Sa heptanona na nulu

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

stratus
Posts: 12
Joined: Sat Jan 14, 2012 8:28 pm
Location: varaždin,hr

Re: Sa heptanona na nulu

Post by stratus »

tko se to izlijecio supstitucijom,koji su to i koliko ih je? I koliko dugo su clean? Ma daj molim te...cut the crap
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Sa heptanona na nulu

Post by Sagy »

ja,subutexom,čist malo duže od godinu i pol.
Ai poznajem još 10tak poznanika,koji su kao i ja
Last edited by Sagy on Wed Jan 18, 2012 10:28 pm, edited 1 time in total.
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Sa heptanona na nulu

Post by Sagy »

Na zalost, zbog mnogih razloga, 90% ljudi na supstituciji, nisu se daleko odmakli od istog nacina zivota, kakav su imali i dok su se srogirali heroinom... A za to su najvise programi, koji u stvari i ne postoje, kada je lecenje supstitucijom u pitanju. Krivci? Pre svega drzava, koju bole uvo....
Točno tako,mnoge mudre glavešine,misle da je narkomanima dovoljno dat metadon i subutex,i problem riješen.

Htio sam samo naglasiti,da NIJEDAN NAČIN liječenja,se ne može pohvaliti nekim ogromnim postocima uspješnosti.
@Sale,ti što se opet vraćaju u komunu,kakve su njima šanse?
Prvo,treba opet izgurat sve ispočetka(bio sam i ja povratnik),pa kad opet izađu,iza njih je ogromna rupa od 4-5godina,i više,kako to objasniti na nekom razgovoru za posao?Di si bio,šta si radio?
Ono:
"Ali,gospodine,pa Vi uopće nemate radnog staža zadnjih 7 godina"

"Paaa,znate,bio sam u komuni,pa sam se opet počeo drogirat,pa se vratio u komunu,i evo sad sam dobro"

"Aha,aha,dobro,dobro,javit ćemo Vam se...hvala i doviđenja"
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Sa heptanona na nulu

Post by nanii »

Sagy wrote:Prvo,treba opet izgurat sve ispočetka(bio sam i ja povratnik),pa kad opet izađu,iza njih je ogromna rupa od 4-5godina,i više,kako to objasniti na nekom razgovoru za posao?Di si bio,šta si radio?
Ono:
"Ali,gospodine,pa Vi uopće nemate radnog staža zadnjih 7 godina"

"Paaa,znate,bio sam u komuni,pa sam se opet počeo drogirat,pa se vratio u komunu,i evo sad sam dobro"

"Aha,aha,dobro,dobro,javit ćemo Vam se...hvala i doviđenja"
neznam kako je u Hrvatskoj, ali kod nas u Bosni većina ljudi ima te rupe u radničkim knjižicama..............nebitno jesi li narkoman ili obućar
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
stratus
Posts: 12
Joined: Sat Jan 14, 2012 8:28 pm
Location: varaždin,hr

Re: Sa heptanona na nulu

Post by stratus »

Da,da,samo nanii draga,ako živiš u iole manjem gradu,sve se zna,tko je bio na burzi jer je bio nezaposlen a tko je bio po komunama i ćorkama.Nakon što se skineš treba živjet,zaposlit se...resocijalizirati se.A znas kako su ljudi tj. poslodavci puni razumijevanja."Ma nema problema gospodine bivši narkomanu,ja vam vjerujem,od 8000 nezaposlenih na burzi zaposliću baš vas jer ste vidim osoba kome mogu bezrezervno vjerovati,naravno,daaaaa..." Alo,di živiš ti?Pa nemamo svi obitelji koje će nas uzdržavati cijeli život.Pa jedva žive ljudi koji nemaju mrljice u dosjeu,a kamoli mi.Budi realna.Države nemaju program resocijalizacije takvih,niti političke volje.Mi smo za njih trule jabuke koje treba,ako je ikako moguće odvojiti od zdravih.Ima ona stara-snadji se druže-ko ti je kriv.Nemaju baš ljudi razumijevanja,puni su predrasuda.Za njih je bolesnik astmatičar ili šečeraš,a ne mi.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Sa heptanona na nulu

Post by majka NS »

Sagy wrote:
@Sale,ti što se opet vraćaju u komunu,kakve su njima šanse?
Prvo,treba opet izgurat sve ispočetka(bio sam i ja povratnik),pa kad opet izađu,iza njih je ogromna rupa od 4-5godina,i više,kako to objasniti na nekom razgovoru za posao?Di si bio,šta si radio?
Ono:
"Ali,gospodine,pa Vi uopće nemate radnog staža zadnjih 7 godina"
"Paaa,znate,bio sam u komuni,pa sam se opet počeo drogirat,pa se vratio u komunu,i evo sad sam dobro"
"Aha,aha,dobro,dobro,javit ćemo Vam se...hvala i doviđenja"
:smt023
nanii wrote: neznam kako je u Hrvatskoj, ali kod nas u Bosni većina ljudi ima te rupe u radničkim knjižicama..............nebitno jesi li narkoman ili obućar
Posla nema nigde, i oni što rade - ostaju bez posla, otkazi se dele i šakom i kapom, svuda! Ali si bar na Birou, tražiš posao, u toku si, pa to svom poslodavcu - eventualnom, kad se pojaviš, možeš i da kažeš ...
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Sa heptanona na nulu

Post by nanii »

stratus wrote:Da,da,samo nanii draga,ako živiš u iole manjem gradu,sve se zna,tko je bio na burzi jer je bio nezaposlen a tko je bio po komunama i ćorkama.Nakon što se skineš treba živjet,zaposlit se...resocijalizirati se.A znas kako su ljudi tj. poslodavci puni razumijevanja."Ma nema problema gospodine bivši narkomanu,ja vam vjerujem,od 8000 nezaposlenih na burzi zaposliću baš vas jer ste vidim osoba kome mogu bezrezervno vjerovati,naravno,daaaaa..." Alo,di živiš ti?Pa nemamo svi obitelji koje će nas uzdržavati cijeli život.Pa jedva žive ljudi koji nemaju mrljice u dosjeu,a kamoli mi.Budi realna.Države nemaju program resocijalizacije takvih,niti političke volje.Mi smo za njih trule jabuke koje treba,ako je ikako moguće odvojiti od zdravih.Ima ona stara-snadji se druže-ko ti je kriv.Nemaju baš ljudi razumijevanja,puni su predrasuda.Za njih je bolesnik astmatičar ili šečeraš,a ne mi.
Pa naravno da nisu puni razumijevanja, pa kak0o bi i bili, nego ja govorim da većina ljudi nema posla i zbog toga se te rupe u radnim knjižicama česta pojava i kod "normalnih" ljudi, tako da ako imaš rupu u knjižici ne mora značiti da si ovisnik. A šta ćeš, sami smo zakuhali i sad se moramo nositi sa posljedicama, boriti se, a šta drugo. Nije lako naći posao, ali ništa ne ide bez muke, zavrneš rukave pa kreneš ispočetka.
Ja imam dijete malo pa moram početi život iz početka, radim 3 posla, a znaš koji mi je prvi bio- čišćenje, govorim ja 2 jezika super, znam dosta toga, ali ja jpš uvijek jednom sedmično čistim, i znaš šta, vrata se polako otvaraju, jedna za drugim i dolaze novi poslovi. sad radim i u udruženju, pa dajem časove jednom Čileancu, ali nije to lako.
Mi bi odma kad se skinemo u direktorsku fotelju. Znaš koliko ih uja znam sa pričom, ma šta da radim za 500 maraka, a vamo ni osnovnu nema, ali on se skinuo, pa sad treba mu orden dati............
E ne ide to tako, jesi se drogirao čitav život, jesi- ko ti je kriv, mama, tata, država, rat.............Ma najviše si ti sam sebi kriv i sad brale stisni zube, progutaj pljuvačku, i dokazuj se......
Biće nešto, garantujem
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
stratus
Posts: 12
Joined: Sat Jan 14, 2012 8:28 pm
Location: varaždin,hr

Re: Sa heptanona na nulu

Post by stratus »

Da,nanii,tako je,u pravu si,teško je,teško.Ja kad sam se vratio u "normalan " život bio sam sam.Sam sam odlazio u grad,sam se vraćao,nisam mogao naći djevojku,a kad bih je našao nakon nekoliko dana više mi nebi odgovarala na telefon,kao da sam šugav.Sve se sazna,prije ili kasnije,pa nisam znao da li da komadima kažem odmah,ionako će saznat,ali kao ja sam iskren i time riskiram da se ona okrene na peti ili da muljam dok se ona ne zaljubi,pa sazna naknadno,pa onda,šta ćemo sad...ja te volim ali moji prijatelji i rodbina neznam kako bi te oni progutali,moralno-socijalno-ljubavna dvojba,srce ili razum koji vrišti-odjebi tu budalu dok te nije neznam čime zarazio ili navukao,kao znamo mi takve..takvi se nikad ne mjenjaju....kontaš problematiku?Ima tu mnogo sporednih stvari o kojima covjek ne razmišlja dok se ne desi.Ja bih bio najradije vrištao,pa koji vam je k...c ljudi,pa ja samo hoću normalno živjeti,raditi,ljubiti...ok,zasro sam,ali promijenio sam se.Samo još treba naći nekog ko ti vjeruje,a nije ti majka i brat.Još nakraju ispada da je najlakši dio skidanje.Predlažem da se otvori tema"A šta poslije?" Staro društvo nisam htio,novo me nije puštalo medju sebe,kao,pa znas ti ko je on...Kompleksna problematika,ako i postoji negdje Vladin plan za postpenalnu,postkomunalnu ili posthospitalnu resocijalizaciju,ona,nažalost,postoji samo na papiru.Ili da čekamo opći rast kolektivne svijesti,neznam...šta ti imaš da kažeš na tu temu?Kažeš,otvaraju se polako vrata,samo ja od nemila do nedraga sa papirom o negativnom testu na droge od prije tjedan dana teturam već 2 godine,i,usput,ja govorim 4 jezika tečno,ali,nekako imam osjećaj da me malo ljudi razumije.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Sa heptanona na nulu

Post by sanela »

stratus wrote:Da,nanii,tako je,u pravu si,teško je,teško.Ja kad sam se vratio u "normalan " život bio sam sam.Sam sam odlazio u grad,sam se vraćao,nisam mogao naći djevojku,a kad bih je našao nakon nekoliko dana više mi nebi odgovarala na telefon,kao da sam šugav.Sve se sazna,prije ili kasnije,pa nisam znao da li da komadima kažem odmah,ionako će saznat,ali kao ja sam iskren i time riskiram da se ona okrene na peti ili da muljam dok se ona ne zaljubi,pa sazna naknadno,pa onda,šta ćemo sad...ja te volim ali moji prijatelji i rodbina neznam kako bi te oni progutali,moralno-socijalno-ljubavna dvojba,srce ili razum koji vrišti-odjebi tu budalu dok te nije neznam čime zarazio ili navukao,kao znamo mi takve..takvi se nikad ne mjenjaju....kontaš problematiku?Ima tu mnogo sporednih stvari o kojima covjek ne razmišlja dok se ne desi.Ja bih bio najradije vrištao,pa koji vam je k...c ljudi,pa ja samo hoću normalno živjeti,raditi,ljubiti...ok,zasro sam,ali promijenio sam se.Samo još treba naći nekog ko ti vjeruje,a nije ti majka i brat.Još nakraju ispada da je najlakši dio skidanje.Predlažem da se otvori tema"A šta poslije?" Staro društvo nisam htio,novo me nije puštalo medju sebe,kao,pa znas ti ko je on...Kompleksna problematika,ako i postoji negdje Vladin plan za postpenalnu,postkomunalnu ili posthospitalnu resocijalizaciju,ona,nažalost,postoji samo na papiru.Ili da čekamo opći rast kolektivne svijesti,neznam...šta ti imaš da kažeš na tu temu?Kažeš,otvaraju se polako vrata,samo ja od nemila do nedraga sa papirom o negativnom testu na droge od prije tjedan dana teturam već 2 godine,i,usput,ja govorim 4 jezika tečno,ali,nekako imam osjećaj da me malo ljudi razumije.
Hej stratum, ako te zanima "šta poslije" otvori temu i dobićeš odgovore.
Ako ništa ne radiš, a govoriš 4 jezika, nađi neke poučne tekstove koji bi mogli nekome pomoći ili ako govoriš engleski, poslaću ti ja neke, pa prevedi... Mi ti ne možemo platiti (jer niko nije plaćen ko vodi računa o forumu), ali ćeš korisno provesti vrijeme i nekome pomoći...
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Sa heptanona na nulu

Post by nanii »

stratus wrote:Da,nanii,tako je,u pravu si,teško je,teško.Ja kad sam se vratio u "normalan " život bio sam sam.Sam sam odlazio u grad,sam se vraćao,nisam mogao naći djevojku,a kad bih je našao nakon nekoliko dana više mi nebi odgovarala na telefon,kao da sam šugav.Sve se sazna,prije ili kasnije,pa nisam znao da li da komadima kažem odmah,ionako će saznat,ali kao ja sam iskren i time riskiram da se ona okrene na peti ili da muljam dok se ona ne zaljubi,pa sazna naknadno,pa onda,šta ćemo sad...ja te volim ali moji prijatelji i rodbina neznam kako bi te oni progutali,moralno-socijalno-ljubavna dvojba,srce ili razum koji vrišti-odjebi tu budalu dok te nije neznam čime zarazio ili navukao,kao znamo mi takve..takvi se nikad ne mjenjaju....kontaš problematiku?Ima tu mnogo sporednih stvari o kojima covjek ne razmišlja dok se ne desi.Ja bih bio najradije vrištao,pa koji vam je k...c ljudi,pa ja samo hoću normalno živjeti,raditi,ljubiti...ok,zasro sam,ali promijenio sam se.Samo još treba naći nekog ko ti vjeruje,a nije ti majka i brat.Još nakraju ispada da je najlakši dio skidanje.Predlažem da se otvori tema"A šta poslije?" Staro društvo nisam htio,novo me nije puštalo medju sebe,kao,pa znas ti ko je on...Kompleksna problematika,ako i postoji negdje Vladin plan za postpenalnu,postkomunalnu ili posthospitalnu resocijalizaciju,ona,nažalost,postoji samo na papiru.Ili da čekamo opći rast kolektivne svijesti,neznam...šta ti imaš da kažeš na tu temu?Kažeš,otvaraju se polako vrata,samo ja od nemila do nedraga sa papirom o negativnom testu na droge od prije tjedan dana teturam već 2 godine,i,usput,ja govorim 4 jezika tečno,ali,nekako imam osjećaj da me malo ljudi razumije.
Eh da si iz Sarajeva, sad bi znala šta da ti kažem. Ma nije lako, naravno da nije, a jesi probao naći neko udruženje kioje okuplja ljude slične tebi kao npr. AN i slično. Ja vjerujem da je to pravo bitno, i pomaže jako, imaš ljude sa kojima se možeš razumjeti u koji te ne osuđuju u startu............A sigurno ima još takvih ljudi, samo nama naši kompleksi ne daju da iskoračimo iz začaranog kruga, barem je meni tako bila. Ja sam imala kompleks niže vrijednosti mada neznam ni da li sam ga bila svjesna, prosto sam se osjećala bezveze i manje vrijednom u društvu "normalnih" osoba, a opet svoj ego sam hranila kad vidim ljude koji su po mom mišljenju bili gori od mene.
I sve to strašno zamara, troši energiju i unazađuje ( glupo mi zvuči ova riječ, ali neznam kako da je drugačije formulišem ) i zato je pravo dobro i pravo bitno da imaš podršku u vidu ljudi koji su prošli slično što i ti. Koliko da je god malo to tvoje mjesto, ne vjerujem da si b aš jedini bivši ovisnik tamo.
Drži se.
pozz
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Post Reply