buprenorfin i trudnoća

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by sanela »

Tajči, ja ti samo mogu reći da nećeš moći dojiti ako si na Buprenorfinu, bez obzira što su istraživanja pokazala da je prisutnost bupea u mlijeku jako niska. To piše i u uputstvu za korištenje lijeka.
Također, postoji neonatalni apstinencijski sindrom (NAS) kod beba. Ipak, neka istraživanja pokazuju da je NAS izraženiji kod beba čije su majke koristile metadon. Istraživanje pokazuje da su 8 od 23 bebe (35%) trebale medicinsku njegu nakon što su rođene zbog simptoma povezanih sa NAS.
Znači, medicinski, bolje je da si na buprenorfinu, nego na metadonu ili heroinu. Bolje je da ne dojiš, jer buprenorfina ima u mlijeku. I da, nema povezanosti između doze na kojoj si, težine bebe i intenziteta NAS simptoma.
E sad kakvo je biti tvoje iskustvo poroda, to zavisi od ljekara... Nažalost. Predrasude su svuda oko nas.
Sretno!
Tajči2007
Posts: 4
Joined: Thu Oct 03, 2013 10:01 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Tajči2007 »

Sanela hvala ti. Jedno mi nije jasno-ako sam te dobro shvatila doza je nevažna? Dakle, nema veze dal si na 2ili na16 mg, šanse za apst. Krizu, manju por težinu i sl. Su iste? Hvala na odgovoru još jednom...
Molim i mame koje su ovo prošle da mi se jave, ja sam na početku trudnoće i htjela bih smanjivati terapiju ali o tome cu se naravno prvo konzultirati sa liječnikom. Hvala svima još jednom
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by sanela »

Tajči2007 wrote:Sanela hvala ti. Jedno mi nije jasno-ako sam te dobro shvatila doza je nevažna? Dakle, nema veze dal si na 2ili na16 mg, šanse za apst. Krizu, manju por težinu i sl. Su iste? Hvala na odgovoru još jednom...
Tako istraživanja pokazuju.
Mada, kako sam ranije čitala o buprenorfinu, nema potrebe uzimati više od 8 mg, jer je efekat isti. Tako da ne bi bilo loše da se skineš sa tako visokih doza, jer za tim nema potrebe. Naravno, ne naglo, nego postepeno, jer u trudnoći hormoni svakako divljaju.
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP- ... -02-41.pdf

evo ti gore link na uputu od subutexa u kojoj lijepo piše da se može dojiti. a i da piše suprotno- bitnija je riječ liječnika jer za masu lijekova iz predostrožnosti (tj da bi se zaštitili proizvođači) stavljaju da se nešto ne smije što se redovno radi.

ja dojim već ohoho.
da, bupre prolazi u mlijeko, ali u jako malim količinama (a i u želudcu se razgradi i nema nikakvog efekta). i nemoj da te uvjere - kao, zašto uopće dijete izlagat, bla, bla, to je otrov itd... pa kao da nema majki koje uzimaju neke druge lijekove za kronične bolesti i uz te lijekove doje... uvijek se gleda omjer štete i koristi... i to ćeš procijeniti ti sa svojim liječnikom. ali tu moraš dobro pazit da razgovaraš s nekim tko je upućen u buprenorfin. čak ni neki psihijatri koji ga propisuju redovno ne znaju situaciju s dojenjem... možda da pošalješ mejl nekom u zagreb... ili gdje su već glavni... i dokaze nosi sa sobom.

za sve se moraš sama informirat jer liječnici nemaju pojma šta je buprenorfin. dok sam rađala oni su guglali da vide šta je, onda ti je sve jasno. a kad je pedijatrica došla pogledat dijete bila je ista stvar. obzirom da sam znala da će bit i predrasuda i neznanja i svega, ja sam sve informacije koje su mi bitne skupila i isprintala. na taj način sam osigurala da me npr neće tlačit radi dojenja samo zato što ne znaju što je bupre.

moje dijete krize nije imalo. nikako. ali da mi je bilo prvo dijete nebi me bilo teško uvjerit da je plač (koji se javlja kod neke djece neovisno o tomu što su im sve potrebe podmirene, a kod neke opet jer majci mlijeko nije nadošlo ili jer dojenje nije efektivno) izazvan krizom i da bebu treba tretirat.

socijalnu mi nisu zvali. ali sam se morala odmah javiti pedijatru u domu zdravlja i češće dolaziti (inače ideš tek za mjesec dana na kontrolu) da vide kako dijete napreduje; u biti da me ipak malo provjere...

šta te još interesira?
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

i da... moja beba je bila i veća i duža od prosjeka... i sad je... i napreduje čak i bolje od "normalnog"... trudnoća odlično protekla, bez ikakvih problema...

ne znam gdje si, al ako ikako možeš povedi nekog sa sobom na porod, bit će ti puno lakše i puno bolje će se prema tebi odnosit... možda najbolje čak i majku ili tako nekog umjesto partnera jer za muža će odma bit predrasuda da je i on ovisnik i tako...
Tajči2007
Posts: 4
Joined: Thu Oct 03, 2013 10:01 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Tajči2007 »

Nanana prošla sam pakao sa prvim djetetom (tad sam bila na hpt,po uputi sakomana količina , išla svim živim doktorima po savjet čak i u neki farmakoloski zavod gdje mi je jedna krasna žena izvadila postotke utjecaja pojedinog lijeka na dijete i potvrdila mi da sam napravila sve kako treba... Svejedno su me gazili i to tako da su tvrdili da su mi testirali krv i da je poz na heroin (10 godina ga nisam vidjela!), do toga da mi svakodnevno govore šta vam je ovo trebalo jadnom djetetu to napravit. Mjesec dana su ga držali a mene doslovno otjerali doma bez djeteta (iako sam danas sigurna da je on imao jako mali oblik krize koju su ljekovi riješili u tri dana... I to sve u Zagrebu u Petrovoj, sa mužem koji je bio sa mnom koji ne zna, doslovno osim zbog mene, šta je droga. Nakraju sam dobila dijete toliko zgazena (psihički ) da sam mjesecima ležala i plakala i mislila šta sam mu napravila -danas krasni dječak od 6 god.
Hvala ti na savjetima, Def se mislim naoružan informacijama, čujem se sa jednim od najpoznatijih dokt u tom području ( koji valjda jedini zna o čemu priča ) i radim sve da svojoj bebici osiguram mirne prve Dane na svijetu (a i sebi uživanje u njenom dolasku sto su mi prvi put oduzeli...) Jako me veseli to sa dojenjem, još cu se savjetovati sa spomenutom farmakologinjom... Sigurna sam da cu imat jos pitanja i bit cu slobodna javiti se (tvoje postove, ohrabrenja i osude pratim od kad si se prvi put javila!) i hvala ti šta si postavila ovu temu. Uživaj sa bebom, čujemo se jos i hvala jos jednom
Anonimuskinja
Posts: 16
Joined: Sun Nov 26, 2017 2:00 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Anonimuskinja »

Postovani clanovi,
Pre nekoliko dana sam saznala da sam trudna, prvi put u svom zivotu, preko analize krvi, tj. analize beta HCG. Prema mojim proracunima, mislim da sam sada pred kraj prvog meseca trudnoce, uskoro cu uci u drugi. Svi ostali rezulatati, krv, urin, sve mi je to perfektno. Od marta meseca 2017. god. sam na bupu, samostalno skidanje od heroina, i nisam nikada imala dovoljno hrabrosti (zbog svakodnevnih obaveza, posla, prijatelja, roditelja, ukucana koji ne znaju nista o tome) da skroz prekinem sa bupom. Poslednjih nedelja sam bila na 1mg bupa, a poslednjih nekoliko dana, od kad sam saznala da sam trudna, sam na o,5mg.
Iskreno, zivim u malom mestu gde bi se odmah sve saznalo ako nesto kazem bilo kom doktoru ili ginekologu (kod nas, na zalost, ne vazi ono pravilo da dr ne sme nista govoriti o svom pacijentu), tako da sam odlucila da nista ne govorim ni ginekologu, a da se pre odlaska kod njega skinem skroz, nadam se za nedelju-dve.
Moj muz i ja smo bili presrecni kada smo saznali, zivimo zajedno vec nekoliko godina, razmisljali smo i o abortusu zbog ovakve situacije, ali bi vise voleli da zadrzimo bebu.

Interesuje me sta vi mislite, vasa iskustva, kako ce ta kriza (ne bas tako strasna, jer sad uzimam malu kolicinu bupa) uticati na plod, da li postoji mogucnost pobacaja zbog krize?!

Unapred hvala svima na savetima!
I ne bih volela kritike i slicno, jer sam vec dovoljno uplasena zbog bebe.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Caty »

Anonimuskinja wrote:Postovani clanovi,
Pre nekoliko dana sam saznala da sam trudna, prvi put u svom zivotu, preko analize krvi, tj. analize beta HCG. Prema mojim proracunima, mislim da sam sada pred kraj prvog meseca trudnoce, uskoro cu uci u drugi. Svi ostali rezulatati, krv, urin, sve mi je to perfektno. Od marta meseca 2017. god. sam na bupu, samostalno skidanje od heroina, i nisam nikada imala dovoljno hrabrosti (zbog svakodnevnih obaveza, posla, prijatelja, roditelja, ukucana koji ne znaju nista o tome) da skroz prekinem sa bupom. Poslednjih nedelja sam bila na 1mg bupa, a poslednjih nekoliko dana, od kad sam saznala da sam trudna, sam na o,5mg.
Iskreno, zivim u malom mestu gde bi se odmah sve saznalo ako nesto kazem bilo kom doktoru ili ginekologu (kod nas, na zalost, ne vazi ono pravilo da dr ne sme nista govoriti o svom pacijentu), tako da sam odlucila da nista ne govorim ni ginekologu, a da se pre odlaska kod njega skinem skroz, nadam se za nedelju-dve.
Moj muz i ja smo bili presrecni kada smo saznali, zivimo zajedno vec nekoliko godina, razmisljali smo i o abortusu zbog ovakve situacije, ali bi vise voleli da zadrzimo bebu.

Interesuje me sta vi mislite, vasa iskustva, kako ce ta kriza (ne bas tako strasna, jer sad uzimam malu kolicinu bupa) uticati na plod, da li postoji mogucnost pobacaja zbog krize?!

Unapred hvala svima na savetima!
I ne bih volela kritike i slicno, jer sam vec dovoljno uplasena zbog bebe.
e ovako, ja sam bila trudna na bupu samo ja sam napravila veliku gresku, bila sam svega 2 meseca na bupu i onda sam procitala da ne sme da se skida u toku trudnoce, da zbog krize moze doci do pobacaja a prava istina je da posle 2 meseca ne bih ni imsala neku krizu, i tako sam ja nastaivla da uzimam bup u toku trudnoce isto tako kao ti manje od 1mg, neki dan mi lose pa uzmem i 1 mg ali vecinom vrlo malo, samo eto koliko moram, da nemam krizu, sto se tice trudnoce i porodjaja sve je proslo u redu, ja sam cak bup uzimala na crno, i sad kad se setim tog straha, sta ce biti i kako reci itd, hvala bogu sve j ebilo dobro i nema razloga da ne bude sa tako malom dozom bupa. e sad ti si na bupu oko pola godine, i vise, tako da ne znam sta bih ti rekla... pametnije bi bilo skinuti se jer ulazis kao ja u zacarani krug, prvo trudnoca, posle porodjaja, pa ti bolovi pa onda oko deteta i tako se nakupile 3god izgovora oko deteta i zasto nisam mogla da prekinem sa bupom....i verovala ili ne tek kad je dete poslo u vrtic ja sam pocela da se skidam i skinula se hvala bogu.

krizu ne smes da trpis zbog trrudnoce jer u ranoj trudnoci i prehlada moze biti kobna a kamo li kriza, dakle mozes da se skidas spustanjem doze, i onda da uzmes neku zamenu na par dana nemam pojma razmisli dobro , neki nacin da nemas fizicku krizu, to je najvaznije, ostani jos na 0.5mg sacekaj da prodju prva tri meseca trudnoce i do tad spustaj dozu sto vise, i neces imati krizu sigurno ako spustis tipa do 0.2 ili takio nesto. fizicku krizu mozes izbeci a to je najbitnije. i kao sto rekoh ja bih sacekala do puna tri meseca i spustala do tad pa onda skidanje. za sva pitanja javi se slobodno u pm ili ovde.
Anonimuskinja
Posts: 16
Joined: Sun Nov 26, 2017 2:00 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Anonimuskinja »

Caty, hvala mnogo na savetima i deljenju svog iskustva!!! Nemam s kim pricati o tome, osim sa suprugom, ali ni on ni ja ne znamo kako, sta, sada kada je u pitanju rana trudnoca + bup ...
Da nije trudnoce, moglo bi se i trpeti, kao sto su se trpele i mnogo jace krize ranijih godina zbog horsa i svakojakih gluposti...
Sto se psihicke krize tice, gubitak volje, itd, to mogu prevazici, moram biti odgovorna i ne smem nikako pokazivati okolini da nesto ne stima, narocito sada zbog bebe, tako da se drzim. Ali fizicke krize, blage, imam i sada skoro svake noci i sa tih 0,5mg, dok ujutru ne stavim ispod jezika i smiri me posle dva sata. Vutra malo pomaze u te kasne sate, opusti telo, ali izbegavam i nju da uzimam.
E sad, ja zelim sto pre da odem kod ginekologa i proverim je li sve ok, dfnt se mora ici ginekologu! Samo ja to sada izbegavam da ne bi on preko nekih testova i sl provalio da koristim bup... i svi me svakog dana pitaju idem li i zasto ne idem. Ne znam sta vise da pricam tim ljudima. Zato bih volela da se u sto kracem roku skinem i cista krenem sa doktorima.

A da li znas mozda, koje bi to 'zamene' mogle biti da mogu i sad da ih uzimam u trudnoci, a da ublazavaju fizicku krizu?
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Caty »

Anonimuskinja wrote:Caty, hvala mnogo na savetima i deljenju svog iskustva!!! Nemam s kim pricati o tome, osim sa suprugom, ali ni on ni ja ne znamo kako, sta, sada kada je u pitanju rana trudnoca + bup ...
Da nije trudnoce, moglo bi se i trpeti, kao sto su se trpele i mnogo jace krize ranijih godina zbog horsa i svakojakih gluposti...
Sto se psihicke krize tice, gubitak volje, itd, to mogu prevazici, moram biti odgovorna i ne smem nikako pokazivati okolini da nesto ne stima, narocito sada zbog bebe, tako da se drzim. Ali fizicke krize, blage, imam i sada skoro svake noci i sa tih 0,5mg, dok ujutru ne stavim ispod jezika i smiri me posle dva sata. Vutra malo pomaze u te kasne sate, opusti telo, ali izbegavam i nju da uzimam.
E sad, ja zelim sto pre da odem kod ginekologa i proverim je li sve ok, dfnt se mora ici ginekologu! Samo ja to sada izbegavam da ne bi on preko nekih testova i sl provalio da koristim bup... i svi me svakog dana pitaju idem li i zasto ne idem. Ne znam sta vise da pricam tim ljudima. Zato bih volela da se u sto kracem roku skinem i cista krenem sa doktorima.

A da li znas mozda, koje bi to 'zamene' mogle biti da mogu i sad da ih uzimam u trudnoci, a da ublazavaju fizicku krizu?
Izvini odavno nisam na forumu eto ne znam sta mi bi danas sa udjem. Prvo kod dr slobodno idi nema sanse da provali da li uzimas nesto ili ne, veruj mi, ne radis ti tamo test na drogu, ja sam isla normalno kod doktora sve je bilo u najboljem redu, ja sam ti rekla da je bolje skinuti se ali nikako ne zuriti nego smanjivati tako kako mozes pa cak i da ostaneš na 0'5 nije strasno i sa te doze mozea da se skines i kasnije, bitno je ne uzimati mnogo misli samo na dete. Ja smatram da dete nece imati nikakve simptome krize ako je doza tako mala i da to mnogo zavisi od doze. Znači nije isto uzimati 0'5 i 8mg.
Ja aam se zajebala sto sam ostala celu trudnocu na.bupu.onda uz malp dete nisam mogla nikako da trpim krizu a kako je dete raslo bilo je sve teze trpeti tako nesto uz svakodnevne obaveze. Zalosno je da mi je dete bilo izgovor ali sta ces, tako ispada. Ja ti predlazem da iskoristis bas tu trudnocu kao glavni razlog da se skines jer ce posle biti sve teze. Osim toga sto si duze na bupu, ma na kolikoj dozi, teze je skidanje, lakse je skinuti se nekome posle 6meseci i sa 8mg nego meni posle 3god sa 1mg u proseku... tako da srecno i javi sta se desava izvini ja sam bila odsutna na forumu jer mi se smucilo da vise pisem i citam iste teme svaki dan ali dok se skidas forum i te kako znaci i pomaze tako da cu ulaziti sigurno da vidim kako ti ide ako budeš i dalje pisala. Sve u svemu skidanje je lagano kada si resen da uspes i kada to odradis sa spustanjem doze do nule. Ali kada nemas volje i zelje i snage dzaba sve ne mozes ni da spustis na 1mg a kamo li nize. Zajebano je jako i zajebano je posle skidanja navici se na zivot strejt ali tako je kako je.
Post Reply