ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by cokapeace »

ja nisam u ''crno-belom''svetu...ali ljudi izgleda citaju samo ono sto im odgovara ,cak se i sa jednim delom tvog posta i slazem:
Ključno jeste kako ćete prići svojoj odluci, bila to komuna, psihijatrijsko lečenje, supstitucija, ne da li je ijedno od istih dobar ili loš metod lečenja. Da je ijedan od tih metoda loš, ne bi ni postojali, niti bi svaki od njih spasao gomilu života. Samo bih voleo da ljudi vide da, ako potpuno skidanje ne uspe poznatim metodama da se to postigne, pa opet ne uspe, pa opet ne uspe, i ne uspe i ne uspe i ne uspe, heroin sigurno nije način, a supstitucija MOŽDA, samo MOŽDA, jeste. Za neke je to odskočna daska, i trajaće par meseci ili godina;a za neke će to biti lek koji će doživotno morati da uzimaju; za mene to nije tako tragično, ako tokom tog života budu uspeli da budu funkcionalni, zdravi, srećni i tužni, koliko i normalni ljudi oko njih.
Moj komentar se odnosio na Vojager-a koji samo sto nije napisao: Svi predjite na Bup-ove - i izleceni ste!- Sto je totalno suludo!Svako se bori kako ume , moze i mora.Bitno je da isplivamo i ,kako znamo i umemo- OSTANEMO na toj povrsini.

Pozz sa Istoka :wink:
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Sagy »

Moje je mišljenje da nije supstitucija za svakoga,ali je potrebna,itekako.
Ta Vojina teorija o sjebanim moždanim receptorima,ima smisla,jer moj mozak,nakon 20tak godina razno raznih up&down-ova(heroina,kokaina,sintetike,trave,ma svega za što sam znao ili čuo da "puca"),nije sigurno u istom stanju kao nekog straight-era,ili nekog mladca koji je par godina u svijetu droge.
Ja sam bio na supstituciji,ne da se fizički "skinem",jer sam u životu proveo više vremena u apstinencijskoj krizi,neko netko mlađi na dopu(nije hvalisanje,samo činjenica).I sad očekivat da ću ja otkrizirat 10tak dana,onda se jedno jutro probudit kao normalna osoba,nemaju smisla,jer to je nemoguće.Pa moj svaki pad(recidiv),bi se i dešavao nakon "obavljenog" fizičkog skidanja.Ono,malo se udebljam,poraste samopouzdanje,uhvatim neki normalan ritam života,i onda ona,svima dobro poznata:"Ajde da se počastim malo,pa neće mi ništa bit od jednom..."
I tras,vrlo brzo(svaki put sve brže),opet na putu,kojeg jako dobro poznajem,i u kojem se snalazim "kao riba u vodi".
I još sam primjetio,da bi mi se nakon tih brzinskih skidanja,pojavio ogroman osjećaj praznine i dosade.Nema kombinacija,šema,letanja po gradu,jer kako godine odmiču,ni taj heroin,ne daje više onaj osjećaj iz vremena "medenog mjeseca",zanimljivije u cijeloj priči su akcije,kupi,zakini,sredi ovome,onome,gdje ima,tko radi...ajmo vamo,tamo.Pa u priču uleti i kokain,čisto da se razbije monotonija(opasnija droga od heroina,IMHO,samo srećom preskupa za naš standard).I tako godine idu,i smao se vrtiš u krg skidanja i navlačenja.Probao sam i komunu,par puta,osim fizičkog oporavka,meni nije ništa koristila,valjda sam previše samodopadan,i ne dopuštam svakome da mi rovari po intimi,a to je valjda glavna fora tamo.
I onda se desi nešto,što meni okrenu život naglavačke.Saznanje da ću postat otac.
Opet probah o komunu na oporavak,bezuspješno,i konačno,nako 20tak godina staža,dolazim u Zavod za ovisnosti:"Dobar dan,ja bi na terapiju".I nakon godinu i pol cuclanja tih subića,polao,bez nekih euforija,sredih si ja život,koliko je moguće nekome,koji je u ovom malom-velikom gradu obilježen kao narkomančina,za cijeli život.
I ako opet(ne daj Bože),krene po zlu,opet ću ja pokucat na ista vrata,jer sam više umoran od svega,a mozak mi nije sigurno isti kao mozak normalne osobe.Pa ja kad vidim kutiju Analgina(običan analgetik,kupuje se bez recepta),odma me podsjete na heptanon(ista boja kutije,skroz sliče jedna drugoj).

A,još jedna činjenica u prilog supstitucije(ne branim ja to,i to su okovi svoje vrste),je primjer razlike između Hrvatske(gdje se metadon daje od 92',a čiste šprice od 97') i Srbije,gjde je to uvedeno mnogo kasnije,je broj oboljelih od AIDSa.U Hrvatskoj možda 100tinjak narkomana ima AIDS,a u Srbiji čujem da je to ogroman broj.
Aj,pozdrav,žurim na posao
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Ti Highway nisi razumeo jednu stvar, ja sam se suprotstavio misljenju da neko velica taj lek kao savrsenstvo i opisuje euforiju i kristalnu cistocu, prosto receno covek je pricao kako ga radi taj opijat i to je sustina.
Nisam rekao da ga treba ukinuti i da covek treba da se skida na suvo.
Normalno da treba pomoci nekom ko je bio godinama na teskim drogama i lekovima i svim mogucim sredstvima. To bi bio zlocin pustiti nekog ko je bio na 3 ili 5 grama dnevno u venu, da se skida na suvo, tu pricamo o raspadanju.
Ja sam pisao o onom periodu koji dolazi posle toga i da ne treba sad nastaviti istim tempom samo umesto heroina-buprenorfin.
Slazem se da treba pomoci i buprenorfinom ali ne njega ubaciti kao dozivotno resenje.
Kriza od buprenorfina se lakse podnosi nego heroinska, i ako si se vec prebacio na njega i izbacio iz sebe heroin onda je to odlicna prilika da se vratis u normalu.
Moja namera nije bila da pricam nekom kako se treba skidati na suvo i pokazivati jaku volju u trenucima kad volje nema.
Ali uzimati buprenorfin sad svaki dan ceo zivot nije resenje, i dalje si zavisnik.
Ako ti nemozes da mrdnes od kuce i otputujes negde na odmor ili bilo gde a da ne poneses terapiju ti si onda i dalje u kandzama.
Jel mozes sad da kazes evo idem na more 10 dana i necu da nosim buprenorfin.
Nemozes, dzabe tebi more i odmor kad ti nemozes da funkcionises bez lekova.
Znaci gde god se okrenes i podjes vezan si za lek, znaci zavisnik si.
Ja stvarno nebih voleo da taj lek postane dostupan u srbiji po svim apotekama i da pocne masovno da se koristi onda smo najebali skroz.
Sa druge strane nije tacno da nemoze da se zivi bez lekova, put do cilja jeste dug i naporan ali to je cena koja mora da se plati.
Sve te godine ljuljanja na dopu djavo naplati jednom i trazi svoje nazad.
Ja imam kosmare, sanjam jos uvek jednu blatnjavu ulicu gde sam isao kod dilera po dop pa cekam po nekim budzacima po nekoliko sati smrzavam se,drhtim krijem se od murije dok me on ne primi.
I kad udjem kod njega on sedi kao car, razvaljen.. Soba puna plazma televizora, kompjutera i svega sto je otislo kao rem umesto para za gram dopa. Ispred njega na stolu razvucena linija od pola metra a ja vadim zadnje pare iz dzepa a nemam sutra za hleb.
I samo da ti kazem ovde gde ja zivim suboxon se kupuje sada od istih tih dilera i smrce se, kosta 25 evra 8.mg.
Ima par njih koji idu legalno u bg. na kliniku i dobijaju one male buprenorfine, makedonske.
Sve je ostalo isto, i dileri i musterije samo se promenio izbor robe, pored heroina imas i suboxon.
I jos je gore zato sto sad pojedini misle, sad imam suboxon i mogu da nastavim da smrcem heroin.
Kad ostanem prazan uzecu sub i miran sam.
...
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by highway61 »

Nisam ja pričao ni o kome konkretno, nego uopšteno o stavovima koje sam video tokom zadnjih par meseci kako sam se krenuo sa subom i počeo pratiti stavove na ovom forumu. Neke od tih stavova delite i vi, neke ne, neki su izrečeni od ljudi koji imaju dosta ekstremniji stav o tome.
Što se tiče kandži terapije vezano za putovanje, ja se iskreno ne osećam da sam u kandžama subova jer kad ideš negde i ostaješ duže u klinici ne prave problem da ti daju dozu i na 2-3 nedelje. Inače, dobijam terapiju jednom nedeljno, tako da to nije neko svakodnevno cimanje koje me drži prikovano za isti grad. Ako ti to ne zloupotrebljavaš da se uradiš ili osetiš neki jači efekat, nego uzimaš koliko ti je prepisano, onda će ti stvarno i trajati te tri nedelje. Išao sam ranije u rodni kraj po 3 nedelje, i nikad nije bio problem da dobijem tu terapiju, sad planiram da odputujem i za novu,i isto znam da mi niko neće praviti problem oko doze na duže vreme nego obično.
A sad to za ceo život, razumem šta hoćeš da kažeš, jednostavno ne slažeš se da je dobro da to pacijent uzima ceo život. I ja se slažem oko toga, i nije mi cilj da budem na subovima ceo život, oni mi iskreno ni ne pružaju nikakav užitak sem tog vraćanja nivoa serotinina/dopamina u normalu, ali samo u normalu ne više od toga, odnosno čine da se osećam kao svaka druga osoba. U prvom trenutku kad se to normalizuje na prirodan način, naravno da prvo što ću gledati je da ostavim subutex. Ali ono što sam hteo da kažem je da su stvari malo komplikovanije, da verovatno postoje ljudi koji neće nikad moći da se osećaju normalno kad su strejt, ako im je sticajem okolnosti organizam ili karakter sticajem okolnosti toliko oštećen,da se i posle ne znam koliko godina situacija ne popravi, bolje im je i ceo život na supstituciji nego da se sile da pokušavaju da budu strejt ako im je recidiv neminovan.To je jedini, ali JEDINI slučaj, gde lično smatram da je supstitucija na ceo život opravdana, i gde mislim da je bolje da osoba ostane na supstituciji ako se zna da će ostavljanje iste DEFINITIVNO odvesti u heroin.
Iskreno, ne znam taj osećaj,strah me je i da pomislim kakav je, ali znam osećaj kad se i posle 3 godine strejtiranja ne osećaš kako treba,a ne želiš da napraviš recidiv. Taj osećaj me je naterao da odem na, iskreno se nadam i verujem, privremenu supstituciju.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:52 am, edited 2 times in total.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ivica »

Voyager wrote:Ovde i dalje ne mozes da shvatis da nisu svi ljudi sa istim problemima, nikako da skontas da jako veliki broj zavisnika ima hronicne probleme nakon prestanka uzimanja droge koji se NE MOGU PODNETI !!!
Jebote, da li si ti normalan covece, pa na kom jeziku treba da ti se ponavlja, kapiras covece da ovde ima ljudi koji imaju ozbiljan problem i dve godine nakon sto ostave opioide, ma ZAUVEK se problemi nastavljaju, nastavljaju se do iznemoglosti i do pucanja po svim savovima, kapiras da ovde ima ljudi sa poremecenim mozdanim metabolizmom i da tvoja teorija ne moze da prodje u tim slucajevima, ne moze - neizvodljiva je !!
Velik broj ovisnika se nosi sa poslijedicama ovisnosti, a to je nedostatak povijerenja kod bližnjih i dugovi. Ovo prvo je po meni najjednostavnije za riješit i to tako da jednostavno eliminiraš sve i svakoga i napustiš grad jer će te DRUGI opet sjebat ako to ne uradiš na ovaj ili onaj način kad eliminiraš sve i svakoga nećeš imat prepreku za recimo nać posao, stan tako da bi mogao eventualno vraćat dugove. nebi ja sad o poslu kako i gdje jer je zajebano pogotovo u hrvatskoj. Ovo je samo šablon.
Ja sam i dalje uvjeren da svakom đankiju negdje u kutku podvijesti čuči ono "ma šta me briga, šta god da se dogodi ja imam nekoga,nisam sam,mogu uzet dop bit će mi fino, uvijek će mi netko pomoć, su su mi starci,znam da sam težak ali njihov sam,bilo komuna,bilo žena,zajeba san ni prvi ni zadnji put, na ovaj i onaj način ću dobit podršku jer svi znaju da je ovisnost recidivirajuća bolest, neizlječiva..." i tako dalje.
ignorance is bliss!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Voyager slazem se da ne nastavimo vise u ovom ritmu, i da ne vadimo stvari iz konteksta i uopste da ne sirimo vise temu u nedogled, sve je ok i ja se tebi izvinjavam na svemu sto je netacno a sto sam rekao za tebe.
Sto se tice Coke, odnosno Cokapeace mislim da je ona zensko , primetio sam da je oslovljavas kao musko.
I u ovom zadnjem postu nisi odvojio njene i moje delove teksta, citirao si kao da je u pitanju jedna osoba.
To je cisto tehnicka stvar, samo sam to hteo da ti kazem da ne bude neke zabune.
U principu mi imamo isto misljenje ali nisi stavio njeno ime ispred teksta koji si citirao ali vazno je da smo se razumeli.
Nista druze ja te pozdravljam tu smo pa ako bude neka tema da procaskamo malo, sve najbolje!
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:51 am, edited 1 time in total.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:51 am, edited 1 time in total.
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by cokapeace »

Voyager...samo cu dodati da :
Kada si pomenuo da su lekovi droge i na latinskom i bilo kako...ne znam sta si imao iz latinskog u srednjoj medicinskoj...ja sam zavrsio gimnaziju opsti smer i srednju medicinsku, imam dakle dve srednje skole i bio sam prosecan iz latinskog jezika, imao sam 3 (one perifrasticne konjukacije me ubishe).
U latinskom jezku, droga je lek.
...da...i obrnuto....i taj se izraz i dalje koristi svuda u svetu,pa i kod nas.

Pa,posto si se slozio samnom...jos samo da te pitam kako si iz jedne proste-zakljucne recenice stigao do toga :Kako bih ja uopste leciLA ljude poput tebe ?! Srecom (u konkretno ) tvom slucaju meni to i nije posao,pa zato idem da se ''zanimam''stvarnim zivotom,i da lecim mog Svrleta od temperaturice i upaljenog grla.

Sory,ali totalno si naporan u pokusajima da ispadnes nesto kao extra pametan,pa zaboravljas i koga pljujes ovde,a i zasta,...s'tim da si mene stavio na stub-zbog totalne istine koju sam napisala,tj. LEK=DROGA,ili DROGA=LEK u srzi Latinskog jezika,a i u vecini ''Uputstava za upotrebu leka'' koje vecina ljudi i ne cita,jer ih je neki tamo doktor ''Uputio'' vec kako treba da ga piju.
Prema tome-Zdravo i sve najbolje!
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
Post Reply