buprenorfin i trudnoća

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

a ja ti lijepo kazem vec drugi put da sam se posavjetovala sa lijecnikom i da je ok. a to sta pise je zato sto se proizvodjac zeli ogradit, a takvih lijekova ima kolko os da jedno pise a drugo lijecnik kaze i provodi, jer to je od proizvodjaca a ne od lijecnika. ima ovdje na forumu jos zena koje to mogu potvrdit. i jos jednom- zasto svi misle da bolje znaju od cijele medicinske struke nikad mi nece bit jasno. ponavljam, moja pitanja su se odnosila na tretman od osoblja i slicno, a ne na medicinski dio i dal se sta moze od lijekova i kad, jer sam to davno ispitala i razrijesila sa cijelom cetom specijalista. no vidim da uzalud ponavljam isto jer je ocito bitnije izigravat moralnu superiornost nego procitat o cemu se zaista radi. ipak razumijem to, mora da je lijepo napokon jednom bit onaj koji gleda s visoka, tj kako rekoh onaj moralni, a ne obrnuto
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanii »

Jao majko NS misliiiim stvarno
Pa ko je vas za suca postavio? Ovo je grozno. ja se slažem da jedna majka treba biti odgovorna prema svom djetetu ali prestati sa drogom nije ni približno slično kao prestati sa cigarama. A osim toga, to se u trudnoći ni ne preporučuje. Najidealnija opcija nananana bi naravno bila da se ti nakon porođaja skineš polako i počneš da mijenjaš svoj život jer naravno da ćeš čista biti bolja majka, to nisu predrasude, to je gola činjenica. A do tad, kad je već situacija takva kakva je MAJKO NS, ne treba je pljuvati niti ubijati u pojam, nego pomoći kako da se čitava situacija riješi na najbolji mogući način. Pa znate li vi da je narkomanija bolest a ne hir......e pa stvarno, najviše "volim" kad ovako neke usvojimočimavjerovatnosavršeneosobe počnu da pljuju sve one unjihovimočimanižerase o čijim situacijaMA NI ŽIVOTIMA POJMA NEMAJU I ZATO VAS MOLIM :
majka NS wrote:nismo se javljali iz pristojnosti
kada osuđujete druge, govorite u svoje ime.

nanana
ja sam bila u sličnoj situaciji, doduše mnogo goroj pošto sam ja bila navučena i na heroin i na metadon i kojekakve tablete i mrzila sam samu sebe ali nisam uspjevala ništa da napravim po tom pitanju....detalje imaš na mojoj ispovjesti BUĐENJE pa ako te zanima potraži, neda mi se da se ponavljam a nije baš ni njednostavno.
Uglavno moj sin se nije rodio u krizi Božijom milošću, iako mnogi na forumu to vjerovatno smatraju smiješnim i pljuju po vjeri ja savršeno dobro znam šta se u mom životu dogodilo. Moj sin je medicinsko čudo, a zapravo je čudo Božije. I zahvaljujući Bogu ja isto tako danas ni ne pušim, a kamoli šta drugo, brinem se o svom pre pre predivnom dječaku i radim u jednom udruženju koje pomaže ovisnicima.
Što se tiče doktora, babica i ginekologa.....na mom ppporođaju je bilo katastrofa ali totalna. Posljedice prerasuda i OSUDA nekih sličnih unjihovimočimasavršenihosoba nažalost snosimo još i danas.
Eto, to je mali dio moje priče, detalje možes kao što rekoh pronaći na ispovjesti.
Veliki pozdrav i razmisli o skidanju nakon porođaja
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

ej nanii, evo ovo sad je nevezano uz trudnocu... to sta kazes za skidanje i mijenjanje zivota. ma moj zivot je vec “promijenjen“, zivim obicni dosadni zivot jedne kucanice, vec dugo vremena. preko ljeta radim i tako... muz mi nije nikad bio u narkomaniji, tako da nikakvog kontakta sa tim zivotom vise nemam. jedino je bup ostao, i ne znam bas da cu ga se rijesit u dogledno vrijeme. pokusavala sam nekoliko puta, jace fizicke krize nikad nisam imala, “samo“ psiha, depresija. a sa depresijom sam imala problema i prije ovisnosti, tako da znam da nece tako lako proci. probala sam jednom i antidepresiv umjesto bupa, al nije islo i uostalom samo bih zamjenila jednu tbl drugom. sta ja znam, mozda zvuci da sam se predala, al bup mi je nekako najbolje rjesenje za to moje stanje. imam u obitelji takodjer nekoliko slucajeva psihickih oboljenja, teze slucajeve depresije i neke druge bolesti, nebi sad u detalje. cak i samoubojstva... tako da sam ja zadovoljna sa svojim rjesenjem, jer ovako ipak mogu vodit normalan zivot. et aj poz, kako bude napredovala trudnoca i dodjem do novih info i saznanja, postat cu ovdje, mozda nekom kasnije pomogne.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by sanela »

Pozdrav nanana, dobrodošla na forum...
Pročitah sad tvoj i postove ispod, pa samo da napišem par rečenica. Ja sam socijalna radnica, radim godinama sa ovisnicima koji su u oporavku. Imam kontakt sa svojim kolegama i kolegicama koji su psiholozi, socijalni radnici, ljekari i moram ti reći da su predrasude prema ovisniCAMA ogromne. A kad tome dodaš i trudnicu, od koje se očekuje da je svoj život podredila novom biću, e onda se te predrasude utrostruče, imam osjećaj.

Ja sam imala zdravstvenih problema, bila po bolnicama, a niti sam ovisnica niti sam trudnica, pa je odnos ljekara i sestrica zavisio od čiste sreće. Bilo ih je stvarno okej (obzirom da se ja užasno bojim :) i napravim cirkus od vađenja krvi ili bilo kakvog pregleda koji podrazumijeva neke aparate :) a bilo ih je groznih. Nažalost, kod nas sve zavisi od osobe do osobe koja radi. Ono što sam ja radila u situacijama kad su ljekari bili grozni, a što i predlažem drugima, kad sve prođe, napišem službenu žalbu. Nije bitno hoće li oni moju žalbu uvažiti ili neće, ali će ljekar morati pisati izjavu, a ti ćeš dobiti službeni odgovor. To je jedini način na koji se svako od nas može nositi sa tuđim bezobrazlukom i nepristojnošću. Važno je ne doći na nivo takvih osoba i svađati se s njima, jer postaješ kao i one. Mada, u takvim situacijama (kad si bolestan) nije ti ni do tebe i samo želiš da to sve prođe.

Ja ti želim puno sreće i svakako je vrijedno da svoje iskustvo podijeliš ovdje. I bilo bi super kad bi ovdje stavila linkove na tekstove koje si iščitavala o trudnoći i Buprenorfinu.
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

vazi, stavim linkove cim se docepam pc-a (sad sam na mobu, a moji muski su mi zauzeli pc).

moja iskustva do sad su odlicna, valjda zato jer se uopce ne uklapam u stereotip o ovisniku. i otkad sam trudna, lijecnici i sestre su bili svi super, puni potpore. ipak se sa vecinom poznajem vec dugo i imamo odnos i prije neg su znali.

bebu vec osjetim... obitelj jedva ceka. starije dijete isto.

a predrasude razumijem, nisu nastale iz nicega, nego zato jer se odredjeni obrazac ponasanja ponavljao kod odredjenih ljudi. al stvar je i u tome sto se oni losi uvijek primjete i isticu, a normalni ne. ugl predrasude ok, al njihovo utjecanje na necije obavljanje posla- NE!
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by majka NS »

nanii wrote:Jao majko NS misliiiim stvarno
Pa ko je vas za suca postavio? Ovo je grozno. ja se slažem da jedna majka treba biti odgovorna prema svom djetetu ali prestati sa drogom nije ni približno slično kao prestati sa cigarama. A osim toga, to se u trudnoći ni ne preporučuje. Najidealnija opcija nananana bi naravno bila da se ti nakon porođaja skineš polako i počneš da mijenjaš svoj život jer naravno da ćeš čista biti bolja majka, to nisu predrasude, to je gola činjenica. A do tad, kad je već situacija takva kakva je MAJKO NS, ne treba je pljuvati niti ubijati u pojam, nego pomoći kako da se čitava situacija riješi na najbolji mogući način. Pa znate li vi da je narkomanija bolest a ne hir......e pa stvarno, najviše "volim" kad ovako neke usvojimočimavjerovatnosavršeneosobe počnu da pljuju sve one unjihovimočimanižerase o čijim situacijaMA NI ŽIVOTIMA POJMA NEMAJU I ZATO VAS MOLIM :
Nisam sudac, nisam savršena osoba, i nikada na ovisnike nisam gledala kao "unjihovimočimanižerase"... naprotiv...
Kada sam pisala post, znala sam da ima dvoje dece, jer je to prethodno napisala, i ova trudnoća se nije slučajno desila, već ju je planirala... i kao zadnje se pitala hoće li dete imati krizu - to mi je zasmetalo i prvi put kad sam post čitala, i sinoć, jer neko ko je već majka, zna šta znači dete... pa otuda ta moja pitanja... ona je već majka dvoje male dece i planira i treće, kao majka itekako treba svojoj deci, hepatitis treba lečiti, videla sam kakvu štetu pravi jetri... i kako izgleda jetra koju zahvati virus... Isto tako znam za slučajeve, kada su na supstituciji, da im nije bilo odobreno lečenje hepatitisa o trošku države, već se tražilo da se skinu i budu čisti odredjeni period... Isto tako, znam koliko znači kad majka može da doji svoje dete, koliko to znači za kompletan organizam, njegov imuni sistem, i razvoj tog malog deteta... a jak imuni sistem mu treba za ceo život ... Ima majki koje nisu u mogućnosti da doje svoje dete, iz raznoraznih razloga, pa se deca hrane na flašicu... i sve je ok ...
Znam za slučaj kao ona, i porodjaj početkom ove godine... ali svako od nas je individua za sebe, i da li neko ko je na supstituciji, uzima odredjenu ili veću dozu, i možda još nešto, i kako će se to manifestovati,... ... ... sve je to od slučaja, do slučaja...
Naravno da joj ne želim nikakvo zlo, samo mi je zasmetalo kako je poslagala prioritete ... prvo bih se raspitala šta će biti sa detetom, i mislim da je najbolje da ode u porodilište, obavi razgovore sa odgovarajućim ljudima i sazna, kako je to u praksi, kako prolaze bebe nakon porodjaja i šta se dešava u sličnim situacijama, ali, ovo je samo moje mišljenje, nisam se ponovo javila da bih nastavila prepucavanje već dala objašnjenje zašto sam pisala tako... bez namere da se petljam u njen život, ona ga živi kako ga živi i radi šta smatra da je ispravno... meni su zasmetale odrejene činjenice i to sam i napisala.
Želim ti puno sreće i da sve protekne u najboljem redu
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

ovdje ću navest neke linkove u vezi buprea, trudnoće i dojenja. ipak, moramo biti svjesni da se na netu može naći članak, mišljenje ili istraživanje koje će potvrditi bilo što- od postojanja vanzemaljaca do toga da je elvis još živ. znači, uvijek treba istražiti što se čita, tko je autor i odakle mu činjenice. linkovi koje ću ja ovdje staviti sadrže informacije i činjenice koje su mi naknadno potvrđene u razgovorima sa liječnicima koji se time bave. nažalost, večina tekstova nije na našem, ali potrudit ću se da stavim i nešto sa našeg govornog područja.

evo jedan link iz hrvatske- "Liječenje trudnica ovisnih o opijatima".
tu mi je upalo u oko da navode hcv kao kontraindikaciju za dojenje, što su mi liječnici u više navrata negirali i potvrdili da je dojenje poželjno unatoč hcv-u. no, to je ipak još uvijek kontroverzna tema o kojoj se ni svi liječnici ne slažu, pa nekako mislim da je tu bitno da majke prikupe informacije i odluče same. u vezi toga ću također navest neke linkove.
http://www.hdgo.hr/Default.aspx?sifraStranica=547


par linkova, takodjer iz hr, u vezi dojenja- spominje se i hcv u smislu da nije kontraindikacija:
http://www.roda.hr/article/read/dojenje ... mije-i-dio
http://www.husd.hr/savjetnice/smjernice ... ruke-za-eu
http://www1.zagreb.hr/AnketaHepatitis2.nsf/BROSURA.pdf

evo i ta famozna "MOTHER" studija:
http://www.aoaam.org/usr/2011_MBDUMS.pdf

jedan liječnik, psihijatar, također i bivši ovisnik; njegovo mišljenje o NAS-u tj razvijanju ovisnosti u beba:
http://www.suboxonetalkzone.com/suboxon ... -newborns/

još malo o NAS-u, učestalosti ispoljavanja, načinu ocjenjivanja njegove jačine itd.:
http://artist-for-hire.hubpages.com/hub ... e-Syndrome

o bupreu i trudnoći:
http://recoveringaddict.hubpages.com/hu ... by-and-Mom

uf, ima toga još puno, puno... u biti to svak može nač i sam pod uvjetom da razumije jezik. dobro je naoružat se informacijama i preko interneta, ali najbolje je pitat svog liječnika. NO, tu je bitno razumjeti da ni oni nisu sveznajući- pogotovo u smislu da liječnika opće prakse pitamo nešto što ulazi u dubinu neke određene specijalizacije. stoga, ako vas interesira hcv- pitajte infektologa, ako je u pitanju ovisnost- pitajte psihijatra specijaliziranog za to. sve i da se obratite liječniku opće prakse sa takvim pitanjima, on bi vas trebao uputiti kod specijaliste, a sve ono što od njega do tada čujete trebate uzeti s rezervom jer to nije ono za što je on stručan (nećete dopustiti dr.opće prakse da vam izvede operaciju na srcu, zar ne?).

znači, koliko sam ja shvatila, najbitnije je ne mijenjati dozu :!: ako se već inzistira na tome, redukciju treba odraditi pod strogim liječničkim nadzorom i to strogo samo u drugom tromjesečju :!: supstitucija ne utječe na razvoj djeteta u smislu anomalija ili smanjene porođajne težine (težina je manja kod heroina)!

Što se tiče NAS-a, ispoljava se (kod buprea) u oko 50posto slučajeva. Bitno je znat da pušenje cigareta tokom trudnoće povećava šanse za NAS. Za one koje se žele skidati tokom trudnoće- evo šta su meni rekli: ako dijete ima krizu kad se rodi, pa imat će ju i u maternici. ali kad se rodi, možemo mu pomoći, dok je još u majci pomoći ne možemo.
dalje- dojenje je ok ukoliko nema uzimanja sa strane (tada se povečavaju šanse za sindrom iznenadne dojenačke smrti) ili hiv infekcije.
napominjem također- ako mislite da su druge droge, zato jer ne izazivaju ovisnost, manje štetne u trudnoći- varate se. mnoge "kemije", za razliku od opijata, izazivaju deformacije fetusa!

eto, toliko od mene.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by demijan »

nanana wrote:hoćemo li nisko?? hoćemo kolko vidim. da ste tako dobra majka bili ne biste narkomana odgojili.

.
Sram da te bude za ovo...Nijedna majka svom detetu to ne bi namerno uradila...da si malo procitala njenu situaciju videla bi kako se zena bori za svoje dete.Kao sto se i ti verovatno boris i borices se za svoje...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

ajd de molim te, pročitaj ti šta je ona napisala pa mi se onda javi. a ja sam njenu ispovijest pročitala i čak sam se i javila. a sram koga treba bit je diskutabilno. ovo je forum za podršku, al koliko ja vidim svi samo seru, ovdje čini mi se svi se izliječili u roku od keks, nitko recidivirao nije, ma sve sami uzorni ovisnici... ja sam jasno postavila pitanje, i isto tako jasno dala do znanja da sam se informirala i da su liječnici upoznati sa cijelom situacijom i da imam njihovu potporu, al gospođa je pročitala samo što je htjela i osudila unaprijed... e pa znaš kako se kaže- taste of your own medicine... a ti se pravi da nisi pročitao šta i ja. ustvari, bar se nadam da se praviš...
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

ja sam budala što učestvujem u raspravama ovakve vrste i načina. za tango je potrebno dvoje... e pa ja ukidam svoje učestvovanje, i od sad ću pisat samo informacije za koje se nadam da će nekad nekome u sličnoj situaciji pomoći. ako se tko javi na konstruktivan način, hvala mu! a ovakvo prepucavanje se može nastavit, al bez mene... mislim stvarno, pametnom dosta!
Post Reply