NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:58 am, edited 1 time in total.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by nanii »

Toto banovan..................eh kakav liiiiiiiik.

Iako se uopšte ne slažem s njegovim stavovima, nešto mi je drag taj čovjek.................
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by MasacreEnElDiscoBar »

-
Last edited by MasacreEnElDiscoBar on Sun Sep 11, 2011 7:35 pm, edited 4 times in total.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by MasacreEnElDiscoBar »

nanii wrote:Toto banovan..................eh kakav liiiiiiiik.

Iako se uopšte ne slažem s njegovim stavovima, nešto mi je drag taj čovjek.................
Zashto ti je drag?? Mozda,vjerojatno mislish na to kako je protiv komuna i ostalih stvari....
Mozda ti je drag jer ti se u dubidi dushe, chini kako su loshi njegovi stavovi, a tjelo i mozak uzivaju u takvim anti.skidanjima i tjelo prevlada pa ti postane drag, a mozda ne...nzenam...mozda zato jer pishe ko da mu je svejedno za sve i nema straha...Ja isto imam prijatelja koji mi je drag, voli drogu i nezeli se skidat on se dobro osjecha i nema shanse da prestane josh...A chim se dobro osjecha nema razloga za skidanjem, tek dok ti vishe postane loshe onda se prekida, tako je on reko:''dok mi nebude vishe fino i stvaralo zdrastvene probleme zashto prestat?''...I to je to takvim ljudima, a i svim ovisnicima treba da se sami uvjere, nitko nkakve komune ne pomazu, ako ti volish takav zivot...




P.S. Sad bi bilo uredu da se javi ''chek'', s nekim informacijama, kako ide Nezavisna organizacija.... :wink:
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by sunrise »

Mislim da ce Voyi trebati malo zivaca,ali ja znam da ih ima da odogovori da post......i veselim se odgovoru :D ,eto smijem se
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by sunrise »

ajme OMG ..........hvala :D
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:58 am, edited 3 times in total.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Voyager wrote:Na koji post trebam da odgovorim ?
Koliko vidim, ja sam ovde uletero sa mojim postom u kome govorim Check-u kako treba da streba, ne vidim nigde neki post koji je upucen meni i na koji trebam d aodgovorim.

Ispravite me ako gresim. :-/

Ta-da...

.::VOYAGER::.
Ma mislim da sam ja neshto piso o nervnom sistemu(neurologiji), kako ima puno tog, da chak ni dr.znaju malo vishe od osnova, ali shto se tiche ovisnosti tu se slazem da treba prouchit kako djeluje mozak i svi receptori...pogotovo anatomiju.... ali sam htio objasnit sa svojim iskustvom, pa je ispala pricha kako sam dosho do ovisnosti...jer sam imo posla s neurolozima zbog meningitisa i poslje nokturne epilepsije, pa sam dosta prouchavo...i ispada da je neurologija i psihijatrija povezana, kod ovisnosti je psihijatrija...al normalno da bez neurologije nema psihijatrije i obrnuto...uglavnom sam mjenjo par puta i nakraju izbriso sve...ali sam se u svemu slozio s tobom...samo sam nadopunio kako neurrologija obuhvacha jako puno toga, a poshto se tu radi o ovisnosti, nema puno literature i lako se da nauchit, mozda ne sad sve tochne nazive receptora, ali slazem se da treba prouchit...
Vjerojatno che ti ona rech na shto je mislila da odgovorish....
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by sunrise »

ne pitaj mene ..........ja samo bacam bombe.....ma pojma nemam.....to sam jucer mislila........danas imam druge brige
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
EX-Heroin
Posts: 99
Joined: Sun Sep 18, 2011 2:18 pm

Re: NEZAVISNA ORGANIZACIJA

Post by EX-Heroin »

Na sugestiju mog prijatelja koji ne posećuje ovaj forum a i ja nisam ovde bio aktivan samos am čitao povremeno na po dva tri meseca da vidim ima li šta novo i nikada, nikada nisam imao želju da se retgistrujem no sada rekoh sebi, zašto da ne, čisto ako me ne mrzi a mrzi me jako jer me moj metadon posle 2 godien ili malo jače uopšte ne zadovoljava. Doza nije bitna svejedno je da li si na 80 do 120 što je sigurna i terapijski najčešća doza ili na više. Postoje ljudi medju kojima sam i sam koji jednsotavno nemaju elana i nema onog stimulativnog blagog euforijskog dejstva metadona. A u srbiji niša drugo nije registrovano. Elem onaj sajt koji je ovaj mali pokrenuo je postao svadjalački i ništa više od toga. Nerealno je dobiti Jurnistu, pa ljudi to je preskupo. Neko je namestio tender i na listi lekova od 2005 do 2011 što imam u PDF formatu i mnoge mnoge druge akte, koje proučavam, nema ni naznake od SR Morfina ili ER Morfina. Već se neko pametan setio da uveze najskuplju, fensi hidromorfon formulaciju (OROS- NABUDŽENI) koji je preskup. Pa ko će da odvoji toliko novaca iz budžeta kada ni metadonski centri ne dobijaju dovoljno pobogu ljudi. Pita li se iko da li je bolje boriti se za SR Morfin i to najbolje možda MST Continus čak i pre SUBSTITOLA, jer je i on da ne davim, jedan dečko (Voyager) koji se odlično razume u farmaciju i razne oblasti medicine a naročito rada sa zavisnicima je sve objasn io lepo. Ko je pažljivo čitao iako su postovi dugi a kraći i ne mogu biti kad se o tim temama govori, onda zna šta je problem. JURNISTA JE PRESKUPA!!JURNISTA NEMA DOVOLJNU TJ. ZADOVOLJAVAJUĆU BIODOSTUPNOST DA SE RAČUNA 3 prema 1 ili kako bilo već sa METADONOM!! Dakle Continus je bolji jer se uzima dva puta dnevno a druga doza se nadovezuje na prvu i deluje više stimulativno za razliku od metadona koji često, kod 20 do 30 posto zvanično, pacijenata, dakle onih koji se malo razumeju i znaju( akoliko je onih koji ne zbnaju zašto im metadon tako deluje i misle da tako treba, nesvesni da mogu i bolje da prodju ako bi tražili MST koga svi hvale koji su prešli sa metadona u Hrvatskoj?) sedativan. Dakle deluje sedirajuće posel 6 do 8 časova od adminsitracije! Zašto?Nisam hemičar možda zato što je JEDINI OPIJAT KOJI JE NMDA antagonist? Moguće to će znati hemičari i farmaceuti. Ali je i pravo pacijanata da se leče sa širom lepezom lekova a ne samo jednim. Pa ljdui moji to nigde nema da jedan lek za jednu indikaciju svima odgovara. Koliko tipova insulina ima, koliko tipova hemijski različitih antipsihotika tj. neuroleptika, koliko raznih antidepresiva. Pa naravnod a ih ima jer jedan recimo čak i SSRI grupa antidepresiva u kojoj su mnogi a najpoznatiji ZOLOFT, EFFECTIN(VELAFAX)R, SEROXAT(paroksetin), FLUKSILAN(Prozac) itd...e tako bi trebalo da bude i sa agonistima morfinskih receptora u mozgu neće svima ODGOVARATI METADON I NE ODGOVARA. Bez obzir akoliko god povećavali dozu posel nekih mesec dana, dva najviše krenuće nuspojave i nije rešenje u povećanju nego u promeni leka. Šta se naime dešava. Neko je nazadovoljan i non stop mu povećavaju terapiju i dodje čovek do 200 ili čak i više. Ima slučajeva doduše jako, jako retkih ljudi koji su na 220mg i kod nas ali u svetu je to i normalno doza od 180mg je normaln u Nemačkoj i čak medju prosečnima. Ali tamo, bar mislim, postoji i Substitol i MCT Continus ili druga forma SR(slow release)ili ER(extended release) Morfina. Zašto jedino kod nas metadon nema alternativu. Da li je "metadonski lobi" ako postoji uopšte toliko jak ili je u pitanju neko ko je uzeo debele novce za registrovanje hidromorfon ER formulacije u vidu leka JURNISTA OD 8,16,32 I 64mg. Znate li da je kutija leka od 64mg 500eu. Ne? Onaj ko ne zna trebalo bi da se raspita. No o temi sajta metadonplus.blog.com ne vredi pričati otišao sam , pogledao i sve se pretvorilo u rat dvoje ljudi. Mog prijatelja koji je želeo da se potrudi oko inicijative i klinca koji piše oprečne stvari. Bez uvrede trudim se da budem objektivan ali po priči mog prijatelja, dečko je došao u BG i tražio samo metadon i kukao da ga mama ne istera iz kuće. Pri tome je isti i ubrizgao. Moj prijatelj tako kaže a ja mu verujem jer dečko nikada ne laže čak ni terapeute zato je vrlo poštovan uc entru gde idemo i njemu uvek izadju u susret šta god da je, prekrše čak i svoja pravila. Jer im je uvek priznavao šta ga muči. Ja ga podržavam jer i ja sam otišao da se lečim a metadon mi ne pomaže iako sam na više od 120 doduše ne toliko kao on. On je na za nađše uslove baš visokoj dozi i ona mu ne pomaže. Često je bezvoljan kada nešto treba da uradi on doda 20 do 30 posto metadona samo da bi imao volje da se pokrene. Ali uprkos svemu čovek se trudi i nikada nije bio pozitivan niti je ikada uzeo heroin ja jesam par puta i to uzalud.
Post Reply