Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:58 am, edited 1 time in total.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by sunrise »

nista mi nije uslo u oci i nista nisam procitala osim nemoguce se skidati sa meta...ja sam danas zicer 1mg popila,vise ne,nego,kao ako dodje imam....znaci moja doza za dan 8mg mi traje maltnene 7 dana.....odakle da je nemoguce
kako se zove cura,aha,jaca,mamm joj je davala terapiju,cura je bila cista krdo nije imala pjma da je cisto...danas kao udata i ok,....ma zajebi to,sve je to do tebe ili mene...meni je dopizdila terapija.....ali bas terapija i sve vezano uz nju...i recepti i ovisnost i tamo,vamo,i debljanje i svasta nesto....nisam ni u kom pametnom programu.....nakon godinu dana sam nedavno uzela dop,jaki i provela veci dio dana uz wc solju.......moj izbor
ali necu ni met nit dop.ocu bas zdravi zivot....rekla sam zasto,,jer se moj tata bori dan za danom da ostane tuuu.i to mijenja sve,bas sve sto sam znala i sto sam mislila da znam
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by AnAna_mo »

Pa ako nećeš ni met ni dop, zašto onda piješ taj 1 mg dnevno? Ta "doza" mi stvarno nije jasna, to je jedna petina tablete, ne kontam... Piješ tako sitnu miligražu i tako te malo dijeli od čistoće, a opet, tako puno...
Pozdrav i svako dobro!
Potpis.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:58 am, edited 1 time in total.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Da, to je uredu i ja sam piso o tima malim dozama od kojih je tu 1mg, sve sad radi psiha i problem je bit na 0(nichem, par ljudi koje znam uglavnom zenski spol, znam ih 2-3 na tim malim dozama, i sve su rekle da kao, kako che najedom samo na 0, tog su se bojale da budu skroz chiste)...

A sad poshto kod tebe ochito radi ta doza i uzimash ju pravilno, tako da mozesh ''normalno'' zivjet, e sad da maknesh tu terapiju dali bi ''normalno'' zivio??

Ima onih ko shto sam ja da jenostavno nebi mogo tako uzimat terapiju, stalno bi povechavo, znachi bio bi bez kontrole, dobio bi za 1-2tjedna methadona, a on bi nesto u 4-5dana...tako i kod ostalih ljekova, dosho bi do 80kom.hepova. i moro bi ih maknut, ako bi zelio prezivjet!Pa onda na detox i opet ispochetka shta sa takvim ljudima, koji nemaju kontrolu nad bolesti, treba li im netko ko che ih kontrolirat?,..Kao i mene napochetku, ali bi uvjek izvuko ono shto mi treba(chim vishe samo da nisam normalan)??Pretpostavka je kod mene da se nisam bio zasitio droge, ali ima ljudi koji se mozda dugo neche zasitit i bit zadovoljni...
Namazan_svim_bojama
Posts: 19
Joined: Sat Nov 26, 2011 1:29 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Namazan_svim_bojama »

Čujem vest kako će državati ako ne suzbiti narkomaniju, a ono bar prućžiti što bliže programe "harm reduction2 kad tamo ono osnovna stvar, needle eschange NEMA JE I NEMA IGALA ZA INSTRAVESNKU UPOTREBU MANJIH OD 0.7 NIGDE OSIM U DOMU ZDRAVLJA. Ne budem lenj krenem u 15 privatnih usput i 2 velike i dve manje državne apoteke i tražim igle najmanje za i.m, i.c, i.v, sc..ubrizgavanje kažu:"NEMAA!!" Kak...o nema, bog te jebo, ote mi se psovka. Pa šta je sa iglama, znate li vi da narkomani jedva i sa njijma nadju sebi venu a sa 0,7 ili "KECOM" MA NEMA ŠANSE JEDINO U PREPONE DA RIZIKUJU OZBILJNU INFEKCIJU PROBIJAJUĆI TRI SLOJA ARTERIJE !"?!?!? ALOOO!! Pitaju me na dva mesta šta će ti? Ja mrtav hladan, glumeći i sada kao intravenskog kažem, slušajte neophodne su mi moj drugar sa kojim se drogiram ima svoj poseban pribor i ja svoj poseban on je hcv pozitivan a ja za 10,15 dana idem na metadonski program!! MOžete LI MI MI(u ambulanti kad već u apotekama su sve nade izgubljene) dati jedno5 igala platiću 100 d8inara za te igle!!. SEstra me gleda i kaže:NE DAM!! ONAKO ZLOKOBNO, sa facom u principu koja govori:KO VAS JEBE BRE GOVNA NARKOMANSKA ŠTO SE DROGIRAŠ?Ja kažem: BOLESTAN SAM. LEK DOBIJAM ZA PAR DANA TADA MI VIŠE NEĆE TREBATI NEDAJTE, H7ZUMANOSTI VAM VAŠE DA PODELIM IGLU I ZARADIM NA SAMO, TAKO MALO DO CILJA HEPATITIS C! HUMANOSTI VAM VAŠE PONAVLJAM SVE ĆU UČINITI. (JOOOJ MAJKO KAKO SAM VERNO ODGLČUMIO MISLIM DA BIH LADNO ISPRED PAĆINA I DE NIRA OSKARA POKUPIO, OSTAVLJAJUĆI IH BEZ GLASA HAHA..mada nije ovo za smeh). NIšta ljudiiiii!! N I Š T A A A A !! A A A ALLLOOOOO BREEEE ZEMLJO, INDIJO SA WSVIM INDIJANCIMA BREEEE(što kaže Mile protiv tranz...)
NIšta nije pomoglo, ni nudjenje novca, skoro na ivici suza (uzatop kaćžem oskar, zvanje lekarke i ona isto ne moraš da se bodeš ušmrkni) ETO MINISTRE VAŠE GENERLNE PREVENCIJE A STIM ŠTO SAM TRAŽIO NA UVID KAKO JE JEDNOM PACIJENTU SKORO ODOBREN SUBSTITOL U VOJVODINI I PISAO RZZO I MINISTRU, ZAMENICIMA (oba) Državnim sekretarima njih pet, zatim 3 TRI ODBORA :Administrativni, uza prava pacijebnata, za inspekciju.l pre pet dana. Ni otkud Odgovor. Iz drajzerove gotovo najuren. U KBC SRBIJA PRIMLJEN I TO JE SVE SASLUŠAN ali dr. pored sve volje ne moćže protiv politike klinike.ČLAN 141. STAV 1. ZAKONA O LEK. I MED. SRESDTVIMA NE VAŽI ZA NARKOTIKE I NE VAŽI ZA NARKOMANE I TAČKA.
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

U ovom svetu ti ne izlaze mnogo u susret ni ako želiš da se skineš, a kamoli ako oćeš da se pukneš. Pogledaj samo cene programa lečenja ili održavanja, tu se vrte nerealno debele pare iz jednostavnog razloga što im se može, zato što su ti ljudi i njihove porodice očajni.
A dzeva se sigurno neće dići jer nisu to šećeraši kojima su lekovi preskupi pa da dignu javnost i medije na noge; To su narkomani, i ako se oni dignu na noge zbog preskupih lekova ili nepristupačnosti igala niko živ neće prstom mrdnuti, a kamoli ih podržati. Zašto su lekovi vezani za narkomaniju 50 puta skuplji nego za neke druge vrste bolesti?-iz prostog razloga što im se može,zato što je obolelima nelečenje bolesti ili daleko skuplja varijanta ili vodi u smrt, a ako potraže podršku sa strane niko ih neće ni čuti, jer drugi ljudi imaju svoje probleme i tuđi ih ne zanimaju, pogotovu ne onih koji su delimično odgovorni za svoju bolest.
Pa mene dnevna doza subova košta 600 dinara (600 kinti za tabletu i po jbte), a dok sam potpuno apstinirao cena psihoterapije i lekova je bila oko 15 hiljada, a sad na održavanju 18 soma mesečno, pa ti vidi. Nema tu mnogo poente nervirati se, dok god si narkoman ili si bio narkoman, imaćeš stigmu na sebi, i neko će uvek zaradjivati na tebi lepe pare. Ništa ti ne vredi da se buniš, misliš da će neki tamo čovek koji radi kao crnac za 30 soma mesečno da bi jedva prehranio porodicu biti raspoložan da čuje i razume tvoje muke? Pre će te pljunuti u lice. Nećeš ništa promeniti. Bolje probaj da se skineš potpuno i središ život, ili barem odeš na održavanje, mada ćeš i tako morati da plaćaš cenu, samo manju.
Dzankosi, bivši ili aktuelni većinom su smetnja za društvo, prave probleme i plaše normalno malograđanstvo, gde se oni grupišu tu cena stanova odma propada. I ne možeš očekivati da se to društvo oznoji samo da bi tebi ili bilo kome u tom problemu pomoglo. Ako nećeš da se lečiš, ko te jebe- nisi nam od koristi, nego si na smetnji, prenosiš viruse i parazitiraš od drugih; ti si zaraženo tkivo većeg organizma, a to tkivo se ne neguje nego se odseca; a ako hoćeš da se lečiš, onda smo tu da zaradimo na tebi. Velika je to radinost, jer bolesni ljudi najbolje su mušterije, spremne da daju i zadnju paru da se izleče, a ako neće da se leče, onda bolje nek zaraze jedni druge i pocrkaju svi do jednog nego da ometaju. To je njihova perspektiva, tako je svugde, i neće se promeniti, šta god oni pričali na televiziji kad dođe vreme da se skupljaju glasovi, a ti bolje vidi šta ćeš sa sobom nego da ispravljaš krive Drine
Namazan_svim_bojama
Posts: 19
Joined: Sat Nov 26, 2011 1:29 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Namazan_svim_bojama »

POŠTOVANI HIGHWAY,[/b]
Potpuno si u pravu u opisu stanja. Ja sam već na održavanju samo mi lek ne odgovara i nisam idealista više ali trudim se da ne budem, baš skroz, cinik!
elem imam u planu da se nastavim boriti, do onog trena dok ne iscrpim sve, da jednog dana ne prebacim sebi eto nisam pokušao sve. Ovako sebi i kupujem alibi, probao si sve moguće u tom trenutku, ima čovek koji je uspeo da dodje posle skoro godinu dana borbe do procedure za uvoz pa hajde da vidimo dokumentaciju i za to sam spreman, ići i po fondu, juriti pa kod Rodoljuba Šabića. Kad već posao nemam i kakod a ga dobijem kad mi treba 3,4 majice i za posao trgovca gde se recimo teže stvari prodaju ili se sredjuje radnja? A ja se zbnojim. Ma šta znojim ..lije sa mene...Eto ja znam i da se odazove stotinu ljudi i hiljadu da će od njih kada dodje do: 1) UCENJIVANJA na poslu, RIZIKA da se na radnom mestu sazna zašta se bore PRESTANU!...2)DA KADA DODJE DO TOGA DA SU TOGA DANA BILI POD DEJSTVOM JAČE DOZE NEGO SVOJE, drugog opijata preko recimo metadona ili se dodali ČAJEM, HEROINOM(ako su na dozi meta do 60mg) gde ne blokira pa i 70mg može da probije čaj ali već od 80 nema uzajebancije, dakle kada se "osveste" i prodje ih "high" pa će reći ma ne mogu da se cimam...3) KADA IM MOŽDA I NEKI LEKAR KAŽE E MANI SE ONOGA I KRENE DA IH ZEZA KOD POVEĆANJA DOZE I SLIČNO MADA JA IMAM PODRŠKU LEKARA U MOM CENTRU ali šta će biti ako neki BAJA iz MINISTARTSTVA se pobuni pa "ZAMOLI" doktore da malo pripaze..šta rade i pričaju onako "ljubazno"...
Elem na kraju ako mi pridje 100 ljudi računam u najboljem slučaju da će ostati 10 NAJVIŠE
jA JESAM NA METADONU ALI REKOH NE ODGOVARA MI BAŠ ALI JE OPET BOLJE NEGO BEZ NJEGA, JER ŽIV BIO NE BIH! To je razlkog ove moje "borbe" koja i nije stoprocentna nego ide i malo sprorije, priznajem

Sve što reče, jeste tačno i tačno je da ta stigma postoji i u drugim sredinama u Norveškoj dobijaju sterilne prostorije, pribor, imaju ručak da ne budu gladni a prodaju novine da se ne odaju kriminalu. Od novina imaju za heroin. medjutim pitaj Norvežanina da li bi voleo da mu ćerka ili sin budu sa narkomanom koji se leči i čak lekari kažu da ima šanse ogromne, biti i skroz čist. Ako je iskren, reći će:Č HVALA, ALI NE HVALA! Samo j eon DRESIRAN da javno govori drugačije. Ali šta misli, to je poenta , to je druga stvar. I tu si u pravu. Na nama se bogate. Nema veze što n i druge bolesti nisu "OD BOGA":
A)[i]RAK DEBELOG CREVA[/i] usled, naročito u Sremu, prejedanja kobasicama punim aleve paprike, aditiva, ljutih i slanih i ostalih stvari! Na njih se gleda sa sažalčjenjem i simpatijom odnosno barem empatijom
B)[/b]HRONIČNA INSUFICIJENCIJA ILI DEFICIT INSULINA pa te osobe postaju INSULIN ZAVISNE jer svako jutro moraju uneti veštački insulin a šta ako su dobili tu bolest, ŠEĆER, tako što su neuredno jeli, pili alkohol po šemi 4,5 dana opijanja jakih pa 2,3 meseca totalno trezni pa opet dan, dva tri opijanja itd...(moj sused je u 45 godini zbog takvog ponašanja umro i to stavljen u komu jer nije mogao i pored ogromnih doza morfina, fentanila itd..da trpi bolove nego j ečupao igle i infurziju kad boli pankreas ništa nije tako)
C)BOELWST PLUĆA USLED PUŠENJA(ali teško dokazivo da je samo to razlog)[/i
Dok smo mi opijatski zavisne osobe tušta i tma, dno dna, talog društveni, ne shvatajući da narkomanija j ebolest koja nije kao zavisnost sam9o medicinski indikovana nego i moralno i sociološki i kriminogeno I
[img][img][img]%20DA%20SE%20RAZLIKUJE%20U%20IPAK%20AKO%20NE%20SUŠTINI,%20ONO%20POJEDINOSTIMA.%20TA%20DVA%20STANJA%20"NARKOMANIJA"%20I%20"ZAVISNOST"%20.Narkomaniju%20karakteriše%20kompulzivna%20radnja%20nabavke%20novca%20za%20drogu,%20nabavke%20droge,%20pripremanja%20i%20uzimanja%20%20ušmrkivanja,%20pušenja%20ubrzigavanja%20itd...i%20na%20to%20odlazi%20najveći%20deo%20vremena[/i].%20Kada%20se%20Narkomanija%20svede%20samo%20u%20okvire%20medicinske%20zavisnosti%20od%20lekaq%20kao%20leka%20od%20pritiska%20visokog%20recimo,%20tada%20svo%20vreme%20za%20nabacku,%20novca,%20droge,%20spemanja%20i%20uzimanja%20što%20često%20iznosti%20i%20do%20sat%20i%20dva%20i%20to%20i%20po%20najmanje%202%20puta%20do%20čak%20i%20četiri%20pet%20denvno!%20ostaje%20za%20druge%20aktivnosti%20za%20rad,%20pažnju%20roditelja%20bolesnih,%20obrazovanje,%20pažnju%20dece,%20bolju%20brigu%20za%20njih,%20za%20bolju%20higijenu,%20odlasku%20doktoru,%20stomatologu%20itd....Nas%20dvoje%20to%20znamo%20samo%20ja%20eto%20ne%20želim%20da%20odustanem%20a%20znam%20da%20će%2099%20posto%20sam%20siguran%20to%20biti%20samo%20dizanje%20prašine%20ako%20i%20dotle%20stigne%20ali%20se%20nadam%20nekom%20novinskom%20članku,%20televiziji%20možda%20kažem%20moža%20kad%20može%20onaj%20jedan%20što%20se%20stalno%20vrti%20može%20valjda%20i%20neko%20suprotno%20mišljenje%20odnosno%20možda%20se%20neko%20u%20redakdciji%20ohrabri.[/img][/img][/img]
Jer n aša vlada donese akcioni plan i tu se sve završava ne samo u sferi borbe protiv narkomanije i smanjenja štete, ali eto ja ću krenuti rekao sam sebi jedno godinu odvojiti ako sam tolike odvajao na upropaštavanje, sebe i porodice svoje:oca, majke, sestre, posredno zeta i sestrišća i sestričine i ostalih; mogu i jednu da pokušam nemoguće...
MA SAMO DA USPEM DA SE ČUJE GLAS I DA PROBAM DA ODZVANJA MAKAR PŠOVREMENO, MAKAR SAMO U SAVESTI NEKIH DOBRIH LJUDI . VERUJEM DA IH IMA JOŠ. PONEKI PA MORA SE ODNEKUD POČETI!! IAKO SE SLAEM SA TOBOM URDIĆU SUPROTNO PA ŠTA GUBIM OSIM VREMENA P ANJEGA SAM IONAKO IZGUB8O VEŠ STRUČNJAK SAM VEŠI NEGO MARKES ZA TO!!!!
Attachments
sUBSTITOL 200MG
sUBSTITOL 200MG
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by nepopravljiv »

meni nije jasno sto to recimo odluci se vise nece da se uzima metadon ni nista drugo nikakva zamjena sto onda spuca te kriza od metadona subotexa ili nekog slicnog sranja sto onda navuko te doktor oce li i on da te skine sto da se radi o0nda kako se resava taj problem
Namazan_svim_bojama
Posts: 19
Joined: Sat Nov 26, 2011 1:29 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Namazan_svim_bojama »

UH KADA POTPISUJEŠ UGOVOR RECIMO U CENTRIMA IMAŠ KLAUZLU AKO NAPRAVIŠ NEKO SRANJE, POITUČEŠ SE ILI SLIČNO UHVATE TE U WC S ANEKOM DROGOM AUTOMATSKI DOBIJAŠ ŠUT KARTU PA KRIZIRAJ, JEBI SE RADI ŠTA ZNAŠ.
To nije humano ali tako je nažalost ja mislim ako su te navukli ako sikađnjen bar laganije skidanje koliko toliko ne na ulicu pa to nije etički prvo šta go duradio pacijent. želem ugovro mora da se potpiše. i čudan je ima paragrafa kao ne znam ni ja sam, nacionaln a strategia za bhorbu protiv narkomanije haha kad god čujem nacl. stragegijea krene mi smeh nezaustavljiv mi prvo nemamoni naciju kako tera a kamoli strategiju nepostoješe nacije...u stvari to je žalosno.
fŠta se desilo u drajzerovoj kada je doktro ne znam evo zaboarvio sam ime došao za direktora i rekao skidanje sa heroina metadonom je kao lečenje alkosa i skidanjes arakije pivom!!!! doktor NENADOVIĆ DAAAA!!! Zatim kad su sledećeg dana došli ljudi po dozu bilo je ono :
Dobar dan,
-Dobar dan, izvoli dečko?
_pa ništa ja došao po moj metadopn po dozu i po take homes...
_metadon se više ne daje u ovoj ustanovi odlukom direktora bolnice, nema više u srbiji davanja metadona to nije lečenje ko hoće može na lečenje ko neće na ulicu pa nek se drogira i tako su oni skinuli ljude s ametadonate čini mi se, 1993 ili tako nešt ...ma da bre, 1993 GODINE PROF.DR.SCI.MED, .SPECIJALISTA NEUROPSIHIJATRIJE(!?!?)NENADOVIĆ
Post Reply