Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by Vivaldi82 »

Image
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
petraaa
Posts: 19
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:58 pm
Location: beograd,ali ne ovaj,BEOGRAD IZ MASTE
Contact:

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by petraaa »

DEVOJKO HRABRA SI VEOMA,KADA SI SVE OVO NAPISALA. NEMAM RECI.
ALI,POMISLI BLIZI SE 30-TA,A TADA VEC POLAKO POCINJU SRANJA BAS OZBILJNA,VERUJ MI.
KOD DEVOJAKA MNOGO VISE NEGO KOD MUSKARACA.
CUVAJ SE I PISI.
nesrecan je onaj kome se ovde pozeli dobrodoslica,ali ako se ne proba 100@ se nece uspeti
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by Vivaldi82 »

1.DECEMBAR SVETSKI DAN BORBE PROTIV SIde ...Kad su andjeli pali, tad su se djavoli digli, a mnogi su u kraju nasli Boga u igli! Po koji put mi trazi lovu, dam joj hiljadarku, pa je sretnem u studenjaku, smotanu u jaknu, skamenjenu,ledenu, dok pusi trecu paklu, da bi bilo gore, njeno ......dete je u istom parku! Cuci pored klupe, place,drzi je za saku, sa mislima o paklu, gleda drogiranu majku! U nedelju smo keva i ja, to dete cuvali, on pita gde je mama?! Pitaj Boga gde ti gluvaris! Nema ga u skoli, jer deca znaju istinu, a istina ga boli, deca su surova, profesorka pita sto je tako cesto odsutan?! kad pokusam da pricam sa njim, nece da poslusa! Ponasa se agresivno, tuce druge klince, pre par dana mi je dos'o sa unakazenim licem ...
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by Vivaldi82 »

tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by sunrise »

Vivaldi
draga imas jako puno da kazes i pises ali iako si jako puno prosla ja opet vidim neki sretni kraj za tebe

sta ti vidis?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by sunrise »

Sta si ti zelis?

O cemu sanjas?

Kakvo sutra zelis???

Sve je tu,samo iskreno pozeli
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
izabella
Posts: 45
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:06 pm
Location: PISA

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by izabella »

sreco moja ja sam ti uvek tu!
UVEK!

kiss A.
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Prepisano sa posta :Koliko na metadon pomaze u terapiji ,ziv

Post by Vivaldi82 »

Pa da kazem i ja moju.Ne svidja mi se kod Toto-Rine to sto kao i Beobandit smatra sebe zavisnikom koji apstinira i sasvim zanemaruje to sto je kokainoman.Potcenjuje korisnike dopa jer oni uzimaju svaki dan i rade svaSta za dozu,a kokainski zavisnici(koji on nije,hm )uzmaju samo ponekad(a on reeetkoo)jer koka se ne moze uzimati svaki dan.Zavisnost je zavisnost i narkoman je narkoman.uzimao dop,ili pio metadon i koristio koku...Nema tu bolji i gori..to je cisto zavaravanje i ignorisanje problema kokainomana,a DESAVA im se jer nemaju tu fizicku krizu svaki dan pa misle da mogu da iskuliraju kokain..koji im je odavno podisao tako dobro,i samo ih iznenadi rovcem..i sami su pisali o tome..
Al kako se ovde o metadonu prica evo..Metadon mi je pomogao..Pokusala sam da kriziram na suvo mnogo puta dok u Srbiji nisu davali metadon.Svaki put toliko bi iscrpela moje telo..da moj zeludac nije mogao da vise podnese krizu,osim povracanja bele pene ja sam imala tolko grcenje zeluca i napade da sam odskakala od kreveta.SKIDATI SE NA SUVO MOZE SAMO ONAJ KOJI JE NA MALOJ DOZI;a ja to nikad nisam bila,i svako sledece skidanje na suvo je sve rizicnije,

Znam jer sam se zadnji put skidala na suvo ovde u Italiji pre 7 god u centru za strance bez dokumenata u Rimu,koji je kao i zatvor,resetke i sve ostalo.Tamo se ostaje 2-4 meseca a onda te transportuju u tvoju zemlju.Kada sam stigla cula sam da tamo ne daju metadonsku terapiju,i da zavisnike skidaju lekovima,uglavnom sedativima,valijumom i analgeticima..Imala sam kod sebe malo metadona koji sam popila jos u putu za Rim.Tad sam metadon jos kupovala samo po potrebi i nisam uzimala svaki dan nego 2-3 puta mesecno.Kad je pocela drmati kriza,ja sam toliko kukala i vikala..dali su mi hrpu lekova od kojih bi konj zaspao i kojim su skidali ostale zavisnike..Nista ludim,gubim se,povracam belu penu na usta,grcim se sva...vode me doktoru vidno zabrinuti,doktor mi daje dve jake inekcije za spavanje.Odvlace me u krevet..ne spavam,buncam,u bunilu sam..vidim lica svakih nekolko segmenata vremena..ustvari doktor salje sestre da me samaraju svakih sat vremena,i one me pljeskaju,jer toliko hemije imam u sebi da se boje da ako zaspim ,vise se necu probuditi...spavam budim se,spavam budim se,samaraju me...Mrak ..pa lica..Napokon me uspevaju probuditi nemam pojma kolko je sati proslo...polivaju me vodom hladnom.

Vode me doktoru.On mi objasnjava da krizu kao moju oni nisu u stanju da lece,jer ne upraznjavaju metadonsku terapiju i bolnica im ne prosledjuje metadon.Pita me jer imam nesto protiv da u mojoj dijagnozi napise da imam tuberkulozu i da me puste napolje..kaze da jedino to moze navesti kao razlog,i da je tako bolje i za mene i za njih,jer ne zele da mi se nesto desi i dame nose na dusi jer mi nemogu pruziti adekvatno lecenje ,...bla bla bla..Gledam ga u cudu..i naravno slazem se..Daje mi moj primerak otpusta iz CENTRO COGLIENZA.Ostavljaju me ispred kapije ko psa.Izmrcvarena sam i jedva hodam.zovem prijatelje da me dodju pokupiti u Rim.Spustam se dole do Piazze neznam koje..Ulazim u neki bar,nalazim nekog arapa i zavrsavam koku..nije imao dop.,.izvlacim crte..najzad mi se vraca krv i boja u telo...za par sati cu biti u mom gradu i zavrsiti dop..Jebote pustili su me iz tog zatvora za strance vec treci dan...
Evo opet sam se raspisala,mozda ovo ne ide ovde..ipak ..ali ste shvatili sta mislim o kriziranju na suvo zar ne?
Metadon je meni pomogao,ne toliko da se skinem i prestanem da uzimam nego da se manje bodem..Jer meni je to mnogo ugrozilo zdravlje..tj imam zakrcenje vena i krvnih sudova hronicno i visak vode u telu..i naravno hepatitis..to su bolesti iglomanije,i od kad sam na metadonu manje se drogirami naravno manje bodem..zaista i kolicinski manje..Izvinite zbog duzine posta :?
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Prepisano sa posta :Koliko na metadon pomaze u terapiji

Post by sanela »

Vivaldi82 wrote:Pa da kazem i ja moju.Ne svidja mi se kod Toto-Rine to sto kao i Beobandit smatra sebe zavisnikom koji apstinira i sasvim zanemaruje to sto je kokainoman.Potcenjuje korisnike dopa jer oni uzimaju svaki dan i rade svaSta za dozu,a kokainski zavisnici(koji on nije,hm )uzmaju samo ponekad(a on reeetkoo)jer koka se ne moze uzimati svaki dan.Zavisnost je zavisnost i narkoman je narkoman.uzimao dop,ili pio metadon i koristio koku...Nema tu bolji i gori..to je cisto zavaravanje i ignorisanje problema kokainomana,a DESAVA im se jer nemaju tu fizicku krizu svaki dan pa misle da mogu da iskuliraju kokain..koji im je odavno podisao tako dobro,i samo ih iznenadi rovcem..i sami su pisali o tome..
U potpunosti se slažem s ovim što si napisala - ovisnik je ovisnik, bez obzira na drogu koju uzima. Sve drugo je samozavaravanje.
A toto-rina i beobandit su jedna te ista osoba :)
toto-rina

Re: Pisanje o borbi s ovisnoscu Motiv za skidanje

Post by toto-rina »

Zavisnik jeste zavisnik ali nijedan nije isti, ta rec sama za sebe ne znaci bas nista sem da nas strejteri pokusaju sve staviti u isti kos, ali oni lece, oni znaju, njihovi su rezultati na videlu i broj izlecenih a prema tome i shvacenih zavisnika a prema tome i razumevanje bolesti.
E sada kako se razlikuju zavisnici. Mogu se razlikovati kao sto se sve osobe razlikuju a mogu se i razlikovati po tome sta uzimaju a prema tome i kako se ponasaju, kako izgledaju, kako im je zdravlje i koliko su ljudskosti zadrzali. Tako imam totalno nenormalne pogane zavisnike i zavisnike koji se ponasaju normalno i ne razlikuju od normalnih sem po uzimanju droge najcesce kontrolisano jer da nije poceli bi da se razlikuju vise, dok se ovi razlikuju i po stvarima koje rade da bi dosli do droge, nemaru prema sebi i prema drugima. Imate zainteresovane one koji i dalje rade vode racuna o garderobi, jelu, zivotu i nezainteresovane zavisnike za sebe i sve oko sebe. Te stvari su BITNE. NEBITNE su one da li cemo svi biti okarakterisani od normalnih kao zavisnici. Bitno je kako se ponasas da li ti je bitno nesto osim droge, da li vodis racuna o higejeni, da li izgledas i ponasas se pristojno i to su parametri koji odvajaju zavisnike na nacin na koji neki nece da vide i to je uopste nebitno sto neki nece da vide jer razlika postoji. A zavisnik je zavisnik, samo ponasanje je drugacije pa prema ponasanju i stvarima koje rade mozemo reci da je bolje biti zavisnik od kompa nego zavisnik od koke a zavisnik od koke daleko bolje nego zavisnik od heroina a ako ih poredimo po reci zavisnik onda tu mena razlike. Samo nebitno je sta ce strejt covek izgovoriti bitno je kazem sta radis, koliko stetis zdravlju i kako se osecas je veoma bitno. Ako ces celog zivota biti snuzden mali nezavisnik dobar u ocima drugih a nesrecan onda si pormasio skroz.
Samo zavaravanje je vise to kada se uspesni advokat koji je iznajmio kurvu i sobu u hotelu za vikend stavlja u isti kos sa onim koji zicka za heroin a to je receno u prethodnom postu. Njih dvojca su isti samo po toj reci koju izgovraju sytrejteri inace njhihovi zivoti,. razmisljanja, shvatanja, sve bitno ne moze da se poredi uopste a to je zbog toga sta uzimaju. Tako ne moze zavisnost od razlicitih supostanci nikada biti ista, jer bi nam zabranili da sedimo za kompom duze od 2 sata. Dok se stvari tako gledaju imacemo i rezultat kakav imamo u izlecenju.
Ako gledamo mentalno tanje zavisnika treba uzeti u obzir sta je on sposoban da radi ako je zadrzao moc da vodi firmu, lezi na parama a vikendom ne pije nego smrce koku za mene je u velikoj prednosti nego mali cistunac koji sastavlja kraj sa krajem i zgrazava se svih zavisnika koje zaokruzuje onako isto. E sada da li onaj koji smrce ili pusi travu jednom u mesec dana a ostalim danima se nije ni setio toga je zavisnik to vec ne znam i nije mi bitno nimalo ako covek izgleda i ponasa se normalno. I mogu neki da pricaju da ce svako kad tad da se skroz navuce i da predje sa koke na dop ali ja znam da je to za neke naucna fantastika i da nece vise progovoriti sa svojim dilerom od koga kupuju koku ako cuju da prodaje i heroin ili potencira pricu oko toga.
PRema tome mozemo reci ovako zavisnici se mogu razlikovati i deliti na navedene stvari a i na one koji su za zaljenje i one koje bolest ne sputava da u svemu bitnom za zivot budu u prednosti nad strejterima.
Post Reply