Buprenorfin

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: Buprenorfin

Post by nanana »

do 8mg je (po doktorski) niska doza, pa onda srednja dokle ide ne znam.
a to da se narkomana toliko i toliko može sa tim drogirat je budaleština velika, i to ne radi broja narkomana, nego radi činjenice da jedan heroinski ovisnik neće taknit buprenorfin sve i da mu platiš. istina jest da ima suba i na crnom tržištu, ali samo u smislu da ga kupuju oni koji se supstituiraju na crno jer se ne žele prijaviti ili možda po koja budala koja heroin nije ni vidila već mu je sub drug of choice.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Buprenorfin

Post by demijan »

Slusajte deco :-D (malo sarkazma) jedan heroinski zavisnik ce uvek uzeti heroin naravno ali s obzirom na cene i kvalitet na trzistu sve vise uzimaju sub i bup stime sto se bup do skoro teze nabavljao na crnom trzistu a sada ide sve lakse jer su skapirali da mogu da ga uzmu mnogooo jeftinije preko apoteke...dakle ako ti uzmes od 3,4 ruke recimo jedan mic koji je neko iseko ko zna koliko puta njemu je recimo bup ekstra a ukoliko uzmes od druge ruke naravno da ce ti dop biti bolji.Sve se svodi na ponudu i potraznju na trzistu i od koga i kako uzimas.Pa cak i ako stalno uzimas od istog moze doci do oscilacija u kvalitetu,u stvari nije moze nego dolazi do oscilacija u kvalitetu :-D Pa meni su pazarci pre par godina uvalili u kamenu stotku koja je bila sve meska,baza kako ga ko krsti iako sam ko zna koliko dugo radio sa njima pre toga i sve bilo ok...Dakle kada uzmes bup tacno znas jacinu i sta uzimas a ovo kada uzimas nikad nisi nacisto dok ne probas kvalitet :-D
Ima tu malo i psihe ja znam kada su davali ljudima cistu bazu i oni kao posle e super roba a uvalili im mesilku :-D ...Ja nisam bio na igli ali sam na foliji uvek mogao da procenim koliko toliko kvalitet(to me i zeznulo,lazu kada kazu da se ne mozes navuces na foliju kada pusis)...
E sad kada vam neko dodje i kaze to ti je 1 na 1 brate mozes da bijes blabla laze...To mozes maksimalno 50% da bi licilo na nesto...Cene su drasticno skocile i to je razlog sto svi gledaju da sto vise je secu da bi mogli da zarade i povrate ulozeno a na sitno cene ostaju iste ili padaju...
Znaci ako hoces kvalitet,odvescu te do bujanovca,trnovca preseva i tamo ces dobiti pravu stvar koju mozes zaista kvalitetno da napravis a pazarci su se iskvarili i nisu vise tako kvalitetni.Eto to je trenutno situacija u srbiji i zato masa narkomana koje sam poznavao sve vise juri tablete.Dugovi,prevare problemi i dobije sranje koje ga sredi par sati i onda jovo nanovo...
Opet ja lupetam ko na pijaci...
Bup se uzima po savetu i uz pracenje lekara i sustina je u smanjivanju doza...Ako povecavas doze on ima kontra efekat i manje te radi i smiruje nego male doze...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Buprenorfin

Post by demijan »

nanana wrote:do 8mg je (po doktorski) niska doza, pa onda srednja dokle ide ne znam.
a to da se narkomana toliko i toliko može sa tim drogirat je budaleština velika, i to ne radi broja narkomana, nego radi činjenice da jedan heroinski ovisnik neće taknit buprenorfin sve i da mu platiš. istina jest da ima suba i na crnom tržištu, ali samo u smislu da ga kupuju oni koji se supstituiraju na crno jer se ne žele prijaviti ili možda po koja budala koja heroin nije ni vidila već mu je sub drug of choice.
I uzgred ne volim da se raspravljam sa zenama posebno ne zelim da dizem tenziju trudnicama ali nisi u pravu...8 mg nije niska doza osim ako pre toga nisi duboko bila zaglibila...a to da jedan heroinski zavisnik nece taknut bup mi je smesno upravo iz razloga koji sam vec opisao u prethodnom postu...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: Buprenorfin

Post by nanana »

ne sekiraj se, rasprava i svađa su dvije različite stvari, a samo jedno od to dvoje diže tenzije.

da li je nešto visoko ili nisko, nečega puno ili malo- je relativno. ali za neke stvari postoje interni dogovori, pa tako i za količinu mg u terapiji održavanja buprenorfinom. možda se tebi 8mg čini puno, možda će se dosta ovisnika složit s tobom, ali niste vi oni koje se pita; nit provodite terapiju, nit se njome stručno bavite. znači nisam ja to izmislila, nego sam na više mjesta pročitala.

"Most patients' daily maintenance dose is between 12 to 16mg, but may be up to 32/mg." (http://www.buppractice.com/howto/induction/establish)
ovdje čak i nije izričito navedena podjela na "niske", "srednje" i "visoke" doze, ali ima mnogo stručnih stranica na kojima jeste- i to na sličan način (u smislu da su negdje niske doze navedene kao doze do 8mg, a negdje doze do 12mg; čini mi se da je češče spominjana granica od 12mg)

a to da će heroinski ovisnik uzeti suboxon/subutex/buprenorfin... pa ne bih rekla. ne jer im bolje prija heroin, nego zato jer će im buprenorfin izazvat krizu. da bi bupre djelovao heroinski ovisnik mora već debelo krizirati, a večina njih nikad ne dočeka takav stadij krize jer se već prije sredi. ovo je u biti svakom ovisniku kojem je na pamet palo pomoč se bupom jasno, jer se dobro opekao.

pozdrav
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin

Post by ziki »

Dozu bi trebalo da odredi doktor specijalista i uopste sto se tice buprenorfinskog lecenja najbolje je sve to sprovoditi u aktivnom odnosu sa lekarom, a ne gledati doktora samo kao legalno sredstvo da se dodje do recepta.
A takvih primera ima mnogo.
Normalno i doktor treba da bude pravi i da sistemski leci pacijenta a ne da ga kljuka lekovima kao ćurana.
A sto se tice jacine leka, on jeste jak srazmerno bolesti jer zavisnost od heroina ili neke druge teske droge jeste mucna i bolna, i prirodno je da lek bude jak.
Pogotovo ako se lek koristi kao zamena za drogu. A koristi se.
A to 8.mg ili 4.mg je stvarno stvar tezine zavisnosti i navike, onaj ko krene recimo sa 8.mg dnevno njemu je vec posle nedelju dana to sasvim normalna doza i oseca se tek da moze da funkcionise isto kao i onaj ko je navikao na 2.mg.
Kad se buprenorfin pije redovno onako kako je prepisan, jednom dnevno pod jezik, znaci ne smrkanje 3 puta dnevno i sa pivom ili bensedinima onda se vremenom osecas normalno i bez nekog mnogo euforicnog osecaja.
E sad kome nije ni to dovoljno onda ne treba ni da se leci, jer je cilj da se dodje do jednog nivoa da covek vrati socijalni zivot u normalu, poveca aktivnost da malo sakupi ostatke svog zivota i vremenom da postepeno prestane i sa buprenorfinom.
A to sto kaze Demijan da je toliko jak to jeste ali ako ga uzme neko ko je strejt i ne uzima buprenorfin svaki dan.
Ja kad sam ga probao to je bila mrvica koja je bila mozda 0,2 mg i 24 sata me drzalo da nisam mogao ni da spavam skoro dve noci...
Inace ovako kad se uvede kao terapija stvarno dodjes do te faze da ti sluzi kao bolesniku sa visokim pritiskom-lek za pririsak.
Tako i ovo, ustanes ujutru stavis tabletu pod jezik i uopste i ne osetis neko dejstvo jer te jos nije proslo ni ono od juce i tako dan za danom, zivis, radis pod terapijom itd...
Nema uzivanja uopste ali svestan si svoje bolesti, uzimas lek i guras tako.
Onaj ko zna da pijes lek moze da te razume, moze da te ne razume i govori ti da si i dalje narkoman ali ti moras da zivis.
Najvaznije je ipak biti u stalnom kontaktu sa svojim lekarom koji ce da ti radi kontrole, koriguje dozu i koji ce da te savetuje dok si na terapiji.
A krajnji cilj bi trebalo da bude oslobadjanje a ne dozivotno uzimanje zamenske terapije.
Jedino bas neki izuzetni slucajevi kad je covek stvarno toliko bolestan i psihicki i fizicki da jednostavno nije sposoban da zivi strejt, pa se onda i lekari sloze sa odlukom da mu daju terapiju ceo zivot da ne bude bas biljka.
Postoji i ta kategorija bolesnika nazalost, to su ljudi koji vise i ne rade, koji jednostavno ostare ziveci od penzije svojih roditelja, budu korisnici socijalne pomoci i kraj...
Ja mislim da je buprenorfin dobar kao odskocna daska za menjanje zivota i kao prelazna faza a nikako kao dozivotno sredstvo za motivaciju u zivotu.
A ako cemo iskreno postoje i kontraindikacije od bup-a kao sto su zutica, oboljenja jetre itd...ne daj Boze ali ima, kod jednog procenta pacijenata.
To je ono sto je dokazano do sada od kad se primenjuje kod nas a dali ima jos nekih posledica dugorocno to niko nezna, jer su se i sami proizvodjaci leka ogradili od mogucih kontraindikacija, a naveli su da su moguce dugom upotrebom leka.
Kako god bilo, bolje da smo na nekom forumu da pricamo o sportu ili filmovima nego o drogama i bolestima ali sta je tu je. takav nam je horoskop za ovaj zivot.
Kad se ponovo rodim bicu sportista milioner a ne narkoman.
I vozicu novog Lexusa a ne polovnu biciklu.
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin

Post by Hemfri »

Ziki,pazzi,potpuno si u pravu ali ti meni(ostalima) NIKAKO DA PO DETALJISES KAKO ,STEP BY STEP da kupim u apoteci u Beogradu,kad sam vec pokusao i NE MOZE!!!
Vec sam te to pitao i NISI mi odgovorio-BAR mi nisi dao neki detalj koji bi mozda izmenio ishod i posle cega bi mozda uspeo da ga kupim za 1700din kako si bese rekao kutiju od 8 mg-meni je propisana dnevna doza od dve 8 ce ,znaci 16 mg dnevno i to mi je prepisao u drazjerovoj nacelnik Dr.Vujosevic,koji koliko sam shvatio jedini ima ingerenciju da mi prepise neki "poseban recept",da bih mogao da uzmem u apoteci,ali to moj doktor SIGURNO NE BI PRISTAO JER ONDA ZNACI DA MU-IM NJIMA TAMO U DRAJZ,NECU DAVATI PO 200 EURA MESECNO,AKO MI SE OMOGUCI DA KUPIM U APOTECI-i sad ti meni raci kako ,AMAN COVECE KAKO JBT!!!
Kam keva plati tih dva puta po 10 hiljada ,ne ostane joj ni 5 vise za sve ostalo,sem komentara da prestanem da uzimam buprenorfin-ja te jos jednom ,a ponovo cu ako se i ovaj put oglusis na pitanje,molim te mi reci kako steb by step da dodjem do buprenorfina a da zaobidjem one u drajzerovoj koji su pre skupi!!!

Ja dobijam dve kutije od 8mg nedeljno sto ce reci da mene jedna kutija kosta 2500 dinara(besto manje od 25)eura za one koji nisu u srbiji,a po tebi moze isto to ali za 1700 u apoteci -probao sam ,ne ide,samo sam dobio hrpu izgovora i da to jednostavno NIJE MOGUCE,"samo tamo u drajzerovoj ti to mogu dati"

Jbg mu mater ,pa nisi valjda tolika cava da me ignorises sa pitanjem za lek dok si onoj nekoj ribi sa foruma detaljno poslao u private post kako tacno da uradi sve-sta ,problem je sto nisam dobra riba pa nemas interesa da mi das uputstva???? Zaista ne razumem???
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin

Post by ziki »

Ja neznam sta da ti kazem vise stvarno, i u toj privatnoj poruci nisam napisao nista specijalno.
Ja idem regularno kod svog neuropsihijatra, a recept mi pise izabrani lekar opste prakse.
Lek podizem u drzavnoj apoteci na dupli recept, uglavnom ga ima.
Ako ga nema oni ga naruce i stigne za dan, dva.
Na leku je akcizna markica i odobren je od ministarstva zdravlja.
Zasto nije isto u svim gradovima to nije pitanje za mene i ne zelim da nagadjam sta je u pitanju i da sirim informacije ili dezinformacije.
...
komendija
Posts: 27
Joined: Mon Mar 26, 2012 4:46 pm

Re: Buprenorfin

Post by komendija »

nanana wrote:do 8mg je (po doktorski) niska doza, pa onda srednja dokle ide ne znam.
a to da se narkomana toliko i toliko može sa tim drogirat je budaleština velika, i to ne radi broja narkomana, nego radi činjenice da jedan heroinski ovisnik neće taknit buprenorfin sve i da mu platiš. istina jest da ima suba i na crnom tržištu, ali samo u smislu da ga kupuju oni koji se supstituiraju na crno jer se ne žele prijaviti ili možda po koja budala koja heroin nije ni vidila već mu je sub drug of choice.
konačno glas razuma
komendija
Posts: 27
Joined: Mon Mar 26, 2012 4:46 pm

Re: Buprenorfin

Post by komendija »

ziki wrote: A krajnji cilj bi trebalo da bude oslobadjanje a ne dozivotno uzimanje zamenske terapije.
Jedino bas neki izuzetni slucajevi kad je covek stvarno toliko bolestan i psihicki i fizicki da jednostavno nije sposoban da zivi strejt, pa se onda i lekari sloze sa odlukom da mu daju terapiju ceo zivot da ne bude bas biljka.
Postoji i ta kategorija bolesnika nazalost, to su ljudi koji vise i ne rade, koji jednostavno ostare ziveci od penzije svojih roditelja, budu korisnici socijalne pomoci i kraj...
disclaimer za ovaj moj post : nikako ga ne shvatati lično -

elem, potpuni je fenomen u srbiji stav i gledanje na supstituciju...i pre pojave buprenorfina na korisnike metadonske terapije se oduvek gledalo kao na 'izgubljene slučajeve', gotovo, kraj za njega više života nema, taj je na terapiji - zapečatio je sebi sudbinu...

dakle, skoro pa neverovatno : umesto da se donekle razvija svest kod ljudi o tome da je uzimanje heroina pogubno, najpogubnije i da postoji način da se živi bez njega a sa lekom koji će koliko-toliko sanirati štete uzimanja-zloupotrebe eroina dugogodišnjeg - ne - na terapiju i korisnike supstitucije se u ovoj zemlji gleda ko na zadnji otpad...

razumem ja zagovornike 'potpunog skidanja', u smislu one apstinencije koja bi bila cela takva bez ikakve hemije pride, ali ovoliku jagmu naspram supstitucije ne razumem...

a bila sam i tamo i vaamo...imam jednu apstinenciju od oko godinu i devet meseci bez upotrebe ijednog sedativa npr., a imam iza sebe i 'održavanje metadonom' (od pojave metadonskih centara u srb. godine 2006.) trajalo je oko godinu i po dana i nakon postepenog smanjivanja , izbačen. možda čak i zbog te odvratne socijaalne presije gde te se gleda kao zadnje smeće za koje nade nema (svakako jedan od manje važnih razloga, sve je individualno a meni lek nije dobro 'sjeo' i život u za nj mi nije išao nit prijao)

udaljila sam se od teme, al eto ne mogu si pomoći pred tim fenomenom, nejasan mi je.

znam ljude kojima je metadon zaista pomogao da počnu da žive kao ljudi. znam i neke koji se njime nalivaju i prelivaju, - ma uostalom svi mi znamo milijun takvijeh...

ali...

znam i ljude koji su se -skinuvši se - od tog presinga biti strejt biti strejt ništa hemija nikako nipošto - ama skoro pa poludeli. ne preterujem. žive oni tako skinuti, sve 5 - al to sve i svašta jeste samo život nije. jer se jasno vidi koliko se u njemu ljudi ne snalaze i koliko im ne prija. i uviđaju oni sve to - al ni za živu glavu ne bi priznali da je situacija takva da bi im neka mala doza bilo kog supstituta u potpunosti uklonila taj grč u kom žive, tuz prazninu na koju se žale, tu ispražnjenost sopstvene ličnosti od sopstvene ličnosti...

(nasuprot onih kojima je ta skinutost bez ikakve hemije donela pravu radost u životu , neku novu perspektivu i polet.../sa oscilacijama kao i kod svih ljudi na svetu i onih koji nikad primirisali opijat nisu...)

društvo smo gde je zavisnost i dalje tema o kojoj se više ćuti nego govori,, prevencije nema, komuna je malo, buprenorfin ako smo izabrali za supstitut jedini u regionu plaćamo papreno (al nigde se o tome nit piše nit govori, sve prećutno, jezivo), na metadon se gleda kao na varijantu gde nekadašnji zavisnik od heroina bira smrt - a ne život -

društvo smo u kom je moguće - izgubiti život - ako odeš na lečenje (nasilje, iživljavanje, batine)
pa čak i ljudi koji dele istu muku nikako nisu u odnosu međusobnog podržavanja.
to cut the crap - tuga jedna.
serem, znam ali i govorim istinu
komendija
Posts: 27
Joined: Mon Mar 26, 2012 4:46 pm

Re: Buprenorfin

Post by komendija »

Hemfri wrote:u apoteci -probao sam ,ne ide,samo sam dobio hrpu izgovora i da to jednostavno NIJE MOGUCE,"samo tamo u drajzerovoj ti to mogu dati"

Jbg mu mater ,pa nisi valjda tolika cava da me ignorises sa pitanjem za lek dok si onoj nekoj ribi sa foruma detaljno poslao u private post kako tacno da uradi sve-sta ,problem je sto nisam dobra riba pa nemas interesa da mi das uputstva???? Zaista ne razumem???
pozdrav od one neke ribe s foruma
e a zatim hvala što me unapredi u 'dobru ribu' :wink: (onako na neviđeno, ni manje ni više lol) elem, uvek me slatko nasmeju ove jezičke nelogičnosti kad započnemo priču o životima nam teškim pod čizmom djazerove gde kako kažeš 'dobijamo' lek. dobijamo kurac, s oproštenjem (je li dozvoljeno psovanje na forumu ? ) mi ga druže plaćamo, ne živimo na grbači države i teretu nijesmo poreskih obveznika iste. te u tom smislu - ova dobra, a tamo neka riba s foruma te moli da obratiš pažnju na izražavanje, te budeš malo precizniji bar kad su u pitanju, po nas - ove fundamentalne stvari ;-)
da nije nepristojno - objavila bih p.p koji mi je @ziki uputio, a veruj mi na reč - u njoj je rečeno ama apsolutno sve ono što ovde - na forumu, javno. procedura je jasna - odlazak kod svog, izabranog dr u domu zdravlja kom pripadaš sa izveštajem specijaliste neuropsihijatra, pa ti onda navodno taj izabrani dr napiše dupli recept i ti odeš u apoteku, daš neku siću od para i izađeš sretan i veseo - jer ćete ti i keva (gle čuda) imati nešto i pojesti tog meseca (realno - celo nečije mesečno primanje odlazi na jednog člana porodice -preteraše ga specijalisti Drajzerove, jaaakooo)

e, da. probala sam ja ovo što je @ziki pričo da je uradio i kako je moguće. ne ide. NE MOŽE, KAŽU. nisam bila lenja, probala sam ukupno 4 puta od onda kad sam ugledala ohrabrujući post. probala sam na više mesta u gradu.
doktorka opšte prakse, moja izabrana tvrdi kako ona nema ingerencije da naopiše takav recept, ljubazno me odbila. doktorku u drajzerovoj da pitam da mi napiše recept - teško - em tog korsaka nema u zikijevoj proceduri, em je tako nešto suludo samo po sebi - kako da mi napiše recept da kupim lek za 13 evra kad mi ga njena radna organizacija prodaje po 200 evra...eto, opet kuknjava o preskupom plaćanju al šta da radim, ubi me.
oću reći - to što je @ziki napisao u p.p sam ti ja ovde prepričala najopširnije moguće (ako sam nešto zaboravila il preskočila il pogrešno interpretirala ja molim zikija da me dopuni i ispravi slobodno) , svaki korak - samo ostvarivanje toga bar za mene , bar u Bg, nije moguće...

tebi sapatniče želim više sreće, meni nije prošlo za rukom

p.s. nepristojno pitati možda ljude odakle su - mada evo mi iz bg po difoltu trubimo i kažemo odakle smo, al možda je rešenje u selidbi....razmisli - krija /renta stana negde tamo u unutrašnjosti zemlje nam bi ispala manje nego mesečni ceh za lek nam (čitaj : masovna seoba srba u Zikijev grad - sa tendencijom spašavanja porodičnog i socijalnog mira u okviru iste...) - a valja nam i jesti nešto osim bupa (ne daj bože još ako si pušač ko ja....ma šta da dodam osim da su mi se vratile suicidalne misli nakon oko 15 godina - opet
(iako je dosta šaljiv ceo post, samo ovo poslednje nije)
toliko od opet suicidalne na neviđeno dobre ribe, neke tamo ribe s foruma : )
Locked