Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by saša-ex »

Supstitucija je neminovna, i bice i dalje prisutna. Bih bih glup, kada bih se borio protiv nje, Don Kihot ipak nisam. Ja se samo borim protiv supstitucije na nacin na koji se ona sprovodi u vecini slucajeva, zavisnik je prepusten sam sebi, lekari zavrsavaju sa njim onog trenutka kada mu daju dozu. To je problem. Sa njima se ne radi, nema psihologa koji prate svaki slucaj ponaosob, koji ce za nekoga da procene da mozde da se spusta, koji ce da budu tu kao podrska. Ne postoje socijalni radnici, koji rade na integraciji tih ljudi u drustvo, koji ce da budu u kontaktu sa porodicom, koji ce da razmisljaju sta ce biti za dve, tri godine. Ima naravno i drugacijih slucajeva, ali su izuzetak a ne pravilo. Vecina lekara misli da je zavrsila posao, kada odredi terapiju, i to je to-problem je resen....A u stvari, borba tek pocinje.... A ljudi na terapiji prepusteni samo sebi.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by nepopravljiv »

kad je neko navucen navucen je sad kako to neko gleda neznam ja to vidim navucen si ili nisi jeste da nije isto kad je navuceno se na heroin ili metadon ali navlaka je navlaka moze se sad filozofirat ali kriza kad pocne djeljat opet dodje se na isto znoj,povracanje zijevanje,suzave oci slinav nos itd. samo sto ovamo doktor te navuce i skida te sto bezbolnije ali opet ponavljam navlak je navlaka,uhh kad se sjetim pih!makse tamo. :( jos kad vidim postove dje ljudi pisu kakva im je kriza od metadona kukala ti majka po mjesec dana i vise u kriz pa dje, morao bi po litru rakije ispod jastuka da drzim i lavor ispod kreveta.ili bi iso da doktoru otkacim vilicu ako mi nebi nesto dao da se smirim. :axe: ja imam veliki strah od te zamjene sto posle toga vidim po 5 god piju metadon kakvi ljudi dodju posle 10,15 god.i vise.frka me od metadona ili subotexa pomaze to da se vrati na pravi kolosjek ali ne treba to dugo piti tek da te kriza prodje kad se skida sa heroina i mozda jos neko vrijeme ali nikako po nekoliko godina kaki godina mjesec najvise i dosta posle kraj vidjeh onoga na metadon blogh,blok jaok mu i jes!frizurica i klepnut prica.
kao je dobro to itd.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:53 am, edited 1 time in total.
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Fela Kuti »

Bravo Vojo, lepo si opisao novosadski metadonski centar. Još da si redovan gost, odvela bi te Daca posle testova do onih soba koje nisi ni video. To ti je levo kroz hodnik pa kroz vrata na kojima piše ostava.
E tamo ti je moj vojo tek milina. To "ostava" je naravno samo zajeb za naivne. Tamo ti je jedan veliki djakuzi, naravno uvek su neki dobri ribićoni u njemu, a levo i desno su vrata od soba sa velikim krevetima. Čisto da se nadje ako proradi čuveni metadonsi vajb. Naravno, i sve drugo je divno i u sklopu kompleksa,
pa se i svaka vrsta trgovine može dogovoriti na licu mesta a obaviti o'ma iza ćoška. Ma divno jedno mesto. Prosto kako i sam kažeš, dete da ostaviš tamo na čuvanje. Pogotovo ako nije tvoje. :P
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:52 am, edited 1 time in total.
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Fela Kuti »

Vidi Milane, kompleksašu debilni, pošto ne razumeš šalu i uz to i vredjaš, moraću drugačije da ti se obraćam. Možeš ovde eventualno pokušavati da se praviš pametan i opčinjavaš balavurdiju na suspstitucijskom medenom mesecu ali ostale ne fasciniraš uopšte. Tvoje vidjenje metadonskog
centra u Novom Sadu nema veze sa realnošću. Uostalom i kako bi kada si svo vreme bio na "koktelu"
nakljukan kao i svi na odeljenju. Nema u centru nikakve gomile doktora (sem po jednan dva sata dnevno za kontrole, a ni oni nisu specijalisti psihijatrije već doktori medicine na specijalizacij), jedan psiholog dva-tri dana nedeljno ima grupu za nekoliko zavisnika, ostalih 500 samo mogu da sanjaju o tome, socijalni radnici mora da su se slučajno potrefili jer ih inače nema, kompjuter koji si video postoji samo kod tehničara u sobi i mora da su slagali pasijans, a da nema pet radnika obezbedjenja i pandurskih kontrola svakih pola sata, otimačina terapije i trgovine sa metadonom bi bile još češće, a i ovako ih ima mnogo. Itd, itd. To što si ti video samo ti se snilo kada te Danijela na pola sata izvede iz onog ćumeza od odeljenja. Da ti mama kao nekom balavcu nije svako malo donosila pakete i tetošila te, ti bi tamo svisnuo. Samo nemoj da se žestiš za tastaturom jer si tamo plakao pred ljudima koji su bili u
mnogo gorem stanju od tebe. I mnogo štošta što si napisao o svom boravku tamo je jednostavno laž.
Zato prguglaj još malo o svemu nepotrebnom za realan život, pilotiraj malo zamišljenim avionom,
zabavi se sa nepostojećom devojkom i ćuti. Psstttt. Da ne moram više da trošim vreme na tebe.
Ovde ljudi dolaze da potraže pomoć, da podele svoju muku ili da si olakšaju trenutno stanje,
jedino ti dolaziš da se hvališ, praviš prepametan, i nakljukan koječime stalno i svima deliš lekcije.
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by cokapeace »

Fela Kuti wrote:Zato prguglaj još malo o svemu nepotrebnom za realan život, pilotiraj malo zamišljenim avionom,zabavi se sa nepostojećom devojkom i ćuti. Psstttt. Da ne moram više da trošim vreme na tebe.Ovde ljudi dolaze da potraže pomoć, da podele svoju muku ili da si olakšaju trenutno stanje,jedino ti dolaziš da se hvališ, praviš prepametan, i nakljukan koječime stalno i svima deliš lekcije.
:smt023 no coment
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by zeleni »

za kontraindikacije, mere opreza i nezeljene efekte, konsultujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom :)
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by preispitivac »

Mesam se i ja malo...da se nadovezem na Vudda nekako....
Ne znam ni kako izgledaju te stvari koje su tema ovde, ali se razumem u ljude dosta. Nije ovo offtopic, nego neko ko cita trebalo bi da zna da Voyager nije regularan covek, on pati od raznih oboljenja licnosti koje su izasle iz ko zna cega, nije ni bitno, ali ne treba mu verovati odmah, ne bi trebalo da neko ko se odlucuje na neku terapiju ili se odlucuje za bez terapije njega uzme za ozbiljno bez konsultacije sa doktorom.
Jurim rep
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:51 am, edited 1 time in total.
Post Reply