Tramadol !

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

alien_vik
Posts: 5
Joined: Fri Nov 25, 2011 11:03 pm

Re: Tramadol !

Post by alien_vik »

...Tramadol je dosta tezak i stetan...pred meni se desilo da moj drug koj je bio da metadonsku terapiju, poppije 7 capsule tramadol i dobije epilepsiju, tako da jedno minut ni sam uspeo da ga povratim...duplo je slabi od mene ali ni sam mogao da ga soborim za da ga stavim u poziciju da ne proguta jezik...od tada rekao je da mu se jos mnogu puta desilo to bez tramadola...nesto kao posledica ma da ne mugu mu sigurno verovati, da mu se bez tramadol desilo opet to...kod nas u Makedoniju nikada ne davaju tramadol u terapiju opijate...bar ti psihijatara koji ja znam...ali jedno cu oduvjek zapametiti i to mi je rekao stvarno dobri psihijatar a to je da ako vec uzimam tramadol da to ne radim bez dijazepama a ja i vjerujem u to jer i sam sam osetoi odavno da tramadol stvara jaku "grcenje", a svi znamo da diazepam otpusta muskuluturu...a rekao je da su golemi moznosti da ostanem sterilan...a i u to vjerujem... ne volim da zvucim pateticno ali svi koi misli da sa tramadolom je laksije mislim da se varaju...jer skinuti se sa njemu je isto teze kao i drugi pojaki opijati...
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Tramadol !

Post by zejneba »

Prije nekoliko mjeseci saznala sam da moj sin pije 5 godina tramadole po 25 na dan,neki drugi put ispricacu sta sam sve prosla da bi on posle mjesec dana neuspjesnog lijecenja poceo sve ispocetka.Izbacila sam ga iz kuce prijavljivala policiji,da bi posle kratkog vremena pala na njegove zakletve da se sam skino i da mu nista vise ne treba samo da ga primim u kucu dok ne nade poso da bi se mogo osamostaliti,a ima 28 god.Moj povod danas sto pisem je taj sto se moj sin nalazi u zatvoru vec peti dan.Ja sam pronasla u njegovoj sobi tramadole oko 180 komada i saznala da me opet prevario.Sad znam da je zatvoren sto se predstavljo drugim imenima,vjerovatno je dobijo,kupovo kao nesto sa interneta i prodavo da bi imo za tu prokletu drogu.Imam 58 god.,neznam jezik(eng)i neznam sta da radim.Voljela bi da sto duze ostane u zatvoru nebili se izlijecio od droge,a on zove moli,place da ga izvadim,da pozajmim 1020$ pa ce kao on vratiti kad izade.Nisam zvala nikoga sto mi je on reko ko bi mu pomogo,(on zna da ja nemam i da me doveo do prosjackog stapa)a sto je najcudnije on nema krizu a ne pije 4 dana tramadole,ili ima a nece nikom da kaze.Inace je veliki lazov i ima hiljadu lica,DA LI JE MOGUCE DA NISTA NE UZIMA 4 DANA I DA NEMA KRIZU ili je strah od zatvora i gadenje jace od droge,jer se uvjek plasio toga,a ja mislim da mu bas treba zatvor i disciplina,kako mu je otac umro nikoga se ne boji,samo policije.Samo se bojim da ga na sudu ne osude uslovno jer mu je ovo prvi put,a ima sudenje 26 januara,znaci bice oko mjesec u zatvoru do sudenja i kad bi ga pustili opet bi poceo.Kako da zivim da znam da se drogira a nece lijecenje,kome da se obratim za pomoc
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Tramadol !

Post by Sagy »

Pa i nema od Tramadola,neke velike krize.
A i u zatvoru ima doktora,pa mu daju nešto,vjerovatno apaurine(bensedine)za smirenje.
Mislim da je to dosta,da se "skine" s tramadola.
Opasniji su epi-napadi,koje uzimanje tramadola,u većim količinama zna da izazove,ali to je već druga priča.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Tramadol !

Post by nepopravljiv »

Gospodjo ako on pije tolko trodona zadnjih 5 godina vise manje ne vjerujte mu nista sve laze i ne posudjujte nikakve pare za advokate i gluposti jer ce vas svi odraditi advokat mu nista ne moze pomoci ako je uhvacen i tacka.ja sam bio u zatvor i znam kako funkcjonise sistem sa advokatima i sudijama itd.neka ga brani po sluzbenoj duznosti advokat.NI POD RAZNO NE POSUDJUJTE PARE JER IH ON NECE NIKAD VRATIT I UCINJECETE SEBI MAGARECU USLUGU.sto se tice krize mozda je dje tamo iskopao koji trodon ili nesto da se smiri i ne vjerujem da ste mogli vi u tih pola sat kolko traje posjeta da vidite jerli u krizu ili nije mozda se maskirao tih pola sata.glumio je dobro bez krize fora cist sam posudi pare majko vadi me.neka malo oguli istrage pustice ga posle 6 ,7 mjeseci mozda i prije da se iscisti.kad izadje vjerovatno ce po starom ali eto bar malo da odmorite od njega nece mu nista biti od zatvora mozda ga malo izbiju tamo neka bude necija kafe kuvarica i spremacica kreveta,a ne kuka da oprostite na izrazu ko picka da mu majka posudi pare da ga vadi iz zatvora.nece on dobiti puno za lazno prestavljane pogledajte kolko se krecu kazne za to malo istrage pa ce kuci dok ne dobije poziv da odsluzi ostatak robije.ima tamo da jede ,pije, i dobro mu je.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Tramadol !

Post by nepopravljiv »

posto mu je prvi put pustice ga posle sudjena kuci sad zavisi ne mora da znaci da ce 26 janura kuci mozda ima svjedoke da se saslusaju pa se oni ne pojave pa se rociste odlozi za neki drugi datum i tako sve zavisi.
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Tramadol !

Post by zejneba »

Puno fala Sagy,fala ti Nepopravljivi,bilo mi je jako potrebno da mi neko bar dvije rijeci kaze,danima citam vase price,placem i saosjecam sa svima koji su ovde pisali,i jedva nado snage da i ja pisem moju muku.Sagy,tramadol nije tako bezopasan ko sto ti mislis,prozivila sam sa mojim sinom tesku krizu koju je imo prije nekoliko mjeseci,a sad kako sam dosla na ovaj forum,sve mi je jasnije,moj sin je prije dvije godine pao u nesvijest,ja tad nisam ni sumnjala da se drogira,mislila sam da je lijen nece da radi ne spava po noci jer non stop visi na kom.,pa sam zagalamila i hlupala mu na vrata da ustane,on je skocio izaso iz sobe vikajuci na mene,mozda bi me i udario,ali je samo iznemoglo pao,doso mi je komsija i pomogo mu da ustane,nije stio doktoru,a ja i posle toga nisam razmisljala o drogama.Toliko sam u muci da neznam sta bi prvo pisala,ali zelim i tebi Nepopravljivi da se zahvalim na ovom opsirnom pisanju,i znam da moj sin treba sto duze ostati u zatvoru.Nisam isla u posjetu,samo se cula telefonom,i reko mi je na tel. da nema krizu i da ga prosla,znam da laze sve sto kaze,ali sutra imam razgovor sa socijalnim radnikom u zatvoru pa cu viditi dali mu daju neku terapiju.Oprostite mi,mozda lose pisem,ali jos mi nije jasno da je moj sin jedinac ovisnik i da je u stanju da bude i kriminalac,samo da bi nabavio drogu,a nije mi jasno kakav je ovo zakon da se more kupiti droga legalno preko kom.,zivim u Americi i mnogo toga mi nije jasno jer neznam jezik,znam citati engl.,ali neznam pricati,toliko zasad,jos jednom Fala puno i veliki pozdrav zejneba
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Tramadol !

Post by Sagy »

Sagy,tramadol nije tako bezopasan ko sto ti mislis,prozivila sam sa mojim sinom tesku krizu koju je imo prije nekoliko mjeseci,a sad kako sam dosla na ovaj forum,sve mi je jasnije,moj sin je prije dvije godine pao u nesvijest,ja tad nisam ni sumnjala da se drogira,mislila sam da je lijen nece da radi ne spava po noci jer non stop visi na kom.,pa sam zagalamila i hlupala mu na vrata da ustane,on je skocio izaso iz sobe vikajuci na mene,mozda bi me i udario,ali je samo iznemoglo pao,doso mi je komsija i pomogo mu da ustane,nije stio doktoru,a ja i posle toga nisam razmisljala o drogama.
Pod tim,slaba kriza,nisam htio da omalovažavam Vašu muku,ali u usporedbi s drugim,jačim opijatima,stvarno je lakše za "skinit se" s trodona.
To padanje u nesvijest,je vjerovatno bilo nešto slično epileptičkom napadu(gran mall),koje zna biti česta nuspojava drogiranja(tj.uzimanja extremno velikih količina) trodona,tramadola ili Ultram-a,kako ga zovu u USA.
čak i kad se daje bolesnicima,u terapijske svrhe,kao pain-killer,uz njega se daje nešto malo diazepama(Valium),da se spriječi pojava tih epilepsija.
Inače,Tramadol je,koliko ja znam,jako "čudan" preparat,samo manjim dijelom opijat,vjerujem da ni medicina još ne zna,na šta sve utječe.

A što se tiče zatvora i advokata,tu se slažem s nepopravljivim,
te sam skoro 100% uvjeren,da mu je zatvorski doktor propisao nekakvu terapiju.
Nisu više zatvori,kao nekad,danas dijele lijekove "šakom i kapom",samo da zatvorenici budu,što mirniji,tako da oni(čuvari,uprava),imaju što manje posla i problema s njima.

Samo smireno naprijed,potražite Vi nekog,tko će Vama pomoć,ima on i godina,nađite neku organizaciju,savjetovalište,sad kad ste u miru,jer ga nema,
ovako,on-line,može do jedne granice,ali uživo je ipak,konkretnije.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Tramadol !

Post by ziki »

Koliko ja znam u zatvoru je veoma prisutan lek tramadol ili trodon, doktori ga cesto daju pritvorenicima protiv bolova, od zubobolje pa do drugih bolova.
Mozda i on dobija dnevno neki tramadol ako se pozalio na problem pa zato i nema krizu.
25.komada dnevno uopste nije naivno i imao bi ozbiljnu krizu bar prva 3,4 dana.
Od bolova u kicmi,visoka temperatura,preznojavanje itd.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Tramadol !

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:46 am, edited 1 time in total.
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Tramadol !

Post by Sagy »

Pa dobro,možda ja ne doživljavam baš taj tramadol,jer kod nas u HR,je on rijetko zloupotrebljavan.
Uglavnom kruži među ovisnicima,navučenim dobrano na hors i(ili) metadon,ali ga nitko i ne uzima previše zaozbiljno.
Ja se sjećam,da bih,nekad u krizi,ili dok bi se otegla "kombinacija",znao sasut i cijelu onu bočicu od 20 kapsula Lumidola(od 50mg).Uz još šaku apaurina,malo bi i pomoglo u krizi,ali ništa specijalno.
Dobro,kod nas se nikad nije mogao(kao u BiH),kupit u ljekarni,bez recepta,za neke sitne pare,pa i nije bio raširen među omladinom,kao danas npr. Subuxone,gdje mnogim jungsterima,je upravo on uvod u svijet opijata,jer se ona zvjezdurina od 8mg,prodaje za 20-30kn.
Za 100kn,bez problema cijelu letvu(7 tableta od 8mg),moš' dobit.
Znam neke šanere iz Imotskog,koji bi išli u BiH,pa kupovali tamo trodone na vagone,po apotekama,nama iz ST je to bio preveliki "tramak"(smor).Ono,vozit se sat,sat i pol,radi trodona?Radi dopa bi potegli bez problema,ali za trodone?Rađe kući ostat i krizirat.

Odoh ja dobrano of-topic,al' aj da i ja nešto novo čujem,da se čak i na to smeće može navuć i imat gadnu krizu???
Post Reply