KODEIN protiv bolova

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: KODEIN protiv bolova

Post by ivica »

Voyager wrote: Sa lekarkom sam bio prijatan i ona je bila prijatna, ja sam uvek pristojan...ali naravno njoj nije palo na pamet da mi pise opioide iako je u roku od cak prvih 15 minuta razgovora skontala da poznajem farmaciju vise od nje i da sam jako upoznat sa metodama tretmana hronicnog bola i da sam sve probao tokom zadnjih 5 godina.

Zapravo, ja ni ne krivim tu doktorku, zena je zaista bila u blokadi, nije nikada imaala slucaj nekoga sa hronicnim bolom ko je vec na strasno visokoj dozi jakog opioida, ali za drugu indikaciju koja nije bol - nije zena zaista znala sta da radi, jasno se s

Zašto sam se ja sjetio knjige. Knjige koju znam i koja mi se još davno urezala u mlado pamćenje jer je bila na polici knjiga negdje pri vrhu moga baš ranog djetinjstva koje se zove: Ephraim Kishon - kućna apoteka za zdrave, uz dodatak "knjiga za hipohondre" A sjećam se da se majka znala jako smijat kada bi je čitala, a ja bi mulac bio blago omamljen znatiželjom koju je budio miris mješavine između biskvit keksa i crne popodnevne kave.
ignorance is bliss!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: KODEIN protiv bolova

Post by ziki »

O tom Naltrexonu stvarno neznam nista, cuo sam za to i procitao po nesto o tim implantima ali nisam imao dodira sa tim.
Ja svo vreme brkam i mislim da ti pises o Naloxonu, to znam i ja da se nalazi u suboxonu i u tome je razlika izmedju Subotexa i Suboxona. U ovom prvom nema taj blokator Naloxon a u drugom ima.
...
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: KODEIN protiv bolova

Post by Sagy »

Aj,da se i ja ponovno uključim u diskusiju.

1. @Sanela,nije Voyager dao savjet @Zikiju kako da ekstrahira kodein iz Caffetina,već ja.Vjeruj mi,da taj kodein,na nas djanere,naročito s visokom tolerancijom,jako slabo djeluje,tj. potrebno je 2-3g da se osjeti nekakav "rad".A za skidanje je odličan,ne može da se zloupotrijebi IV,ne navlači se na njega baš lako,tako da mislim da je stvar politike i para,što se guraju metadon i buprenorphin,umjesto kodeina i morfija za supstituciju.

2. @Voyager,buprenorphin ima rad,itekako ga ima,samo u malim dozama,pa zato odobravaju ogromne doze,da se ljudima ne "omili".

3.Naltrexon je smeće,koje se napušta svuda u svijetu,jer je čista prisila nad ovisnikom,a uz to,ne da ni prirodnim endorfinima da se vežu za receptore,pa su često osobe na blokatorima,živčane,depresivne...I ne oporavlja im se endorfinski sistem,isto kao da uzimaju metadon ili subutex,samo što ovako još dodatno pate.
Nakon mjesec dana nekog detoxa,osobi,kojoj "rovac" još radi,krknuti blokator pod kožu,je čisti sadizam,po mom mišljenju.

4.Ja sam pio Subutex godinu i pol dana,i skinuo se relativno bezbolno,jer sam radio lagani tapper down,i prorijeđivanje(preskakao bih dane),dok sa 0,5mg nisam otišao na nulu.Jedino što sam pio da mi pomogne je apaurin od 10mg,i to najčešće navečer,jer me "prala" nesanica,nekih mjesec dana.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: KODEIN protiv bolova

Post by ziki »

I sta li mi ovde u srbiji pricamo o tom buprenorfinu kad u drajzerovoj koja je drzavna ustanova kosta 20 000 dinara ili 200 evra mesecno terapija i bolnicki troskovi.
Cuo sam da se odobrava veoma lako, trazis i dobijes.
Procedura je dok odes iz lokala, treba ti uput psihijatra a to nece svaki da pise, pa treba da odobri komisija koja takodje zna da odbije ali u beogradu se zavrsava za jedan dan, plati pa klati.
Ali 200 evra je malo mnogo da se ne lazemo ovde,pricamo kao da je on tu dostupan stalno pa sad ko hoce pije ko nece nemora.
Drugo je u hrvatskoj tamo kutija nije vise od 25 evra, ovde na crno tolko kosta jedna tableta.
Znaci moze on da bude dobar do sutra, meni je to pola plate..
A privatne klinike normalno cepaju u hiljadama evra ne u stotinama.
Ja kad sam zvao onu rusku kliniku u beogradu i popricao sa doktorom, kad mi rece neku cifru od nekih 7000 evra za start,ugradnju nekog implanta doslo mi ja da ga oteram u tri lepe p.m.
Mi srbi se mnogo pravimo pametni, trtimo se da smo neko i nesto a ovamo pustamo da nam se ljudi zlopate od raznih bolesti.
Pocepali smo onakvu drzavu umesto da smo lepo poslusali slovence i napravili konfederaciju.
Oni su sad peta zemlja po standardu u eu a mi smo ostali banana republika.
Za sve je kriv onaj Milosevic crko dabogda jos jedanput..
Ja sam covek monarhista, negujem prave srpske vekovne vrednosti.
Necu da mesam politiku ovde izvinjavam se ali Milosevica je dozvoljeno pljuvati,cak je i pozeljno.
Uglavnom moramo da uvedemo te terapije da budu dostupne, ja predlazem da napravimo peticiju, sakupimo potpise i pravo u ministarstvo zdravlja.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: KODEIN protiv bolova

Post by ziki »

A Sagy je u pravu za buprenorfin, to da nema rad je besmisleno.
Mozda tebe ne radi jer si navikao ali tako ni heroin ne radi kad se navuces samo skidas krizu, osetis jednu flesku i to ako osetis i to je sve.
Ja ga uzmem ponekad kad pregorim, mogu da ti kazem da me vozi kao hors a i zenice mi budu iste.
I digne me pa nemogu da spavam po 24 sata.
Njemu je i namena da radi, svrha mu je da zameni ulicnu drogu.
Nije halucinogen i kao droge tog tipa ali przi mozak i to dobro.
A i dugo se zadrzava u organizmu, cak i kad te pusti posle dan ipo onaj blokator jos uvek deluje, pa i ako uzmes neki drugi opijat posle njega osetis da se sudaraju i ima drugaciji efekat.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: KODEIN protiv bolova

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:41 am, edited 1 time in total.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: KODEIN protiv bolova

Post by majka NS »

ziki wrote: ...Majka Ns uopste vas nisam pogresno razumeo i znam da ste bili dobronamerni nemojte uopste da brinete o tome, ovde smo da se pomognemo.
Ja sam iz centralne srbije tako da mi nije daleko Novi Sad, ziveo sam u njemu i studirao poljoprivredu.
Nisam upucen za tu bolnicu tako da bi mi koristile neke informacije, pogotovo to vezano za uput da ne treba. Dosao bih ako je procedura jednostavnija nego u drugim klinikama.
Inace zivim izmedju Beograda i Kragujevca, u tom delu srbije sam, nemoram bas da navodim grad ali tu sam oko 100.km od Beograda
Dragi "ziki"
To je DZ "Zmaj Ognjena Vuka", mi novosadjani ga zovemo, a mislim da toko i piše na vratima, sad nisam ni gledala - Centar za bolesti zavisnosti (narkomanija, alkoholizam...). To je jedna zgrada izmeštena iz kruga bolnice i Kliničkog centra. Nalazi se u produžetku - kad autobusom (br. 8.) prodješ zgradu MUP-a (to sigurno znaš - tu se vade LK, pasoši... u ul. Kralja Petra I.), - pa u produžetku, prva sledeća stanica je tačno kod te zgrade, sidješ i napraviš par koraka - levo. Tu ima par ulaza u prizemnu staru pravougaonu zgradu, Tebi treba II ulaz, kako udješ prva vrata blago desno. Tu rade 2 doktorice, jedna pre, a druga popodne, za sve pacijente iz NS i okoline. STRAŠNO, prezauzete su ...
ova za koju ti šaljem "pp" je za nas OK, neću ovde pisati njeno ime, jer možda je i ona druga ok, ali ja to ne znam...
Mi kad smo bili zadnji put, samo da joj kažemo da iz tehničkih razloga nije overena knjižica, da joj se zahvalimo i pitamo šta i kako dalje, dok čekamo. Žena nas primila, rekla nam šta je rekla... i posavetovala sve, bar 20 min. izgubila sa nama, a nismo bili zakazani - nismo imali termin.
Za blokator rekla da zakažemo kod njene sestre termin, jer bar 45 min. treba da nam priča o tome i razgovara sa nama posle toga... !!! Taj dan je već bolelo grlo od razgovora i priče, mi smo joj bili 20-i neki (pre pauze), a ona je nas primila i odvojila toliko vremena!!! HVALA JOJ !!!
Kad prvi put dolaziš, ne treba ti uput, samo overena zdrav.knjižica - i prime te. Za kasnije ti se zakazuje datum, ako treba i termin...ali uvek prime svakog pacijenta, nikog ne odbiju...
Ne znam kako to funkcioniše kad si iz drugog grada mesta, pa ti šaljem i br. tel. da pitaš ...
Veliki pozdrav
Last edited by majka NS on Sun Jan 22, 2012 10:44 am, edited 1 time in total.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: KODEIN protiv bolova

Post by majka NS »

... ako ovo nije to, što tebi treba:
U Beogradu imaš KBC "Dragiša Mišović". Tamo radi Specijalista za bol (za hronični bol). Možda ima i kod nas u NS, al ja čula za ovog, pa ti prenosim.
... neko od njihovih pravila je da PACIJENTU SE MORA VEROVATI - PRAVILO BR. 1., a ciljanim pitanjima se dodje do potrebnih podataka za njih /zato ono moje - sa svakim Dr. MORAŠ BITI ISKREN I SVE REĆI, da bi mogao da ti pomogne, ovo se ne odnosi na tebe... ali tako mora, ja to napisah na 2 teme, pa domaćini nestali :?: /
Oni imaju skalu za bol, od 1 do 100, dužine 10cm - pacijen obeleži mesto na skali... ... ... ...oni znaju šta dalje...
I kod njih je "zlatni standard za bol" morfijum, ali ne za sve, ne za svakog, oni su ti koje pacijenta upute - šta dalje, ako nije za njih ... ... ...
Mislim da je i ova informacija korisna, i da će nekome pomoći
Veliki pozdrav
Last edited by majka NS on Sun Jan 22, 2012 10:45 am, edited 1 time in total.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: KODEIN protiv bolova

Post by ziki »

Hvala najlepse na informacijama, ja naveliko razmisljam gde cu da se uputim, danas sam vec razgovarao sa jednom doktoricom u uzicama pa cu svakako da prvi pregled odradim neformalno, mozda cak i u klinickom centru u beogradu.
U svakom slucaju vazno mi je to prvo misljenje i izvestaj, pa cu onda ako zatreba da idem po redu sa uputima itd.
Ja nisam registrovan kao narkoman,nije meni problem da se i to zavede u kartonima medjutim meni je posao takav da mogu lako da ga izgubim.
Vozac sam kamiona,nisam do sada ni vozio pod opijatima,uglavnom sad i nisam u saobracaju vec na majdanu.
Vozim kamen koji se ispuca od jedne tacke do druge, ne u saobracaju.
U svakom slucaju hvala imam i novi sad u vidu.
...
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: KODEIN protiv bolova

Post by majka NS »

ziki wrote:Ja nisam registrovan kao narkoman, nije meni problem da se i to zavede u kartonima medjutim meni je posao takav da mogu lako da ga izgubim.
Dragi "ziki"
E baš zbog ove tvoje rečenice, ni mi do sada nismo tražili stručnu pomoć. Doduše jesmo samo jednom, kad je tek počinjao i brljao sa džointom... i tad u tom istom Centru za bolesti zavisnosti, naleteli na Dr. koja nije baš imala vremena.. volje... SAD ŠTO-ŠTA BOLJE RAZUMEM, i znam šta i kako treba...
Ti podaci se ne dele šakom i kapom, tajni su, i koliko je meni jedna divna osoba sa ovog foruma na "pp" objasnila, mogu ti zasmetati jedino ako hožeć da radiš u MUP-u ili vojsci (ti ovo proveri, imaš br. pa pitaj pre nego misliš doći, ili kliniku u Drajzerovoj u Bgd.). Moj sin sigurno neće, pa zato nas baš briga... Privatnici i ostale firme, ne mogu dobiti takav podatak... ... ...
I bolje je da ti se vodi oznaka, kad se pojaviš u zdravstvu, nedaj Bože, udes, neko te lupi kolima... neka nesreća, da znaju da si bio ovisnik, pa da te svojom terapijom ponovo ne navuku, odrade svoj posao i otpuste iz bolnice, A TI SE ZIKI PONOVO SKIDAJ I MUČI SAM KOD KUĆE, PROLAZI KROZ PAKAO PONOVO, ni kriv ni dužan. Ako ovo i urade, jer su morali, dužni su da te blago i spuste, a ne da se sam patiš,... ima toga.. o tom - po tom. Posebno što za ceo život moraš da paziš za koju bol - piješ kakav lek....
Tako bar sad sin i ja gledamo na to :)
Veliki pozdrav
Post Reply