Buprenorfin

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

komendija
Posts: 27
Joined: Mon Mar 26, 2012 4:46 pm

Re: Buprenorfin

Post by komendija »

a što sam opširna, isusa ti...ni opširnost nije neka društveno poželjna osobina :bear:
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Buprenorfin

Post by demijan »

ziki wrote:Ja neznam sta da ti kazem vise stvarno, i u toj privatnoj poruci nisam napisao nista specijalno.
Ja idem regularno kod svog neuropsihijatra, a recept mi pise izabrani lekar opste prakse.
Lek podizem u drzavnoj apoteci na dupli recept, uglavnom ga ima.
Ako ga nema oni ga naruce i stigne za dan, dva.
Na leku je akcizna markica i odobren je od ministarstva zdravlja.
Zasto nije isto u svim gradovima to nije pitanje za mene i ne zelim da nagadjam sta je u pitanju i da sirim informacije ili dezinformacije.
evo covek je ponovo odgovorio svoju situaciju i kako uzima...To je nacin funkcionisanja i uzimanja stime sto on uzima od 2mg a pojedini uzimaju 16,24 mg dnevno...i sta se cudite sto vam tesko prepisuju recept?znam da ce opet tirada da je to nekom dovoljna doza ali ima i ljudi kojima je dovoljan kvoter dva dnevno a ima koji trose na iglu 5-ticu...tako dame i gospodo ako hocete zaista da se skinete prvo ostavite drogu pa onda da bi ste funkcionisali idite po terapiju...Tako je koliko sam procitao ziki uradio a vi bi ste odmah da se prebacujete sa jednog na drugo...Pa nisu doce cave,namazani su oni i znaju sve cake...Uzgred momci koje poznajem imaju semu gde svako uzima po 2 kutije nedeljno bupa od 8 mg ali to je njihova sema i zna se kako to funkcionise...jok sada se pojavi prvi narkoman sa ulice i kaze e ja imam prepisano 2 kutije su mi nedeljne potrebe hocu da uzmem na recept za dj.e pa ne moze...moja keva za lorazepan ide i obnavlja recept stalno i to sto ima srcanu aritmiju starija zena i to ponekad tesko uzme pa joj cak prave problem u apoteci...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
komendija
Posts: 27
Joined: Mon Mar 26, 2012 4:46 pm

Re: Buprenorfin

Post by komendija »

demijan wrote:
ziki wrote:
.To je nacin funkcionisanja i uzimanja stime sto on uzima od 2mg a pojedini uzimaju 16,24 mg dnevno...i sta se cudite sto vam tesko prepisuju recept?

tako dame i gospodo ako hocete zaista da se skinete prvo ostavite drogu pa onda da bi ste funkcionisali idite po terapiju...Tako je koliko sam procitao ziki uradio a vi bi ste odmah da se prebacujete sa jednog na drugo...Pa nisu doce cave,namazani su oni i znaju sve cake...

Uzgred momci koje poznajem imaju semu gde svako uzima po 2 kutije nedeljno bupa od 8 mg ali to je njihova sema i zna se kako to funkcionise...jok sada se pojavi prvi narkoman sa ulic
a) hajde da ti razjasnimo @demijane ovo prvo (iz onoga što kažeš nekako deluje ko da nisi baš razumeo suštinu )- to u principu - nije način funkcionisanja, obrnuto je. @ziki predstavlja manjinu, odnosno izuzetak sam po sebi - s ovim prepisivanjem na recept - jer dosadašnja praksa nije bila takva ( a za neka područja i dalje nije) zato smo mu kolektivno i skočili na vrat sa pitanjima kako, reci, kaži, pomagaj
i kakve veze ima razlika u ceni i načinu podizanja leka sa prepisanom količinom, miligramažom ? hipotetički - šta ako sam ja npr. na 4 mg a @ziki na 2 gde je tu veza? (ma i da sam npr na 24 na kraju krajeva)

"tako dame i gospodo ako hocete zaista da se skinete prvo ostavite drogu pa onda da bi ste funkcionisali idite po terapiju...Tako je koliko sam procitao ziki uradio a vi bi ste odmah da se prebacujete sa jednog na drugo...Pa nisu doce cave,namazani su oni i znaju
sve cake.
.."
kake su ovo insinuacije ?
lol ili kome se ti zapravo obraćaš demijane - sa svima kao uopšteno pričaš, svim narkomanima sveta ili šta?
koje ostavljanje droge ? pričalo se o ponavljam ko papagaj - načinu podizanja leka pa ako je ovo nejasno ja ću se zatući po glavi, zar nije očita razlika u pitanju između gradova i procedure il ti misliš da je normalno da ako se zadesiš u bg sa bakter. infekcijom Palitrex (Pentraksil) plaćaš 150 jena a u sremskoj mitrovici 5 jena ?
ovo sve cake - to mi je tek svemir. pa ne znam
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Buprenorfin

Post by demijan »

kome se ti zapravo obraćaš demijane - sa svima kao uopšteno pričaš, svim narkomanima sveta ili šta?
svima naravno :D nikom od vas posebno,svako je individua za sebe i svako ima drugaciju tezinu problema ali to je ono sto bi trebalo strucne osobe da ocene.
a ovo za cake sam pomenuo u kontekstu toga sto doktori znaju da puno onih koji uzimaju terapiju je menjaju za heroin ili nesto drugo i zato izbegavaju da prepisuju vece kolicine bez nekog duzeg pracenja.Pa znas i sama kakvi manipulatori mozemo da budemo da dodjemo do toga...
Nego kako mi se cini sada u manjim mestima mozes lakse da dobijes tu vrstu terapije nego u bg-u barem po vasim informacijama,medjutim opet kazem ovi koje ja znam ovde uzimaju bez problema terapije.Naruce i za dan dva stigne odu i uzmu.naravno uz dupli recept i ostalo...stime sto oni to ne koriste za sebe vec menjaju ili sta mu ja znam da ne detaljisem previse e sada kakav dogovor imaju i kako su razradili to ne znam i ne zanima me ali imaju...Moj poznanik uzima na sebe i jos par njih kojima je on obezbedio terapiju preko nekih svojih kontakta nebitno po 2 kutije od 8 mg nedeljno po regularnoj ceni,zvanicnoj onda pocasti nesto ove sto uzimaju kao za sebe i dalje radi to sto radi.Sta reci stvarno mi nije jasno kako vi sa pravom terapijom,receptima i to ne mozete da narucite preko apoteke i platite normalnu cenu...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin

Post by ziki »

Da vam kazem nesto, moje namere su bili dobre i hteo sam da pomognem ukoliko je moguce.
Sad cu da se povucem sa teme.
Demijan je u pravu potpuno a sto se tice vas beogradjana uvek ste bili u boljoj poziciji od nas iz unutrasnjosti.
Mnogi od nas nisu imali para ni da dodju do te drajzerove da pokusaju da se lece.
Ako bi pokusali dobili bi odgovor, moze ali morate da dolazite svako jutro na kliniku nedelju dana da vam se odredi doza pa onda da vam odredimo jednom nedeljno da dolazite po lekove itd...
A ko da plati i put do beograda i plus lecenje i lekove.
Ja sam licno punio dzepove beogradjanima koji su lekove prodavali na crno, sa raznih klinika jer su dobijali i vise nego sto im je potrebno, i dan danas ih ima.
U malom gradu se svi poznaju, i narkomani i doktori i oni po apotekama i svi su maltene komsije i ako moze nesto da se uradi po zakonu da se ljudima pomogne i da se problem resi onda se to sprovede u delo.
Toliko od mene, nemam vise interesa da se raspravljam uopste.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin

Post by ziki »

A vi koji uzimate po 16.mg dnevno sracunajte se malo, nemam nista protiv ako vam je toliko prepisano ok.
Ali sta bi vi onda ustedeli ? To je 2.kutije nedeljno-8.kutija mesecno...
Umesto 200 evra u drajz. platili bi 160 evra ovako, i to pod uslovom da jedan neuropsihijatar u domu zdravlja preuzme na sebe odgovornost da vam prepise toliko na recept- cisto sumnjam.
Trazio bi misljenje ovih u drajzerovoj i opet bi zavrsili na istom mestu.
A i ovi u apotekama bi imali problem da naruce toliko kutija za jednu osobu mesecno.
...
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: Buprenorfin

Post by nanana »

ne znam čemu rasprava koliku tko dozu ima, da li će toliko htjet dr opće prakse prepisat na recept, apoteka naručit, tralala... ako je uređeno tako kao što ziki kaže, da se diže kao i svaki drugi lijek (kao u hrvatskoj), a bit će jednog dana tako jer je svugdje tako; nema šta dr opće prakse da se misli kolka ti je doza. specijalista je napisao svoje i veći je stručnjak od ovog i tu je gotova priča (a i odgovornost je na specijalisti, ne na ovom drugom). isto tako i za apoteku- čuj neće moć naručit toliko i toliko... pa ne uzimaju za svoju babu... imaju pokriće u vidu recepta i to je to.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin

Post by ziki »

Jasno je kao dan, jednostavno u vecini gradova ni doktori ni apoteke nisu uopste upoznati sa lekom pa ga i ne primenjuju u lecenju, i tamo gde su poceli da ga prepisuju poceli su pre 3,4 meseca.
To je proces koji ce da potraje malo duze.
I ja kad sam ga zatrazio van grada u kome zivim naisao sam na zid i odgovor da nikad nisu ni culi za taj lek.
Nismo mi bivsi zavisnici bas u centru paznje pa ce sad svi da se polome da nama uvedu lekove koji ce nama da budu dostupni i jeftini itd...
...
User avatar
Missy
Posts: 88
Joined: Fri Jan 27, 2012 4:02 pm
Location: Capital city in state of fallen

Re: Buprenorfin

Post by Missy »

Dobar vam dan drugari,kolege,zanemarena manjino kugle zemaljske.. Vidim,ovde se zahuhtalo.Baš kao što sam se i sama zahuhtala-zadihala do sada pretrazujući A,A1.B,C i D liste lekova Ministarsta zdravlja.Svaku ponaosob,detaljno,a poterana ovom ohrabrujućom Zikijevom informacijom.
I..?!
Ništa!Nigde! Ni pod generičkim,ni pod zaštićenim nazivom.Ama ni reči,ni slovceta! Sad sve to mene malo buni,uverena sam da čovek ne bi bespotrebno širio dezinformacije.Pri tom,fakat je da na svakoj kutiji Buprenorfina stoji zalepljena markica ministarstva zdravlja ove nam jadne državice.Tri polja,crveno,plavo i belo.U crvenom piše Republika Srbija,u plavom Ministarstvo zdravlja a l i m s (šta god to alims značilo,a u belom polu je bar kod.Pitam se sad,kako i zašto ta markica tu stoji,kad leka nema nigde ni na jednoj od lista.Ako markica podrazumeva da je lek odobren od pomenutog ministarstva,zašto ga nema ni na jednoj listi?! A sve su sveže,iz avgusta ove godine.I koliko mene ovo malo moje pameti služi,ista markica je tu već duže vreme. Pamtim da sam bila vrlo uzbuđena kad sam je prvi put videla,jer sam to protumačila kao znak da će se po tom pitanju desiti ono što svi mi koji doručkujemo pomenutu pilulicu,željno očekujemo.
I eto.. Zikiju se desilo! A mi,prestonička deca?! Ko ono pomenu masovne migracije u unutrašnjost? Dobra ideja,samo meni lično teško izvodljiva..
Dakle,treba mi ovaj psihić iz doma zdravlja i moj izabrani doca.Lepo.. A kako ja da ubedim ovog psihića da meni treba terapija Buprenorfinom,kad me žena videla jedared u životu i to kad sam pre par godina išla da joj kukam za neke Trodončiće. Da joj odnesem izveštaj iz Drajza?! A šta ako mi kaže da mi isti taj koji me je do sada držao na terapiji,prepiše istu samo koju ću ubuduće podizati u apoteci? Taman! Od tog posla nema vajde..
Onda,šta mi je činiti? :?:
Baš ću,koliko sutra.da pitam svog dr u Drajzu,o čem je reč.. Da vidim bar reakciju,ako ništa drugo. A ko zna,možda mi predloži da dobijam terapiju za DŽ u zamenu da ne širim dalje,he.. (mhm,juče!)

Molim prvog ko u prestonici nam uspe da obavi podizanje Bup-a na šalteru apoteke,da me hitno o tome izvesti! I ja ću vas,ukoliko mi nekim slučajem (čitaj čudom) to pođe za rukom.

Ovako ili onako,hvala bar za ovao malo nade što trenutno tinja u meni iako je njena vrednost daleko niža od one pre listanja ministarskih lista..

Pozdravi iz Capital city-ja.. :cry:
Mudar covek ne kaze sve sto misli..ali misli sve sto kaze!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin

Post by ziki »

Moj utisak je da bi ovde mnogi hteli da ostvare neka svoja prava jer imaju taj zdravstveni problem, ali da im doktori sluze samo kao servis za legalnu nabavku terapije.
Prvo ako vas leci neuropsihijatar onda je logicno da sa njim razgovarate, idete na seanse, kontrole i da se dobro poznajete, odnosno da on vas zivot poznaje dovoljno dobro da bi vam pomogao.
Kroz taj razgovor treba da postignete neki dogovor sta bi bilo najbolje za vas, koja terapija da se koristi, koliko dugo itd...
Ne kazem da su svi doktori isti, ali ima onih koji zele da stvarno pomognu pacijentu ali osete kad neko hoce da ih izmuze samo za lekove i onda mu jednostavno uskrate to zadovoljstvo.
Jednostavno kod nekih pacijenata odmah vide tu skrivenu nameru da nastave sa drogiranjem samo legalnim putem i jeftinije, i prestanu mnogo da se trude oko njega.
Ovo se ne odnosi na nikog ovde na forumu, ali znam dosta ljudi kojima lekari prepisu terapiju i posle nekog vremena urade im test i nadju im heroin ili nesto drugo u krvi.
Ili dobije lek a valja ga na ulici.
I koja prava taj pacijent posle ocekuje...
Ako hocete stvarno da se lecite onda nadjite doktora koji ce da vam stvarno pomogne ali se prvo dogovorite sami sa sobom sta zelite da postignete, da vam neko pise recepte i daje izvestaje da bi vi mogli da kupujete lekove ili hocete da se uz pomoc doktora izlecite, da bi ziveli normalno jedan dan.
...
Locked