Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Jurke »

ziki wrote: Mon May 28, 2012 7:01 pm Znaci ovako, svi oni koji planiraju da ostave i subove i bupove itd. uglavnom planiraju nesto kao da smanjuju dozu postepeno i onda kad se organizam navikne da mu ne treba terapija, da prekinu.
Tako rade i po klinikama i to je neki sablon koji bi trebalo da uspe. Ja bas ne verujem da je to tako.
Iz iskustva sa ljudima koji su to radili tako mali procenat je nastavio da zivi normalno bez lekova.
A kad pitas takvu osobu da ti iskreno kaze sta je problem dobijes odgovor:
- Da nemoze medju ljude, oseca se neprijatno, nije raspolozen, sa mnogim ljudima je cak zaboravio kakav je odnos imao jer je vreme unazad provodio sa narkomanima, dilerima i vijao drogu po ceo dan.
- Da nemoze da radi i zaradjuje novac jer kao prvo nema tu energiju da juri i trazi posao, ako ga i nadje onda je na njemu neuverljiv, brzo se zamara, preznojava se i nemoze da prati tempo u firmi sa ostalim radnicima ili kolegama i pocne brzo da odskace od okoline i sam gubi volju da vise radi.
- Zatim oni koji vec imaju po 25,6 ili 30 i kusur godina a nisu vec u nekoj dugoj vezi nemogu da nadju sebi partnera ili partnerku jer niti su raspolozeni, a i imaju problema i sa potencijom jer droga tu ostavlja itekako posledice, kad imas drogu mozes a kad je nemas onda corak, to se odnosi na muske, zene imaju druge probleme.,
Ima onih koji prestanu da uzimaju sub ili bup i najveci uspeh im bude to sto se ne drogiraju a sa druge strane zivot im se svede na sedenje kuci, neki godinama uopste ne izlaze, izadje kad mora do prodavnice ili kod lekara.
Drustveni zivot Nula..
I kad saberes sve to covek je maltene poceo da vegetira, nema energije ni sebe da trpi a kamoli da bude drustveno koristan i prihvatljiv i da grabi zivot za sebe.
E to su najveci problemi i stete koje droga napravi, ako izuzmemo overavanja, hepatitise i ostalo..
A fizicka kriza vise uopste danas nije veliki problem jer postoje takvi lekovi kao sto su suboxon i buprenorfin gde ne osetis kad se skines sa heroina, i tu komplikovanje sa sablonima nije potrebno.
Lek odradi svoje i heroin izadje iz organizma za nedelju dana najvise, kazu da se 3 dana zadrzava u organizmu.
Problem je kako posle, treba poceti od pocetka, postati aktivan, raditi da bi preziveo, kontaktirati sa ljudima bez kompleksa, pomiriti se sa tim da se za sve placa cena u zivotu.
Trpeti bolove, umor i ostala stanja jer je telo istroseno a i psiha.
Napraviti raspored aktivnosti ako treba na papiru, sutra imam da uradim to, to i to.
Prekosutra ovo i ono itd..
Baviti se malo sportom, slusati dobru muziku, ono sto se nekad trosilo na drogu sada iskoristis pa kupis sebi garderobu, izvedes devojku ili zenu na veceru, odes na putovanje negde, vidis malo New york, Pariz, odes na more..
Znaci jednostavno treba nastaviti sa zivotom, sad moze svako da kaze lako je to reci ali drugog resenja nema i jos nisu izmislili lek koji moze da nas vrati u vreme kad smo uzeli drogu, pa da taj dan nekako izbegnemo.
Pozdrav!
Mnogo tačno!
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Jurke »

Jos ako je osoba žigosana sve i da hoce i može da se uklapa u sredinu u kojoj zivi tu su repovi koji se stalno vuku za njom i remete normalu koju zeli da dostigne.
To je isto veliki problem sa kojim se treba izboriti nakon i u toku skidanja i uklapanje u "normalan" svet.
Recimo meni lično se desilo da zbog "rekla kazala" izgubim posao na kojem sam važio za ubedljivo najprimernijeg radnika. Tako su makar svi pričali.. Iako sam uvek vodio računa o tome kako se ponašam i da se sto manje primecuje ta moja zavisnost i njene posledice. Profesionalno sam igrao košarku 10 i više godina. Tako da mi je i okruženje bilo zdravo. Nisam se nikada u javnosti pojavljivao sa osobama sumnjivim, niti je taj svet bio moje društvo. Ipak se našao neko, ko je nesto načuo i rekao u firmi da sam mozda ja zavisnik. Neznam ni sam zašto jer sam siguran da nista time nije dobio, a ja sam izgubio izvor prihoda kojim sam hranio porodicu.
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
User avatar
lakirr
Posts: 1
Joined: Sun Jun 21, 2020 8:00 pm
Location: Beograd

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by lakirr »

Ljudi nov sam ovde i nebih nicije misljenje da pobijem, samo imam liriku tri kutije od 75 mg i popijem 3-5 komada i apsolutno nista neosetim sem malo osecaj pijanstva. Inace sam heroinski zavisnik nisam ni na jednom programu lecenja sam se skidam kako znam i umem. Ponekad uzmem bup i to je ( kazem ponekad bas kad je gusto) za ceo mesec sam potrosio 4 bupa naravno na isti nacin kao i heroin sto sam uzimao na gan. Fora je to sto bih ponekad da smirim ono unutrasnje ludilo i nemir zato sam i uzeo liriku al slaba vajda od nje.
Last edited by lakirr on Tue Jun 23, 2020 9:22 pm, edited 1 time in total.
Post Reply