Buprenorfin(Subutex)

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Buprenorfin(Subutex)

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Buprenorfin Alkaloid sublingvalne tablete
Prijedlog upute o lijeku

UPUTA O LIJEKU

Buprenorfin Alkaloid® 0,4 mg sublingvalne tablete
Buprenorfin Alkaloid® 2 mg sublingvalne tablete
Buprenorfin Alkaloid® 8 mg sublingvalne tablete
buprenorphinum

Molimo pažljivo pročitajte ovu uputu prije nego što počnete s uporabom ovog lijeka.
-
Uputu sačuvajte. Možda ćete je poželjeti ponovno pročitati.
-
Za sve dodatne obavijesti obratite se svom liječniku ili ljekarniku.
-
Zapamtite, ovaj lijek liječnik je propisao samo Vama. Nemojte ga davati nikomu
drugom, čak i ako ima iste simptome kao i Vi, jer bi mu mogao naškoditi.
-
Ako primijetite bilo koju nuspojavu, molimo recite svom liječniku ili ljekarniku.

U ovoj uputi:
1.
Što je Buprenorfin Alkaloid i čemu služi
2.
Prije nego počnete uzimati Buprenorfin Alkaloid
3.
Kako uzimati Buprenorfin Alkaloid
4.
Moguće nuspojave
5.
Kako čuvati Buprenorfin Alkaloid
6.
Dodatne informacije

ŠTO JE BUPRENORFIN ALKALOID I ČEMU SLUŽI?

Buprenorfin je sastavni dio medicinskog, socijalnog i psihološkog programa liječenja za
bolesnike ovisne o opijatima (narkoticima). Liječenje Buprenorfinom je namijenjeno za
uporabu u odraslih osoba i adolescenata starijih od 16 godina.

PRIJE NEGO POČNETE UZIMATI BUPRENORFIN ALKALOID

Nemojte uzimati Buprenorfin Alkaloid ako:
-
ste alergični (preosjetljivi) na buprenorfin ili bilo koji drugi sastojak lijeka;
-
imate ozbiljnih problema s disanjem;
-
imate ozbiljnih problema s jetrom, ili Vam liječnik otkrije razvoj takvih problema za
vrijeme liječenja;
-
imate otrovanje alkoholom ili delirijum tremens (tresavicu i halucinacije);
-
dojite;
ste trudni (osim ako Vam je liječnik savjetovao uzimanje).
-
Buprenorfin Alkaloid ne smiju uzimati djeca mlađa od 16 godina.

Kolovoz, 2010

Buprenorfin Alkaloid sublingvalne tablete
Prijedlog upute o lijeku

Budite oprezni s Buprenorfinom Alkaloid
Obavijestite svog liječnika ako imate neku od navedenih bolesti prije liječenja ili ako ih
razvijete tijekom liječenja jer će Vam liječnik možda morati smanjiti dozu buprenorfina ili
ćete trebati dodatno liječenje za njihovu kontrolu:
-
astma ili ostali problemi s disanjem;
-
bolesti bubrega;
-
abnormalnosti u pretragama jetrenih enzima;
-
virusna infekcija jetre (virusni hepatitis).

Osnovne pretrage funkcije jetre preporučaju se prije početka liječenja i zatražiti će ih Vaš
liječnik. Pretrage funkcije jetre isto će se provoditi u pravilnim razmacima tijekom liječenja
Buprenorfinom Alkaloid.

Neki ljudi su umrli zbog respiratornog zatajenja (nemogućnosti disanja) prilikom
uporabe benzodiazepina (lijekova za uznemirenost ili poremećaje spavanja) u kombinaciji s
buprenorfinom. Zbog toga za vrijeme liječenja buprenorfinom nemojte uzimati
benzodiazepine osim ako Vam ih je propisao Vaš liječnik.

Neki slučajevi ozbiljnih problema s jetrom javili su se tijekom liječenja, iako ih ne mora
nužno uzrokovati buprenorfin. Ako osjećate izrazitu slabost, nemate apetita ili ako Vam se
koža ili oči čine žuti, odmah se javite svom liječniku. Vaš liječnik će odlučiti ako morate
prekinuti liječenje na temelju ozbiljnosti Vašeg stanja.

Ovaj lijek može uzrokovati:

-
simptome apstinencijske krize ako ga uzmete nakon manje od 6 sati od primjene
narkotika (morfina, heroina ili neke druge droge);
-
simptome apstinencijske krize kada se prekida liječenje Buprenorfinom Alkaloid
koji se mogu javiti s odgodom;
-
pospanost, koja može biti pogoršna ako pijete alkohol ili uzimate trankvilizatore
(lijekove za smirenje) ili lijekove protiv anksioznosti. Ako se osjećate pospani nemojte
voziti niti upravljati strojevima;
-
nagli pad krvnog tlaka, zbog kojeg osjećate vrtoglavicu pri naglom ustajanju iz
sjedećeg ili ležećeg položaja;
-
ovisnost o lijeku;
-
pozitivnu reakciju na “antidoping” testu (potrebno je upozoriti sportaše).

Uzimanje drugih lijekova s Buprenorfinom Alkaloid
Obavijestite svoga liječnika o lijekovima koje uzimate ili ih namjeravate uzimati, uključujući i
one koje nabavljate bez recepta.
Prije uzimanja Buprenorfina Alkaloid morate obavijestiti svog liječnika ukoliko uzimate neki
od sljedećih lijekova:
-
benzodiazepine (lijekove za liječenje uznemirenosti ili poremećaja spavanja);
-
jake lijekove protiv bolova ili lijekove za kašalj koji sadržavaju opioidima srodne
sastojke;
-
inhibitore monoaminooksidaze (lijekove protiv depresije);
-
sedativne antihistaminike (lijekove protiv alergije);
-
sedative (lijekove protiv depresije);
H A L M E D
-
lijekove protiv uznemirenosti;
-
određene lijekove za liječenje povišenog krvnog tlaka;

Kolovoz, 2010

Buprenorfin Alkaloid sublingvalne tablete
Prijedlog upute o lijeku

antipsihotike;
ketokonazol (lijek za liječenje gljivičnih infekcija);
gestoden (oralni kontraceptiv);
troleandomicin (antibiotik);
ritonavir (inhibitor HIV proteaze);
indinavir (inhibitor HIV proteaze);
sakvinavir (inhibitor HIV proteaze);
fenobarbital (lijek protiv konvulzija, grčeva);
karbamazepin (lijek protiv konvulzija, grčeva);
fenitoin (lijek protiv konvulzija, grčeva);
rifampicin (antibiotik);
fenprokumon (lijek za razrjeđivanje krvi).

Uzimanje hrane i pića s Buprenorfinom Alkaloid
Nemojte piti alkohol dok se liječite buprenorfinom. Alkohol pojačava umirujući učinak
buprenorfina što može upravljanje vozilima i strojevima učiniti opasnim.

Trudnoća i dojenje
Upitajte svog liječnika ili ljekarnika za savjet prije uzimanja bilo kojeg lijeka
Ne uzimajte buprenorfin za vrijeme trudnoće osim ako Vam je to savjetovao liječnik.
Ne uzimajte buprenorfin ako dojite.

Upravljanje vozilima i strojevima
Buprenorfin može uzrokovati pospanost osobito kada se uzima s alkoholom ili određenim
antidepresivima. Ako se osjećate umorni ne upravljajte vozilima niti strojevima.

KAKO UZIMATI BUPRENORFIN ALKALOID

Način primjene
Uvijek uzimajte Buprenorfin Alkaloid točno prema uputi liječnika. Ako niste sigurni kako
provjerite s Vašim liječnikom ili ljekarnikom.

Tablete se primjenjuju sublingvalno (pod jezik). To znači da stavite tabletu ispod vašeg
jezika i pustite ju da se otopi, za što je obično potrebno 5-10 minuta. To je jedini način na koji
se tablete uzimaju. Nemojte žvakati ili progutati cijele tablete jer zbog toga neće djelovati.

Da bi se izbjegla nagla pojava simptoma apstinencijske krize, liječenje Buprenorfinom
Alkaloid potrebno je započeti kada već postoje jasni simptomi apstinencije.

Doziranje
Uobičajena doza je:
Odrasli i djeca starija od 16 godina: početna doza je od 0,8-4 mg, primijenjena jednom na
dan.
Bolesnici koji nisu imali apstinencijsku krizu: jedna doza Buprenorfin Alkaloida najranije 6
sati nakon zadnje uporabe opioida (narkotika), ili kada se javi želja za drogom.
Bolesnici koji primaju metadon: prije početka liječenja liječnik Vam mora smanjiti dozu
metadona na maksimalnih 30 mg dnevno. Buprenorfin može dovesti do simptoma
apstinencijske krize u bolesnika koji su ovisni o metadonu.

Kolovoz, 2010

Buprenorfin Alkaloid sublingvalne tablete
Prijedlog upute o lijeku

Tijekom liječenja Vaš liječnik Vam može povisiti dozu Buprenorfina Alkaloid na
maksimalnu pojedinačnu dnevnu dozu od 32 mg, ovisno o Vašem odgovoru na lijek. Nakon
razdoblja uspješnog liječenja, liječnik Vam može postupno smanjiti dozu. Ovisno o Vašem
stanju, doza se može postupno smanjivati pod pažljivim medicinskim nadzorom sve dok se u
potpunosti ne ukine.

Ako uzmete više Buprenorfina Alkaloid nego što ste trebali
Morate odmah otići do hitne pomoći ili bolnice na liječenje.
Odmah potražite savjet liječnika ili ljekarnika.

Ako ste zaboravili uzeti Buprenorfin Alkaloid
Ne uzimajte duplu dozu kako biste nadoknadili propuštenu. Potražite savjet liječnika.

Ako prekidate uzimanje Buprenorfina Alkaloid
Nagli prekid uzimanja može uzrokovati simptome apstinencijske krize.

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom Buprenorfina Alkaloid obratite
se svom liječniku ili ljekarniku.

MOGUĆE NUSPOJAVE

Kao i svi lijekovi, Buprenorfin Alkaloid može uzrokovati nuspojave, koje se ne javljaju kod
svih ljudi.

Česte nuspojave (javljaju se u manje od 10 na 100 bolesnika):
-
glavobolja
-
nesvjestica
-
vrtoglavica
-
zatvor
-
mučnina
-
povraćanje
-
nesanica
pospanost
-
-
slabost
-
pad krvnog tlaka pri mijenjanju položaja iz sjedećeg ili ležećeg položaja u stajanje
-
znojenje.

Rijetke nuspojave (javljaju se u manje od 10 na 10 000 bolesnika):
-
halucinacije (kada čujete, vidite, osjećate, osjećate miris i okus stvari koje ne postoje)
-
respiratorna depresija (ozbiljne poteškoće s disanjem)
-
nekroza jetre (smrt stanica jetre)
-
hepatitis (upala jetre)
-
bronhospazam (otežano disanje ili dahtanje)
-
anafilaktički šok (ozbiljna alergijska reakcija koja uzrokuje otežano disanje ili
vrtoglavicu)
-
angioneurotski edem (prekomjerno zadržavanje tekućina)

Kolovoz, 2010

Buprenorfin Alkaloid sublingvalne tablete
Prijedlog upute o lijeku

Pogrešna primjena ovog lijeka ubrizgavanjem injekcijom može uzrokovati teške infekcije,
reakcije kože i moguće ozbiljne probleme s jetrom.


Ako primijetite bilo koju nuspojavu potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika!

KAKO ČUVATI BUPRENORFIN ALKALOID

Lijek treba čuvati izvan dohvata i pogleda djece!
Buprenorfin Alkaloid 0,4 mg sublingvalne tablete
Lijek čuvati pri temperaturi do 25°C. Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od svjetla i
vlage.
Buprenorfin Alkaloid 2 mg sublingvalne tablete
Buprenorfin Alkaloid 8 mg sublingvalne tablete
Lijek čuvati pri temperaturi do 30ºC
Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od svjetla i vlage.
Rok valjanosti naznačen je na pakovanju. Lijek se ne smije koristiti nakon isteka roka valjanosti
naznačenog na pakovanju.
Neiskorišteni lijek potrebno je vratiti liječniku ili ljekarniku.

DODATNE INFORMACIJE

Što Buprenorfin Alkaloid sadrži
Djelatna tvar je buprenorfinklorid; sublingvalne tablete dostupne su u tri doze:

Buprenorfin Alkaloid 0,4 mg sublingvalne tablete
Jedna tableta sadrži 0,4 mg buprenorfina u obliku buprenorfinklorida.

Buprenorfin Alkaloid 2 mg sublingvalne tablete
Jedna tableta sadrži 2 mg buprenorfina u obliku buprenorfinklorida.

Buprenorfin Alkaloid 8 mg sublingvalne tablete
Jedna tableta sadrži 8 mg buprenorfina u obliku buprenorfinklorida.

Pomoćne tvari su:
Laktoza hidrat; manitol; kukuruzni škrob; citratna kiselina, bezvodna; natrijev citrat;
povidon K30; magnezijev stearat; talk; silicijev dioksid, koloidni, bezvodni.

Kako Buprenorfin Alkaloid izgleda i sadržaj pakovanja
Buprenorfin Alkaloid 0,4 mg sublingvalne tablete
Bijele, okrugle, binkonveksne, neobložene tablete sa strelicom “” otisnutom sa jedne strane.

Buprenorfin Alkaloid 2 mg sublingvalne tablete
Bijele, okrugle, binkonveksne, neobložene tablete s oznakom “2” otisnutom sa jedne strane i
strelicom “” otisnutom s druge strane.
H A L M E D

Kolovoz, 2010

Buprenorfin Alkaloid sublingvalne tablete
Prijedlog upute o lijeku

Buprenorfin Alkaloid 8 mg sublingvalne tablete
Bijele, okrugle, binkonveksne, neobložene tablete s oznakom “8” otisnutom sa jedne strane i
strelicom “” otisnutom s druge strane.

7 (1x7) tableta u PVC/Al blisteru.
28 (4x7) tableta u PVC/Al blisteru.
Last edited by MasacreEnElDiscoBar on Wed Nov 09, 2011 8:56 pm, edited 2 times in total.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by sunrise »

nista ja nisam procitala...valjda netko hoce
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by nanii »

Uh, ni ja.............................jao posta.................masacre pa ti nas baš izmasakrira
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
User avatar
malic
Posts: 248
Joined: Thu Sep 22, 2011 7:17 am

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by malic »

Auuuu,jebo....sta radi covek........kakva volja........celicna.ozbiljno.........ludilo.....ali iz tvog ugla Mas. verovatno okej,meni ne smeta........novi Voya pripravnik.........
:) :?:
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by MasacreEnElDiscoBar »

malic wrote:Auuuu,jebo....sta radi covek........kakva volja........celicna.ozbiljno.........ludilo.....ali iz tvog ugla Mas. verovatno okej,meni ne smeta........novi Voya pripravnik.........
:) :?:
samo copy and paste!! n some i neka podebljana slova to moze i neko skroz bezvoljan...A i odlazim uskoro i nechu moch biti njegov prpravnik niti bi volio biti, on je vishe u farmaceutiki, shto i ja znam neshto malo, ali mene vishe zanima ono shta je u glavi....
nema ni njega, ja josh chekam putovnicu i osobnu i to je to, valjda che se nach neko s malo volje...mozda zeleni?, ili sunrise?,malic, isto moze da malo pogura ljude nekim informacijama i savjetima...Sad dolaze ljudi koje zanima subutex, i prema ovom prospektu ljeka, moze saznat informacije, za koje se mora prije savjetovat s dr.,i iznest njemu neke informacije koje je tu saznao ili negdje drugdje da bi bio siguran da je to ljek za njega prije pochetka korishtenja...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by ziki »

Treba mi jedna informacija ali ozbiljno.
Da li moze privatni lekar u hrvatskoj da napise recept za buprenorfin, dupli ili kako vec ide, i da ja to lepo odem u apoteku i kupim?
Posto je u srbiji mnogo komplikovanije, taj lek i nema u apotekama nego se ide prvo kod lekara opste prakse, pa uput za psihijatra pa na komisiju pa tek onda u Beograd u bolnici u drajzerovoj, i tamo oni odrede terapiju buprenorfinom i placa se mesecno 200 evra bolnicki troskovi, bez obzira na dozu koju odrede i tamo se podize lek.
Moze li to malo jednostavnije u hrvatskoj?
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:58 am, edited 1 time in total.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by sunrise »

Pa di si ti Voyager....ne znam kako drugima meni si onako falio.......Di si ti nesreco????? hahaha
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by sunrise »

Aha,jesil ti vidio da se ja skinula sa meta????? prestala brojati,ima 10 dana plus,,,,hahhah,cak,,samo prva tri dana sam brojala.......
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Buprenorfin(Subutex)

Post by MasacreEnElDiscoBar »

ziki wrote:Treba mi jedna informacija ali ozbiljno.
Da li moze privatni lekar u hrvatskoj da napise recept za buprenorfin, dupli ili kako vec ide, i da ja to lepo odem u apoteku i kupim?
Posto je u srbiji mnogo komplikovanije, taj lek i nema u apotekama nego se ide prvo kod lekara opste prakse, pa uput za psihijatra pa na komisiju pa tek onda u Beograd u bolnici u drajzerovoj, i tamo oni odrede terapiju buprenorfinom i placa se mesecno 200 evra bolnicki troskovi, bez obzira na dozu koju odrede i tamo se podize lek.
Moze li to malo jednostavnije u hrvatskoj?
Da, i ja znam neke u sr, koji ne plachaju, u hr idesh kod psihijatre koja ti ga napishe na povjest bolesti i to nosish kod svoje dr. koja ti izdaje plavi dupli recept za 1-2tjedna terapije i dizesh s osobnom iskaznicom u ljekarni besplatno...Sad iglomanima rjetko pishu taj Buprenorfin koji je iznad na slici, nego pishu Suboxon koji se nemoze zlorabit na iglu, uglavnom ista procedura za oba ljeka...

Da, se nadovezem, mislim da ako si drzavljanin sr, da ti u drugoj drzavi npr.hr, mogu dati ljek na neko vrjeme uz predlozen povjest bolesti ili neki dokument od svoje dr., a nevjerujem da bi ga mogo stalno dizat u hr, jer da ga dobivash besplatno morash imat hrvatsku hzzovu iskaznicu koja te oslobodjava participacije na ljek...
Last edited by MasacreEnElDiscoBar on Sun Nov 13, 2011 5:43 pm, edited 1 time in total.
Locked