buprenorfin i trudnoća

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Voyager »

Uobicajeno je da se osobama u jednom trenutku trudnoce poveca doza supstituta.
To je doduse najizrazenije ako je osoba na Metadonu, Morfinu, Hidromorfonu ili nekom drugom full narkotiku koji se danas koristi u supstituciji u svetu.

Ako je osoba na visokim dozama Buprenorfina, tipa preko 2mg, onda se i tu cesto javlja potreba za povecanjem doze tokom trudnoce...ali se sa Buprenorfinom moze i bez povecanja, to je dobra stvar kod njega kada je trudnoca u pitanju.

Fora je u metabolizmu koji se menja tokom trudnoce zajedno sa i jos brdom stvari, pa se zato podizu doze.
Nakon trudnoce se vrati doza na prethodnu bez vecih problema.

Najbitnije je da se tokom trudnoce zapravo doza ne dira puno.
Vazno je ne smanjivati dozu tokom trudnoce, jer to moze biti opasno, to svi znate.
Ako se tokom trudnoce oseti potreba da se poveca doza Buprenorfina, onda se poveca malo, ali je u principu najbolje odrzati stabilnost i ne varirati puno.

V
Valentina
Posts: 1
Joined: Thu Apr 25, 2013 1:49 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Valentina »

Koje su legalne posljedice za majke?
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

ako si na legalnoj terapiji, nikakve
nana34
Posts: 4
Joined: Fri Jan 25, 2013 8:47 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nana34 »

Nanana da li možda znaš s obzirom da si puno komunicirala sa strukom o čemu najviše ovisi apstinencijski sindrom kod beba, tj. da li će biti krize ili ne..., da li to ima veze sa količinom bup. u trudnoći, nekim drugim faktorima i sl., ili jednostavno nema pravila.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Voyager »

Post-apstinencijalni natalni sindrom mora biti prisutan u svakom slucaju ukoliko je majka zavisna od narkotickih analgetika.

Sto je doza koju majka uzima niza, to ce intenzitet PANS biti slabije - u nekim slucajevima ce biti i skoro neprimetni.

Kod Buprenorfina je slabije izrazen.
Zavisi od doze, ali ukoliko su u pitanju visoke doze preko 2mg, tada bude izrazen, ali je naravno blazeg intenziteta.

PANS se generalno tretira izuzetno lako...totalno rutniski.
Po meni, o tome ne treba brinuti, jer su danasnje metode takve da beba uopste ne pati.

V
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by nanana »

@nana34
na ovim američkim stručnim sajtovima (a i po tim nekim istraživanjima) kažu da je pojavnost NAS-a neovisna od majčine doze. al kad sam pričala sa svojom dr u centru za ovisnost, rekla je nešto u stilu- ma s obzirom na tvoju dozu, bit će sve ok. znači da po njenom ipak doza igra neku ulogu. pitala sam ju, skrenila pozornost na to šta ameri kažu; ona se složila, al kao eto ipak je bolje čim manja doza...

nije istina da beba mora imat krizu ako je majka ovisna o buprenorfinu. pa nemam ni ja krizu kad prestanem uzimat bupre. bar ne onu "fizičku". moja beba nije imala krizu. bili smo u bolnici koliko i svi ostali i beba je plakala kad bi bila gladna, jela, spavala, srala i tako u krug. niti jedan jedini znak apstinencijske krize. ni to da bebe moraju bit manje nije istina; moja beba je i veća i duža od prosjeka.

eto, toliko. poz
Monique_83
Posts: 2
Joined: Thu Jul 04, 2013 12:52 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Monique_83 »

Pozdrav svima

naime nakon ovoliko gluposti napisanih na ovu temu od nekolicine "pametnih i sveznajucih" individualaca(draga nam majka iz NS-a i njezin kompa Maxx i ostali prepoznat ce se),moram i ja napisati par rijeci kaj se tice terapije Buprenorfina i trudnoce. Prvo nikada necu shvatiti zasto ljudi kada se prica o buprenorfinu pocinju opisivati djelovanje i posljedice Suboxona??!! Maxxichu ovo ide tebe...suboxon je tableta sa sastojkom buprenorfina ali i jako opasnog blokatora naloxona zbog kojega je najotrovnija supstitucijska terapija i nikako se ne smije piti u trudnoci. naravno da ti je frendica rodila kako je ako je cijelu bozju trudnocu hranila bebu tim otrovom. sve trudnice sa imalo mozga ako su prije trudnoce bile na xonu prvo ali PRVO sto idu,idu kod psihijatra promjeniti xon u cisti buprenorfin( ili Alkaloidov ili Subutex).Jer zasto su ljude uopce poceli sopati xonom?! zato jer su sub i bupro iskljucivo ostavili za trudnice!!! i to je znao svatko tko je na toj terapiji bio neko duze vrijeme. drugo kakve su ti to podctrane gluposti NE SMIJE SE U TRUDNOCI?????? zasto pises nesto o cemu nemas pojma...ispadas totalno glup!!! ponavljam ovdje pricam sada o cistom buprenorfinu ne o suboxonu.svaki doc dapace ako je zena bila na thr prije trudnoce i ostala trudna zadnje kaj ce ici raditi je skidati ju sa iste...simptomi krize su pogubniji za tako mali embrij od samog nastavka uzimanja terapije. opcepoznato je da su glavni uzrocnici najveceg br pobacaja visoki tlak i dijabetes. a svi znamo jel, da je kriza popracena itekako visokim tlakom i uzasnim promjenama u tijelu koje mali zametak u prva 3 mj kada ga najvise moramo paziti to ne bi izdrzao.a i na kraju krajeva kaj cemo prestati uzimati thr i zamjeniti ju popratnim smirilicama, Ad-jevima, catapresanima i ostalim sranjima koji puno vise stete od navedene thr,to samo neznalice i oni koji nisu ovisnici mogu zakljuciti kao bolji izlaz za bebu i majku.

Ja sam trenutno u 7 mj trudnoce :D i beba i ja smo predivne i nista nam ne fali niti je ista fala bogu ikada krenulo naopako. moja curica zdravo raste,mase mi na slikicama s ultrazvuka,zijeva,trka se ko velika,puno papa i svi su joj nalazi odpocetka uredni sto je najvaznije. dapace docovi iz Vinogradske gdje cu roditi su cak skepticni da ce biti neke prevelike krize iako cemo to sa sigurnoscu znati kad se rodi. sto se tice preranog poroda niti tu nema opasnosti jos uvijek sam zatvorena i nista mi ne daje indikacije da bi tu bilo problema. Da se ne lazemo i ja sam u pocetku bila prestravljena kaj sada i kako ce beba to sve samnom proci i kako cu uspjeti zdurati trudnocu na buprenorfinu,medutim iz mj u mj docovi su me sve vise uvijerili da ce sve biti u najboljem redu,jer ostalo sam potpuno zdrava nikakvih infektifnih bolesti nemam,zdravo se hranim,mirujem,nadoknadujem bebi po naputku doca u vitaminima bar malo to sto pijem thr(pijem duplo prenatal) itd itd. znaci mjesta panici i ovakvim glupim raspravama nema!!! zato @nana uopce se ne obaziri na ovakve blesave sveznalice i jadnike koji cijeli zivot zive tude zivote i svoje neuspjehe zataskavaju tako da se nasladuju tudim problemima. uvijek treba osluskivati svoje tijelo a na kraju i bebica sama da do znanja kad joj nesh zasmeta ili ne pashe,ravnamo se mi majke naravno po zeljama beba jos dok su u trbuhu.
evo citam da je @nana rodila i da je sa bebicom upravo bilo ovako kako sam napisala...od cistog buprenorfina ne treba beba imati krizu ako je trudnoca bila njegovana(dok kako neki pametnjakovici pisu od hepa apsolutno uvijek bebach ima krize par dana) i moze se roditi zdravija NEGO vecine beba kod "cistih" mama. cestitam @nano!!! :-D jedva cekam da i moja mala meni dode i da ju vidim...
i neka ovo bude savjet svim sadasnjim u buducim trudnicama,da ne panicare jer nije tako strasno kako je moglo biti i kako neki pricaju ili bi voljeli da bude!!! i ne nasjedajte na price da je hep bolja solucija isto govno kao xon...zbog necega su od svih tih zala izdvojena dva najmanja za trudnice a to su SUBUTEX I BUPRENORFIN!!! zapamtite i sretno svima!
Doci ce i mojih 5 minuta a trajati ce 10!
Monique_83
Posts: 2
Joined: Thu Jul 04, 2013 12:52 pm

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Monique_83 »

draguljce wrote:Sorry na ovaj komentar

Na sve imam razumjevanje i sve to shvatam kao nasu bolest ALI ne shvatam ZASTO POBOGU RADJAS DIJETE koje ce (ako bude zdravo) toliko da se pati sa apstinencijom dok se rodi! Kako mozes biti tako sebicna?!
Ako zelis dijete, stisni zube i reci e pa dosta je ovog ( pa zajebi Alkaloid i onako je sranje, meni nije djelovalo po 24 mg, dok mi Sub. 8.mg sasvim dovoljan). Makedonija napravila neki test sa tabletom koju u oko stavis i trne ti jezik samo.
Ali ako radjas, skini se sa dopa, terapije, rodi pa onda se gudraj ako ti je vec stalo i ako moras. U suprotnom nemoj radjati, ne zbog sebe jer tebe minije zao kao ni mene ali zbog bebe, nje mi je jako zao!

Kazem sorry.

Alkaloidov Buprenorfin je najlaksi lijek bas zato jer nisu puno "cackali" po njemu sa dodacima kemije i nisu stavljali jaki supstitut u njega. Tj onih 2mg ili 8 mg kaj pise na kutiji su razrjedili i nema ga toliko kao npr u subutexu koji je bas cisti bupro. ja sam totalno za taj lijek od svih...ovo vam pisem iz iskustva i medicinskog i prakticnog. nemojte vi koji mislite da je kraj svijeta ako je majka ovisnica pisati tako dramaticne komentare a neznate 100% kaj pisete.To je vase osobno misljenje a ne istina i cinjenica!!!!Oni koji znaju i koji su probali znat ce o cemu pricam jer npr ako je netko bio na xonu i presao na istu kol Alkaloidovog bupa sigurno je osjecao krizu jer mu nije bilo dovoljno. eto,samo jedan primjer koliko je taj lijek ustvari lagan i neka je!!! pozzz
Doci ce i mojih 5 minuta a trajati ce 10!
Tajči2007
Posts: 4
Joined: Thu Oct 03, 2013 10:01 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Tajči2007 »

Nanana zanima me kako je prošla tvoja priča Sa trudnoćom i porodom... Ja sam na dvije 8ice Bupa, imam dijete od 6 GOD. Kad sam njega nosila bila sam na 4hepta, Sakoman mi je savjetovao da ne smanjujem (skidam) nego povećan na 10! Muž i ja smo ga odlučili poslušati, rodio se sitniji i tvrdili su da ima apstinencijsku krizu, ni danas ne znam dal ju je imao i u kojoj mjeri, lječili ga i napokon pustili. On je danas krasan dječak ali to je meni bilo NAJGORE ISKUSTVO U ŽIVOTU! Stvarno sam ga željela , napravila sve sto su mi dokt rekli ali u bolnici su ga držali mjesec dana! I mislila sam da cu poludit. Želim i drugo dijete ali želim dojit, ne želim uopće razmišljati da li je u krizi, da li se pati. Kakve su šanse ako se spustim na jednu osmicu da to bude "normalna trudnoća "? Jer ne želim ni djetetu ni sebi ponavljanje prvog puta (toliko su me uništili komentarima u bolnici da sam 5 mjeseci bila u takvoj depresiji koju ne bi pozelila nikome! Iako sam išla kod svih mogucih liječnika da se raspitam i napravim šta je najbolje za njega i slijedila sve njihove upute. Hvala na odgovoru i molim lažne dušebriznike da ne stavljaju uvrijedljive komentare...
Tajči2007
Posts: 4
Joined: Thu Oct 03, 2013 10:01 am

Re: buprenorfin i trudnoća

Post by Tajči2007 »

Monique molim i tebe za odgovor i sve koji znaju nešto o trudnoći i buprenorfinu-dal je beba imala krizu, gdje ste rodile, kakvi su bili liječnici i da li ste mogle dojiti? Puno, puno hvala
Post Reply