ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ivica »

Zeitgeist drugi dio nosi naslov "moving forward" evo i dio teksta,ovo navodi jedan tip koji je psihijatar inače ima đankije kao pacijente :

Međutim, bolesti uzrokovane duhanskim dimom godišnje uzrokuju smrt 5,5 milijuna ljudi diljem svijeta. U SAD-u od tih bolesti umire 400 000 ljudi godišnje.A o čemu su ti ljudi ovisni? O profitu. Do te su mjere ovisni da zapravo poriču posljedice svojih radnji,a upravo je takvo nijekanje tipično za ovisnike.A tu se ovisnost cijeni. Poštuje se ovisnost o profitu pod bilo koju cijenu.Dakle, ono što je prihvatljivo, što se cijeni,u našemu je društvu vrlo proizvoljno i čini se kako je ovisnost tim cjenjenija što je njena štetnost veća.

Postoji uvriježeni mit kako droga sama po sebi stvara ovisnost.Zapravo, borba protiv droge temelji se na pretpostavci kako se ovisnosti možete riješiti presiječete li izvor iz kojega dotječe.No ako ovisnost shvaćate u širem smislu,vidjet ćete kako ništa samo po sebi ne stvara ovisnost.Nijedna tvar, nijedna droga sama po sebi ne stvara ovisnost,kao što nijedno ponašanje samo po sebi ne stvara ovisnost.Mnogi ljudi mogu otići u kupovinu bez da postanu ovisnici o kupovini.Ne postaje svatko ovisnik o hrani.Ne postaje svatko tko popije čašu vina alkoholičar.
Pravo je pitanje što ljude čini podložnima ovisnosti,jer je kombinacija podložnog pojedinca i supstance ili ponašanja, koje potencijalno stvara ovisnost,katalizator punog procvata ovisnosti.Ukratko, ovisnost ne stvara droga,već je podložnost pojedinca ono što određuje hoće li on postati ovisan o određenoj supstanci ili ponašanju.
[Okruženje]
Želimo li shvatiti što neke osobe čini podložnima, moramo sagledati njihovo životno iskustvo.Stara teorija, koja je unatoč svojoj starosti i dalje široko prihvaćena, a prema kojoj je uzrok ovisnosti genetske prirode,jednostavno je znanstveno neodrživa.Pravi razlog leži u tome što ljude podložnima čine određena životna iskustva.To su životna iskustva koja ne oblikuju samoosobnost i psihološke potrebe pojedinca,već na određeni način oblikuju i njegov mozak.Taj proces počinje već unutar maternice.
[Prije rođenja]Poznato je, npr., da ako majke izlažete stresu tijekom trudnoće...


I tako dalje... jbg morao sam tekst podebljat, došlo mi. Uh tko zna šta bi ti ovaj prepisao kao Th.
ignorance is bliss!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

I sta sad reci na ovo?

Uporediti da nece svako ko ide u kupovinu postati zavistan od kupovine znaci da nece ni svako ko uzima heroin postati zavistan od heroina?
Pa i konju da dajes heroin ili nekoj drugoj zivotinji i ona ce da postane zavisna, kakve to veze ima dali si podlozan genetski ili ne.

Ja sam morao da odreagujem.

Stvarno ne verujem da su ljudima potrebne vase teorije, vise sam za onu najprostiju tehniku, ostavis lepo te tablete izdrzis neko vreme malo bolove, temperaturu preguras krizu i nastavis da guras kroz zivot.
Neki put osmeh na lice i kad ti nije bas do toga, malo te bole noge ali sam si kriv sta se moze.
Uhvati te depresija ali nisi jedini i ljudi koji nisu okusili drogu pa su nekad tuzni i depresivni.

Ovako zakomplikovati jednu bolest kao sto je zavisnost je stetno ako vas neko ozbiljno shvati.

Sve komune rade po principu, skloniti coveka sa ulice i uciniti ga korisnim sebi i drugima.

Postavis ljude na jednom mestu i svi zavise jedan od drugog, brinu se medjusobno jedan za drugog.
Hrane jedan drugog, razgovaraju pruzaju utehu jedno drugom..

Tako se leci ovaj problem, narkomanija je bolest gde se gubi volja za zivotom, covek prestane da se raduje dali vi sto izbacujete ovde te teorije razumete tu prostu stvar?

Ja se stvarno izvinjavam jer sam nov na ovom forumu mozda sam sebi dao previse slobodu ali kad procitam neke teorije zamislim se dali meni ima onda leka?
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Verujte mi jedino sto me drzi u zivotu je osmeh ljudi koje volim.
Kad svratim kod devojke koja radi po 10 sati u proadavnicu ,cima kutije sa robom ja kazem sebi konju jedan nije te sramota, neko se trudi i muci u zivotu a ti jedes govna i ne vidis nikog sem sebe i svog dupeta i kako da mu ugodis.
Znaci moj savet ostavljajte to dok ste mladi jer i priroda radi svoje i telo i bez toga propada.
Onaj ko zagazi u neke ozbiljne godine sa tim lekom pod jezikom ili u nosu nece mu biti bas bezbrizna i laka starost.
Mozda ovo zvuci kao fraza nekog pametnjakovica ali vecina ljudi zna u sebi da je istina.
Neka me ispljuje ko hoce ja sam rekao ono sto mislim i to strejt, nisam pod lekovima.
I ja sam ovde da cujem neki savet i da meni bude lakse.
...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by sanela »

Manite se teorija zavjere, post obrisan jer je potpuno off topic.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by nepopravljiv »

da i ja nesto napisem o ovoj temi Vojo je zanimljiv i neobican covjek i stvarno mu je znanje o narkomaniji i kako te svo funkcjonise sa naucne strane jako veliko tu nema price i mislim da se tu svi slazu.a ono, ja sam najbolji, i to covjek se iznervirao.ja volim da citam njegove postove ne smore me i ako skoro vecinu tih ljekova i hemikalija sto on pominje nemam pojma sto su ja na drogu gledam jednostavno droga je droga i jedinu podjelu koju vrsim je opijat ili brzina i to je to meni je dovoljno.
skrivena drustva masoni ,limunati ,limunade,pardon iluminati,atlantida,star gate,nema se vremena za to ali je zanimljivo procitat kako to Vojo opise.
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by zeleni »

ziki wrote:
vise sam za onu najprostiju tehniku, ostavis lepo te tablete izdrzis neko vreme malo bolove, temperaturu preguras krizu i nastavis da guras kroz zivot.
Neki put osmeh na lice i kad ti nije bas do toga, malo te bole noge ali sam si kriv sta se moze.
Uhvati te depresija ali nisi jedini i ljudi koji nisu okusili drogu pa su nekad tuzni i depresivni.

Ovako zakomplikovati jednu bolest kao sto je zavisnost je stetno ako vas neko ozbiljno shvati.
ziki, koliko si ti dugo u problemu?
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Evo iskreno ja sam jedno 9.godina u ozbiljnom problemu, pre toga kazi jos jedno 2.3 godine uzimanja tako vikendom.
Kad sam se vratio iz vojske sam puko, cale mi umre keva se razboli, sestra mala i nisam mogao da podnesem realnost. Poceo sam da se urnisem i od droge i od alkohola.
Ali ovakvih kilometarskih prica sam se naslusao u zivotu i postao sam alergican na to.
A ono sto me najvise iznervira je kad ti nametne misljenje covek po cijim se tekstovima vidi da se pre toga razvalio od droge.
Ja sam drugacije shvatio ovaj forum, malo vidis neciji problem razmenis misljenje a ne da svi posedamo odvaljeni za racunar i pricamo o uzivanju u kristalnoj cistoci buprenorfina.
Covek je meni napisao odgovor, odnosno njh dvojica kao, nemoj da nam kvaris uzivanje tom pricom o karakteru i veri i ljubavi i tim sentimentalnim sranjima jer mi uzivamo u kristalnoj cistoci buprenorfina.
Ja razumem da je taj lek registrovan kao zamena za drogu i ima neke prednosti, ali sam ubedjen da niko nije izlecen sa njim i ne treba ljudima kojima je potrebno malo volje da se izvade iz problema idealizovati taj lek kao jedini spas.
Pogotovo ne treba uzivati u tom leku, to je kao da covek kaze ja sam bolestan od raka-ne daj boze, ali uzivam u leku koji pijem pa me ne boli.
...
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by cokapeace »

ziki wrote:Covek je meni napisao odgovor, odnosno njh dvojica kao, nemoj da nam kvaris uzivanje tom pricom o karakteru i veri i ljubavi i tim sentimentalnim sranjima jer mi uzivamo u kristalnoj cistoci buprenorfina.
Ja razumem da je taj lek registrovan kao zamena za drogu i ima neke prednosti, ali sam ubedjen da niko nije izlecen sa njim i ne treba ljudima kojima je potrebno malo volje da se izvade iz problema idealizovati taj lek kao jedini spas.
Pogotovo ne treba uzivati u tom leku, to je kao da covek kaze ja sam bolestan od raka-ne daj boze, ali uzivam u leku koji pijem pa me ne boli.


Ziki ,ne znamo se dobro,ali me iz dana u dan prijatno iznenadis nekim izjavama...istomisljenice (u pojedinim stvarima)-taman da ja ne moram da ''trosim'' prstice i pisem nesto priiiliiicno slicno ovom sto si ti napisao... :wink:

Pozzz svima ,pa i nasem Najedukovanijem,natprosecno inteligentnom,nacitanom,piscu,filozofu,psihologu ,psihijatru,laboratoricaru...Dr.Mr.Pr.Voyageru..izostavih mu najbitniju skolu,edukaciju,ili,bolje:zanimanje-Narkomaniju (apstinent ili ne - sve jedno, iz njegovih postova svasta moze da se zakljuci) :-D
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ivica »

zeleni wrote:
ziki wrote:
vise sam za onu najprostiju tehniku, ostavis lepo te tablete izdrzis neko vreme malo bolove, temperaturu preguras krizu i nastavis da guras kroz zivot.
Neki put osmeh na lice i kad ti nije bas do toga, malo te bole noge ali sam si kriv sta se moze.
Uhvati te depresija ali nisi jedini i ljudi koji nisu okusili drogu pa su nekad tuzni i depresivni.

Ovako zakomplikovati jednu bolest kao sto je zavisnost je stetno ako vas neko ozbiljno shvati.
ziki, koliko si ti dugo u problemu?
kao da je to bitno kad čovijek dobro govori
ignorance is bliss!
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:52 am, edited 1 time in total.
Post Reply