Tramadol !

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

@MasacreEnElDisco.. da li si imao problema u prelasku sa metadona na MST kažu koliko god da dobiješ MST neizbeđžna je blaža kriza nekih 5,6 dana dok met ni izadje a ustali se Morfin? Ne znam nemam iskustva čuo sam priče pa me zanima iz prve ruke?
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Tramadol !

Post by MasacreEnElDiscoBar »

EX-Heroin wrote:@MasacreEnElDisco.. da li si imao problema u prelasku sa metadona na MST kažu koliko god da dobiješ MST neizbeđžna je blaža kriza nekih 5,6 dana dok met ni izadje a ustali se Morfin? Ne znam nemam iskustva čuo sam priče pa me zanima iz prve ruke?
Ovako ja sam dosho u bolnicu na 15dana, na dozi prepisanoj methadona 20ml(40kom.)...Al bi obichno dobio za cjeli tjedan i prvih par dana pio bi vishe od 20ml.pa poslje se vuko do drugog tjedna...Sad chim sam dosho, dosho sam na laganoj krizi jer zadnju dozu sam dan prije uzeo, odma sam popodne za terapiju dobio 100mg mst-a, e sad poshto on djeluje 6-8h, dobivo sam 100mg ujutro u 9h, pa 100mg. u 2h i navecher u 9h 100mg.=300mg dnevno...Stvar je u tome da ne osjetish nikakvu euforiju nishta, jednostavno si normalan nema krize, ja sam chak par puta popodne preskochio dozu i poguro lika jednog jer je bio u banani isho na skroz nulu...Znachi svi koji su uzimali tamo taj mst, niko nije imo nikakvu euforiju, samo si okei i osjechash se svjezije, normalnije 500puta...Meni su 2.il 3.dan pocheli se osjechaji vrachat koje nisam imo na hepu.,navala osjechaja krivnje, sveg...E sad ja sam poslje bolnice trebo u komunu koja djeluje tako da, udjesh prvo tamo u kuchu, kao prihvatni centar i tamo imash 6mj. da se skidash s terapije, stim da nesmijesh bit na vishe od 15hepova.,E sad ja se nisam htio vrachat na hepove pa su mi ostavili mst, za van..Dosho sam doma i od svoje dr. sam dobivo za tjedan dana po 300mg dnevn...Prvi tjedan sam u prva 3dana sve uzeo, i tek dok sam odjednom 4kom. onda sam osjetio pravi rad, jer ima neki vosak isto pa bi znao ih zdrobit i popit, na kraju sam odusto od komune, i tako sam dobivo 2mj.-mst, ali poshto sam dosho do tog da sam uzimo samo 2 dana u tjednu mst. presto sam ga skroz...Nisam imo neku krizu uzimo sam dormicum par tjedana i normabel....I sad vech skoro 8mj.sam samo na Normabelu...Znachi na mst-u se ne osjeti nikakav rad, osim shto si normalan i nemash krizu, malo si vishe pokretniji...Jedino ako taj vosak se makne ili izgrize tabl. onda osjetish, al treba ti bar odjednom 300mg.
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

Pa da ti si bio na neadekvatnoj dozi, odnosno ti si bio na skidanju a da si bio na održavanju trealo bi ti 4 puta više MST od metadona ako si bio na 200mg to je 20ml jel tako? Onda si trebao minimum 800mg MST e da si to dobio onda bi imao i euforijicu i sve. Ali oni su tebe skidali i davali ti 300mg što bi tebi bilo super da si bio na nekih 70mg ili 7ml metadona medjutim ti si dobio mnogo, mnogo manje. E naravno ti si i hteo da se skidaš ne da se održavaš pa je to ispalo super. Nadam se da ćeš izdržati iskreno radujem se svakome ko uspe da prestane i da normalno funkcioniše, možda se i meni jedan dan receptori povrate voleo bih najviše da sam bez ičega.
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

U svakom slučaju ovo je značajno jer jedan moj drug bi trebalo uskoro, nadam se da dobije uvoz mst-a ili substitola. Realnije je ako uopšte dodje do toga da to bude substitol jer se on koristi i deklaracijom je predvidjeno za održavanje a MST ne. No on je očekivao da će imati malu krizu pet dana ali eto, ipak je to samo u sferi teorije nije dokazano. Lično iskustvo vredi hiljade raznih teorija :) . Inače što se tiče komuna i to je jedna vrsta zavaravanja. Bar po meni. Uspeva kod nekih ljudi kao što i supstitucija ne uspeva kod svih. Inače ja sam na 17ml metadona i neću više ni mg da dižem jer šta dobijam? Samo toleranciju lansiranu u svemir! I ništa drugo sve to od povećanja prodje vrlo brzo i opet sve isto.Sada je ok opet me teraju da svaki drug dan pijem pred njima iz jednog dela jer sam pio iz dva pa sam se dodavao sam na prvi deo ali nisam išao preko 17ml dnevno, čak štaviše sam i dva meseca skoro smanjio bio do 120mg odnosno 12ml i sada par dana imam neku euforijicu jer nisam dugo pio odjednom. Inače su me kaznili i što me pandur uhvatio dok sam hteo špricem da izvučem iz boce lek. Ja inače ne praktikujem to da uzimam dva dana više odnosno retko sam to radio samo četvrtak i to ne svaki kada sam uzimao popijem više a ostalih dana isto, pošto mi je ostajalo svaki dan pa sam mogao . Jer kakva mi je korist da sam dva dana high a posle toga 4,5 se kripim? Mada znam, mnogi rade tako i ja razumem zašto teško je odoleti ali eto, ja nekako uspevam . Čak i kada bih dodao malo više sutra bih bio malo depresivniji jer sam dan pre bio raspoložen i vraćam se opet, na staro. Ništa nisam uradio samo sam imao špric i to veliki u ruci i on kao ajde..mamicu mu j...m glupu. Seljačina ima sto godina još je pozornik i školski pandur. Kao škola je u blizini a dece nigde još ja na parkingu zaklonjen da ne bih n aulici i sjeba me. Od jednom nedelno vratiše me na tri puta. Sam sam kriv.
A da.--to sa komuama jebiga ti si tamo "prezaštićen" od svih "nadražaja spoljnog sveta" i problema i šta kad izadješ. Jedino ako tamo prihvatiš veru i to jaku ili neku ideologiju drugu pa se toga držiš i u rešavanju problema. Inače ako to ne učiniš sve je uzalud. Bar ja tako mislim samo si bio pod staklenim zvonom dve godine,ili manje, recimo, nisi se promenio psihički i sada si napolju sav zbunjen i opet se prilagodjavaš životu od koga si pobegao...jebiga..bolje probati u realnom svetu da se skidaš i da ostaneš čist jer te on ipak čeka i posle komune. Jel tako? Ako ne uspeš sam nećeš ni tamo. jedino i isključivo ako postaneš vernik i čak fanatično veruješ da ne dozvoljavaš nikakvu sumnju onda uspeš:Jer si ospsesiju drogom zamenio opsesijom verom! Eto ja tako gledam i napominjem možda i grešim OVO JE LIČNI MOJE MIŠLJENJE I NEMOJTE GA UZIMATI(NAROČITO LJUDI IZ KOMUNA KOJI SU USPELI) ZA STAV KOJI JA TVRDIM DA JE TAČAN APSOLUTNO!! Dakle moje, skromno mišljenje.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Tramadol !

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Ja smatram da komune sluze da chovjek promjeni navike koje su ga dovele u ovisnost i da pochne zivot skroz od pochetka, od 0...Dosta komuna nakon zavrshenog programa savjetuje da se osoba ne vrati na isto mjesto iz kojeg je krenuo u komunu, jer ako se kao shto sam ja nakon komune vratio u isto okruzenje nechu se moch prilagodit tom bez droge poshto sam na tom mjestu proveo dosta godina u drogi i sad se pojavim iz komune natrak gdje sam bio stekao navike uzimanja droge....Nechu moch stechi nove navike jer sam se vratio u iste one koje su me dovele do ovisnosti...Znachi nema shanse da se izljechim, ako ne promjenim navike!!Svi znamo da je jedino rjeshenje komuna i gradnja zivota skroz ispochetka, a to je jako teshko prihvatit ovisniku kao shto sam ja i tako dugo dok osoba ne dodirne dno neche bit spremna na promjene, jer kad padnesh do kraja i shvatish kako se moze zivjet bez droge idesh u komunu i to je mislim jedini ispravan put da se osoba izgradi ko nova, chista i zadovoljna...Vechina ovisnika se zeli rjeshit droge, ali u dubini sebe zeli da si moze bar ostavit da uzme nekad bjelo ili popushit jojint, oni josh nisu shvatili da je nemoguche nakon 5-10god. drogiranja se ochistit i samo nekad uzet drogu...Postoje iznimke, ljudi koji nekad uzmu heroin ili bjelo i pushe travu, ali se nisu doveli u ovisnost...Ako ovisnik misli da moze nakon skidanja rekreativno tako radit, on je u velikoj je zabludi!!!Smatram da ovisniku neche pomoch to shto zna da se treba rjeshit droge, pomoch chemu to shto che se sam morati uvjeriti da to nije dobro i u tome je problem, shto se SAM treba uvjeriti kolko mu loshe radi droga!!!Jedino ukoliko mu jednostavno odgovara i zeli se drogirati...
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

Slažem se ali kad recimo kad se skineš sa dopa i oda prodje mesec dva , tri ide vreme a tebi je samo malo, vrlo malo bolje psihički i probaš i antidepresive i ništa i mrzi te i da se obriješ i da se istuširaš dok baš ne moraš to mi je i drug pričao, kad je bio na blokatorima po ceo dan gleda tv ali u stvari gleda kroz njega. Kada sam bio čist duŽE, trebalo mi je više od godinu da počnem lagano izlaziti iz kuće, da mi se vraća volja za životom i to sve na suvo ni pio nisam. Inače spid ne volim, travu ne volim niti sam je ikada voleo samo me ispranoiše i nikad mi nije odgovarala. Samo jednom kad sam popušio neku marokanku iskidao se od smeha no tada nisam bio na dopu...klinac..i više nikada. Naročito ova domaća radinost ova šiptarska nju ne podnosim. Naduvao sam se par puta u životu i odmah trčim kući odnosno vučem se jer noge ne osećam u glavi pakao. i dodjem najedem se kao stoka pojedem tri puta više nego obično i legnem i kažem u sebi: joj bože samo mi sad pomozi više nikad ovo govno neću da pušim.
I probudim se i onda mi je bolje inače je za mene to najveće govno ni ekstazi nikad nisam uzeo bio je pored mene ja nisam hteo. ne traži mi telo to! moje telo traži opijate isključivo ja sam pravi opijatofil i tu nema zbora.
E sada tio kad mi je tregbalo više od godine da samo počnem mrdati kao čovek to je bio pakao i izdražao sam posle još neko vreme ali prvi veći stres u životu napio sam se, pa onda drugi put, pa onda uzeo djonove malo pa uzimao neko vreme pa heroin kao rekreativno i od onda više nisam stajao najduže jednom izdrŽao 101 dan i više nikada od proleća 2006 do odlaska na metadon a pre toga od 92 se drogiram aktivno dakle samo to malo od 2001 do 2005 izgurao i to ne cele 2005. A tek negde sam 2003 počeo da radim i da malo osećam život ali nije to to. Uvek sam bio stegnut lako se razbesnim, brzo potonome u depresiju, ceo svet mi je kriv. Ego mi je kao kuća bio ja sve najbolje znam, ja sam uvek u pravu sve pogrešno naravno..ali jebiga ja sam naučio obrazac. problem-uznemirenost-depresija-nemogućnost funkcionisanja-psihoaktivna supstanca-sredjivanje-supeeeeer..pićiii eto tako je to i ja mislim definitivno da je moj nivo endorfina mnogo manji nego kod drugih,normalnih ljudi ako ga uopšte i imam bez opijata..
A voleo bih da mogu jednog dana funkcionisati bez ičega. Ko zna možda mi jednom sve to dosadi pa kažem a u kurac, ne moram ništa ni da radim idem negde na uzapad da tražim socijalu ili politički azil kao neki iz N.A udruženja kao nešto seru o radu a većina njih po londonu prima socijalu i kao uče nešto..sernjaju da prostiš...mogu i ja tako samo što se od naše socijale ne živi ni dva dana jer od plate se živi deset :D :D
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

Inače ovo znam jer mi je drug išao na taj N.A pa završio na metadonu. Ne vredi i njegova hemija mozga je takva slična mojoj i mora i on da uzima. I tako dok to ne pobedim ili me dok me to konačno ne pobedi. :D
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Tramadol !

Post by MasacreEnElDiscoBar »

E u tome je stvar da dok ti odgovaraju ljekovi i chine te zadovoljnim, nastavljash ih uzimat, ali dok vidish da ti ne rade dobro i da zansh, makar zadovoljio potrebu, da to shto radish nije dobro za tebe onda je problem. Psiha radi jedno, a tjelo drugo, znash da trebash prestat da bi zivio bolje i zdravije, a mozak je josh gladan droge ili tjelo nemoze podnjet krizu...Shta uradit??Negdje sam to vech piso kako ljechit ovisnost koja je recidivirajucha bolest mozga ili kao naviku??Ako se ljechi ko bolest prema definiciji je nemoguche ju izljechit, samo je moguche zaljechit...Ali ako kao naviku onda je to druga pricha, jer od tud i nastaje ovisnost!! Znachi dali rjeshavati uzrok ili posljedicu??Posljedica se rjeshava tako shto se tretira ko bolest, a uzrok se tretira ko navika!!Sad kod ovisnih da bi se rjeshio uzrok, treba prvo pochet se rjeshit posljedica, a za to su ''komune'' ne uzimanje droge...Jer bez posljedica koja se tretira ko bolest, tek se onda moze radit na uzroku, a to je najvaznije rjeshit uzrok drogiranja...Jer ako je neko ovisan nemoze rjeshit uzrok, a da ne rjeshi prvo posljedicu....Uglavnom nakraju sve uvjek bude dobro...Tolko je loshe da mora bit dobro!!! :)
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: Tramadol !

Post by EX-Heroin »

Sa ovim se slažem da se kod narkomanije prvo mora uspostaviti apstinencija da bi se kasnije da li komunom ko hoće, ja neću i ne odgovara mi iskreno, ali kome pomaže super nemam protiv ništa ili psihoterapijom. Sada metadon je meni specifičan jer ja zaista na njega ne gledam kao na drogu više ne slućži mi za to. Neki pokušavaju da ga kombinuju sa brdom lekova ja ne. Ne zato što sam nešto posebno nego zato što vidim da to nema smisla. Ja uzimam lek koji leči moj deficit endorfina da li će ga i kada izlečiti ne znam. Ali da li bih hteo drugi bolji lek? DA! Čak i moja doktorka kaže pa ja znam da po tome što kažeš kako se osećaš na metadonu a šta ti treba za tebe je morfin nije metadon dobar za tebe, ali mi nemamo jedino da se uveze ali ja to ne mogu jer je dom zdravlja primarna zdravstvena zaštita. U zakonu piše da se lekovi koji nisu na D listi mogu uvesti ako je život ugrožen i da tri lekara nezavisno iste specijalnosti se potpišu i daju mišljenje na osnovu koga sekundarna(bolnica gradska recimo) ili tercijarna ustanova(klinički centar, VMA..) kasnije uvoze lek koji ti je neophodan. A sad ašta znači životno ugrožen e to je već TUMAČENJE PRAVNE NORME OD STRANE NADLEŽNOG ORGANA a kako će on to protumačiti zavisi i od ljudi koji rade tu. Dakle imaju diskreciono pravo da tumače iliti delimično slobodnu volju odnosnu procenu šta je životna ugroženost. Meni je to i kada nemam motiva ni volje da radim i kada se ne mogu baviti fizičkim poslom jer se znojim kao stoka i zimi onako znojavom upala pluća i dugo bolovanje mi ne gine! Dakle ugrožen sam egzistencijalno šta raditi kada mi roditelji ne budu živi i ne budu imali prihode kao sada? A ja mogu daradim odnosno moram kad se nateram neku trgoinu nešto tako ali fizički ne mogu ne zbog snage nego zato što se znojim preko svake mere i tako znojav zimi sam i radio jedno vreme u magacinu pa me izbacili zbog metadona našli na pretresu. Jebiga..ali dobro možda bih i sam kasnije dao otkaz. Kinta nikakva a puca kičma od posla a drugo svi me gledaju čudno zašto se znojim toliko kad je februar...
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Tramadol !

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Da, ja sam se samo zbog tog i skido s njega i to dosta puta....Prebacivo na sub. pa natrak sve u krug, do mst-a...Znam da heptanon moze uzrokovat i depresiju i takvo stanje, mene su dr. savjetovali da probam sa antidepresivima uz njega, e sad bio sam probo skoro sve antidepresive, njima treba vremena da pochnu djelovat, ali malo ozive chovjeka, shto kod mene oni nisu funcionirali, osim mozda prozac(u boci tekuchi) ili Mirzaten navecher prije spavanja, jer mirzaten mi je super bio za spavanje, a ima i antidepresivno djelovanje, probaj vidit kod psihijatre shta ti moze napisat uz methadon ili ga zamjenit, ja sam jedno vrjeme uzimo tramal uz methadon i bilo mi je okei samo jedno vrjeme jer tramal nakon nekog vremena,.. ma znasg uzas...Mislim da ti chak psihijatar moze pomoch da i morfij dobivash fentanil flastere, znam da tu kod nas ima par sluchajeva koji dobivaju to kod dr.,.Ja kazem mjenjo sam stalno meth., pa sub. oko 10,11puta probaj mozda se prebacit na Buprenorfin mozda che ti on bolje radit...Ili neki dodatak(atidepresiv) uz meth..
Iskreno da ti odgovorim komuna ni meni neodgovara, ja sam sad mogu rech bez droge(osim normabela) i znam nekad uzet buprenorfin prevencije radi, ali nisam promjenio navike i josh me vuche heroin i samo je pitanje vremena kad chu u komunu, jer psihoterapijom znam da se nechu rjeshit navika, nego mozda nauchit prihvatit da sam ovisnik i da chu do kraja zivota se morat nosit s tim, a bez komune chu se morat nosit s tim sa ljekovima, jer u komunu odu oni koji su pali na dno i nemaju vishe izbora, dok probash sa psihoterapijama i svim ostalim kao shto sam ja, onda prihvatish to da morash sve ispochetka gradit zivot, neki uspiju neki ne, ali oni koji uspiju ostvarit apstinenciju i promjenit stil zivota na samo 2god., to je velik uspjeh i tome i dalje teze, i vrachaju se u komune i idu ponovo i ponovo ako opet se unerede, jer ja npr. nezelim do kraja zivota uzimat ljekove, jer znam da najbolje funkcioniram chist i onda zivim ko i normalni ljudi, sretan sam s povremenim trenucima nezadovoljstva, a ko ovisnik sam stalno nezadovoljan s povremenim trenucima zadovoljstva...Sad ili ovo muchenje gdje se svaki drugi dan sjetim dopa, pa nekad dok je bash grdo uzmem blokator i normabele da se smirim ili se puknem, ili komuna, gdje znam da mogu se izgradit u chistom tjelu, a chist kazu da treba bit bar najmanje 1god. da bi vidio stvarnost kakva je i fizichki i psihichki se oporavio od droge, da takav mozesh izgradit ''normalan'' zivot...
Post Reply