Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
toto-rina

Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by toto-rina »

Ma kako da se skinem ja sam po tim knjigama apstinent ja po vama se ne skidam kasko tako lupas i mesas vasse razmisljanje i knjige. Da se po knjigama koje se kose sa onim o cemu vi razmisljate skinem onako kako vi smatrate da treba. To si rekao. Citajuci knjige koje su po vama lose da se skinem na nacin kako je vama dobar. Vasa cekllokupna prica je takva.

NE OVA RASPRAVA SE MORA NASTAVITI ONA NAM JE IZGRADILA 21 METADONSKI CENTAR TAKO DA JE TO EKSTRA. Mislim na ovakve recenice iznad to samo oni ne vide. Ali svako ima svoj poremecaj prouzrokovan uzimanjem droge. Ja imam druge oni imaju svoje recenice koje nam zaidaju centre. Posto to kada procitaju lekari kazu pa sta smo cekali tolike godine.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: Heroinska deca

Post by SuperSynthetic »

Napredak je naravno sa heroina preci na metadon. Takodje je napredak narkomaniju zameniti verom u Boga. Ne znam cemu rasprava?
Sta znaci izleciti se? Da li je to moguce? Hm...ne znam bas tacno. Vlada uverenje da nije. Bio sam na metadonskom odrzavanju 3 godine. Bio sam cist u NA programu 16 meseci. Da li sam izlecen? Nisam. Svaki dan moram da se borim da bih ostao cist. Kada ce to proci? Nikad ili onoga trena kada budem prestao da mislim o drogi i o drugim stvarima kao da su droga. O pickama, automobilima, internetu, Bogu, ljudima.
Jebes ali ne po svaku cenu. Vozis se autobusom. Ne krades golfove. Ne blejis ceo dan na compu sa virtuelnom ekipom. Pomolis se Bogu ponekad. Ne nerviras druge sa pricom da ce im Bog sve dati samo ako veruju. I jednostavno se potrudis da ljude ne mrzis eto tek tako sto te nerviraju.
Imas svoj stav prema stvarima. Ne prihvates bilo sta samo da bi i ti bio prihvacen. Boris se za svoja uverenja i stavove. I naravno ne uzimas droge posto i ne mislis na njih. End of story.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Heroinska deca

Post by vudd »

SuperSynthetic wrote:Napredak je naravno sa heroina preci na metadon. Takodje je napredak narkomaniju zameniti verom u Boga. Ne znam cemu rasprava?
Sta znaci izleciti se? Da li je to moguce? Hm...ne znam bas tacno. Vlada uverenje da nije. Bio sam na metadonskom odrzavanju 3 godine. Bio sam cist u NA programu 16 meseci. Da li sam izlecen? Nisam. Svaki dan moram da se borim da bih ostao cist. Kada ce to proci? Nikad ili onoga trena kada budem prestao da mislim o drogi i o drugim stvarima kao da su droga. O pickama, automobilima, internetu, Bogu, ljudima.
Jebes ali ne po svaku cenu. Vozis se autobusom. Ne krades golfove. Ne blejis ceo dan na compu sa virtuelnom ekipom. Pomolis se Bogu ponekad. Ne nerviras druge sa pricom da ce im Bog sve dati samo ako veruju. I jednostavno se potrudis da ljude ne mrzis eto tek tako sto te nerviraju.
Imas svoj stav prema stvarima. Ne prihvates bilo sta samo da bi i ti bio prihvacen. Boris se za svoja uverenja i stavove. I naravno ne uzimas droge posto i ne mislis na njih. End of story.
To je to.Za ovo imas pice, kad budes prolazio ovuda...
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Heroinska deca

Post by Voyager »

@SuperSynthetic

Sva ta pitanja su ti nepotrebna
Odgovor je prost i pred nosom ti je - sva ta razmisljanja i potreba za opioidima ce kod tebe proci kada se tvoj endorfinski sistem u mozgu stabilizuje i kada bude poceo da radi normalno, dakle kada odredjene metabolicke funkcije tvog mozga mocnu da normalno funkcionisu.
A to se zaista moze desiti - nikada.

Ne govorim ja da je potpuno normalno da se radjaju zavisne bebe, pogresno si me razumeo.
Naravno da nije normalno i jeste pomalo zastrasujuce, a za vecinu ljudi uzasno.
Ali u svetu u kome trudnice sa bebom overavaju i umiru po klonjama nakon sto su za taj fix popusile nekom lerdiju, stabilna majka na Metadonu i beba rodjena zdrava i prava s aklasicnim simptomima opioidne apstinencije koji se resi za nekoliko dana bez ikakvih muka po bebu niti ikakvih posledica po istu, to nije tako strasno.

Da li sada kapiras moju percepciju iz koje sve ovo pisem ?

Toliko o meni i mom pametovanju na 5 strana - ti ne mzoes da skapiras ni kada ti se napisu dve recenice, nismo uopste na istim frekvencijama - zbog matrice.

Ta-da

.::VOYAGER::.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: Heroinska deca

Post by SuperSynthetic »

Bio sam na odrzavanju u Drajzerovoj 3 godine. Nije to apoteka. To potpuno drugacije izgleda nego sto ti opisujes. Sto ne ispricas sta se sve tamo događa? Kakve se price vode? Kakva ekipa dolazi?
Ti si izvukao ono najbolje iz toga. Sterilno, nerealno, zasnovano na farmakologiji. Reci ljudima kako to stvarno u praksi izgleda kada si godinama na metadonu. Ima valda i nesto negativno.
Ja sam negde ovde vec pisao o tome i mrzi me da se ponavljam. Istina je negde izmedju najgrdjeg i najboljeg ugla gledanja na dati problem.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: Heroinska deca

Post by SuperSynthetic »

Moram da kazem nesto o metadonu. Ipak sam zavisnik 30 godina. Tri godine sam proveo na metadonskom odrzavanju. U medjuvremenu sam uglavnom bio na heroinu i kokainu.
Dakle metadonsko odrzavanje mi je mozda prvih 6 meseci, najvise godinu dana, predstavljalo vetar u ledja.
Posle tog perioda mi je uzimanje metadona postalo kao da uzimam los dop. Dzaba sam dizao doze, delio ih u dve jednake, jednostavno vise nije radio. Moram da napomenem da sam u tom periodu dozivljavao periode kada bi mi se leđa strasno ukocila. Nikakvi lekovi nisu pomagali i onda sam spontano u svoj toj muci dosao do toga da probam da ne uzimam metadon nekoliko dana. Trpeo bih krizu ali ledja bi mi prosla.
Najgrdje je bilo kada je pocetkom 90-ih u Beogradu prestao da se deli metadon-heptanon. Kriza je trajala pa sigurno sledecih godinu dana. Uzeo bih ja dop naravno ali kada bi me taj dop pustio, stizala me je opet ne heroinska nego ona stara metadonska kriza.
Sa druge strane citav socijalni momenat u vezi metadona mi se nikako ne sviđa. Svaki dan ili jedanput nedeljno mora da se ide po terapiju. Tamo ono cekanje ispred vrata sa ekipom, to jest pacijentima. Cekas u redu sa ljudima koji potpuno drugacije zvuce nego sto izgledaju. Da ih ne vidis dok pricaju pomislio bi da su oko tebe sve sami doktori nauke ali kad ih pogledas, jasno ti je na prvu da su obicni klosari. Cast izuzecima. Izuzeci potvrđuju pravilo.
Nikako mi se ne svidja uloga pacijenta. Vremenom postanes jedan od njih. Covek bez ikakve vizije. Covek bez sna koji zeli da ostvari. Jednom recju pacijent. Zavisis od ustanove. Doktor ti odlucuje o tome da li ces negde putovati i kolko ces dugo ostati.
Ulica jeste surova, ali ti daje vise izbora. Mozes da budes jajara koja otima babama mobilne ali mozes i na razne druge nacine da nadjes sebi mesto pa makar to bilo i u zatvoru. Jbg taj rizik uvek postoji.
U svakom slucaju najbolje, bar po meni je biti cist i uhvatiti se u kostac sa zivotom.

p.s citam malo ovde na forumu temu o metadonu...sta da kazem... iste price, ista meta, isto rastojanje...samo neki drugi ljudi, a opet isti kao i oni tamo pocetkom 90-ih...mala mi doza, zevam uvece...bolje je uzeti u dve jednake doze nego u jednoj ujutru...isto...ama bas sve isto...doslovce isto...nemoj da mislite da ste otkrili nesto novo...
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Heroinska deca

Post by Vivaldi82 »

Ne znam sta da kazem ..sve je vec receno na ovoj temi ...malo sam zbunjena ..Strucno farmaceutski gledano u pravu je Voja ..ali zivot nisu knjige ..zivot je ono sto su prosli Vudd ,Sintetik ..Toto i o cemu ovde pisu..Nemam neki moj stav za i protiv svako je reko po nesto pametno i nemam sta dodati...MetAdon mi nije pomogao da se skinem vec da se samo manje drogiram a to je vec za mene veliki pomak jer kad godinama nemas krizu kao ja ,postaje ti manje vazno dal ces se uraditi jer i drogu na metu manje osecas..Al tesko da bi mi met mogao drogu zameniti kao Toto i Voji..i ja ga dozivljavam kao los dop ustvari nikad se nisam ni uradila metom nit osetila rad..
Bole me ledja jako cesto ali ne od meta nego kad se uradim otkidaju me bubrezi nekad jedva hodam ..a cesto jetra ..vene skoro da nemam i varikozne su..i puna sam vode koje telo ne izbacuje..E sad da nije metADONA morala bi se raditi svaki dan i sve te tegobe bi me jos pre ubile ....al dal sad izgledam ko narkoman ??Uopste. nimalo.A pre u Srbiji bez metadona sam izgledala ne ko narkoman ..ma gore ko sidas ..bila sam tako mrsava i izmucena cestim krizama ..ceo metabolizam nije radio vise..nista nije funcionisalo. kao .biljka vegetirala sam ..
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
toto-rina

Re: Heroinska deca

Post by toto-rina »

Pa to nam svima zele svestenici i reto centri. Ja kada se budem oprastao od zivota njihova prica se nece lepo zavrsiti isto to obecavam. Samo zato sto sam 5 godina kukao za Metadon a takvi doprinosili da se sire price da svako na Metadonu izgleda kao onih 100 ispred Drajzerove.
Zele da naprave ovde rusiju da ko god ne spozna boga skapava od krize i da se prica da mu je to droga napravila, pa onda mozda da dobije i Metadon da kazu da ga je i on upropaastio. Ali nebojte se dosao je na svet onaj kome je pukao film i koji nece otici sa njega dok ga ne zapamte i svestenici i takvi centri.

I jos mnogi usput i njihovi najmiliji...
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Heroinska deca

Post by vudd »

A jesi otisao u kurac brate...

Takodje sam bio 3 godine na metadonu.Povuce te sa ulice,imas onaj dio koji pokrije krizu,ali nemas ''ono''nesto sto vecina narkomana zeli

Heroinska djeca...grehota velika.
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
toto-rina

Re: Heroinska deca

Post by toto-rina »

Bas tako, skroz... Posle svega prozivljenog ou ovoj zemlji i ovim prostorima gde sam imao nesrecu da se rodim to je normalno. Pa mnogi bi flipnuli. Da ljude sa zapada stavim u moju situaciju 90% bi izvrsilo samoubistvo jos pre 7-8 godina kada bi doziveli dsa im drzava ne da lekove da bi mogla da im prodaje drogu.

Tako da meni je djavo dosao po svoje a vama koji ste sprecavali terapiju sta da vam kazem ocekujte ga uskoro. Moze se pojaviti sada ili kasnije malo ali ce se pojaviti budite sigurno. E sada ko ce i kako da prodje to sada zavisi iskljucivo od mog bolesnog mozga i sta istripujem u trenutku.
Last edited by toto-rina on Wed Jan 19, 2011 5:19 pm, edited 1 time in total.
Locked