Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
dragance72

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by dragance72 »

Nego zna li neko šta je sa onim za skupštinu Republike Srbije, gde je trebalo da se održi razgovor, savetovanje ili pitanja gradjana poslanicima u vezi uvodjenja Jurniste ili dugodelujućeg morfina. N ije meni met loš nego jednostavno nisam na maloj dozi ali svejedno ve skoro 8 meseci sam na ovoj navikao sam se i imam problem da me nekada baš sedira jako da se teško budim ujutru i slične stvari ili da sam niespavam pa u toku dana moram da legnem makar sat i po. Ako neko zna nek mi napiše i na p.p ili ovde mada zaista, jako retko svraćam na bilo kakve forume u vezi narkomanije, jednostavno izbacio sam iz svog društva i čak i poznanika i ljude koji se rade metaedonom zloupotrebljavaju ga, pregutavaju se rivotrilima i ostalim sedativima i to redovno piju po dve i po doze. EEeeeej da li su normalni?? Čak je i doktorka rekla kada sam pričao da sam jednoga za malo prebio što mi je rekao d apuštim kurac a kao drug mi je bio, jer mu nisam dao moju dozu da se doradi a on bi meni kao vratio njegovih 125mg i još pola preko toga. Rekao sam mu da se višene družimo jer ne poštuje moje principe ako hoće da se tuče tu sam spustio sam stvari i bio spreman da ga pokidam samo da zucne još jdnu. posle je plakao i izvinjavao se kada sam se vratio u centar po recepte ali svejedno nas dvojica smo završili ne želim da se druim sa nekim ko stondira u kafiću, ko kljuca u prevozu ma ne trebaju mi pumpači rovca iako meni to ne pada na pamet. Da li ponekad sam uzmem malo više metadona da ali jako retko i nikada više od 1‚0 do 20% i to ako trebam da idem negde kasnije uveče da se ne smorim ili čisto kada mi je jako loš dan zato imam u rezervi uvek nekih do 50mg recimo a uvek mogu da uzmem i 30 mg manje od svoje doze narednog dana bez ikakve smetnje. Oni koji znaju mehanizam metadona i njegovo funkcionisanje znaju da treba tri dana da se srednja vrednost u krvi spusti ispod normale ako dva dana nakon toga koga si uzeo malo više uzimaš manje za toliko dva dana tek treći ćeš osetiti da ti fali.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:59 am, edited 1 time in total.
luka72
Posts: 4
Joined: Mon Jun 20, 2011 10:47 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by luka72 »

Ciao,
mozda mi ti mozes pomoci nekako.
Ja sam iz Berlina i hteo bi malo duze doci u Srbiju na letovanje.
Trenutno dobijam 18ml Methadona i uzimam uz to 30-40 mg Diazepama.
Moj Doktor ovde bi mi dao za 15 Dana da ponesem u Methadon sa Internacionalnim listom da mi se ne moze da oduze ,posto mi treba kao lek.
Pitanje, jeli ima u Srbiji legalno Doktore ili Bolnice sto mogu da mi prepisu dale Methadon,
moj Doktor ovde to podrzava i poslao bi Sa Faksom sve sto treba.
Mozda i znas ime nekog doktora ili Gradova ili Bolnice?
Ako to ne uklopi, cime mogu prekriti 18ml Methadona , sto mogu dobiti u Srbiji.
Unapred hvala puno
luka72
dragance72

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by dragance72 »

dRUŽE JA SAM NAPISAO DA JE U KRAGUJEVCU NAJBLIŽE KRALJEVU I kao što Voyager kaže ti moraš ovde dobiti. Rekao sam da su meni hteli da sam prihvatio posao u kraljevu da daju da podižem u kragujevcu jednom nedeljn o metadon. U Srbiji nemaš ništa osim metadona ima buprenofrin ali si ti na velikoj dozi ti si na 180mg 18ml ja sam isto na velikoj na 170mg samo su nam sada uvalili flašice od 30 kubika ljudi moji pa meni j e10mg metadona sada 1,82 kubika tečnosti ne znam zašto toliko tečnosti ja ionako sam ih molio i lakše je bilo i za pakovan je sad moram i veću kutijicj7u da nadjem is ve. Inače u jSRbiji ima Jurniste ima MOrfina ali se daju samo uz dijagnozu karcinom i ni jedan lekar niti sme da prepiše morfin bez dijagnoze kancera a čak i da ti prepiše u apoteci nećeš dobiti uz tu šifru. Nego lepo neka tvoj doktor ili ti stupi u kontakt sa Metadonskim centrom u Kragujevu i dogovori se sa bnjima vidi šta ti je opcija a lekar tvoj će svakako poslati faks i to će njima biti validno pokriće da ti uzimaš redovno metadon i da je to tvoj lek!! I niko nigde nema pravo u metadonskim centrima da zanemari. ne daj bože, takav izveštaj i faks tvog lekara iz metadonskog centra u Nemačkoj. Apsolutno ti garantujem da ti moraju dati, pitao sam i moju doktorku povodom toga, ljudi iz mog centra su išli u grčku i španiju dobijali za 14 dana a ako ostaju više dobijali su izveštaj da nose sa sobom naravno i original i preveden i overen preveiod plus je poslat isti taj prevod i original držama u koje su išli jedna devojka na kipru je sada i dolazi samo na po dve bnedelje ovde tamo regularno podiže svoje doze metadona iste kao ovde. Dakle druže aktivirašj se malo, nadji preko 988 broj telefona metadonskog centra, ne znam kada dolaziš ja mogu da pitam idućeg četvrtka kada budem išao u centar po take homes, da vidim kako to ide imam zakazano kod svoje doktorke i nju mogu d apitam ako ti nije kasno? Onda ćču ti napisati sve što mi je rečeno, ali, opet ti kaćžem, tebi moraju izdati metadon ovd eu bilo kom centru na osnovu validne dokumentacije sa pečatom i potpisom lekara i njegovim faksimilom. Srećno.
dragance72

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by dragance72 »

Voleo bih da se jave ljudi koji su zainteresovani da dodju u Skupštinu Srbije kada Gordana Čomić kako je obećala stavi to na dnevni red, možda i verovatno ne glavnom rada skupštine jer se ne donosi zakona ali na primer možemo prisustvovati sastanku odbora za zdravstvo u skupštini i što nas bude više od pacijenata na supstituciji, ja bih voleo da dodju dečko koji je pokrenuo inicijativu da se i Jurnista uvede i da država plaća recimo deo od 80% a mi pacijenti 20 ili manje i da uvede ili KOntinus morfin na 8 ili 120 sati koji se pije i kako ssam čuo ide ovako ko pije 40mg metadona kada prelazi na kONTINUS IDE NA 200MG! KADA SE VRAĆA NA METADON ONDA, ZANIMLJIVO , VRAĆA SE NA 30!ZAŠTO? NE ZNAM. Zat9im i da se razmotri šta je najbliŽE i da se bupe jednostavno daje u apotekama to je trebalo odavno da krene na recept u apoteci uzmeš bupe i za nedelju dve koliko ti već treba i kako ti doktor prepisuje. Naravno ja ću se potruditi d adodje i socijalni radnik iz centra kod nas Miodrag i Eventualno neko od lekara, plus ljudi iz Beograda ali oni ozbiljni na održavanju ne neko ko će tamo da nas degradira da se naguta nečega i da stondira i onda smo svi propali niko nas neće ozbiljno shvatiti. Tako da samo bih molio da dodju ljudi koji će biti normalni a datum ćemo objaviti ovde. Ja dečka iz Bečeja ne znam kojii je kontaktirao EU u vezi Jurniste i dobio dosta povoljnih odgovora i potakao na razmiđšljanje i ljude tamo . Po meni trebalo bi da postoji više sredstava nekome je morfin dobar verujem da bi i meni jer se često teško budim posel metadona, metadon mislim da je najsedativniji od svih opijata prirodnih i sintetičkih. Mofrin MST me zanima da li se uzima na primer ovako: Ja recimo pijem 40mg metaona i prelazim na 200mg KOntinusa, da li 200 mg pijem na ovaj načina ujutru recimo u 9 pijem 200 i pošto deluje kratko ponovo u 5 ili 6 pijem još 200 ili bi mi recimo dali dva puta po 100mg ali ja mislim da to nema logike jer metadon deluje do 72 časa najduže mada već preko 36 kreću lagano problemi. I to zavisno od doze ja mogu da izdržim dan bez meta ali sutradan već posle ustajanja kreće nervoza,m jeza , zevanje, raširene zenice u pičku materinu kao da sam na spidu.-dakle probao sam dokle bih mogao i mogu do 30 i nešto maksimum već 48 sati ne verujem počela bi kriza koid mene sigurno.Drugo Substitol mi deluje kao dobar za održavanje ali ne znam koji je odnos da li je i tu 40mg metadona jednako 200m,g subst8itola?? i kako izgleda ako se pije substitol u split fazonu ima li to nekog efekta ili njegova analgezija traje duže od metadonske*? Z aJUrnistu znam, da izaziva jaču euforijicu i bolje raspoložebnje koje traje čak i dućže nego kod metadona pa i nema potrebe da se uzima dva puta, barem tako sam čuo a ako grešim neka me ispravi neko ko je malo više izučavao. Ja zaista zadnjih par meseci sam jako retko na forumima vezanim za narkomanijju u stvari jedino na ovaj svratim kad mi drugar Vceikruna preko koga sam i čuo za dečka iz Novog Bečeja koji piše svima relevantnima u Evropi i drug je mom drugu, voleo bih da i on dodje u skupštinu i eventualno da iduće nedelje sa Vceikrunom odem do neke NGO i da vidim ko bi bio rad da nas podrži. Ja sam mislio da bismo mi mogli da osnujem NGO ali potrebno je sledeće: prvo statut, zatim skupština, prvo osnivačka, adresa i nije toliko bitna može biti privatan stan nečiji to mi je sve socijalni radnik detaljno ispričao, zatim da li smo samo dok ne ostvarimo cilj aktivni dakle vremenski ograničeni ili imamo više namena i namera i naš "rok trajanja" odnosno delatnost je neograničenog trajanja, dakle ne samo dok se ne uvede jurnista nego da budemo organizacija koja bi pomagala zavisnike na supstituciji. Pošto već postoji onaj "Izlaz" gde su ljudi iz reta tamo ne primaju nas sa održavanju ukratko nas niko ne zastupa, majku mu, pa piogledajte koliko nas je ovde. Ne mora BG da bude centar dešavanja može da bude nekoliko podružnica potpuno ravnopravnih bez preglasava ja i da donosimo recimo odluke konsenzusom ili dvotrećinskom većinom . Inače apsolutna većina 50& plus jedan član je glupost i nije fer naročito za nas da sm jednaki isad nekome se digao kurac da namerno nešto sruši i to svojim glasom uradi. To je moje mišljenje i vidjenje bilo bi dobero da svaki grad sa metadonskim cen trom ima podružnicu recimo naše , ako je osnujemo, nevladine organizacije. Mogla bi se zvati ...ne znam...Organizacija za prava zavisnika kojji se nalaze na supstitucijskoj terapiji ili čak i šire i onih kjih pretenduju odnosno žele da se priključe takvom vidu lečenja. Pišite šta mislite evo ja dadoh ideju a molio bih Voyagera makar i na plp da mi napiše za substitol znam da može i u venu da se roka ali mene zanima ako ga pijem oralno njeg aili Kontinus da li ću a verovatno hoću imati malo jači analgezijsk efekat i man ju sedaciju. Hvala.
toto-rina

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by toto-rina »

Probacete pa cete videti kako cete se provesti treci dan. Ja ne menjam nista sebi u terapiji. Necete moci sendvich da pojedete a ne da zivite tako. Morfin nije za ljude na Metu. Ne moze da se ustane iz kreveta od bedaka. Metadon je drugaciji od svih tih opijata od kojih je heroin mnogo mnogo jaci i sedativniji i jaci analgetik em brze deluje. Zato i sredjuje tako dobro. Pa posle Meta ni heroin ne valja. Ne moze da smiri. To su vam sve lekovi koji su za ljude na Metadonu malo jaci nego 4-5 Trodona. Kolike vi mislite doze da vam daju 1000Mg. Pa nedaj boze da mi neko da morfin sulfata 200mg umesto moje terapije. Znaci ruku bi mu odsekao kada bi krenuo da mi daje em bi ih bacio ui djubre jer kao da ih nisam ni popio. To je 4 ona Meslona. Sto sam pio 2 umesto 5 Trodona kada sam pocinjao da se drogiram pa se skidao i tada osecao jezu.
Mogu samo da zamislim koliko bi ljudi kolabiralo na ovoj vrucini kada bi im zaigralo srce sto od nedostattka sedativcnog dejstva Metadona sto jer je morfijum zajeban za disanje i za srce. Mora da se ubrizgava polako ali ne zbog rada jer rad ne osecas nego se ugusis. Kao da ti je neko na plica seo. Iglice te bockaju svuda po telu a rada nema. Ja znam samo kada bi nekome dao to sem Metadona da bi vrlo brzo se vratio nazad pred kliniku.
Probajte u stvari sta da vam ja pricam. Mozda hocete da se skidate sa opijata. To vam je najmanje bolan nacin, posto bezbolan ne postoji to je najmanje bolan.
U svakom slucaju najace ste probali sada nema vise kao pre ovoga. Sa radom od kvotera je gotovo.
Ili sa sredjivanjem od 2 tablete morfina kao posle heroina kao i sa odrzavanjem kao nekog ko direktno sa heroina ide. Sta mislis zasto smanje na 30mg a ne 40 odmah. Da covek se ne bi unakazio od Metadona posle Morfina slabije je mnogo.

Evo primer moj deda kada je umirao od raka bio sam dete ali tada je bio samo Trodon, Morfin, Valoran i Metadon. Tim redosledom je covek i dobijao. Metadon su mu dali na kraju ono pred smrt rekli su ovo je najace moramo da odlazemo posle ovoga nema sta da mu damo ako pocne da stvara toleranciju. Bio je on primao i inekcije koje mu je davao lekar, Ali ovo je primao kuci. I fazon Metadon je dobio u petak u ponedeljak umro i to svo vreme je spavao. Pre toga se drao kada popuste te inekcije. Metadon je ono najace sem neki bolnickih resenja. Ali vi mozete onda da trazite i anestezije za godinu dana. Pa kad vas drmne auto vi nista ustanete namestite ruku ili nogu koja visi nasmejete se i dalje pichi.
toto-rina

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by toto-rina »

A jad ada budem pod anestezijom necu. Hocu da osecam sve oko sebe a to mogu SADA samo na Metadonu.
Sa su mi dali Jurnistu ili Morfin posle dopa bilo bi lepo ali sada od toga nema nista. Jedino da trose na mene pare kao da me drogiraju kokainom svaki dan da buncam od rada da bi smirio misice i kosti. Jer to je to uradjen si ali si slomljen i imas bolove ako ne uneses Metadon.
dragance72

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by dragance72 »

Ne znam zaist aTotto ti si mislim iskusio bedak kada nije bilo u apotekama metadona i znaš dali su ti jurnistu ali ne znam koliko si pio jurniste i kakav je odnos u jačini izmedju Jurniste i Metadona. MOrfin je 4 puta slabiji od Metadona e sad Jurnista je jača od mofrina ali ne znam koliko? Ono što ti hoćeš da kažeš je da si uradjen u glavi ok je ali te i dalje boli telo? Ako sam razumeo dobro? Ne znam stvarno moguće je otići u drajvzerovu ako je baš tako skinuti se sa metadona i posle mesec dana sasvim čist krenuti na Jurnistu ili MOrfin. Ne znam možda ti nisi dobio adekvatnu terapiju Jurniste kada su ti dali umesto nedostajućeg mofrina. Jurnista takodje deluje sdo 72 sata ona je od svih morfina najslićnija metadonu i moguće je kombinovati i metadon i Jurnistu to znam sigurno. Dakle moguće je da se smanji štetnost metadona jer je ipak Jurnista i posle 20 godina uzimanuja bezbedna po zdravlje. Nijej ni metadon nezdrav ali ipak više nego JUrnista ili prirodni opijati kao morfin recimo. Jer je uvek sintetika bila štetnija to znaš i sam imaš iskustva naravno. Ne znam makar ja i ne prešao na Jurtnistu ali hočćemo imamo ideju da se izborimo da ljudi u srbiji imaju pravo na "drogu izbora!" Buprenorfin, Metadon, Mofrin, Hidromorfon. Eto 4 bi bila sasvim dovoljna možda čak tri. Pa bi neko mogao ada krene da proba od slabijih ka jačima moj drug je bio na bupeu prvo nekih par meseci na 2mg pa na 4 mogaoje da kaže da mu napišu 8 i napisali bi mu ali sada se muči u centru jer za 4 meseca od 40mg stigao je jedva nekako do 70 a prava doza je nio'štza ispod 80 60 je dovoljno tek da neutrališe heroin od te doze počinje blokada heroina pa nadalje ali od 80 počinje kvalitetno održavanje i do 120mg su uglavnom za najveći deo populacije sasvim dovoljne doze održavanja ja sam već ispričao kako dodjoh do 170 a da nije bilo seroxata ne bih mrdnuo 120 možda najviše 130,140 medjutim na 150 kada sam konačno prestao da pijem seroxat i osetiorad metadona posle nekih 7 dana i predložio doktorki da idem do 180mg i da mi se daje rterapija 100 plus 80 ili 110 plus 70 što je kasnije ispalo i najbolje ali eto iz nekog razloga oni su stali, na 170 i zbog jebenih 10mg više ja sam ostao ni na nebu nina zemlji da sam znao pre toga da će meispaliti ne bigh mrdnuo od 150 ni miligrtam jebeni. Ovako sada više i ne mislim o splitu nekada ga radim sam odvajam recimo po 40 do 60 za kasno podpone ali to je uglavnom kada hoću ceo dan da budem relativno istovetno pokriven kada hoću da osetim euforijicu onda uzmem 170 odjednom i osetim ne previše nego sam koliko treba normalnom čoveku da funkcioniše ide na posao i slično. Uh sad bi moji drugar sa N:A skočili na mene nemaš hrabrosti, nemaš ovoga onoga...no ko će narodu ugoditi :D
toto-rina

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by toto-rina »

Nema razloga da ja predjem na Morfin. Ja to necu, meni morfin ne prija i to je to. Ono je bilo za nedaj boze za kratko vreme. Nikada ne bi ostao na tome. Poceo bi da se drogiram, pio bi i to i dop, kao da Trodone pijem.
Mene samo Metadon sredi kako treba, nijedan drugi lek od tih. Naravno i svi stariji likovi koji su se pre snalazili za Morfin ce ti reci kako je to. Kada se radis heroinom sve ti je to na toj istoj bazi slabo. Metadon druagacije deluje zato i pokriva tako dobro i dugo. Morfinski zavisnici su za vreme drugog svetskog rata morali nekada i na II sata da ubrizgavaju to sranje. Samo je tada bilo u prasku koliko hoces pa uzimas. Sada nema dobijes malo sredjen nesredjen aj cao. Dok ti sacekas komisiju i ponovo da te vrate na Metadon bices u stanju raspada.
Metadon je Mnogo jaci analgetik i bolji. Ne bi ga menjao da prelazim sa onog sto je dobro na ono sto me ne sredjuje bez veze. Mislim videcete i sami. Od morfina imam rovca za heroin.
Onaj ko pije ne znam 80mg Metadona njega ko zna koliko treba Morfina da sredi a moguce da bi i umro od depresije disanja ili kako se to zove vec ni sam ne znam. Cuika bi ti stal;o. Zato sto ljudi ne kapiraju kako je posle Metadona sve slabo. Znaci ti moras svoj Metadon da popijes sve preko toga ti je kao Normalnom coveku.
Ako treba da ti daju Morfin za bolove ne mogu da ti izbace Metadon pa sada cemo morfin. To je paralelna zavisnosti Metadon-Morfin, Metadon-Heroin. Ko uzima i jedno i drugo. Samo jedan lek ne moze da ti pokrije svojom vecom dozom nedostatak drugog. Sem da ti ako pijes Metadon i Morfin povecaju za 230-30mg Metadon preko doze i ti neces ni misliti o Morfinu. Ali za Metadon tako ne moze.
toto-rina

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by toto-rina »

Pazite dalje ako cemo da gledamo tako da negde daju Jurnistu. Ali negde je i budzet za zdravstvo veci od celog Srpskog jer ste spremni da date bar 200e mesecno za odrzavanje time. Podbunicete ih pa cete placati i Metadon. Mene bas birga ja pare za to imam ali da vidim da li cete donositi 8-10e dnevno za dozu Metadona.
Kazace vam sta pa tako je negde, negde je Jurnista ali se u dobrom delu drzava Metadon placa. Na mnogo vise nego sto daju Jurnistu. To ce trajati dok se ne obracunaju troskovi a onda nece biti nista od toga.
Post Reply