Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Uf, al sam istiskala ovo bold, ali nema veze, trebala je samo jedna rečenica biti istaknuta :oops:
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by ziki »

Ja od starta znam tvoju porodicnu situaciju,i tvoj razlog da tako odlucis.
Sagledaj malo sadasnju situaciju i kakve sad probleme imas mozda bas zbog takve odluke.
Da ne bude posle vise stete nego koristi, ja sam zbog toga pisao o eventualnom uzimanju terapije.
Ja licno ne smatram da cu sa Buprenorfinom sebe dovesti u tu situaciju da se jednog dana "raspadam"..
Za Metadon vec nebih mogao da garantujem ako bih ga uzimao duze.
Ali mi smo ovde pricali dosta o toj razlici izmedju Metadona i Buprenorfina i definitivno ne govorimo o istom leku sa istim stetnostima itd...
To je vec i vreme potvrdilo od kada je pored Metadona i ovaj drugi lek kod nas u upotrebi.
Ja sam u svojoj 20 godina dugoj narkomanskoj karijeri uvek imao Metadon kao opciju, ali nikad nisam pristao na njega jer sam osecao da bi me taj lek definitivno dokusurio.
Za Buprenorfin vec nemogu da imam tako lose misljenje jer zahvaljujuci njemu zivim normalno.
A iskusio sam mnogo puta kako je i kad ostanes bez Buprenorfina, i daleko je to od Metadona.
Mozemo mi da kazemo sve je to isti k...c ali bas i nije tako.
Ali dobro ti znas sta je nabolje za tebe.
Sto se tice brige za dete i tu porodicnu situaciju poznajem dobro.
Ja sam upravo bio dete roditelja koji je zbog bolesti postao nepokretan,( na daj Boze nikome ) i godinama sam trcao po lekarima i za lekove i sve ostalo...pricam o mojoj majki koja vec godinu dana nije samnom.
Pre toga sam kao mali vec ostao i bez oca koji bio potpuno zdrav i tako iznenada umro.
Meni su oba roditelja otisli mladi i to mnogo boli, i tvoj strah za sina je potpuno opravdan.
I to sto je do sada prosao je vec dovoljno tesko.
Ja sam iz tog razloga pomenuo da mozda krenes sa terapijom a ne da se ti razbolis kao tvoj muz...
Vec naprotiv da se dignes na noge da pomognes sinu i da olaksas i njemu i sebi.
Ali ako ti smatras da ce te taj lek dovesti u ne daj Boze stanje u koje je tvoj muz dospeo, onda ja tu prekidam sa tim savetima i povlacim svaku rec koju sam izgovorio.
Dalje vise ne zelim da pricam o tome.
Mogu da ti pozelim samo da budes ziva i zdrava, i ti i tvoj sin i sve najbolje u zivotu.
Ja ne zelim da savetujem nikoga da uzima lek od koga ce jednoga dana da se razboli jos gore i neznam sta.
Ja sam o tom Buprenorfinu govorio iz svoga iskustva, te sam tebi rekao da se obratis lekaru da ti njega eventualno ukljuci ako je potrebno, da se izvadis iz te situacije.
Inace nikome ne savetujem da uzima nista bez odobrenja lekara.
To je to, pozdrav od mene.
...
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by nanana »

nisam nešto pomno čitala, al samo da napomenem da je za organizam metadon mnogo podnošljiviji od buprenorfina. pogotovo što se tiče jetre.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Ziki, kasno je sada plakati za prolivenim mlijekom.
Da se mogu vratiti unazad tih 3 mjeseca i tjedan dana, sigurno ne bi ovako startala....ali sada je gotovo, što je tu je.
Čuj, toliko su mi se smučili doktori, toliko poniženja i omalovažavanja smo prošli muž i ja, dok sam ga vodala po svim bolnicama, od Zagreba pa nadalje, nemam pojma da li radi toga, da li zato što sam vjerovala da ću sve uspjeti sama, da sam toliko snažna, inatljiva, tvrdoglava...ali nema reprize, što sam napravila, napravila sam.
Vidiš, ja nikada nisam bila na Buprenorfinu, mi smo cijelo vrijeme bili na metadonu, nije bilo nikakvih problema, količine su bile tako reći minimalne, da nismo imali potrebu za nekim promjenama.
Kada sam počela sa skidanjem, bez obzira na male količine metadona, jednu stvar sam zanemarila, a to je duljina korištenja istog. Najvjerojatnije su zbog toga i nastupile reakcije koje su me u pravom smislu riječi sastavile sa samim devetim krugom pakla. Tijelo se počelo buniti, reagirati, i posljedice su...to ću tek vidjeti kolika je šteta nastala.
A to što bi mi sin odlazio po terapiju, ma nije bitno da li bi išao po metadon, sub ili bup...odlazio bi majci po održavanje... :cry:
I vjeruj mi, zbilja mi je nekako lakše kada vidim da se javiš, ti, Voyager, dina....niste ni svjesni koliko ste mi olakšali ove dane.
Pozdarav !
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

@nanana

Buprenorfin je daleko benignija supstanca od Metadona - ne samo kada je u pitanju jetra, vec kada je u pitanju ceo organizam i ZIVOT.

Opet naravno sve zavisi i od doze - 30mg Metadona je svakako manje toksicno od 16mg Buprenorfina.
No 16mg Buprenorfina je po snazi kao 80mg Metadona...u visim dozama tipa 16mg, Buprenorfin jeste toksicniji od Metadona, to jeste istina.

Ali od Metadona se moze umreti - od Buprenorfina ne bas tako lako.
Drugo, Metadon ima raznih nezeljenih efekata koje cak ne poseduje ni Morfin, a koje nikako ne poseduje Buprenorfin.

Recimo jedan od opasnih nezeljenih efekata Metadona su njegov uticaj na QT srcani interval, na srcanu elektroniku - ume da izaziva takozvanu ventrikularnu tahikardiju.
Metadon i ostali full narkotici uticu na opioidne receptore na crevima, pa stezu stolicu, sto sa sobom nosi brdo mogucih problema.
Izaziva jacu sedaciju, jace remeti koncentraciju, izaziva jace lucenje histamina sto ima svoje razne posledice, inhibise preuzimanje serotonina i noradrenalina poput SSRI antidepresiva sto ga cini opijatom koji dodatno cacka svasta po CNS-u, itd, itd.
Da ne govorim o mnogim drugim nezeljenim efektima koje Metadon deli sa ostalim full narkoticima, a koje Buprenorfin ne poseduje.

Buprenorfin znaci ne poseduje nijedan od ovih nezeljenih efekata koje sam gore naveo, a koje psoeduju vecina drugih narkotika.

Na kraju, eto u medicini se i tome ponekad daje znacaj...Metadon je u potpunosti sinteticki opijat, dok je Buprenorfin polu-sinteticki opijat - derivat Tebaina koji se nalazi u maku - ja licno ne pridajem tome puno znacaja, ali eto iz odredjenih razloga neki naucnici tome pridaju znacaj kada porede toksicnost KONKRETNO Metadona i Buprenorfina.

Sto sve naravno ne znaci da Buprenorfin nije toksican - ali je manje toksican od Metadona.

Generalno gledano i uzevsi u obzir sve cinjenice i klinicko iskustvo strucnjaka sa ove dve supstance, po WHO-u Metadon poseduje negativniji terapeutski indeks od Buprenorfina i to je sasvim dovoljno.

V
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by ziki »

Ja stvarno nisam strucnjak da mogu da znam dali je Buprenorfin stetniji od Metadona u tom smislu da nije dobar za jetru itd...
Mogu da pricam ovako iz prakse i po osecaju.
Idem redovno na kontrole, dajem krv i jednom sam imao malo povisene te jetrine enzime kada sam uzimao Trodon i Heroin. To je vec na sledecem pregledu bilo ok.
Od kada sam na Buprenorfinu krvna slika mi je dobra.
Mislim da jetra vise reaguje na lekove koji se unose direktno gutanjem, nego te koje se stavljaju pod jezik.
Zato na primer akoholicarima jetra strada u vecini slucajeva.
Naravno da i tim putem kad se uzima pod jezik takodje jetra reaguje jer sve to zavrsi u krvi, ali mislim da manje.
Ovo pricam sa velikom rezervom jer se stvarno ne razumem.
Licno bih voleo da Buprenorfin nije toliko stetan jer ga ja trenutno uzimam.
Za Metadon stvarno mislim da je jedna medicinska droga koja sluzi samo kao zamena Heroinu, bez ikakvog drugog lekovitog efekta.
Mislim da nema ni taj psiholoski efekat kao Buprenorfin kojim se gubi ta zelja za drogom.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Sve jedno da li ide sublingvalno ili oralno, jetra to preradjuje, metabolit se stvara...nije nikakva razlika.
Razlika je u supstancama i metabolitima koji nastaju nakon sto ih jetra preradi.

Supstanca sama po sebi ne mora biti toliko toksicna, ali njen metabolit itekako moze biti.

Uzmi recimo Valoron koji se koristio...ovako kao supstanca Tilidin nije puno toksican, medjutim Nortilidin koji se stvara nakon 2 sata nakon sto ga jetra preradi je totalno uzasna hemija koja razara.
Isto vazi i za Dolantin koji je bukvalno blizak rodjag Valoronu.

Metabolit Tramadola je O-dezmetil-tramadol koji je oko 20x jaci opioid od Morfijuma...elem, u tom stanju nije stabilan pa ne uspeva da se puno aktivira (inace bi Tramadol bio jaci narkotik od Metadona), ali je taj metabolit toksicniji od Tramadola i dugo se zadrzava u organizmu.

Hummm...Buprenorfin je manje opasna supstanca od Metadona i to je to u svakom slucaju... :)

V
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Kako je???
Hmmm...bezvezno, ali skroz trulo....popodne, ako mi se bude dalo, ili u ponedjeljak idem na nuklearnu medicinu po nalaze...ma bolje u ponedjeljak, ionako mi ambulanta radi ujutru pa nama mogu do "stručnjakinje" da mi rastumači značenje istih. Nema mi neke logike da ih sama proučavam pa se bez razloga uvaljujem u neke bedare ako su pokazatelji van granica normale??? A bit će, aha :roll:
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by dina_d »

hajde lujak paa javi am nalaze ...drzim ti fige ...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by ziki »

Gde si Lujka jesi li dobro ?
Jel svracas na forum, nema te nesto zadnjih dana.
...
Post Reply