Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

Pa naravno da postoji dosta ljudi odgovornih za svoje bolesti, to si sasvim u pravu, ali njihove bolesti nisu tabuisane kao zavisnost od heroina. Pa čak su i alkosi ponekad okolini ''smešni'' i ''simpatični'', bez obzira što neki od tih ''simpatičnih'' kod kuće ubijaju žene od batina kad ih uhvati promena raspoloženja i šta sve ne. Isto i za cigare, niko ne osuđuje te ljude koji zakače rak pluća. Ali oni pre svega ne prenose bolesti, i to smrtonosne bolesti, ne kradu i izvode prevare kao što mnogi narkomani rade (a naravno da postoje i oni koji to ne rade i zadrže neku svoju moralnost u kakvim god da se okolnostima nađu, al to su izuzeci koji nisu zanimljivi običnom čoveku, da mu kvare koncepciju i peckaju savest), to je jedan razlog zašto se narkomana plaše koliko ih i mrze. Drugi je i ta licemernost malograđanstva, većina ljudi radi gomilu nemoralnih stvari u svom životu, ali mrze ono što je tabuisano, a heroin jeste tabu. O heroinu i zavisnicima se šapuće kritično, dok se o uvoznoj i kvalitetnijoj travi koju su tatine ćerkice sa mog faksa pušile za vikend naglas hvale da ispadnu zrelije i ''opuštene''. Naravno, dosta ljudi i nisu odgovorni za svoje bolesti, i ako je neko dobio rak od stresa, ti ga ne možeš osuđivati zato što se on previše nervirao da ne dobije otkaz, jednostavno te dve stvari nisu iste. Isto kao što imaš ljude koji su šećeraši još od detinjstva, i siguran sam da to nisu postali zbog loših navika. I gomila sličnih primera, upoznao sam i one odgovorne za svoju bolest i one koji to nisu kad sam bio na VMA, ali suština je da su u očima svih nemarginalizovanih ljudi, narkomani neka treća kategorija, i za njih nema mnogo saosećanja.
Narkomani su jedino dobrodošli kad treba da se piše neki bestseler o ''paklu droge'' na koji će domaćice da plaču ili pravi dokumentarac sa egzotičnom i senzacionalnom temom., onda se uvek nađu likovi da eksploatišu bolesne iz udobnosti njihovih domova. I naravno, kad im trebaju lekovu, tu se vrte najveće pare.
Društvo je sjebano, i tu si u pravu, i da nema neke pravde, i to isto stoji, al nemamo drugog izbora nego da uradimo šta možemo da spasemo i poboljšamo svoj život u okolnostima koje su nam date. Drži se, i ako treba neka informacija ili nešto, javi. Uzgred, jesi probao subove, ja sam na održavanju njima, i dosta mi dobro ide, nema toliko znojenja i nekih nuspojava, plus ne možeš da uzimaš ništa preko njih tako da nema mogućnosti za recidiv, jedina ''mana'' je što je dejstvo nešto slabije u odnosu na metadon, ako se to može nazvati manom. Ima ga u Drajzerovoj, ima ga i u privatnim klinikama.
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

E da,Nepopravljivi, kad se skidaš sa metadona ili bilo koje druge zamene, ako si bio dobar dečko odnosno pacijent, to se radi tako što ti par meseci po manju smanjuju dozu po vrlo malo, dok ne dođeš do nule, odnosno potpune apstinencije. Obično ti dodaju neke druge lekove da te smire dok to traje. Kažu da nije lako, ali je definitivno lakše nego skidanje s dopa na suvo, ili skidanje s meta ili subova naglim prekidom.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by nepopravljiv »

nisam na metadon ni subotex nego citam ima dosta price na tu temu podjeljena su misljenja i onda me zanimalo jer svi kazu da je kriza od metadona hard core i da djelje po mjesec dana i bilo mi je nekako nelogicno cudno da to dr.psihijatar daje i sto onda na kraju opet cov jek navucen kako se resava taj problem.inace nisam nikad probao metadon nisam imao prilike jer ga nije nikad bilo sad su uveli u crnu goru od skoro zadnjih godinu dana metadon.
i kad sam jednom prilikom trazio psihijatru reko mi je ne treba ti cist si sto ce ti to to je po njegovom misljenju smece nego zakon je sad takav pa ga prepisuje .tako da nisam uzeo metadon,subotex sam jedno davno uzeo jednu tabletu od 2mg cini mi se nisam siguran htio samj da se skidam znam da sam je kupio na ulicu 25 eura sam je platio ima od tada i 4 god.sjecam se da su mi rekli najbolje je pod jezik da se stavi tada ima najbolje dejstvo maklo mi je malo krizu jedno 30 posto i to je to neuspjeli pokusaj skidanja.
inace sad sam cist od svega dugo vremena ne pijem nista ni anti depresive ni za smirenje spavanje nista i ok se osjecam nemam zelju za drogom kao prije ne razmisljam u opste o heroinu ili necem slicnom.sto mi je prvi put da sam ovoliko dugo cist bez i jedne tablete i nicega i bez onog mucenja u glavu nesigurnosti koliko god ja bio siguran u sebe opet na kraj padnem ,sad je drukcije ne razmisljam u opste o svemu tome sretnep ponekad dje koga od ekipice,svi na metadon ili heroin ili i jedno i drugo ali nista me to ne cima niti me iko od njih nista ne nudi.sad sam u nekom stanju milje mi je poci kupiti nekoliko igrica za kompjuter, pojebat zenu ,najest se dobro nesto sto volim i to je to.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by nepopravljiv »

a opet vidim ima ljudi i kojima je pomogo subotex,metadon i oni treci slicnog naziva suboxon ili tako nesto ali cini mi se ima i dosta ljudi koji ga zloupotrebljavaju.tako da vjerovatno da ako se pije kako je prepisano i doktor reko pomaze.ne vracaju se ljudi na heroin jedino sto je meni mana kod toga je sto se covjek navuce i na to.
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

Navućićeš se, naravno, ako uđeš u program održavanja. Poenta je da, ako su ti receptori previše oštećeni i ne možeš da se vratiš u normalu i funkcionišeš kao normalna osoba, uzimaš privremeno subutex ili metadon(sa metadonskim održavanjem nemam nikakvog iskustva,sa subutexom imam) , prihvatiš žrtvu da se navučeš na dosta slabiju supstancu od heroina koja deluje daleko blaže, ali i duže (otprilike taman toliko da te unormali da se ponašaš i osećaš kao osoba koja nikad nije konzumirala droge), i od koje je i kriza mnogo slabija (pogotovu od malih količina suba). I, onda, kad ti se vremenom prirodno organizam i metabolizam vrate u normalu, počneš da se skidaš sa supstance na kojoj si tako što ti doktor polako smanjuje dozu par meseci uz pomoć psihoterapije, lekova i tako to, tako da što manje osetiš tu krizu. Nije tu u pitanju magični lek koji skida probleme izazvane heroinom kao rukom odnešene, nego prosto rečeno jedna mnogo slabija zamena, kojom kupuješ vreme dok ti se mozak i telo sami od sebe ne vrate u normalu.
Ja lično bih ti preporučio subutex ako se uopšte odlučiš za održavanje, jer pre svega ne možeš da ga mešaš sa drugim opioidima (kao što je heroin,metadon)- jednostavno neće delovati, a drugo nikad se od njega nećeš osećati urađeno, samo nekako unormaljeno. Naravno, najbolje bi bilo da prvo probaš bez održavanja, godinu-dve da budeš potpuno čist, ideš na psihoterapiju i piješ lekove koje ti prepišu, pa ako to ne uspe da te vrati na noge posle toliko vremena, onda tek da probaš sa supstitucijom.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:53 am, edited 1 time in total.
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Sagy »

Voyager wrote: Ovo sada sa Buprenorfinom je jos savrsenija prica.
I po prvi put sam u zivotu ubedjen da cu mozda cak i veoma uskoro moci da zivim i bez Buprenorfina, jer je ovo zaista CUDESAN LEK, ZAISTA !
Ne zalijeći se Vojo,ne zalijeći,tek si počeo s bupe-om.Daleko je to od savršene tablete.
Bolji je od metadona sigurno,bar velikoj većini ovisnika na supstituciji,ne zombira,čak djeluje kao lagani upper-antidepresiv(ne znam za tebe,ali ja i dosta ljudi koje znam),prvih mjesec dva terapije bupe-om su imali problem s nesanicom,baš zbog tog upper efekta,pa ti kod nas uz bupe po defaultu prepišu i neki benzos,obično apaurin 10mg,navečer pred spavanje.
Kao što već napisah,ti pozitivni efekti bupe-a blijede s vremenom,a onda se povećava doza,koja,kao što i sam znaš kod bupe-a,iznad nekih 20tak mg i nema koristi ni efekta.
Čak se desi kontra-efekt,bupe blokira sam sebe(kako,iskreno ne znam),ali se sjećam svojih recidiva,kad mi je bilo lakše "probit" bupe heroinom,kad sam bio na 20mg,nego na 2mg!Stvarno čudno,ne znam je li netko od stručnjaka koji se bave s tim to primjetio,ili je to samo moja subjektivna reakcija na bupe.
O Subuxonu ne želim trošit riječi,to je govno,bez ikakvog smisla,čak znam i da ga fiksaju,šmrču,tako da priča,da taj naloxon u njemu,ne izaziva nikakvu krizu kad se Subuxone zloupotrijebi "ne drži vodu",ali zato(pravilno i nepravilno uzet),Subuxone je samo blijeda slika Subutexa.
Pa brdo ljudi u HR,čeka da se registrira Alkaloidov Buprenorphin,pa da se skinu s metadona!
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by nanii »

Joj ja se stvarno iznerviram kad pročitam ovako nešto
Voyager wrote:Nece se navuci, pazi Highway, tu ti je cela fora zapravo !

Sta znaci "navuci se" ?
To je neka bolest, to je neko sranje kada trazis gudru, zapostavljas sve zbog gudre, itd., sta je vec...nesto posrano u svakom slucaju, jer posrano i zvuci, jel tako ?

U ispravnoj supstituciji nema navlake, postoji samo jedan obican medicinski fenomen koji se naziva zavisnost o terapiji, odnosno o leku koji se pije.
Pa dobro Voyo, uz dužno poštovanje;
JESI LI TI LUD ILI MISLIŠ DA SU OVDJE NA FORUMU SVI LUDI ILI DEBILI?
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:53 am, edited 2 times in total.
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Sagy »

Voyager wrote: Zelim vam u Croatiji da se sto pre registrira Buprenorfin Alkaloid i da ga i ti dobijes, jer je tableta zaista spektakularno extra jednostavno uradjena, mozes sa njome da radis sta hoces, lako se lomi na polovine, cetvrtine iako ima samo strelicu na sredini, a sa druge strane broj koji oznacava miligramazu.

Imas ih u jacinama od 0.4mg, 2mg i 8mg, u pakovanjima za nedelju dana i za mesec dana - kutija sa jednim blisterom sa 7 tableta i ista kutija samo deblja sa 4x7 tableta.
Buprenorfin je cool jer moz' dobit take-homes za mesec dana, ne moram da se smaram svake nedelje da odlazim u metadonski centar.
V
Ne treba meni Bupe,ja sam završio svoju priču sa supstitucijom,kontaš?
Post Reply