ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Missy
Posts: 88
Joined: Fri Jan 27, 2012 4:02 pm
Location: Capital city in state of fallen

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Missy »

Ziki,srce moje,ti si u velikoj zabludi. Moje namere nisu bile zle,naprotiv. Ti si jasno dokazao da se uz pomoć buprenorfina ne može skinuti,samim tim što si još uvek na toj terapiji. Situacija koju navodiš kao razlog je krajnje tužna i ja ti se iskreno izvinjavam što sam pomenula tvoju pokojnu mamu (laka joj zemlja),bila sam povedena osećajem koji je u meni izazvalo tvoje pominjanje moje porodice.
Nego,čini mi se da si pričao kako je za sve potrebna jaka volja,ljubav i sl i da je to dovoljno ako iskreno želimo da ostanemo čisti,ali kako i sam kažeš,doktor te je lično savetovao da se sa tim teškim periodom ne nosiš na suvo..to je otprilike ono o čemu su neki ovde pričali podržavajući supstitucionalnu terapiju sve dok se organizam i psihički i fizički potpuno ne stabilizuje.

Nešto ti moram priznati.Ne mogu se ja tebe okanuti..jednostavno ne mogu,jače je od mene. Toliko sam impresionirana tobom da po čitav dan o tebi razmišljam i dolazim do zaključka da je to neka vrsta zaljubljenosti. PDT_Love_09 Zato,molim te,ne budi grub prema meni.. Zar ti ne bi bilo žao da patim? PDT_Love_01
Mudar covek ne kaze sve sto misli..ali misli sve sto kaze!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by sanela »

@ziki i @Missy, mislim da je na ovu temu sve rečeno, te da je ne bih zaključavala, zamolila bih vas da stavite tačku na diskusiju.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by demijan »

Missy wrote:Da,zaboravih da sama priložim jedan primer..
Onaj,toliko od nekih omraženi zagovornik Buprenorfina,zavisnik sa potencijalom večnog zavisnika.. Eno ga čist k'o suza,ni analgin ne pije. Ide na šahovska takmičenja,dočepao se čak i neke titule,kreće se u krugu nekih totalno različitih ljudi od onih koje je ranije poznavao. Da sad,bez odobrenja i ovlašćenja,ne iznosim više detalja,ukratko,čovek-ludak-nepopravljivi zavisnik,sredio život pod konac!
Sta reci osim svaka cast...Nadam se da cu jednog dana imati cast da gledam neki sahovski turnir gde doticni ucestvuje :D ...To vise nema na tv-u ali nekad je uvece davan svet saha kao sportski pregled gde su analizirane partije koje su se odigravale na turnirima...Interesantno mi je ovo covek ludak,mislim na izraz...Ja mislim da su vecina sahovskih velemajstora u neku ruku bili malo ludi :-D
mala digresija na temu ali volim da procitam o tome kako su drugi uspeli i oporavljaju se...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
dobrica
Posts: 35
Joined: Wed Sep 21, 2011 9:48 pm

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by dobrica »

Ljudi mnogo se vi bavite nekim odnosima izmedju vas, kako šta reko i slično, celo veče pokušavam da nadjem ok priču ali je nema, samo se drogirate ovim forumom na suvo, o tome nikad niste razmišljali?
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by preispitivac »

Bravo Dobrice, pravo u centar
Jurim rep
User avatar
MaXX
Posts: 45
Joined: Mon Jul 23, 2012 11:27 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by MaXX »

ziki wrote:U krajnjem slucaju posto vidim da moja tema prosto zeli da bude aktivna i zivi i posle godinu dana da napisem po nesto i da rezimiram godinu iza sebe.
Koleginice missy hvala sto ste podstakli moju temu, i ako ste imali krajnje zle namere u stvari ste mi ucinili uslugu i prepostavljam da vam je sada veoma krivo zbog toga.
Vi ste hteli da se ja strasno nasekiram jer sam tada govorio proitiv zamenske terapije, a sada je koristim i dokazivanjem te protivrecnosti vi ste hteli da me izlozite stubu srama.
Sada cu biti malo ozbiljniji, prethodna godina je za mene bila najgora u zivotu, do sada.
Neki znaju moju pricu neki ne, uglavnom sticajem okolnosti kod mene se izdesavalo mnogo toga ruznog u prethodnoj godini. Imao sam porodicnu tragediju, i ostao sam.
Pored problema sa zavisnoscu imao sam i smrtni slucaj u porodici i sve me to jako dodatno uzdrmalo.
Od tog dana ja sam bio prinudjen da se svaki dan bez obzira na problem sa zdravljem izborim za svoje parce hleba i da nekako odrzim stan u kome zivim, da placam racune, da otplacujem kredite i sve ostalo, i da prezivim.
Posle jednog poduzeg razgovora sa svojim neuropsihijatrom i s obzirom da sam se ja vec borio sa problemom zavisnosti, zajedno smo dosli do odluke da ja ipak najbolje za mene da neko vreme koristim buprenorfin kako bih mogao da povecam svoju produktivnost jer vreme i situacija mi nisu isli u korist.
Ja od tog trenutka nisam mogao da sedim kuci i da se lecim i skidam na bilo koji nacin, vec sam morao da ustajem svako jutro i da idem da radim.
Ja sam sada na 2.mg buprenorfina dnevno, idem redovno na kontrole i redovno podizem terapiju.
Radim dosta, uglavnom sam na terenu ponekad i po 12 sati.
Ja jednostavno sada nema vreme da budem bolestan.
Prije svega zao mi je sto je to tako i iskreno se nadam da ce bolje vrijeme maximalno brzo doci za tebe.Preboliti gubitak je (po meni) utopija,mislim da svi mi samo vremenom naucimo ziviti sa tim,naucimo pored te praznine da razvijemo neki alternativni prostor gdje,ponekad i bar na kratko,mozemo biti ok i sretni.
Razlog sto se uopste javljam je zato sto sam se djelimicno prepoznao u ovome sto si napisao: ja sam isti savjet dobio od svog doktora,rekao je da bar dok zivot ne sredim,dok ne naucim ziviti sa svim i dovedem u red ove neke glavne stvari za zivot,dok ne budem totalno ok sa proslosti,sadasnjosti (u smislu prihvatanja prije svega) a onda i prema buducnosti dok ne definisem bar djelimicno neke ciljeve-ne razmisljaj da se ostavljas suboxona.
Na svasta sam nalijetao,savjete tipa:ostavi se toga,mozes ti bez toga,smanjuj,to nije dobro,navuci ces se na sub i u tom stilu.Necu reci da ljudi nisu u pravu,ja bih svakako svakome preporucio da,ako moze bez toga,svakako odabere taj put-ja nisam smio ni pokusati.Mozda je greska,mozda nije,cinjenice govore samo jedno:ziv sam,ne drogiram se i imam preduslove (tj stvaram ih) da poprilicno zivim normalan zivot.Mozda sam mogao drugacije,bez suboxona.A mozda i nisam!Evo drugo je jakoooo bitno,ovo "mozda nisam" cini razliku izmedju biti ziv ili ne.Istina je da se ima vec prilicno godina,34 pune,mene je jednostavno bilo strah (i jos uvijek je) da tim svojim "mozda" i experimentisanjem ne platim glavom!
To je moj zivot,jedan je i samo jedan imam,daleko je to vaznije od bilo kakvog savjeta necijeg,nekog misljenja koje mi upute licno,preko foruma,sto procitam ili saznam na neki nacin.Ako ja "padnem" pokusavajuci biti cist (opet,i to opet bi bio jedno 200-ti put ali iskreno 200-ti jer sam sigurno toliko puta pokusao biti cist i odrzati to,bez uspjeha naravno)ostajem sam sa sobom i svojim problemima-pod uslovom da ostanem,da ne umrem!Tu nestaju svi ali apsolutno svi,sve ovo sto sam do sada izgradio (povjerenje prije svega kod drugih) a onda i svoj karakter-sve ode u nepovrat.
Na ovome sam jer sam probao (kako rekoh sigurno 200 puta) da odrzim apstinenciju i ne ide mi!Mozda sam slab,kukavica,nestabilan,mozda sam zadnji kreten koji hoda ovom planetom-ali svjestan sam svojih nedostataka i znam sta u proslosti nije radilo.Ovo radi.Do kada i kako ne znam ali ziv sam i presretan radi toga,valjda ce i to doci na svoje mjesto i potrudicu se da dodje,trudim se svaki dan,ogroman sam uspjeh napravio za evo godinu dana.Ajnstajn je rekao da je ludost ponavljati istu stvar i ocekivati drugaciji ishod/rezultat.Kada dodje vrijeme znati cu,osjetiti cu,smanjiti cu ili prestati.
Eto moj ziki,ostaj mi dobar,zdrav i nedaj se,sve ce ovo ostati samo proslost i sjecanje kad aBd dovedemo opet sve u red..
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Sigurd Hoel
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Mogu da ti kazem da sada zivim delimicno opustenije nego pre jer dobijam redovno buprenorfin i to me kosta oko 30 evra mesecno, ali takodje gledam da postavim neke stvari u zivotu na svoje mesto pa da prekinem i sa njim. E sad koliko ce to da traje neznam, mozda godinu dana, mozda vise a mozda i manje.
Uglavnom idem redovno na kontrole i dogovaram se sa doktorom.
Jedino sto ja bas osecam razliku izmedju suboxona i buprenorfina, dok sam uzimao suboxon bio sam vise nekako raspolozen i malo osecao i kao da me radi. E od kada uzimam buprenorfin malo me hvata i neka depresija povremeno, nervoza itd. Ali u principu to je isti lek i zavrsava posao.
Takodje na suboxonu kad sam bio nekako me hvatalo ujutru ono hladno pa malo drhtim, a na buprenorfinu ne.
Negde mi je bolji sub a negde bup. Najvaznije je da mi je on ubacen legalno u terapiju i da ne moram da ga nabavljam vec mi je tu bukvalno sto metara od kuce i bolnica i apoteka.
...
User avatar
MaXX
Posts: 45
Joined: Mon Jul 23, 2012 11:27 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by MaXX »

A to je too znaciiii.....Hvala ti na ovome za drhtanje do neba!!!! Covjece ja vec mjesecima kontam sta mi je,pregledao sam net uzduz i poprijeko,nigdje ovo nisam mogao naci.Desava mi se bas isto to,sada je malo manje izrazeno nego kada sam poceo sa terapijom ali svejedno ima,i tacno je ovako kako kazes.Ja sam mislio da mi nije to psihicka deformacija trajna,nesto sto ce me pratiti i da mi je to furka u stvari dok ne uzmem sub.Ej covjece obradovao si me pravo,ipak nisam toliko lud!:))))) Hvala ti!!!!
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Sigurd Hoel
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

To smrzavanje na suboxonu je meni prosle zime bio najveci problem, pogotovo kad sam ostajao bez leka a trebao da izadjem na -15 jedva nekako...
I nisam jedini svi koje ja poznajem muce muku sa tim neko vise neko manje, tu pomaze fizicka aktivnost kad se zagrejes onda nema problema.
...
mystic
Posts: 4
Joined: Sun Nov 03, 2013 9:44 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by mystic »

saša-ex wrote:Voyo, nemoj da lazes i varas ljude ovde. Sub (Buprenorfin) je supstitucijska terapija, nije nikakav lek! Koristi se kao zamena za opijate. Da je napravljen kao lek, nesto bi trebao da leci, je l da? Pa objasni sta to leci...
Uostalom, slicne hvalospeve si pricao i o metadonu, dok te nisu prebacili na ovo.
Tvoj zivot i nacin na koji zelis da ga zivis je tvoja stvar. Samo nemoj da foliras i obmanjujes druge, kako bi ubedio i sebe u nesto sto nije istina.
slažem se!!
Post Reply