LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPIJI D

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

toto-rina

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by toto-rina »

dejanx wrote:TO DA I TU SI U PRAVU HILJADU%,NIKOME NE ODGOVARA ISTA KOLICINA ALI SMEM SA SIGURNOSCU DA KAZEM DA SVAKOM POSLE GODINU DANA A MOZDA I MANJE TREBA TRODUPLO VISE NEGO ONDA KDA JE POCEO SA TERAPIJOM.
Pa sta sam ja onda... Ja 5 godina pijem isto i sada osecam da mi je malo ali ne toliko malo. 150 kapi bi mi bilo idalno. Ali 150 okruglo ujutru. Za uvece ne mogu da kazem da li bi mi trebalo jos 10mg. Ja sam sada na 120 i mucim se. Ne preterano ali sve vise. Necu moci dugo jos ovako.
Ali mi ne treba 100 mg. Nego 50-60mg. 60 mg idealno. 50 ujutru i 10 uvece i da me bog vidi narednih 2-3 godine.
dragance72

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by dragance72 »

družedodji u metadonski centar ili sa doktorom razgovaraj da ti podigne za 20 pšosto dozu i odmah na pola odnosno da ti lagano diže alčio podeljenu na pola ti si na 40 mg značiu 20 +20 pa onda24+24 ili 25 sledeće nedelje. mada ja mislim da bi tebi idealno b ilo da piješ da ti prvo digne negde na 50 ili 60 mg pa onda podeli pa kada bude 30 +30 počne da diiže 35+35 pa iduće nedelje 40+40 to je i veiše od 20 posto ali popošto si dugo na toj dozi ne tznam voyager se ipak bolje razume pitaj i njega šta misli o mojoj ovoj teoriji .
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:26 am, edited 1 time in total.
dragance72

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by dragance72 »

Da tako ću i ja pet dana sam bio na 90:70 šta misliš voyo da li sam se zajebao ili ima još šđanse da se odradi split dosing pošto sa vikebnd idem na 80 prema 80 ui u ponedeljak ću im reći da sam konačno osetuiop poboljšanje mada ne jopš uvek dovoljno i da podinemo n+za jhoš deset 20 najviše ako bude trebalo jer preko 180 mg ja nemam mameru da idem.
toto-rina

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by toto-rina »

Da ali ja ne mogu da pocnem dan bez 100 kapi. Tako da to da mi se daje iz dva dela ne bi moglo. Morali bi kazem da mi podignu na 50mg pa ja video kako bi sa time , pa da mi odmah podignu za jos 10mg kako bi imao 50mg+10mg uvece. Ali to je za mene glupo dizati iz 2 puta. Posle toliko godina to bi moralo odmah za 20 mg gore i cao. Da se ne uplase samo da cu da overim, xexexe. Ja mislim da bih izgurao do
3 boce na nogama, garant.
Preko toga vec ne bi smeo da dozvolim da zapadnem stond, morao bi biti pod lanom vodom non stop da ne zaspim. I to bi trajalo nekih 12h i vise ta borba.
dragance72

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by dragance72 »

nije tako ja sam se za dva dana doduše treći potpunije navikao prvi dan me držalčo ni dva sata drugi dan nekih 3, 3,5 treći 4 sata i polako je raslo do petka dok nije došlo 5 wsati sada uzimam 85 :85 kapiraš kada utzmešđ popone deluje 24 čadsa pa i više mada si na maloj dozi ali recimo 18 s ati i taman kad prolazi ti uzvekneš pola doze i organizam se navikava jer ima od juče kapiraš? io onda lagano ali prvo bih ti i j apodigao na 50 prve nedelje pa posle druge ili treće na 60 i onda bih počeo na pola po 50 znači 90 kapi dok ne stihgneš do 72mg to bni bilo iz dva puta 36mg108 kapi iz dva puta ili možda čak i na 75 mg pa da gude lakše i tebi ideš onda 37,5:37.5 imao bi 135 kapi iz dva puta naravnio i ja se borim sa mojima u centru da mi izjednače da me ne ujebu sa 90 prema 70 hoću 85 prema 85 ili toodmah od ponedeljka dok idem još dva puta ako bude potreba onda 90 prema 90 i kraj nema vieš i na tome ću se zausstzaviti makart doginu dve
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:25 am, edited 1 time in total.
toto-rina

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by toto-rina »

Ma kako nemam nista od 10mg ja ako ne popijem 20 kapi uvece nema spavanja moram da se tusiram 2 puta od 8 uvece dok ne legnem a u toku noci nemqam cvrst san uopste nego nesto slicno sto imaju ovi mucenici sto se skidaju svakog meseca samo je njima gore 10 puta. Ja nemam bolove ali sam nervozan, brze se znojim, ne mogu dugo ni da sedim.
To je tako godinama ja imam uvece 20 kapi. Bez toga sam pokusavao zadesi se kada ostanem kod nekog jako se neprijatno osecam i moram da idem kuci pa najcesce ponesem 20 kapi. To je provereno.
Tih 20-30 kapi meni u stvari samo produzi izdrzavanje do jutarnje doze jer mi je ona nedovoljna i tako je to godinama vec. Ja ne mogu ujutru kao vi da doruckujem ili idem do prodavnice pre nego lek deluje inace ko zna gde bi otisao na putu do prodavnice :roll:
Meni kada bi obe doze bile iste ja bih bio na 80 mg jer ja bez 35-40 ujutru ne mogu da zapocnem dan a 80 mi ne treba. Treba mi 50-60mg. Evo koliko je sada sati ako sam dozu popio u 8 ujutru meni evo sada vec krece polako da pomisljam na Metadon. I posle zaboravim ja na to i mogu da se uzdrzim sve negdo do 21h e posle vec postaje ozbiljnije i ne bi ja bio u krizi pravoj do ujutru ali bi to bilo daleko od normalnog osecaja koji moramo da imamo ako smo vec na terapiji.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:25 am, edited 1 time in total.
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Re: LEKOVI KOJI SE NE SMEJUPITI KAD SI NA METADONSKOJ TERAPI

Post by Bezze_Sa »

toto-rina wrote:Pise samo za neki Pentazocin da moze izazvati razvoj simptoma apstinencije ako se daje bolesnicima koji su zavisni od heroina ili piju Metadon. Pomenut je jos samo Rifampicin da smanjuje koncentraciju Metadona u krvi.
Naravno, samo da dodam "Rifampicin" ili Ampicin je tuberkulostatik. Svi lijekovi koji potiču jetrene enzime mogu smanjiti koncentraciju metadona u krvi. Ja pijem tzv. "cigle" na klinici za plućne bolesti (ta tableta sadržava Izioniaizid, etambutol, pyrazinamid i rifamipicin (znači sve ove tbl. u jednoj), i SVE ove tablete pogotovo rifampicin i pyrazinamid veoma jako potiču jetrene enzime, tako da se koncentracija metadona u krvi može smanjiti i do 20%... Ovo znam jer sam ne davno čaprkao po net-u... Što je najgore kad sam pitao doktora, kaže da nema veze sa metadonom (terapija) kao imao je on već pacijenata...Pošto sam duže vrijeme na 100mg....kad sam počeo sa ovom njihovom terapijom, ja sam se budio u 03:00 sa svim znakovima apst. krize, - izdržim do 09:00-09:30 kad sa "odjeljenja" tehničar donese mi terapiju...da mi je neko pričao da ga hvata jeza, kiše po 7-10x, mokar, slini, oči suzne ujutro ovako rano (od 04:00 pa na dalje) a pije 100mg - rek'o bih mu da laže !!!!! Zato i nisam ni ja sam mogao da vjerujem od čega mi je, sve konto psiha što sam u bolnici i to...
Kad sam se dobro "naoružao" info, pozvao svoju dr. sa "narkomanije" (Odjeljenje za Narkomaniju i druge toksikomanije)... ona mi je "smanjila" na 60mg apaurin (diazepam) dnevno i prvi put odmah mi je digla 10mg, iii neki dan (tipkao sam u trugoj temi) viši tehn. kad je došao, samo rekao da dođe slijedeći dan dr. kako bih povećao (radio test...) za 10.. i slijedeći dan dr. nije došla ali terapija 120mg ...
Samo da dodam, da ni apaurin, ni trava (a zapalim gore redovno po 2-3 joint-a dnevno na klinici - normala) "ne rade"... apaurin (60mg) od njih dobijam (20 ujutro 20 poslije ručka i 20 naveče) to mi naravno ne može biti, jer sam prije ooogromno puno apaurina (i u amp.) uzimao, tako da 60mg ja popijem (od sebe) plus njihovih 20 (to ujutro) i smirim želdac...
Što se tiče ovih "cigli" (tako ih raja zove) jer nemaju imena... ove tbl. pijem 4 a sadrže ove lijekove gore što sam pomenuo. Nemaju ni uputstvo, ni ime, dolaze u velikim kutijama i naslagane u tablama samo...iza pišu ovi lijekovi (pyrazinamid, etambutol... i koliko mg kojeg)...
Danas tipkam jer sam na vikendu inače sam mjesec dana gore...Odo ja off pravo ;)

Evo šta ja znam da se "ne smije" piti:

1. Cafetin
2. Cafetin Cold (menstrual za žene - isto)
3. Cofan
4. Cofadon
5. Plivadon

Ovi lijekovi 100% će pokazati (+) na skrining testu (na MOP) odnosno heroin, dobra stvar je što "izađu" slijedeći dan, neki ujutro, neki poslije podne (zavisi od metabolizma) dok heroin (naravno :) ) duže ostaje...

Neki energ. napitci mogu pokazati (ovo sam čuo...) na skrining testu + na amf. ili extasy ne sjećam se tačno... ali ko je na metadonskoj terapiji ne vjerujem da uzima ove droge :)

Samo bih dodao, pošto sam pročitao gore.... mi u SA dobijamo ujutro (cijelu dozu)... znači ja odmah pijem 120mg
Post Reply