Tramadol !

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

ne znam ja sam jednom ostao bez metadona davno, na početku za ceo dan i odjurio kod doktora da mi napiše trodone. Pošto imam svog izabranog lekara ali on mi ne piše metadona nego ga dobijam posebno u metadonskom centru. Tamo imam i lekara opšte prakse koji mi može pomoći u nekim slučajevima naravno ali za većinu stvari moram ići kod izabranog lekara. E sada ti antidepresivi ja sam pio uglavnom SSRI sve osim prozaka odnosno flunisana kako se zove kod nas, njega sam pio pre par godina i ništa posebno. Inače pio sam ovako seroxat(paroksetin) jednu prvo pa dve i kod njega je zanimljivo da dok sam ga pio uopšte metadon nisam osećao. Ni trunku od rada i euforijice koju sam tada još uvek imao samo slabu i kraću nikada nije trajalo ceo dan. Nego nekih 2,3 sata i posle sam normalan odnosno posle toga depresivan Počeo je da mi prave ogromne stomačne probleme podrigivanje na pokvarena jaja gasovi..užas.ali je on najbrže delovao i tada sam imao veliki emotivni problem u životu i on je uspeo da me sredi čak i da me podigne osim što nisam metadon osećao jebiga...onda sam prešao na Effectin ili Velafax(venfaleksin) koji sam pio 36mg prvo pa onda 72 i samo sam se malo ugojio i nisam osećao ništa posebno. Doduše jeste me malo "unormalio" i na kraju pio sam 4 meseca Zoloft(sertralin) koji je na dozi od 200mg dnevno počeo takodje da mi pravi stomačne probleme od koga sam se znojio još više na metadonu i on je jedini koji mi je malo pojačavao čak dejstvo metadona uz Velafax isto samo malo slabije. Dakle kada su i na njemu počeli česti stomačni problemi a nisam osećao mnogo neko poboljšanje ja sam prestao. Doduše jeste da sam bio malo stabilniji i možda sam ja očekivao mnogo i ono što SSRI ne mogu d apruže. Ranije sam pio Tolvon ili mianserin uveče i od njega mi se jako prispava zakuca me, pa maprotilin isto koji u prvo vreme izaziva pospanost a kasnije nisam ništa osećao...Što se tiče bupe-a morao bih se skdiati do 30mg pa da predjem ali više ga nema ovde. Morao bih privatno plaćati po 200eu minimum mesečno e to već ne mogu matorima da natovarim na vrat jebiga..Dakle i doktorka mi je rekla možeš biti na metu, možeš na subu i možeš biti bez ičega tako je sada. No videću ja za nekih mesec dva, da tražim uput za KBC Srbije i da nadjem nekog neuropsihijatra tamo ako uspem preko veze nešto..jer ovde drugačije ne može..i da mi oni eventualno uvezu neki SR MOrfin. Ili da čekam 2013 da se ovde nešto registruje od SR Morfina. I da eventaulno iskoristim to vreme da lečim HCV ako mi uopšte budu dali terapiju jer to o državnom trošku daje komisija i to tek kada ti načne jetru. Kakav apsurd. A ja nemam problema još uvek sa jetrom jer pazim jako i šta jedem i ne pijem ni kap alkohola samo pijem ksalol koji smanjujem upravo na dva puta po 0.5mg. Trodone sam probao kao što rekoh dao mi doktor kad nisam imao met i popio sam dve kutije u toku dana i ništa samo mi je bilo loše sutra. Inače uz metadon sam probao da uzimam ali ne više od 4 trodona i iskreno ništa ne osećam. da uzmem više nije dobro jer trodon umanjuje dejstvo metadona tako doktori kažu.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Tramadol !

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Da imash dr. opche prakse i psihijatar(lekar koji sam izaberesh)koji pishe povjest bolesti i ljekove koje ti izdaje dr. opche prakse...Probaj sa Mirzatenom(mirtazopinum), meni je on bio okei za spavanje, a drugi dan bi osjetio njegovo antidepresivno djelovanje....Kod nas ima par sluchajeva koji dobivaju morfij i fentanyl flastere koji su 100puta jaci od morfija, ali to valjda dr.Sakoman radi istrazivanja u ljechenju ovisnosti, dobro je shto je uveo mst za skidanje s methadona, ali nije za ambulantno ljechenje, ja sam imo sreche pa su mi ga ostavili poslje bolnice za van jer sam trebo u komunu, uzimo sam ga 2mj..Ali stvar je u tome da ako si na npr.20kom.hepova, i pochnesh s mst-om ustanovish toleranciju na 1000mg. i opet nakon nekog vremena nechesh osjetit rad ko napochetku, jeste da bi te malo ozivio dao volje za rad itd., ali opet nakraju bi ga uzimo samo da se osjechash normalno i da nemash krizu...Kod nas je sad isto na listi zaljechenje ovisnosti:buprenorphin, buprenorphin+naloxon i methadon....Bilo bi dobro kad bi mst bio jer on ne zatupljuje tolko i ne shteti organizmu ko methadon, sad je samo pitanje vremena...Da se mene pita onaj ko se zeli drogirat stavio bi ko i Cheshka heroin, kokain i marihuanu pa ko voli nek izvoli...Uglavnom vidjet chesh, ja sam se namuchio s tim methadonom uff...I nema shanse da ga uzmem vishe, samo dok se sjetim kriza, pa dok su me skidali s njega mst-om, 2.-3.dan sam plako ko malo djete dok su se pocheli javljat osjechaji koje je hep. potisnuo...Najednom vidish sve svjezije i jasnije, a to je onda teshko prihvatit...Znam jednog momka iz mog grada koji je dobio morfij, bio je na hepovima, ali je reko dr. da nezeli prestat i da pre dugo uzima heptanon i ne osjecha se dobro na njemu i dobio je morfij...Ali to vjerojatno daju onima koji imaju dugi staz drogiranja i nezele se skinut...Sad jedino ako nemozesh do morfija, prihvatit situaciju kakva je i prichekat, postoje i neki stimulansi, neznam neki uz methadon uzimaju neshto ko amfetamini i kazu da ih poshto nema morfija to gura naprjed, neznam koje sve nazive imaju te tablete(neshto ko Ritalin) , ali su mi se chinili okei, komunikacija je bila normalna, tako da vidi shta mozesh kod psihijatre(izabranog lekara)....
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

P aja ću videti sada da pitam u drajzerovoj da mi daju uput ovi iz mog centra ili da kasnije odem na klinicčki centar ili da nadjem vezu na VMA ali lakše je na kliničkom tamo moja majka zna čuvenog kardiologa akademika Ostojića pa preko njega eventualno danas sam pričao sa svojom doktorkom opšte prakse u centru. I trebao bih ići na kontrolu ali ću uput uzeti kod svog lekara izabranog i da konačno odem i vidim kako je sada. inače redovno pijem čaj od prečice to je dobro za hcv i povremeno hepatocare ili nešto slično beviplex redovno. A taj stimulans to je metilfenidat ili ritalin od 18 i 36mg on je amfetamin baš i ide na dupli recept košta 5.000 jedna kutija iako ide na recept jer svi stariji od 18 plaćaju pošto je to predvidjeno za poremećaj pažnje kod dece. ne znam videću ali morfin bi mi bio super jer bih onda se i skinuo do 100mg pa prešao na substitol recimo pošto ide 1 prema 8 metadon substitol mada ti tu nema pravila čitao sam na nekom američkom sajtu da je dečko sa 280mg metadona prešao na 1.200mg morfina što je 1 prema 4 i da mu je bilo super posle dve godine na metu kao da se preporodio na morfinu. Ja ne mogu bez opijata i ne želim iskreno za sada da se skinem jer znam gde će me to odvesti. Odmah na heroin jebiga zato i trpim ovaj met mada je sad malo bolje danas sam imao i neki višak pa sam preko svoje doze udario još 30mg i bilo mi je super jedno 3 sata posle je počelo da slabi i sada već kao da ništa nisam pio, samo sam fizički ok ali psiha normaln ili ja to tako mislim :D
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Tramadol !

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Neznam, na heptanonu nemoze bit nishta normalno, :) ali tako sam i ja povechavo doze stalno da bi bar osjetio neku ugodu, dok ne dodjesh do neke granice, gdje ti tjelo vishe neche moch podnosit, a tako i s morfijem ja sam mst-uzimao 2mj. i svaki gotovo tjedan bi dizo ga, da osjetim rad...Ali po meni puno bolje dok se mozak ne zasiti droge bit na odrzavanju morfijem nego methadonom...Neznam, vidit chesh sam se treba uvjerit, s morfija, ako chesh se htjet skidat ambulantno lakshe predjesh na blokatore, pa onda komuna ili shta vech...
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

Čini mi se da si u pravu. Znaš ne očekujem ja od morfijuma da me radi. nego samo da budem malo stimulisaniji. On je manje sedativan od metadon ato je dovoljno. Uspem ja da nadjem alternativne načine, razmišljam o sebi trudim se da menjam neke stvari da obuzdavam neraspolođženje da tražim smisao da se umorim sportom kad imam volje..i voleo bih da predjem na morfin zato što će sedacija biti manja ali zato motivisanost veća samim tim. a od nekog "rada" ja očekujem samo da budem agilan i onako da me ne mrzi ništa da uradim da radim s avoljom i vrlo, vrlo blago raspoloženje maltene kao neki ljudi koji su stalno happy, bez razloga e to meni fali u mozgu taj endorfin i moram ga nadoknadjivati. A jednog dana ko zna možda i na subotex pa onda bez ičega ako bi prošlo jedno 5 godina i uspem sa psihologom da promenim dobar deo ličnost pa jednog dana možda mi više i ne bude potrebno da imam blagu euforiju ali ne baš euforiju..ma..razumeš me ti sigurno šta hoću reći e to mi treba samo. A ako se promenim možda šću moći prihvatiti sebe i malo inertnijeg bez opijata ko zna...sve je u tome kako ću ja upseti da promenim svoje unutrašnje biće...Naravno voleo bih da izlečim ako mogu ovaj hepatitis iako je lečenje teško. teško je doći do njega i teško je i na rterapiji temperature, bolovi u vratu i ledjima depresija koju ni dop ne može da ukloni tako snažna sve sam se raspitao. Zavisi od čoveka do čoveka ali neke stvari su zajedničke. E samo je pitanje d ali ćeš ih osetiti u blažem i li jačem obliku i da li će biti stalne ili povremene na primer kad dobiješ pegilirani interferon injekciju pa prva dva dana temperatura, slomljenost, depresija, nervoza, opadanje kose dkoje je često stalno ali se vraća posel i mršavljnje, otpadanje dlaka na stomaku gde se subkutano daje injekcije itd...Ali možda kada bih i to sredio imao bih i motiv da probam i bez opijata na kraju ja uvek mogu da se vratim na opiajte ako posrnem pa ću verovatni u budućnosti i probati bez ičega ne gubim ništa..
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

E zato ja više neću da dižem dozu a ne bih je ni dizao ni iznad 150 da nisam probao da podelim i tada su trebali da mi podignu do ‚180 ili 190 najmanje pa iz dva dela ali nisu nego samo za 10 posto mi podigli i zeznuli me pošteno d asam to znao ne gbih ni mrdao sa 150! jebiga..
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Tramadol !

Post by sanela »

EX-Heroin wrote:, vrlo blago raspoloženje maltene kao neki ljudi koji su stalno happy, bez razloga e to meni fali u mozgu taj endorfin i moram ga nadoknadjivati. .
Fakat ne mogu a da ne prokomentarišem ovo...
Pa ti si toliko navikao da mijenjaš svoje stanje svijesti na umjetan način da si jednostavno izgubio pojam normalnosti. Ti si navikao da uzimaš nešto da te 'digne', pa onda nešto drugo da te 'spusti' da misliš da je to potpuno normalno.

Dragi moj, ne ide to tako in the real life, kod nas koji živimo bez tableta, alkohola i droga. Niko bolan nije stalno happy. Otkud ti to? Ti bi morfin da imaš više volje? Ti misliš da ja uvijek imam volje da ustanem i da radim ono što je potrebno? Nekad se bukvalno moram natjerati da ustanem iz kreveta. Pa onda pustim muziku, napravim sebi kapućino, pa skontam šta bi mi bilo najlakše da uradim, pa to počnem raduckati, pa brljavim, pa se natjeram i za koji sat se ufuram u posao da skroz zaboravim na to da mi je bilo mrsko ustati iz kreveta. Nema ništa bez truda...

Ti kontaš sa psihologom raditi godinama da bi napravio neke promjene u svom životu, da bi prihvatio sebe... e moj ti... neće ti psiholog pomoći da sam sebe prihvatiš. Pogotovo ako si navikao promjenom tablete/doze da postigneš instant promjenu u mozgu.

Svi mi imamo ups and downs, načini na koje se nosimo s njima su različiti. Ti ćeš se prebaciti na morfin, a ja ću otići na aerobik ili na kafu s prijateljicom... Isto kao što ja to mogu, možeš i ti, samo trebaš biti spreman na to da niko nikad nije happy stalno bez ikakvog razloga. Ako to očekuješ od straight-iranja, bićeš strašno razočaran kad dođeš do toga i nećeš dugo ni ostati čist, ako to ostvariš.

Nemoj ovo shvatati kao kritiku, nego osvrt na ono što si napisao.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Tramadol !

Post by nanii »

sanela wrote:Dragi moj, ne ide to tako in the real life, kod nas koji živimo bez tableta, alkohola i droga. Niko bolan nije stalno happy. Otkud ti to? Ti bi morfin da imaš više volje? Ti misliš da ja uvijek imam volje da ustanem i da radim ono što je potrebno? Nekad se bukvalno moram natjerati da ustanem iz kreveta. Pa onda pustim muziku, napravim sebi kapućino, pa skontam šta bi mi bilo najlakše da uradim, pa to počnem raduckati, pa brljavim, pa se natjeram i za koji sat se ufuram u posao da skroz zaboravim na to da mi je bilo mrsko ustati iz kreveta. Nema ništa bez truda...

Ti kontaš sa psihologom raditi godinama da bi napravio neke promjene u svom životu, da bi prihvatio sebe... e moj ti... neće ti psiholog pomoći da sam sebe prihvatiš. Pogotovo ako si navikao promjenom tablete/doze da postigneš instant promjenu u mozgu

:smt023

Šta reći, mislim TO JE TO
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Tramadol !

Post by MasacreEnElDiscoBar »

da, negdje sam vech reko, da treba izabrat, prihvatit zivot ovakav s ovisnosti, uz koju chesh se osjechat stalno loshe, s povremenim trenucima sreche koju daje morfij, ali nemoguche je stalno ga uzimat i bit sretan, a da ne raste tolerancija i sve vishe ti treba i postajesh nesretan, ili mozesh bit ko normalni ljudi sretan sa samo povremenim trenucima nesreche...e sad dal biti nesretan i samo povremeno sretan, ili sretan i samo povremeno nesretan...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Tramadol !

Post by sanela »

MasacreEnElDiscoBar wrote:da, negdje sam vech reko, da treba izabrat, prihvatit zivot ovakav s ovisnosti, uz koju chesh se osjechat stalno loshe, s povremenim trenucima sreche koju daje morfij, ali nemoguche je stalno ga uzimat i bit sretan, a da ne raste tolerancija i sve vishe ti treba i postajesh nesretan, ili mozesh bit ko normalni ljudi sretan sa samo povremenim trenucima nesreche...e sad dal biti nesretan i samo povremeno sretan, ili sretan i samo povremeno nesretan...
Da, to je stvar izbora. Slažem se....
Post Reply