ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ivica »

nanana wrote: mislim, zašto svi masovno navode da je to neko samozavaravanje, laganje samog sebe??
ono, na supst. si, živiš, radiš, ispunjavaš svoje obaveze, imaš normalne prijatelje, plaćaš račune, baviš se sportom... ali ne, brajo, ti si na supst., pa ti se zavaravaš, u biti je tvoj život u kurcu, samo ti to ne vidiš... ma mislim stvarno! a šta bi sa onom: ako izgleda kao patka, hoda kao patka i kvače kao patka...a biće da je patka!
Zbog toga što većina srlja glavom bez obzira i htjeli bi sve i sad i odma. E pa nemože!
Tebi je dobro kako vidim koliko god može bit a ja bi ti preporučio (kao i svi) sada kad si staložena da postepeno spuštaš terapiju. ... Skidaj doze da ne primjetiš, razvuci. Dogovori se sa dr. da ti spušta, reci da si čula,vidila od drugih da su oni tako uspjeli i da se drže čistim i da bi ti tako. To mu moraš reć jer:

Neznam da li se šta promijenilo u nekim dr. glavama,ali u moje vrijeme prije 3-4 godine nisi mogao nać doktora koji nije zagovarao održavanje. Doktori su ovisnici o pacijentima, prave se da neznaju pa samo slegnu ramenima i kao najbolje je da piješ tako neš uzimat dop.
Neš krast, dilat, kurvat se. ma patetika.
ignorance is bliss!
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by nanana »

samo nešto ću još dodati, i završavam raspravu u vezi supstitucije, bar s moje strane.

većina vas ovdje (barem ovih glasnih) žestoko izražava svoje mišljenje protiv supstitucije, odbija takvom liječenju uopće priznati termin "liječenja".

nije mi jasno, u prvoj liniji, na račun čega se takvi smatraju stručnijim od stručnjaka (ono, veći katolik od pape)? danas je to najrašireniji i najpriznatiji način tretiranja ovisnosti koji će svaki liječnik i stručnjak preporučiti (naravno da ima iznimaka, ali govorimo o jednom prosječnom narkomanu s nekoliko godina staža i nekoliko pokušaja skidanja). zašto mislite da vi znate više o tomu od psihijatara specijaliziranih za narkomaniju koji svoj cijeli profesionalni život posvećuju tomu? zašto mislite da je u pitanju neka zavjera liječnika i farmaceuta? da li kod propisivanja lijekova za tlak, koji se i češče upotrebljavaju među sveukupnom populacijom, također propitkujete liječnikovo znanje i potrebu za tim lijekovima, te njihovo propisivanje povezujete sa zavjerama u korist farmaceuta?

češto se također spominje davanje supst. samo da bi se pacijenta riješili, ušutkali ga, drogirali ga još više-ono, da pusti doktore na miru, da ih ne davi. tipa, boli doktora đon za nekog tamo narkomana, on mu samo da metadon ili bupr. da ga ovaj pusti na miru.
meni je, primjerice, supstitucija preporučena od liječnika koji je uži član moje obitelji, za kojeg sam sigurna da me voli. da li mislite da je on preporučio, sa stajališta liječnika i osobe koja me voli, nešto što smatra da mi neće pomoći (ili će čak odmoći)?

ja mislim da sam dovoljno objasnila i argumentirala, pozdrav!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ivica »

nanana wrote:samo nešto ću još dodati, i završavam raspravu u vezi supstitucije, bar s moje strane.

većina vas ovdje (barem ovih glasnih) žestoko izražava svoje mišljenje protiv supstitucije, odbija takvom liječenju uopće priznati termin "liječenja".
Ne , valjda se nisam dobro izrazio :retard:
Neman ništa protiv tabletica pogotovo ukoliko su one jedino rješenje. zapravo -
tablete služe da ih se pije kada je čovjek bolestan i neko vrijeme i onda prestane. amen.
A ne najbolje daš kucat svaki dan po zrno dopa manje :-D tako bi se skinuo do 2076 ili 2077 uglavnom tu negdje.
ignorance is bliss!
User avatar
Missy
Posts: 88
Joined: Fri Jan 27, 2012 4:02 pm
Location: Capital city in state of fallen

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Missy »

Hmmm.. Vidim,tema zapostavljena. Pitam se zašto?! Ako smem da se ovako javno pitam,bez da sam prvo upitala nekoga za dozvolu. No,da ne bih sad ja tu bezveze nagađala,zato javno pitam.. Šta bi sa ovim glavnim zagovaračem teorije da se treba okanuti supstituta,pogledati istini u oči,prestati sa maltretiranjem svojih bližnjih,etc..?! Tema postavljena pre godinu dana kao opomena svima koji se zaluđuju da je biti na supstitutu ikako dobro i da je jedino dobro biti potpuno i sasvim čist,pa bih volela i presrećna bih bila,onako iskreno,da čujem da je isti taj zagovarač potpune čistoće i sam,najzad posle godinu dana,potpuno čist. Ako ništa,ono da svima koji su se sukobili sa njim iznoseći svoje,a njegovom suprotno,mišljenje nabije na nos ili lepše rečeno dokaže kako je bio i ostao u pravu i svojim primerom nas potpuno uveri da je skidanje bilo kojim lekom ništa do zabluda.
Mudar covek ne kaze sve sto misli..ali misli sve sto kaze!
User avatar
Missy
Posts: 88
Joined: Fri Jan 27, 2012 4:02 pm
Location: Capital city in state of fallen

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Missy »

Da,zaboravih da sama priložim jedan primer..
Onaj,toliko od nekih omraženi zagovornik Buprenorfina,zavisnik sa potencijalom večnog zavisnika.. Eno ga čist k'o suza,ni analgin ne pije. Ide na šahovska takmičenja,dočepao se čak i neke titule,kreće se u krugu nekih totalno različitih ljudi od onih koje je ranije poznavao. Da sad,bez odobrenja i ovlašćenja,ne iznosim više detalja,ukratko,čovek-ludak-nepopravljivi zavisnik,sredio život pod konac!
Mudar covek ne kaze sve sto misli..ali misli sve sto kaze!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Inace sto se tice mog teksta veoma je intelegentno napisan i naravno da i posle godinu dana imam isto misljenje.
...
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by zeleni »

ziki wrote:Inace sto se tice mog teksta veoma je intelegentno napisan i naravno da i posle godinu dana imam isto misljenje.

:finga:
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
Missy
Posts: 88
Joined: Fri Jan 27, 2012 4:02 pm
Location: Capital city in state of fallen

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Missy »

Joj zeleni,hvala ti puno što si se sažalila na mene pa ovom osvedočenom intelektualcu pokazala...to što si pokazala! ;-)
Ja tražila dokaz da je skidanje bilo koji lekom zabluda i eto..dobila sam ga. Čemu izlaganje sopstvenog mišljenja o meni uz taj dokaz,nemam pojma a i ne zanima me. No,svakako je interesantna pojava. On zna da ja lažem da imam decu,porodicu,posao..Čudno mu što pored svega toga mogu da izdvojim malo više od trećine plate za terapiju,čudno mu što sa ostatkom moje i suprugovim primanjima mi uspevamo da preživimo,a ni na čiju štetu. Da znaš,velika misterija! (za nekoga kome mama penzioner,bolesna žena i sestra daju 15 jura da podigne terapiju u apoteci..šta će čovek,ja za razliku od njega razumem nesposobnost da se samostalno zaradi tih 15 jura..zaebana je ovo bolest,posebno kod onih koji uz nju vuku i po neku drugu)
A u pravu je..evo danas sam odvojila vremena da prelistam njegove postove,ne bih li našla neko smisleno objašnjenje za ponašanje pomenutog člana. I nađoh ga,ali zadržaću ga za sebe,ipak. Dečko je čudo!
Kaže na jednom mestu "Ja stavrno ne bih voleo da taj lek postane dostupan u Srbiji po svim apotekama",a sad nas sve zjbva kako je,blago njemu,on razradio kombinaciju uz olakšavajuću činjenicu da je iz malog mesta i iste te lekove može da podigne na apotekarskom šalteru,a mi u-ta-ta ne možemo.
a što se zaključavanja teme tiče.. Sanela to uradi kad taj što te proganja ućuti,a ti nastaviš i dalje da na temi koja nije tema za komentare nečije ličnosti i postupaka,ostavljaš komentare tog tipa.. Idi pogledaj,ako si zaboravio.
Jedno bih te samo zamolila..Meni možeš da kažeš šta god ti volja,isto tako možeš sve što o meni pouzdano znaš izneseš javno,ali u porodicu,tj.,decu i supruga mi ne diraj!
Mudar covek ne kaze sve sto misli..ali misli sve sto kaze!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

U krajnjem slucaju posto vidim da moja tema prosto zeli da bude aktivna i zivi i posle godinu dana da napisem po nesto i da rezimiram godinu iza sebe.
Koleginice missy hvala sto ste podstakli moju temu, i ako ste imali krajnje zle namere u stvari ste mi ucinili uslugu i prepostavljam da vam je sada veoma krivo zbog toga.
Vi ste hteli da se ja strasno nasekiram jer sam tada govorio proitiv zamenske terapije, a sada je koristim i dokazivanjem te protivrecnosti vi ste hteli da me izlozite stubu srama.
Sada cu biti malo ozbiljniji, prethodna godina je za mene bila najgora u zivotu, do sada.
Neki znaju moju pricu neki ne, uglavnom sticajem okolnosti kod mene se izdesavalo mnogo toga ruznog u prethodnoj godini. Imao sam porodicnu tragediju, i ostao sam.
Pored problema sa zavisnoscu imao sam i smrtni slucaj u porodici i sve me to jako dodatno uzdrmalo.
Od tog dana ja sam bio prinudjen da se svaki dan bez obzira na problem sa zdravljem izborim za svoje parce hleba i da nekako odrzim stan u kome zivim, da placam racune, da otplacujem kredite i sve ostalo, i da prezivim.
Posle jednog poduzeg razgovora sa svojim neuropsihijatrom i s obzirom da sam se ja vec borio sa problemom zavisnosti, zajedno smo dosli do odluke da ja ipak najbolje za mene da neko vreme koristim buprenorfin kako bih mogao da povecam svoju produktivnost jer vreme i situacija mi nisu isli u korist.
Ja od tog trenutka nisam mogao da sedim kuci i da se lecim i skidam na bilo koji nacin, vec sam morao da ustajem svako jutro i da idem da radim.
Ja sam sada na 2.mg buprenorfina dnevno, idem redovno na kontrole i redovno podizem terapiju.
Radim dosta, uglavnom sam na terenu ponekad i po 12 sati.
Ja jednostavno sada nema vreme da budem bolestan.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

I sada cu da te zamolim da stvarno odjebes od mene i takodje da mi ne pominjes majku, sestru jer moja majka je umrla u medjuvremenu a sestra zivi daleko od mene.
...
Post Reply