Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by edy »

Zona Sumraka wrote:Vojo, da ti nije nesto Milan Tarot u rodu?
:-D :-D :-D
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by ziki »

Voyager po svemu ovome sto ti pises zakljucak ja da si ti veliki ljubitelj opijata.
Jasno je da ces ti to da poreknes i da neces javno to da priznas, nema ni potrebe da se bilo kome pravdas, ali opet se ponavljam, ti pominjes opijate uglavnom u pozitivnom smislu... divno, fino, kristalno itd..
Od toga neke koristi u lecenju bas i nema.

Budes li nastavio tako pusticu Cokapeace na tebe da intervenise.. :axe:
...
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by cokapeace »

Voyager wrote:
.....A kontam da je jedan od zaposlenih, a to cu sve da saznam....lagano...saznacu ime i prezime i te osobe, gde stanuje, njen JMBG, broj bankovskog racuna (ako ga ima), kolika mu je mesecna plata, gde voli da izlazi, da li loche drogu alkohol kada izlazi, koje su mu navike, koji mu se sjeb desio skoro u zivotu ovih zadnjih godinu dana od Fukushime pa na ovamo, sve cu to delom ja da saznam, a delom moji ljudi da mi lepo tacniraju sve ostalo u PDF formatu.

Pa cu onda morati da posaljem jednu tuzbicu ako se uspostavi da je tamo zaposlen, pa cemo da se tuzimo, prekinucu ga na sudu, ima da dam para koliko god treba da ga razapnem na krst


...'' :-D :mrgreen: mISLIM,.. sTA RECI ?!....'''
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by cokapeace »

Voyager wrote:

Nemam zaista nikakav jos F...jedino sto je bilo je bila hiperaktivnost i impulsivnost i toga vise nema.
Radio sam eto taj detaljan psiho-test sada kada sam se skidao, 5 dana po vise od 2 sata tamo u kuci gde se animiraju zavisnici i psiholozi su bili zaista iznenadjeni jer su moji rezultati zaista bili savrseni, bez iikakvih komorbiditeta.

Ja sam cak sa zaprepascenjem pitao "sta, nema hyper nicega ".
Nema.
Ja reko "nema slucajno neka psihoza, nista, bas nista, a ?"
Nema nista Milane, vi ste zaista srecan covek, itd.
bAS nista ! :D :-D :axe:
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:50 am, edited 1 time in total.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by sanela »

Hajde malo pogledajte naziv teme prije nego što nešto napišete.
Ako nemate ništa konstruktivno za napisati, onda ću temu zaljučati.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:50 am, edited 1 time in total.
leiito
Posts: 26
Joined: Sun Dec 18, 2011 10:09 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by leiito »

Voyager wrote:Nece se navuci, pazi Highway, tu ti je cela fora zapravo !

Sta znaci "navuci se" ?
To je neka bolest, to je neko sranje kada trazis gudru, zapostavljas sve zbog gudre, itd., sta je vec...nesto posrano u svakom slucaju, jer posrano i zvuci, jel tako ?

U ispravnoj supstituciji nema navlake, postoji samo jedan obican medicinski fenomen koji se naziva zavisnost o terapiji, odnosno o leku koji se pije.

Znaci zavisnost NEMA veze sa poremecajem koji se zove "narkomanija".
Zavisnost ili "dependance" nije isto sto i "narkomanija" ili "drug addiction".

Zavisnost je samo jedan obican medicinski fenomen koji nije puno problematican saam po sebi i koji postoji od kad je medicine.
Narkomanija na drugu stranu je multidimenzionalni poremecaj koji se uvek sastoji od 2 ili vise simptoma
PORED simptoma zavisnosti - zavisnost je dakle samo jedan simptom.

Ovo je inace valda treci put da ovo pisem.
Narkomanija se sastoji obicno iz ovih 5 simptoma kada je u full-u:

1. Fizicka i psihicka zavisnost
2. Neodoljiva potreba i potraga za drogom
3. Zapustanje normalnih socijalnih krugova zbog droge
4. Zapustanje telesne higijene i deterioracija zdravlja i nastavak uzimanja supstance iako postoje jasni znaci
da ta supstanca steti individui
5. Cinjenje imoralnih/kriminalnih akata u cilju nabavke droge


Dakle, ako pored zavisnosti postoji BAREM jos jedan od ova 4 ostala simptoma, tek TADA osoba moze biti dijagnostikovana kao "narkoman" i dobiti dijagnozu narkomanije.

Zavisnost nije nikakav poremecaj, niti je ikakva dijagnoza, "zavisnost" ne postoji u DSM dijagnostickom manualu i ne postoji sifra dijagnoze za "zavisnost", jer je to samo jedna simptom.
Da postoji, onda bi u DSM-u postojale i sifre dijagnoze za "losa higijena", "slinav nos", "kasalj", itd.

Ali ne postoji.
Ljudi skontajte ovo, jer je to kljucna stvar u razumevanju narkomanije i supstitucije.
Na uspesno sprovedenoj supstituciji i nakon sto osoba uspe sa reformama unutar svoga bica gube se sva ova cetiri simptoma i ostaje samo zavisnost o leku, a to je VELIKI skok, uloniti 4 od ukupnih 5 simptoma nekog poremecajaaaaa !

Ja dok sam bio na Metadonu nisam imao simptome da bih bio narkoman, bio sam samo zavistan i to je nakon 2 godine odrzavanja na Metadonu potvrdio ceo strucni tim na KC-u i jasno mi je i potvrdjeno da ja vise nisam
narkoman, znaci to mi je rekao doktor profesor neuropsihijatrije u ime tima od 25 strucnjaka doktora,
psihologa,

Ovo sada sa Buprenorfinom je jos savrsenija prica.
I po prvi put sam u zivotu ubedjen da cu mozda cak i veoma uskoro moci da zivim i bez Buprenorfina, jer je
ovo zaista CUDESAN LEK, ZAISTA !
Ta-da...

Znači ako ja susbstitušem metadon heroinom, i ako ga imam neograničene količine, ako se redovito tuširam i ne prekidam socijalne kontakte, onda nisam više narkoman, jer mi je od 5 ostao samo 1 simtpom?

V
leiito
Posts: 26
Joined: Sun Dec 18, 2011 10:09 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by leiito »

Znači ako ja susbstiuišem metadon heroinom, i ako ga imam neograničene količine, ako se redovito tuširam i ne prekidam socijalne kontakte, onda nisam više narkoman, jer mi je od 5 ostao samo 1 simtpom?

Osim toga, kako je heroin puno bolje poznat od bupe-a, fakat je, da ako je čist i uzima se ispravno, ne šteti zdravlju, a osim toga za skidanju je intenzivan, ali predvidiv i kriza je puno kraća od lekova sa dugim 1/2 life, onda je heroin još čudesniji lek.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:50 am, edited 1 time in total.
Post Reply