Vrijeme mi da se liječim

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
MarilynManson
Posts: 51
Joined: Mon Jul 18, 2011 11:04 pm

Vrijeme mi da se liječim

Post by MarilynManson »

U zadnje vrijeme sve više razmišljam da potražim pomoć. Zbog problema koji sam već pisala, a i svega mi je dosta. jednostavno bih da stanem sa ovim shitom a odgađam svaki dan.
Kao što sam napisala u ispovjesti bar sad u onome što je ostalo od nje nikad nisam tražila stručnu pomoć, pa ne znam kako da počnem, kome da se obratim. Imajući u obzir da još vodim nekakav društveni život i radim, pa ne bih da se objelodanjujem na sva zvona i stalo mi je da anonimnosti. Ne znam kome prvo da se obratim ambulantnom lječniku opšte prakse ili psihiću ili da idem direkt u centar za ovisnost?

Još me zanimaju te terapije općenito odnosno koja je nekako sa najmanjim posljedicama ili šta već kad ne znam kako šljakaju...jbg... Isto me zanimaju blokatori tj. kako djeluju prvenstveno na psihu jer meni nekako fizički nije toliki bad, mislim da bih to nekako mogla i podnijet, a najviše me brine ta želja odnosno potreba za dopom ko za materom rođenom. eh sad djeluju li blokatori na oduzimanje želje?
isto šta je s ovom substit. i ovom terapijom antag.? ak moš ukratko?
Eto mislim da sam na kraju krajeva došla na ovaj forum samo zbog ovog. vjerojatno to što me zanima već negdje piše ali ja stvaaaarno nemam živaca tražit. probala sam i umalo ne dobih parkinsonovu bolest, zbog živčanih napada. pa ak vam nije mrsko samo neke osnovne teze da mi napišete što je što bila bih zahvalna do nebesa....
sorry na peglanju,..pozz za sve :)
I don`t like the drugs, but THE DRUGS LIKE ME!!!
bossman
Posts: 4
Joined: Mon Aug 08, 2011 4:10 am

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by bossman »

koliko dugo uzimas dop??
bossman
Posts: 4
Joined: Mon Aug 08, 2011 4:10 am

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by bossman »

ovisnik sam sa "predznakom" bivsi ili sadasnji vec ,recimo,blizu desetak godina,a konzumiram droge preko petnaest.kako sam ja sada,o tome drugom prilikom...nov sam ovdje,pa evo...pozzz svima!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by sunrise »

mislim da blokatori ne uzimaju zelju....a za drugo ne bi lupala,mene je preko suba ne lupala nego jela zelja i glas za dopom,sad na metu ne....ali pitaj pametnije,ne drzi se ovoga,to je samo moje iskustvo...da,i mislim da se malo zavaravas kad kazes da bi krizu skinula tek tako i da to nije bed...da nije vec bi odavno to rijesila,jel tako?
nemam pojma

pozz
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Blokator umanjuje zelju za uzimanjem samim tim, dok ga uzimash znash da nesmijesh uzet neki opijat i nakon nekog vremena jednostavno zaboravish vishe na opijate shto ne znachi da se nemozesh sjetit dok si loshe i imat osjechaj bespomochi, onda dobijesh zelju da uzmesh, ali opet te blokator sprjechi i kratko traje ta zelja...Blokator treba uzimat duze vrjeme nekoliko god.da bi kasnije mogo gotovo i zaboravit na opijate, pa se smanjuje i povremeno uzima itd.,ali neki su opet osudjeni na blokator za cjeli zivot...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by sanela »

U Sarajevu imaš nekoliko opcija:
1. Savjetovalište na C. vrhu, gdje možeš dobiti metadon, ali ne vjerujem da ti ispunjavaš uslove, jer trebaš imati najmanje dva pokušaja neuspjelog liječenja na Odjeljenju za narkomaniju
2. Imaš detoksikaciju na Odjeljenju za narkomaniju (ali tu postoji lista čekanja)
3. Imaš nekoliko opcija za komune (Reto, Cenacolo koje su besplatne i Marjanovac i Viktorija koje se plaćaju)
4. Blokatore imaš u Lukavici koji su jako skupi
5. Subotex, koliko ja znam, u Sarajevu nema nigdje nabaviti
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Ma mora bit suboxona, :shock: on bi trebo bit besplatan, za razliku od Revije(naloxona)koja je dosta skupa, a suboxon ima i opiodno djelovanje pa je pogodan za pochetak ljechenja u ovisnika koji josh imaju visoku potrebu za opijatima, jer djeluje i opiodno i nema se potreba za uzimanjem opijata uz njega, a i djeluje kao blokator opijata tako da osoba nesmije uzimat nikakav opijat na njega...

Neznam , neverujem da nema u Sarajevu Suboxon, prvi glas...chudno...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by sanela »

MasacreEnElDiscoBar wrote: Neznam , neverujem da nema u Sarajevu Suboxon, prvi glas...chudno...
Ja koliko znam, nema... ako ima neko iz Sarajeva ko zna sigurno, neka javi, a i ja ću se još raspitati. Mislim da postoje planovi da se uvede uz metadon, ali za sad mislim da nema. Znam da ima u Tuzli na Klinici, ali to je kao neko eksperimentalno liječenje i kriteriji su baš zahtjevni.
be a warrior
Posts: 97
Joined: Wed Jul 20, 2011 5:53 pm
Location: Zagreb

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by be a warrior »

Hej,

ja sam u prošlim "samostalnim" skidanjima koristila - 1.heptanone - koji su katastrofa (meni) od njih me glava bolila, ali doslovno ubijala me glavobolja, pa neki čudan okus u ustima,nije bilo fizičke krize (sem kašljanja ,malo drhtavice i puno znojenja) ali psiha radi 100 na sat....2.- subutex,koji je ok,nema fizičke krize(osim drhtavice i malo znojenja), a i pomaže kod psihe..bar je meni pomagao..kasnije sam si nabavila suboxon koji mi je bio bolji, a i okus je ugodniji (na njemu nema drhtavice)..u principu su ok ..znači nema fizičke krize, a i na njima dop ne djeluje..zapravo se nikako ne proporuča kombiniranje..
No, vjerujem da sve to ovisi o količini i stažu korištenja supstance i načinu uzimanja..
Svakako ti preporučam posjet ovlaštenoj ustanovi tj. nekome tko će ti prepisati ono što odgovara tvojim potrebama..što više fizičke aktivnosti, svježeg zraka itd....
Meni su te stvarčice pomogle samo na par dana jer sam mislila da kad skinem krizu da je to to..ali , veeelika greška..tek onda slijedi "pravo" skidanje..(psiha-psiha-psiha)
Zadnje skidanje je prošlo "na suho" i još uvijek "suhoća" traje...no, ja sam pred sam kraj bila na malim količinama i nije bilo svaki dan pa se dalo izdržati...jer, kao što si ovdje već pročitala: od krize još nitko nije umro!!!
Već sam ranije(u svojoj temi) pisala da sam odbila bilokakvu terapiju i sad mi je neopisivo drago zbog toga, jer u biti mijenjaš ilegalnu za legalnu supstancu..a bit je "BITI ČIST"..
Ali, ovo je samo moje skromno mišljenje..i moja je greška bila što sam mislila da sve znam i mogu sama..(dozirati i propisivati ljekove) a to nikako ne preporučam.
Kod nas u gradu postoji par klinika za vanbolničko lječenje ovisnosti, tamo se prijaviš (sve je anonimno - ne spaja se sa tvojim lječničkim kartonom) , nakon 1. razgovora, upitnika i pregleda ti odrede terapiju (ako je želiš) i dolaziš na kontrole urina i razgovore kod psihijatra po potrebi.. ja sam prva 3 mj išla čak 3x tjedno (vlastita želja) pa onda 2x , i sad sam tamo 1x tjedno...žao mi je što se nisam već davno odlučila na takvo što, ali sam bila puna predrasuda i glava mi je bila puna "dobronamjernih" savjeta nimalo dobronamjernih ljudi kojima nije bilo u interesu da se "skinem"..
Pretpostavljam tj. nadam se da ti je takav vid pomoći prihvatljiv (zbog anonimnosti) i uz malo truda se može iskombinirati uz posao..fax i sl..Nadam se da takvo što postoji i kod tebe..
Samo naprijed, jer bilo kakav pomak je super!! I sretno!!

don t worry, be happy!!
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Vrijeme mi da se liječim

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Ima puno nachina za ljechenje, ali kod svih njih ti treba pomoch i neka zashtita...Neki koji nezele da idu u komunu na par godina, za njih postoji Revia ili Suboxon koji che ih sprjechit u drogiranju, uz koje mugu ich na ta neka savjetovalishta itd.,
Njoj je dosta svega toga, ali je pitanje jer je dosta drogiranja ili posljedica koje to drogiranje donosi??
Ako su u pitanju te druge stvari muchenje nabavom, nekvalitetna droga, bezparica onda se trazi ljechnichka pomoch u nabavi legalnih sretstava da bi se zadovoljile potrebe...
E sad ja neznam nikog ko se zasitio droge nakon 2-3god.drogiranja... da jednostavno krene u komunu na ljechenje, u komuni chesh nach najmladju osobu koja ima mozda 23-24god. i koja je josh nestabilna i tamo je jer mora bit, a ne svojom voljom, to sam se uvjerio u zajednici ''Susret'' i ''Cenacolu'' gdje sam i bio...
Sad bi trebalo bit najvaznije otich kod struchnjaka za ovisnosti koji che procjenit stanje...Sjecham se da mi je dr.Sakoman prije par godina reko dok sam dosh kako je meni mozak josh gladan droge, u takvom sluchaju che ti pisat terapiju methadona, mst-a ili shta vech...tako dugo dok se ne zasiti sveg..moze te prebacit i na te neke blokatore, ali ako je mozak josh gladan to su manje shanse da se njima izljechi...Sad jedina dobra solucija je komuna koja je teshka, ali su najveche shanse za izljechenje...
Post Reply