Tramadol !

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Tramadol !

Post by W.White29 »

Dupli recept,upis u knjigu nark.negdje i cesto traze licnu kartu prilikom dizanja tramala...pocetkom ove godine kad je zakon postao veoma rigorozan i kad se poceo provodit i po najusranijim zabacenim apotekama ,je...sam im sve po spisku od tad sam zamrzio i ministra zdravlja:).Gledajuci sa sadasnje perspektive sva sreca jer ko zna u kakav bi ambis na kraju upao (zajedno s bar jos 2 prijatelja_)
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Tramadol !

Post by W.White29 »

Nemam vise zelje za njim ni da mi neko plati.Sad mi je problem u glavi griznja savjesti sto sam ih uopste uzimao,al jbg znatizelja je jaca.U te neke pola godine ja mislim da sam progutao 7-8 kutija tramadola,ono ne svaki dan.Doza najvisa negdje do 200mg sa leksilijumima il` diazepamima
Sad pizdim u glavi imam trip da sam sjebao organizam-jetra bubrezi iako me nista ne boli,imam apetit,dobro se osjecam ,nista me ne boli.Cak sam kupio silimarin,i articoke ku...palce za regeneraciju jetre,al opet me nesto vuce doktoru da radim analize?Jesma puk`o? :lol:
staklo
Posts: 11
Joined: Wed Apr 25, 2012 6:30 pm

Re: Tramadol !

Post by staklo »

ja imam neke tramadol kapsule, male neke.. od 50mg.. i popila sam 2 i jedino sta mi je bilo, je to da sam bila opustenija malo, ali nista specijalno.. jel to normalno.? ili mi treba vise.? i jel tramal jači od tramadola.? :?
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Tramadol !

Post by ziki »

Tramadol, tramal, trodon je sve jedno isto ime zavisi od proizvodjaca, ima cak i sintradon koji proizvodi zdravlje leskovac. A doze kod nas su uglavnom 50 mg kapsule i 100 mg retard tablete. A strane ima cak i tablete od 200 mg sa long-dugotrajnim dejstvom.
I nije malo uopste 2 kapsule od 50, uobicajene doze koje lekari prepisuju i jesu od 50-100 mg pa sad jednom ili vise puta dnevno, a 3.komada i vise je vec drogiranje i sve zavisi sta hoces da postignes. Najbolje je ne piti ga uopste zdrav.
...
staklo
Posts: 11
Joined: Wed Apr 25, 2012 6:30 pm

Re: Tramadol !

Post by staklo »

ma znam da nije zdrav.. hvala na odgovoru, tako nekako sam i mislila :) .. hehe, a ovo sta sam htjela postici :roll:
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Tramadol !

Post by Voyager »

Koad nas u Srbiji je sada dostupno brdo brendova i oblika Tramadola.

Hemofarm (koji je preuzeo Zorku Sabac) proizvodi Trodon kapsule od 50mg x 12, i tablete sa 12h produzenim delovanjem pakovanje od 10 tableta od 100mg i 200mg (dakle od nedavno su poceli da proizvode i Trodon retard od 200mg).

Zatim imate Tramafort koji proizvodi SwissPharma, retard tablete od 100mg, 150mg i 200mg - pakovanje od 20 tableta.

Imate TramaFlash oralne disperzibilne tablete od 50mg - znaci za sublingvalnu upotrebu, tako nesto.

Ima ih brdo sada...

Za bolove se prepisuje u dozama do 400mg dnevno maksimalno.
Ukoliko vam Tramadol nije prepisan, bilo koju dozu da uzmete se smatra "drogiranje".
Inace uopste nije neuobicajeno da se prepisuje po recimo 200mg dnevno, tipa jedna retard tableta od 100mg ujutru i jedna uvece, to je cak sada i klasika neka za jake hornicne nekancerske bolove kao sto je diskus hernija recimo.

A da je zlo, zlo je.
Koje god da su doze u pitanju, kada ga treba ukinuti, prolazi se kroz totalno "gripa stanje".
Odvratno.
Cak i ako spustate polako, veoma je neprijatno.

Daleko bolji opioid protiv bolova je Buprenorfin, ali ga kod nas za tretman bolova nazalost i dalje nema.
Buprenorfin je postao hit u svetu za tretman jakog nekancerskog, ali cak i kancerskog bola.
Dakle ne govorim o mega dozama Buprenorfina koje se daju zavisnicima, govorim o dozama za normalne ljude, koje su u proseku 100mcg do 200mcg dnevno (mikrograma).

Obicno je u formi flastera koji deluju 7 dana tipa BuTrans 5mcg/h, 10mcg/h, 20mcg/h, a za kancerski bol postoje i u jacinama od 50mcg/h i 75mcg/h.

Postoje sublingvalne tablete Temgesic od 200mcg (0.2mg) koje mogu da se dele na cetvrtine, itd, itd.

Za razliku od Tramadola, Buprenorfin je izuzetno cist opioid, ne cacka razne stvari po nervnom sistemu kao Tramadol, a posto dugo deluje i sporo prestaje da deluje, ukidanje Buprenorfinske terapije je izuzetno lako.

Zapravo, ukoliko je osoba na dozama od 100mcg do 200mcg (0.1mg - 0.2mg) dnevno, moze cak i naglo prekinuti terapiju i nakon vise meseci i nece doziveti neku tesku dramu (docice do reakcije naravno, ali nista u poredjenju sa drugim opioidima) - jer Buprenorfin sporo prestaje da deluje, sto znaci da sporo napusta opioidne receptore.
U prevodu, Buprenorfin sam sebe lagano spusta cak i ako se terapija naglo prekine.

Brdo pacijenata koji su bili mesecima na 100mcg dnevno su prekinuli terapiju naglo i nisu prijavili cak nikakve apstinencijalne simptome - zbog toga je Buprenorfin i postao popularan.

Steta sto u Srbiji pacijenti i dalje nemaju Buprenorfin kao opciju za tretman jacih bolova.
Kada pogledate klinicki profil Buprenorfina za tretman hronicnog bola, Tramadol postaje neupotrebljiv i potpuno beskorisna i izuzetno losa opcija.

V
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Tramadol !

Post by nepopravljiv »

meni su posle amputacije davali trodon u ampulama kroz infuziju zajedno sa antibioticima.prvu noc su mi dali dvije ampule nista nije bol popustio ali nista pa mi je sestra medicinska dala jos jednu nista.onda je doso anestijozolog i pitao sto ste mu dali protiv bolova ova med.sestra kaze 3 trodona.dobro dajte mu odma 5 formidala i jos neka dva lijeka.to su mi sasuli u infuziju.bol je stao odma jedno 29 minuta sam kao pjan halucinirao,to se niceg ne sjecam prico mi djedica krevet do mene.i zaspao.samo se sjecam da je reko anestijzolog akumulirali su se trodoni zato efekta nema
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Tramadol !

Post by Voyager »

Dali su ti vec puno Tramadola intravenski, sto je vec opasno u smislu da moze doci do epi-napada.
Intravenski Tramadol je daleko snazniji od oralnog.

Flormidal su ti dali jer osim sto je jak hipnotik i miorelaksant i pomaze pri analgeziji, takodje je i snazan antiepileptik (psihostabilizator) koji jako brzo deluje i cesto se u praksi daje intravenski u hitnim slucajevima pri jakim grand-mal epileptickim napadima - bezbedniji je od Fenobarbitona za te stvari.

Verovatno je anesteziolog resio da ti daju malo Morfijuma, ali nisu smeli preko Tramadola jer bi gotovo sigurno onda dobio epi-napad, pa su ti prvo dali Flormidal.
Nakon Flormidala su ti dali snazniji narkotik, verovatno Morfijum, pa si zato halucinirao.

Veoma neprofesionalno da se osobi nakon amputacije daje Tramadol - zaista sramota...

Zavisi od profila pacijenta, ali uglavnom ili Morfin, Hidromorfon ili kontinuirani Fentanil kroz infuziju se daje nakon tako invazivnih hirurskih zahvata po svetskom standardu i protokolu.

Ovo sto su ti uradili sa Tramadolom je stvarno odvratno.

V
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Tramadol !

Post by nepopravljiv »

znam samo da je tu prvu noc bilo bas bolno jedan od zescih bolova.djed koji je bio krevet do mene mi je sutra pricao da sam pricao sam sa sobom.i da sam onda njega pitao a dje su posli ovi ljudi.ja se niceg ne sjecam.sto se tice tog koktela sto mi je dao anestizijolog zapamtio sam samo da je reko dajte mu 5 formidala i jos neka dva lijeka koja stvarno nemogu da se sjetim ali vjerovatno to sto ti kazes Vojo. sutra dan sam dobio istu terapiju antibiotike i dvije ampule trodona u infuziju.ujutro i uvece.samo tada to vece su mi tako dali jer sam se ja zalio na jake bolove.mada i prije operacije koje sam imao prije amputacije sam imao neznam ni ja gomilu operacija u dvije godine cini mi se 8 ili 7 operacija i uvjek je bila ista terapija antibiotici i trodoni.posle 4,5 dana su makli trodone a antibiotike nastavili.tako da amputacija ili neka druga operacija koja nema veze sa amputacijom terapija za bolove je ista.bar tako je u crnu goru.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Tramadol !

Post by ziki »

Anesteziolog, znaci od reci Anestezija...pa krenes isto Anestezi..pa dodas ono Olog.
Vidim da iz par pokusaja nisi uspeo pa rekoh da ti pomognem, mozda budes pricao u nekom drustvu itd..
...
Post Reply