, peri, cisti, skupljaj, sredjuj... A gde je ono vreme koje ti treba samo za sebe, da se bar okupas, operes zube, stavis masku za lice jer su ti odjednom iskocili rogovi ko da si u pubertetu, popijes kafu na miru uz dobar film ili knjigu - nema vise tog vremena... i tako sve u krug.
Uf, morala sam malo da se olaksam! :P
I u toj frci naravno da padnu na pamet misli kao sto su 'ako samo danas (hahaha, samo danas) budem na dopu, sticicu sve sto sam planirala oko bebe i kuce' ili 'ako uzmem samo 1mg bupa (hahaha, samo 1mg) opustice me malo'.
Ali naravno da nije sve u gore navedenim sitnicama. Sreca, sreca radost kada vam se bebac nasmeje! Ili kada vam prica gagagugugigi, a vi se pravite da ga razumete. Ili kada ga uzmete u ruke a on se samo promeskolji da se ugnezdi jer mu je tu najlepse. Ili kada pravi neke smesne i neocekivane grimase. Ili kada mu birate odecu koju ce da obuce, pa sve minijaturno pa sve slatko.
I ja se tako jos drzim strejt, nadam se da cu tako i da nastavim! Jer je mnogo veci ponos i zadovoljstvo kada znate da ste uradili nesto strejt sto niste ni u snovima mogli da zamislite, tako da stvarno nema svrhe sada pokvariti tako nesto.
Eto, ja da se javim. :D
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Ninocka »

Anonimuskinja wrote:Ola, ja da se javim :D
Da je bajno i sjajno, odmah cu vam reci: nije. Al kojoj porodilji jeste u prvih mesec dana. Boli rana, bole ledja, boli stomak, boli glava, krvaris, neispavana si konstantno jer ili je beba gladna, ili je upiskana, ili ukakana, ili ne moze da se iskaki, ili su grcevi, ili joj se spava, ili joj je vruce ili hladno, i sve tako u krug :o a da ne pricam sto ljudi stalno dolaze, pa popricaj se sa svakim, skuvaj kafu svima, pocisti za svakim. Tu je i svekrva ili neka druga baba ili neki deda koji sve znaju bolje od tebe i koji ti ljuljaju vec poljuljano samopouzdanje, pa u jednom trenutku suza suzu stize, mislis da ce bolje dete da ti cuvaju u domu, u drugom trenutku se toliko zasmejes da probudis bebu pa je uspavljujes ispocetka. Hormoni rade gore nego u trudnoci. Peri, peglaj, peri, cisti, skupljaj, sredjuj... A gde je ono vreme koje ti treba samo za sebe, da se bar okupas, operes zube, stavis masku za lice jer su ti odjednom iskocili rogovi ko da si u pubertetu, popijes kafu na miru uz dobar film ili knjigu - nema vise tog vremena... i tako sve u krug.
Uf, morala sam malo da se olaksam! :P
I u toj frci naravno da padnu na pamet misli kao sto su 'ako samo danas (hahaha, samo danas) budem na dopu, sticicu sve sto sam planirala oko bebe i kuce' ili 'ako uzmem samo 1mg bupa (hahaha, samo 1mg) opustice me malo'.
Ali naravno da nije sve u gore navedenim sitnicama. Sreca, sreca radost kada vam se bebac nasmeje! Ili kada vam prica gagagugugigi, a vi se pravite da ga razumete. Ili kada ga uzmete u ruke a on se samo promeskolji da se ugnezdi jer mu je tu najlepse. Ili kada pravi neke smesne i neocekivane grimase. Ili kada mu birate odecu koju ce da obuce, pa sve minijaturno pa sve slatko.
I ja se tako jos drzim strejt, nadam se da cu tako i da nastavim! Jer je mnogo veci ponos i zadovoljstvo kada znate da ste uradili nesto strejt sto niste ni u snovima mogli da zamislite, tako da stvarno nema svrhe sada pokvariti tako nesto.
Eto, ja da se javim. :D
Svaka cast, ostali da se postide pred tobom, koji nemaju djete u stomaku i ne mogu jebenu krizu izdrzati!! I svaka cast Kati sto ti je pravi savjest dala.
Ja bih ti kao majka rekla nesto... jer sam i sama isto samo mnogo vece djecice.
Ti sad mislis da si centar svijeta tom dijetetu a tek ces mu bit i trebat kad malo poraste.
Tako da, moras i mozes ostati cista... Nemoj sebi da dozvolis da te dijete od sedam godina gleda kako kriziras...Djeca sve vide.
Tako da nema ni jednom, jer ne moze ti biti ljepse nego sad. Budis se zdrava, slobodna i nasmijana...
Pozdrav i drzi se, ne daj se zavarati!!
Anonimuskinja
Posts: 16
Joined: Sun Nov 26, 2017 2:00 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Anonimuskinja »

Ninocka, ne umem preko telefona ovako citirati, sta je vec to, kao ti... :P
Hvala ti! To si u pravu, budim se slobodna! Ne mogu ni zamisliti da sad kriziram uz bebu, a i sa vecim detetom je to tesko. Naravno da sve vide, a ne mozes da mu objasnis o cemu se radi da bi te razumelo.
I ono sto je Caty rekla, dete nije nista krivo da zasluzi majku koja je na krizi, nervozna i ne moze zbog svog hendikepa (citaj: hira) da brine kako treba o detetu.
Zato sam ja odlucila u trudnoci da se skinem, ali ponavljam, to sto sam ja luda, mlada i blesava, ne treba nikako raditi bez nadzora lekara. Ne bih ni ja da sam bila na vecoj dozi. I nije mi sama kriza bila toliko teska, kao pomisao na to kako sam naskodila svojoj nerodjenoj bebi i onim sto sam uzimala u toku trudnoce i samom krizom. Strah, griza savesti, nestrpljenje sve do porodjaja... hoce li biti dete ometeno u razvoju, hoce li mu se pluca i mozak razviti kako treba, hoce li se roditi sa jednim bubregom :P sad mi je sve to smesno, ali nije uopste nesto s cim se treba saliti.
Sreca, beba se rodila zdrava i prava, sa najvisom ocenom po rodjenju! I sad mi pricaju dr-i, racunaju je u napredne bebe, cvrsta je, aktivna i super rucka!
Hvala jos jednom na podrsci! Kako sam razumela i ti si bila u slicnoj situaciji... samo napred, saljem pozitivnu energiju! :)
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Ninocka »

Anonimuskinja wrote:Ninocka, ne umem preko telefona ovako citirati, sta je vec to, kao ti... :P
Hvala ti! To si u pravu, budim se slobodna! Ne mogu ni zamisliti da sad kriziram uz bebu, a i sa vecim detetom je to tesko. Naravno da sve vide, a ne mozes da mu objasnis o cemu se radi da bi te razumelo.
I ono sto je Caty rekla, dete nije nista krivo da zasluzi majku koja je na krizi, nervozna i ne moze zbog svog hendikepa (citaj: hira) da brine kako treba o detetu.
Zato sam ja odlucila u trudnoci da se skinem, ali ponavljam, to sto sam ja luda, mlada i blesava, ne treba nikako raditi bez nadzora lekara. Ne bih ni ja da sam bila na vecoj dozi. I nije mi sama kriza bila toliko teska, kao pomisao na to kako sam naskodila svojoj nerodjenoj bebi i onim sto sam uzimala u toku trudnoce i samom krizom. Strah, griza savesti, nestrpljenje sve do porodjaja... hoce li biti dete ometeno u razvoju, hoce li mu se pluca i mozak razviti kako treba, hoce li se roditi sa jednim bubregom :P sad mi je sve to smesno, ali nije uopste nesto s cim se treba saliti.
Sreca, beba se rodila zdrava i prava, sa najvisom ocenom po rodjenju! I sad mi pricaju dr-i, racunaju je u napredne bebe, cvrsta je, aktivna i super rucka!
Hvala jos jednom na podrsci! Kako sam razumela i ti si bila u slicnoj situaciji... samo napred, saljem pozitivnu energiju! :)
Jesma, ali nisam u triudnoci, mada i nemam dugacac stat, ali jedva sam se sa bupa skinula.
Htjela sam nesto reci, ili upitat, sto me oduvijek interesovalo , mada vjerovatno bi men90% ljudi osudilo zbog toga?
Kako majka, ne moze da se skine, ta kriza joj je tako teska i prosto neizdrziva, a ocekuje od djeteta da tu istu krizu prebrodi cim stigne na ovaj svijet!! (?Procenti krize kod novorodjwnceta vidim kako dje variraju pa sad ne bi pisala o tome da se nesto ne izlupam)
Ja planiram bebu , dr mi kaze da eto sanse su 50% i eto ja se nadam da cu izvuc na lotu pa beba nece imati bilo kakve simptome krize a i ako je ima , prezivjece od toga se ne umire.Ali majka se ne skida, nego moli boga da dobije na lotu!! Strasnooooo!
Tako da cijenim jako to sto si uradila, i sebe i dijete lisila bezbroj( nepotrebnih strahova) i posledica.
supergirl92
Posts: 12
Joined: Sat May 12, 2018 8:29 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by supergirl92 »

Susjeda je bila u istoj situaciji kao i ti, mislim na količinu buprenorfina (nema hcv), s time da je do kraja trudnoće uspjela doći sa 8 na 2mg, ali postepeno tako da nije osjetila niti imala i najmanju krizu.
Beba rođena, zdrava, 3900, 53cm, bez apstinencijskog sindroma, danas 2 god., prohodala sa 9 mj., sa 12 mj.skinula pelene, sa 15 mj. priča kao da ima 3god itd, da ne nabrajam dalje..., ugl. predivna mala, pametna i omiljena pričalica u našoj zgradi.
Eto.., nije osobno iskustvo ali je blisko i praćeno od početka do danas.


imam pitanje, po koliko je ta žena,tvoja susjeda,smanjivala kad je sa osmice došla na 2mg? koliko dugo je bilo potrebno da se zadrži na jednoj dozi prilikom smanjivanja a da se stabilizira i da ne osjeti krizu? odnosno da beba ne osjeti krizu?
mene to zanima,jer bi isto smanjivala,išla bi i do ispod 2mg, ali nemam pojma po koliko smijem skidati i koliki vremenski razmak treba biti između spuštanja doze tako da beba osjeti minimum od svega..
Anonimuskinja
Posts: 16
Joined: Sun Nov 26, 2017 2:00 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Anonimuskinja »

Supergirl92, vidim da ti niko ne odgovara...
Ja sam bila na vrlo maloj dozi, ali toliko vezana za nju, da jesam imala fizicku krizu i evo (sreca!) bebac je super. Skinula sam se oko petog meseca trudnoce, pisala sam vec o tome... Ali se ne treba oslanjati na srecu nikako kad je beba u pitanju!
Moja preporuka je da na nedelju dana smanjujes, nikako ranije, ako ne i duze, dok izbacis staru dozu i dok se ne naviknes na manju. A koliko... mozda je najbolje sama da procenis, smanjis za 0,5 pa vidis kako je, ako ti je tesko dodas se sa 0,25. Velika je razlika i kad se uzima preko njuske i kad ga stavljas ispod jezika.
Ali mogu ti dati neke savete, kao npr da se kljukas vodom i vitaminima sto vise, i da obavezno sacekas da prodju prva tri meseca trudnoce!
Mislim opet da je nemoguce da se ne oseti i najmanja kriza. Onda bi se vecina lagano skinula s bupa tom logikom.
Inace, i moj bebac super napreduje, raste, puzi, penje se jer zeli da hoda, brblja, radoznao je, brzo kapira (za taj uzrast naravno), rucka sve i stalno, a ni temperaturu ni virus, nijednu boljku nije imao, ni on ni ja, jer se hranimo zdravo i setamo i po kisi i po snegu vazda! :D
Ako je mama zdrava i srecna, i beba ce biti zdrava i srecna! :D
Rope82
Posts: 111
Joined: Wed Feb 20, 2019 6:49 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Rope82 »

Ako je mama zdrava i srecna, i beba ce biti zdrava i srecna! :D
Istina! :D

Ja doduse nisam rodio, ni nosio, ali sam napravio :lol:
I uvijek mi je bila panika da mi djeca ne budu tarmana zbog toga. Izgleda da je na kraju tarman samo otac jbga, mama i djeca su sasvim ok. Ugl. kad sam pitao doktore jel to sto smeta (kad je zena ostala trudna 1.put) rekli su da ne i da zene nose i radjaju na bupu i da sve ugl bude ok.
Anonimuskinja
Posts: 16
Joined: Sun Nov 26, 2017 2:00 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Anonimuskinja »

Rope82, htedoh da te pitam nesto. Vise je tema za 'novopecene tate na bupu', ali nisam sigurna da postoji takva tema, pa kad si ovde vec pomenuo... Jel si ti bio na bupu kad ti se zena porodila prvi put, jel si se skidao pre ili posle zeninog porodjaja?
Post Reply