Upade mi u oko...

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Upade mi u oko...

Post by Sagy »

Vidim u zadnje vrijeme,da se u Srbiji,mnogo toga izmijenilo,po pitanju metadona,bar po onome što čitam ovdje.
Puno se izgleda lakše,dobija metadon,prije je Srbija,koliko ja znam bila broj 1 u prohibiciji metadona na ovim prostorima,dakle samo rijetki su mogli do njega.
I vidim dosta ovisnika,koji su euforično uzbuđeni i sretni jer su se dočepali metadona.

E pa dragi moji,pitajte malo braću Hrvate o metadonu,kod nas se ima 20tak godina,dijeli šakom i kapom.

Jeste ikad vidjeli kako izgleda osoba nakon 5-6 godina održavanja na 100tinjak mg?

Jeste znali,da do pojave subutexa,jedini način detoxa(skidanja) u bolnici s metadona,je bila,tada veoma popularna "podmornica",tj. mjesec dana šopanja antipsihoticima,i to onima,što bi Vojo rek'o,teške ariljerije(Haldol,Leponex,Nozinan,Prazine su samo dio tog asortimana).

Kruže priče(istinite),o zatvorskoj bolnici u Šimunskoj(popularna Šimunjara u Zagrebu),gdje bi novopridošle zatvorenike slali na skidanje s metadona,i ovi nakon boravka od mjesec-mjesec i pol,se vrate na svoje odjele,pa npr. usred ručka izvale:"Joj ova 4 dana,što sam ležao u Šimunskoj,nikako da prođu..."

Eeee,metadon.Tek ćete da vidite,pravu stranu metadona.
Srećom,danas je dostupan bupenorphin,koji će mnogima skratiti uveliko,muku ostavljanja metadona.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Upade mi u oko...

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:44 am, edited 1 time in total.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Upade mi u oko...

Post by majka NS »

Sagy wrote:Vidim u zadnje vrijeme,da se u Srbiji,mnogo toga izmijenilo,po pitanju metadona,bar po onome što čitam ovdje.
Puno se izgleda lakše,dobija metadon,prije je Srbija...I vidim dosta ovisnika,koji su euforično uzbuđeni i sretni jer su se dočepali metadona. ...

E moj "Sagy", TEK JE MENI ono tvoje "Upade mi u oko ..."
... meni upade i u kuću :axe:
Sagy wrote: E pa dragi moji,pitajte malo braću Hrvate o metadonu,kod nas se ima 20tak godina,dijeli šakom i kapom.

Jeste ikad vidjeli kako izgleda osoba nakon 5-6 godina održavanja na 100tinjak mg?
Bolje da smo mi dragi jedni drugima, da smo prijatelji... braća... po mnogo čemu "lipšem", boljem, nego po ovom :twisted: nad :evil: !!!
Videla ja NA ŽALOST, dok smo čekali na razgovor, TO JE STRAŠNO, I ŠTA SE RADI, I KAKO TI LJUDI IZGLEDAJI, DOŠLO MI DA PLAČEM NAD NJIHOVOM SUDBINOM I ŽIVOTIMA.
Kad ono tamo vidiš, ... onda kažeš pa ovo moje nije tako strašno, A MISLILA SAM DA STRAŠNIJE NE POSTOJI !!!
Baš strašno, tužno i jadno ...
Voyager wrote:No, dobro primecujes, ne da je lakse doci do Metadona, nego mnoge pacijente koji se jave na lecenje USLOVE - Metadon ili mars na ulicu.
Metadon je sada glavno oruzije za stavljanje pacijenta pod kontrolu - jer je Metadon zapravo neuroleptanalgetik, samo sto se o tome ne prica i ne zna, ta tajna se cuva.
Ovo reče naš "profesor" sa foruma :) , čije mišljenje i ja cenim, kad su razne "pilule za lilule" i svašta nešto, u pitanju...
Čovek se razume - nema šta.
Veliki pozdrav
stratus
Posts: 12
Joined: Sat Jan 14, 2012 8:28 pm
Location: varaždin,hr

Re: Upade mi u oko...

Post by stratus »

Da,u pravu si zemljače,pročitao si što sam ja doživio u "šimunjari" prije uvodjenja subotexa pa poslije suboxona.J...li su mi majku,auschwitz u malom,na suhaka,bez analgetika,sedativa...ko da im je Mengele bio mentor na fakultetu,ako ga uopće imaju.Tamo valjda šalju doktore na praksu,pa malo experimentiranja,nema veze,to je samo zatvorenik.A gdje je tad bio dr.Sakoman kas sam srao u kantu za smeće jer vc-a nije bilo u sobi,gdjeeeee???Da,ja sam bio pritvorenik,nisu me roditelji doveli na bezbolni detox sa debelom kuvertom,a kad sam ga konačno,nakon par godina upoznao u Lepoglavi,onda je rekao,ovaj momak je genije,treba predavati bivšim ovisnicima,pitao me da li želim dati izjavu za Večernji list pod pseudonimom,jer da je njega strah,da mu prijeti podzemlje smrću.Sjećaš se toga,dr.Slavko,ako čitaš ovo?Ako čita ovo netko ko njega pozna,nek ga pita da li se sjeća toga Varaždinca?E pa doktore,sad te više ne trebam,di si bio kad je grmilo?Možda bi mi onda trebao taj tvoj subosron,sad mi više ne treba,hvala lijepa.Radje ih daj onima koji sad seru u kante za smeće na 1. katu Zatvorske bolnice u ZG,na psihijatriji.Pa nismo mi ludi da nas trpate po zatvorenim odjelima psihijatrije u sobe sa ljudima kojima je dijagnosticirana paranoidna shizofrenija ili poremečaj ličnosti.E moj Slavko,još si dobro prošao,mada nisi ti kriv....ali znaš kako kažu,put u pakao je popločen dobrim namjerama.Da si se više bavio ovisnicima,a manje org. kriminalom u ZG,prije bi riješio problem.AKO NEMA POTRAŽNJE,NEMA NI PONUDE.AMEN!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Upade mi u oko...

Post by ziki »

Od tih suboxona i subotexa mi je mnogo dugo bilo lose, oni su mozda dobri u tom smislu da te odrzavaju ako si bas puko skroz pa nemozes da mrdnes.
Ali da se skines sa njega bas nije tako lako kako se misli.
Imao sam krize u p.m.
i posle mesec dana su mi zenice bile kao da sam uradjen a pere me kriza nemogu da se pokupim.
Imao sam i bolove i visoku tempreaturu i nesanicu ko zna koliko nisam spavao.
Ma sve je to robija, ja preporucujem svima koji se nisu toliko navukli da umiru od krize da ga ne uzimaju ako nije moranje.
Onaj ko mora mora.
...
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Upade mi u oko...

Post by Sagy »

Ne znam Ziki,valjda je od osobe do sobe,ili si ti naglo prekinuo s bupeom,ali ja sam ga pio godinu i pol dana,ne zbog krize,nego kao,ajmo reć "štake",dok si ne sredim život.
I ostavio sam ga prilično bezbolno,u odnosu na krize od heroina i naročito metadona.
Ali,trebalo je puno volje i discipline.Smanjivao sam nekuih 3 mjeseva sa 16mg,dok nisam došao na 0,5mg svaki treći dan.
I onda je počela kriza,istina bilo je nesanica,nervoza,bolova u leđima,ali to bi mi pokrio 1 apaurin od 10mg,i imao sam one tramale od 100mg s produženim djelovanjem.Ali svo to vrijeme nisam imao neku posebnu želju da uzmem sub,nije bilo "rovca",kao npr. kad sam se skidao s metadona,pa samo kad bi vidio kutiju tableta Plibex(b-vitamin,izgedaju kao heptanon,nekad ih mulcima uvale kao zajeb),poludio bih totalno.
Nakon mjesec i pol dana,sjećam se,sve je prestalo,ostala je lagana depresija,ali ta boljka me prati mnogo duže,nego što sam uzimao sub.
I danas imam u ladici kutiju od 2mg,pa kad me nekad "operu" neki crnjaci,vezano za gudru,odlomim pola ili četvrtinu tabletice.
Eto,ta kutija mi traje 2-3 mjeseca.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Upade mi u oko...

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:25 am, edited 1 time in total.
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Upade mi u oko...

Post by Sagy »

Ja ti Vojo,iz svog iskustva mogu reć,da bupe,ima jednu zgodnu foru za olakšat si skidanje,a to je PRORJEĐIVANJE.
To je jednom mom prijatelju savjetovao Sakoman,pa sam i ja po toj šemi išao.

Naime,kako bupe,ima jako dugo djelovanje(oko 72h),nakon što dođeš do neke male količine,npr. 1mg,počneš da piješ svaki drugi,pa svaki treći dan,i lagano skidaš.Za to su idealne one tablete od 0,4mg.
Ja,da ti pravo kažem,spuštanje sa 16mg na 2mg,nisam ni osjetio.Slično je i s metadonom,ako jednom tjedno spuštaš 5mg(1 tabletu),sa visoke doze(100-120mg),taj manjak nećeš ni osjetiti.Ali,kod meta,kad dođeš do 25-30mg,već počinje šou.Popiješ ujutro tih 5-6 tableta,popodne si već u zikri.
Tako da je met,nekako najbolje srezat na tih 25-30mg,jer sve spuštanje ispod,je samo mučenje,srećom danas se elegantno sa te miligramaže prebaciš na 2-4mg bupea,i ni ne osjetiš krizu,piješ bupe mjesec do mjesec i pol dana,i skineš se,bez i da se oznojiš.A prije bupea,skidanje s metadona,je bio horror,koji su rijetki uspjeli izgurat,osim ako nisu bili prisiljeni "zapalit" u neku komunu,jer su tko zna šta zasrali,nekome ostali dužni,pa ćuti i trpi.

To prorjeđivanje bupea,uvelike olakšava skidanje,jer se vrlo lagano tijelo čisti,pa ni kad dođeš na nulu,nije strašno.Ja sam prvi apaurin popio 4. dan nakon zadnjih 0,5mg,a tramale od 100mg SR sam pio svaki 2-3dan,dovoljno pomogne i 1 apaurin od 10mg,2-3 puta dnevno,opusti ti onu napetost,i smiri te.Tako da se može i odspavat 4-5 sati.Naravno,uz one tipšične krizaške snove.
Meni je najteže od svega padala,bezvolja,nije mi se ama baš ništa dalo,bio sam totalno bezvoljan nekih 20zak dana.

Uglavnom,uz volju i disciplinirano spuštanje i prorijeđivanje doza,nije se stvarno teško skinit s bupea.
Gadna je kriza,kad naglo presječeš sa 4,8 ili više mg.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Upade mi u oko...

Post by ziki »

Od buprenorfina nisam imao one psihicke krize to moram da priznam.
Imao sam bolove, temperaturu, nesanicu, slab apetit, ali nisam imao nocne more i neku depresiju.
Jedino mi to fizicko stanje stvaralo nervozu i tenziju.
Neznam sta da mislim vise o tom buprenorfinu, kad ne bi bio tako skup i nedostupan u srbiji mogao bih da ga koristim recimo svaki drugi dan po 1 mg to bi mi bilo ok, ili svaki dan po 0,5.mg
Ta doza bi mi sredila bolove malo jer ja sam ujutru ukocen i treba mi vreme dok se zagrejem.
Razmislicu sta cu da radim.
Sagy ajde bas raspitaj se ako mozes, dali bi moglo sa izvestajem iz srbije da se dodje u hrvatsku i da se napise recept na osnovu njega i kako to funkcionise sa stranim drzavljanima.
...
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Upade mi u oko...

Post by majka NS »

Voyager wrote: - sada pijem po 1/2 tablete za moj bol u donjem delu ledja, dijagnoza Dorsalgia, koja me prati jos od 2005. godine, uhvatilo me je u kancelariji dok sam radio u Beogradu, misici koji podupiru kicmu su mi malo oslabili u tom delu i prsljen bas u inat nalegne na jedan zivac (ili mrezu zivaca, ne zna se).
Do pre 4 meseca sam dobijao Metadon, pa sam uspevao da preguram dan, a da ne poludim, ali kada sam se skinuo...lele...nisam mogao da zaspim od tog bola koji nije toliko jak koliko udara u sam centar medulle !

Sada su ti misici okay, ali izgleda da je zivac ostao iziritiran...postoji mogucnost da to prodje sa godinama, a postoji mogucnost da sa 45 godina budem morao da pijem neke jace analgetike, sve zavisi kaze doktorka od nivoa moje aktivnosti i jos nekih faktora.
U Zemunu, u Domu zdravlja je radio ODLIČAN stručnjak Dr. Stevan Buković. Bio je šef ili načelnik (glavni) na odeljenju za fizijatriju i reumatologiju (bolesti kiče - kičmenog stuba je usavršio, silne neke specijalizacije van naše zemlje...). On je ovu vrstu bola otklanjao "manuelnom" medicinom, uz svo svoje stručno znanje... Tražio je da mu se donesu nalazi i snimak kičme. Mene je spasao, pre nekih .... godina, od "hitne operacije kičme" (bila mi zakazana - prekoreda, samo su čekali da se završi kongres stručnjaka u NS i prva bi bila ujutru u sali). Za tog doktora sam saznala od jednog pacijenta, ležala nepokretna, četvrti i peti pršljen, hrskavica napukla, ucurilo u kičmenu moždinu i pothvatilo snop nerava, izuzetno zeznuta situacija... nisam verovala tom pacijentu, doneo mi članak o njemu... sredio da me prebace u Zemun, oči su mi ispadale na zadnjem sedištu... Čovek predivan, tada bio mladji stručnjak... rekao opušteno... sledila šta je govorio... kao blaga masaža kičme i neki pokreti i zahvati... kaže sidjite, a ja se jedva u ambulanti popela na krevet... Kaže mi sagnite se bez savijanja kolena i dotaknite pod...ZA NEVEROVATI, /ono za neverovati - ko neka šiparica/ IZUZETNOM LAKOĆOM SAM TO URADILA, a kad sam ušla u ambulantu i to rekao, nisam mogla ni blago naklon ramenima da uradim... Suze su mi krenule od sreće, došlo mi da čoveka izljubim... ono HVALA, je toliko malo u takvim trenucima. Kasnije je pomogao i mom suprugu... Mnogi su posle otišli iz NS, kod njega, pola firme u kojoj sam radila, što neko od njih, što neko od rodbine, neizmerno zahvalni bili, taj br. se delio iz ruke u ruku... naplaćivao je simbolično... Tada nam je sin imao oko 2 - 3 g. i trebalo ga je podizati, stavljati u krevet, .... a ja bi bila nepokretna mesecima posla operacije...
On je jedno vreme imao privatnu ordinaciju, u "bloku 45" na Novom Beogradu, imala sam taj br. ali je kasnije preša da radi kao sportski Dr. - vodio je žensku reprezentaciju u plivanju, vaterpolu... Pogubila sam trag kroz ove godine, AKO IKAKO MOŽEŠ - ILI TI NEKO SA FORUMA, ko je iz Zemuna, Novog Beograda, Beograda, može nekako pomoći i saznati gde se sad taj ČOVEK - A VELIKI STRUČNJAK NALAZI - PUNO BI TI ZNAČILO I POMOGLO, i onda ti ne treba nikakav lek da ti pokriva taj bol.
Meni je uz osmeh, kad je video kako suze same teku od sreće, rekao DA DOK JE NJEGA, nikakva operacija ne dolazi u obzir, jer zna doći do okoštavanja izmedju ta 2 pršljena, pa taj višak opet zna nalegati na nerve u kičmenoj moždini, bolovi ogromni, a leka više nema. REKAO MI JE - JA VAS NISAM IZLEČIO, SAMO SAM VAM OSLOBODIO TO UKLJEŠTENJE... NEVEROVATAN ČOVEK
PS: "Sagy" - izvini, al vidim da Voja već na jednoj drugoj temi kukao o ovome... pa... a znam da puno ljudi pati od bola u ledjima...
Last edited by majka NS on Wed Jan 25, 2012 7:09 pm, edited 1 time in total.
Post Reply