Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by dina_d »

draga lujka …znam da ti ej tesko nesanica je grozna …jesili pokusala da se umoris …da pijes kamilicu al svaku noc prije spavanja …al nebih bilo na odmet da uzmes nesto za spavanje …jer nemozes bez sna …bar ne dugo …cuvaj se
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Pomaze fizicka aktivnost i POTPUNO izbacivanje kofeina, ali i u tom slucaju problemi sa snom se nastavljaju u nekom obliku.
Meni je vise od 2 godine kako sam cist, izbacio sam pre godinu dana kafu i rekao sam da se bavim sportom, ali i dalje imam probleme sa spavanjem, sve slabije kako prolaze godine, ali imam problema...uglavnom kada dodje zima...cisto da znas...

Pozz !

V
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Nesanica mi je, čini se, postala najbolja prijateljica :o
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Nije to bas prijateljica, to je vrhunski nezdravo za srce i krvne sudove i neurotransmitere.
Takodje, povecava rizik od kancera.
Gledaj da lecis tu nesanicu, lekom nekim !

Ja sam to uradio nakon godinu dana od kako sam ukinuo sve sa Nitrazepamom 1/4 one tablete od 5mg pred spavanje tokom prve 2 nedelje, jer sam i nakon godinu dana i dalje uvece imao neki nemir, anksioznost kada legnem u krevet da spavam.
Kada se stabilizovalo, kada vise nisam morao da ga uzimam svake veceri pred spavanje, kada sam uhvatio neki zdraviji ritam, onda brzodelujuca spavalica Sanval od 5mg po potrebi ako se ponovo desi da ne mogu da zaspim.

Sve to naravno uz puno fizicke aktivnosti, leganje i ustajanje u neko normalno vreme, presao sam pre 2 i po godine na uglavnom probioticku hranu (ali dovoljno je zdravije se hraniti, to vec puno pomaze) jer bez toga slaba vajda.

Sada i dalje nosim uvek sa sobom pils za spavanje ako negde putujem, jednostavno problem ume da se vrati i bude neprijatno...umeju da se vrate neke slike iz proslosti, raznih mojih mucenja i sta ja znam...to slabi vremenom, ali sporo, trebas biti strpljiva.

Trazio sam od doktora Sanval od 5mg, posto kada se to desi, imam samo problem da zaspim, a ne i da odrzim san, a Sanval deluje svega oko 30 minuta, samo da uvede u san i nema nikakvih relaksantnih efekata kao klasicni benzodiazepini, pa onda i ne stvara zavisnost kao recimo Flormidal i Nitrazepam.

Tako da to mi je uvek pri ruci, jer ume da se desi da me spucaju problemi sa spavanjem koji umeju da potraju i po nedelju dana i onda pils uzmem i spavam...odmor je bitan.

Koliko god se trudio da zivim zdravo i koliko god izbegavao psihoaktivne lekove bilo kakve vrste, morao sam da se pomirim sa cinjenicom da sam bio tezak zavisnik vise od 12 godina od malena i da je potrebno vremena i puno truda da se sve to sredi, ako uopste ti neki problemi i mogu da prodju...to sad ni ne znam, a ni ne razmisljam o tome, bilo bi isuvise depresivno.
Nemam zaista nista od toga da godinama nakon svega opet maltretiram svoju psihu i organizam kada postoje efikasni i nisko-rizicni nacini kojima mozes da kontrolises sve to i da svom organizmu das fore i snage i energije da se efikasnije oporavlja.

San je esencijalna stvar za svaki zivi organizam i kada se san poremeti, e onda se sve poremeti i ne ide vise kako bi trebalo ici.

V
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Znam ja da insomnia i nije baš neka prijateljica, nego onako, pošto se najviše družimo, ispada da smo si veliki i dobri frendovi.

Uglavnom zaslužila sam zlatnu značku, GODINA DANA DA SAM ČISTA!!

Iskreno, bilo je dana kada sam mislila da neću preživjeti, mislila sam da sam korak do rikavele...nije ni da sada cvatu ruže, najgore je prošlo, ali sigurno je, jedno znam, NIKADA VIŠE!

Prvi korak je napravljen, sada idemo na drugi...od drugog tjedna ću probati opet na sate joge, probat ću se pomalo izvlačiti iz kuće...pomalo...a i da hoću ne mogu brže, sve ono što je prije spadalo pod normalno, sada zahtijeva nenormalan napor, sve mi je teško, da nešto napravim moram uložiti zadnji atom snage, umorna sam stalno, o volji ne trebam ni govoriti...ali, idemo dalje, može biti samo bolje, gore nikako :?
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by dina_d »

draga lujka kako si javi se ... ;-)
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Evo, prošao je još jedan mjesec....
čitam svoj zadnji post, joga, izvlačenje iz kuće i ostali bakrači....ma, di sam ja od toga, pitam se da li ću ikada više u životu ikako funkcionirati...sve je bezvezno, prazno, nema oscilacija raspoloženja, stalna depra, ovisi o stupnju nekih dana...
Nemam pojma kada sam zadnji put izišla iz kuće, kao da su me safatale sve fobije ovog svijeta. Kada zazvoni na vratima sva se skamenim, jedva dišem, čak i mačak kuži da je nešto u zraku, nama zbriše pod krevet, ne mogu ni zamisliti da se natjeram da se družim sa nekim, čini mi se da ne bi izdržala duže od 5 minuta, ma totalno bez veze, da li ću se ikada više isčupati iz ove ljušture u koju sam se zavukla.
Suma sumare, ovaj život je tatalno sranje :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

E pa jbg, ne mozes tako razmisljati i gurati.
Moras da radis na tome da to promenis, inace ces u jednom trenutku nekako pokleknuti, ko zna na koji nacin - tu nema nikakve price !
Svi smo mi ljudi i imamo duse, nismo od celika pa da mozemo vecno da trpimo.

Radi na tome, menjaj nesto, idi kod psihologa, psihijatra, moras da vodis racuna, kako to...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by sanela »

Voyager, potpuno tacno! Nego, ako ja to napisem, ode u vjetar...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Pa ne, treba samo biti realan.
Evo recimo ja i dan danas posecujem svog doktora, ponekad mi se jave neka anksiozna stanja, posledica svih onih ludila.
Pa ja odbijao bilo kakve lekove zadnje 2 godine, ali recimo pre mesec dana me je bas spucalo, nemir, anksioznost recimo koja je ovoga puta kada se javi bas jaka i smeta mi u mojim profesionalnim i privatnim obavezama, ne mogu od toga ni da zaspim kako treba, sta ja znam.

I poceo sam da pijem lek Lyrica (Pregabalin) u saglasnosti sa mojim doktorom !
To je nov lek odobren za anksioznist i tretman neuropatskog bola i za epilepsiju - veoma je uspesan od 2008. od kako postoji.
Anksiolitik, psihostabilizator, ali nista poput benzodiazepina, ne izaziva zavisnost - ceo farmakoloski profil tog leka mi deluje prihvatljiv i dosta savremen i reko hajde da probam.
Skup je, to mu je minus, kutija za mesec dana je skoro 6.000 dinara, ali eto pijem ga vec mesec dana i zaista je bolje sve, poceo je zapravo da deluje odmah nakon par dana.
Zadovoljan sam, laksi mi je zivot, nesto radim po tom pitanju.

Pa ne mogu sad ja godinama da se bahcem sa tim problemom kad god se javi i da tako dopustam da mi to remeti svakodnevni zivot i sve ovo sto sam do sada izgradio u svom novom zivotu !
Isto to vazi i za tebe Lujka.

Kako mi doktor kaze "ma covece, prihvati sebe, tako je kako je, prihvati sve svoje mane i vrline, pa nema tu niceg loseg i to nije nikakva sramota sto sad ti pijes neki lek !".
I jeste u pravu, do pre 2 i po godine sam kao lek pio Metadon koji spada u opojne droge, a sad se kao nesto tu ustrucavam od bilo cega.
To je glupiranje, to je isto toliko trip koliko i ono "ja cu biti na opijatima do kraja zivota".

Znaci hajde da u svim sferama vodimo jedan sasvim normalan zivot i da se suocavamo sa svim problemima na koje naidjemo sa jednom iskrenom dozom racionalnosti i logike.

Ti si Lujka resila da pusis travu, znaci resila si da na svoju ruku sebi odredis terapiju cannabisom.
Resava ti razne probleme, okay, to je sve jasno.
Samo sto ti moram reci da je nacin na koji je konzumiras pogresan kada je tvoje stanje u pitanju.
Trebala bi da ga unosis oralno.
Pusenjem dosta silujes svoj CNS, jer dejstvo nastupa brzo, zakljucava ti psihu u tom status quo stanju.
Oralni cannabis deluje sasvim drugacije i daleko bi bio delotvorniji za tvoj slucaj.

Ali na stranu to, cannabis je specificna terapija, a ti si je sama sebi odredila.
NIkako da odes kod doktora i da prepustis nekom profesionalcu da ti pomogne.
Evo koliko je vec vremena proslo i tebi je i dalje dosta lose.
Da je to nesto sto je zaista za tebe, tebi bi do sada bilo mnogo bolje.

Ali realno, cannabis ti samo odagna odredjene simptome i ne leci uzrok tvog stanja, cak naprotiv, zarobljava te u tom stanju - to je njegov opste poznati efekat na zavisnike u oporavku (pogledati Rebecca Place Miller, Science Writer - Nutrition in Addiction Recovery, 2010.).

Postoje daleko efikasniji lekovi i trebas otici kod psihijatra.
End of f***ing story.

V
Post Reply