Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Vceikruna
Posts: 42
Joined: Wed Feb 09, 2011 3:58 pm
Location: Belgrade

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Vceikruna »

Moj savet ti je da odes u neku od privatnih klinika koje vrse detox i odrzavanje Buprenorfinom,tamo ti zasigurno nece traziti nesto mnogo papira,a mnogo su vece sanse da dobies odrzavanje iz razloga sto ces ga placati,a i u Drajzi se placa,zar ne!? Ja sam isto tako bio na odrzavanju Bupe-om u jednoj privatnoj klinici vise od sedam meseci i bilo mi je ok,nisam ni pomislio na recidiv,a kamoli nesto drugo.jedini razlog sto sam morao da prekinem i prebacim se na drzavni MMT je materialne prirode,meni je Bupe mnogo pomoga,verujem da ce i tebi,eto toliko,sve najbolje od mene! Pozdrav svima! :lol: :!:
"Smrt je samo tren kada umiranje prestane" i "Eto to je svet,eto to su ljudi,prazni i ludi,mali i glupi,tudji,ne mogu da ti dozvolim da dodjes,oprosti............" For my not born child.........
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

zeleni,pa ja sam i sam rekao da mi ne treba niti bih hteo metadon.zelim da se prijavim na odrzavanje subutexom.drugo,ja znam da mi treba psihoterapija i slicno,dve godine i idem svake nedelje na razgovore i pijem prepisane lekove,ali kazem da to nije dovoljno u ovom trenutku,samo je pitanje vremena kad cu napraviti recidiv bez odrzavanja,i zato i zelim odrzavanje+psihoterapiju,dok ne osetim da mogu da povucem odrzavanje,kad uhvatim neki stalan posao i malo sredim zivot.Brinem jedino da me ne napuse za subutex ako odem tamo strejt.
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

kazem samo je pitanje vremena kad cu napraviti recidiv,jer sam posle dve godine i napravio recidiv od dva meseca,sad sam opet strejt nekih mesec dana.A recidiv nije jedini problem,kao sto sam spomenuo uz svu terapiju i razgovore,i ma koliko se trudio,jednostavno ne funkcionisem bez supstitucije,i te dve godine koliko sam bio strejt nisu donele nikakav napredak sem samog apstiniranja.Jedini period kada sam stvarno funkcionisao kako treba bilo je tih nekih godinu i nesto na 5 trodona dnevno(2 ujutru 3 predvece),koje sam poceo da uzimam kad su mi se pogorsali bolovi zbog diskus hernie(koju sam posle resio operacijom,ali ostaje to da nisam trodone uzimao samo zbog bolova,nego sto su mi i omogucavali da dajem ispite u roku,socijalizujem se i sl.,sto jednostavno ne uspevam da radim kad sam strejt)
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

teo uzgred,hvala na pitanju imam podrsku mojih u ovoj odluci,devojke isto,samo sto sam sa devojkom na pauzi od pre par dana,jednostavno sam shvatio da mi je potrebno da budem sam neko vreme da bih resio ove stvari.Danas sam zvao Drajzerovu,nisu mi dali nikakav odgovor u vezi toga da li je problem sto sam nekih mesec dana strejt a zelim odrzavanje subutexom,bili su u fazonu dodjite pa cete sve videti s doktorom.
Saznao sam da mi je potreban i uput iz grada gde mi je registrovana zdravstvena knjizica.To je pomalo neprijatno,jer je u pitanju mesto velicine pseceg govna,i nezgodna mi je pomisao da verovatno moram na razgovor kod istog doktora kod koga sam se pre pet ili koliko vec godina u srednjoj zicao za opravdanja.Jer ocekujem da ce tako nesto ispasti.
Rekli su i da se prvih mesec dana ide svakog dana dok ti ne utvrde dozu,a posle toga dobijas kolicinu za 8 dana,tako da nije frka i ako ides na put ili sta vec.
Iskreno,najradije bih otisao u neku privatnu bolnicu,jer su i u Drajzerovoj derikozhe,traze 20 soma za mesec dana,ali mislim da u Srbiji ne postoji nijedna koja radi odrzavanje subom,uglavnom ga neke koriste samo za detoksikaciju,a neke ga ne koriste uopste.Ako neko zna neku privatnu kliniku za odrzavanje subom,pogotovu u Beogradu gde trenutno zivim,neka javi.Trenutno mi zvuci kao dosta bolja opcija.thx
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:01 am, edited 1 time in total.
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by zeleni »

highway61 wrote:zeleni,pa ja sam i sam rekao da mi ne treba niti bih hteo metadon.zelim da se prijavim na odrzavanje subutexom.
mladenovac, milanovac...
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

Drago mi je Zeleni da poznajes geografiju,steta samo sto se ubacujes i u stvari o kojima nemash pojma,i procenjujesh osobe koje nisi imao priliku da upoznas.Procackaj malo po netu pa ces i videti razliku.
Subutex ima plafon dejstvo,odnosno preko odredjene kolicine efekat ne postaje jachi,i samim tim smanjuje mogucnost zloupotrebe,na primer kada pocnes da dobijas lek na 7-8 dana i uzimas dozu sam.a takodje postoji i suboxon,slican lek koji je mesavina buprenorfina(subutexa) i blokatora,preko kojeg ne mozes da uzmes heroin.Ima jos razlika,kao cuvene metadonske zikre s kojima nista ne moze da se poredi kako sam cuo,ali da ne mlatim sad praznu slamu o tome...Sad sto se tice mene:ja ciljam na najmanju dozu,koja ce da mi ublazi odredjene cimove koji me koce i cine disfunkcionalnim,sto dalje vodi u depru,ali NE I DA IH POTPUNO OTKLONI,odnosno da me razvali,jer onda necu moci da naucim da se suocim sa stresnim situacijama i naucim da se izborim s njima.Takodje,planiram da nastavim sa psihoterapijom i radim na istim stvarima dok sam na odrzavanju,ali psihoterapija nije odlazak na operaciju,gde te srede i za dva dana idesh kuci-reshen problem,vec kontinuiran proces koji postepeno dovodi do napretka,ako se ukljucish sa entuzijazmom i bez predrasuda.Ali i da bih bio spreman da se,kad dodje vreme, potpuno oslobodim supstitucije i rizika od recidiva,moracu da imam rutinu i nadjem neki smisao,kao sto je redovan posao ili faks+posvecenost nekom hobiju i/ili strasti za na pr. beletristiku.A nista od toga nisam mogao dok sam bio strejt,niti dok sam bio na dopu,vec jedino na blagoj dozi trodona.Kada sredim svoj zivot uz pomoc subutexa i psihoterapije,onda cu krenuti sa povlacenjem suba iz te jednacine,ali imacu stvari koje sam postigao i rutinu(posao ili faks) i strast koji ce da me drze motivisanim i srecnim i naravno,cistim.Bar se tome nadam,i tako bi program trebalo da funkcionise.Mozda sad mozes da me bolje razumes.
Nisam otvorio ovu temu da bih ista propovedao,bio to subutex,metadon ili Bog,pa nemoj ni ti.Ne zelim da razmenjujem misljenja,nego trazim konkretne informacije.
Danas sam nazvao jednu privatnu kliniku koja ima program odrzavanja subom,a izgleda i suboxonom,i koja ukljucuje redovne psihoterapije tokom odrzavanja.Plus necu biti registrovan,plus cena zavisi od kolicine subutexa koja ti je prepisana,400din za 2 miligrama,sto izadje 12000din mesecno,a redovni razgovori s psihijatrom su ukljuceni u tu cenu(plus se na telefon nije javila tjurka kao u drajzerovoj koja je suvise isfrustrirana da odgovori na vise od 2 pitanja koja su bila veoma bitna,pa je lupila slusalicu uz nadrkano ''prijatno,dovidjenja'').Ne bih da kazem ime klinike da ne ispada da nesto reklamiram (ako koga zanima nek pita slobodno na private,mada kazem to su mi prvi utisci preko telefona,ne znam vec kako ce to sve ici kad se pojavim tamo), ali meni zvuci odlicno,pogotovu sto mi odgovara jer cu verovatno probati sa shto manjom dozom jer sam nekih mesec dana strejt,pa mi je i tolerancija na psihoaktivne substance sigurno pala,tako da valjda nece izaci preskupo.
Iskreno,poprilicno sam srecan zbog toga,ovih dana sam opet u kontaktu sa starim prijateljima iz srednje,izlazim i slicno,tako da i to pomaze.
A osoba koja mi je poslala privatnu poruku sa imenom te klinike,lokacijom,brojem telefona i ponesto o svom iskustvu sa tim programom,ako sve prodje kako treba,ima pivo od mene.Ne znam dal da ga imenujem,mozda nece iz nekog razloga jebem li ga,ali stvarno sam zahvalan zbog ovoga.Idem kod njih na razgovor u ponedeljak,najverovatnije,pa javljam kako je sve proslo.
I odmorite malo Teo, cura je imala najbolje namere :)
User avatar
supergenije
Posts: 95
Joined: Tue Dec 22, 2009 2:33 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by supergenije »

Druze i ja slicnu muku mucim. Pokusavam da ostanem cist i uspem godinu godinu i po, pa padnem na par meseci pa opet cist i tako u krug zadnje 3 godine od kad sam prestao sa svakodnevnim gudriranjem. Naravno kad kazem padnem mislim samo na dop, jer vutru alkohol i eventualno neku brzinu ni ne racunam. Sto je najgore ja sam za vreme "mirovanja" :-D i uspeo da sredim zivot kolko tolko al i dalje sam nezadovoljan prazan nije mi ni do cega. Zivotarim jednostavno receno. Pa aj mi posalji pp u vezi te klinike jer ni sam ne znam koliko cu jos izdrzati ovako.
boki_
Posts: 153
Joined: Sun Nov 15, 2009 11:24 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by boki_ »

ne znam koliko ste vi za ili protiv supstitucije, ali mogu vam reci da ja 6 godina nisam uzeo nikakvu ilegalnu drogu osim trave zahvaljujuci metadonskom odrzavanju. A ista je prica i sa buprenorfinom, ljudi uzmu H jedino iz dosade ili nekog ludog nagona a nemaju potrebu za istim dok su na odrzavanju.

Jedini problem je sxto se tgesko skinuti sa njih. Metadon nije toksican tako da je odlican za dugoitrajno uzimanje, a buprenorfin je najbolje uzeti subotex a ne suboxone koji sadrzi otrovniu nalorex.

To su te drasticne opcije ali bez njih stvarno nema cistoce od heroina ili svakakvih tableta i droga koje se uzimaju dok se "apstinira".
hEIL hEIMAt
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by saša-ex »

Sa vasim pricama dolazimo do onog najgoreg dela supstitucijske terapije, koja na jedan perfidan nacin postaje deo vaseg zivota. Vecina narkomana prolazi te periode, sa delovima apstinencije, pa onda vracanja na istog. Priate o tome kako ste bili depresivni dok se niste drogirali, zivot vam nije imao smisao... Pa normalno. A znate zasto niste izasli iz toga? Bili ste i dalje narkomani, samo se niste trenutno drogirali. Nista u vasem zivotu se nije promenilo, osim sto niste uzimali dop. Pa narkomanija i nije samo uzimanje droge, to je ceo nacin zivota. U kome vi nista niste menjali... Iz cega ste bi izveli zakljucak da ne mozete da funkcionisete strejt, nego da je pravo resenje supstitucija. Greska koja vas moze debelo kostati. Zar nije bolje da probate sa ozbiljnim lecenjem, koje vas zivot moze da promeni, da dobijete zivot u kome mozete da uzivate punim plucima, bez ikakvih gudra?
SAMO CEO ŽIVOT...
Post Reply