Takozvana "jeza", šta je to?

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Marka »

Šta je to jeza, šta je izaziva (ne mislim samo na prost odgovor da je to apstinencijalni simptom) i kako se ona zove u stručnoj terminologiji?
To je neka vrsta groznice ili šta već?

Šta je suzbija od terapije?

Ovo pitanje je za jednog dobrog druga koji nije dobio odgovor od njegovih lekara jel ni oni ne znju o čemu se radi, te mu ne mogu ni pomoći.

Kada bi znali barem stručno-medicinski izraz možda bi uspeo da objasni svom psihijatru šta je zapravo po sredi.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:57 am, edited 1 time in total.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Marka »

Na pitanje kakava je jeza, to je malo teže za objasniti, jeza tipična kod apstinencijalnog sindroma zavisnika od opijata.
Pominje da je isti simptom imao prilikom heroinske apstinencije.

U relativno dobrom stanju. Peta godina je na metadonskom programu, i sada na dnevnoj dozi od 45 kapi Hemofarmovog metadona. Ima namereu da meru metadona svede na 30 do 20 kapi te da ide na detoksikaciju.

Nekada heroinski sada metadonski zavisnik.

Osim zavisnosti prisutna je anksioznost, tipičan neurotki tip ličnost, a sve je to praćeno neurotskom depresijom. Pristutna je i insomnija.
Od somatskih tegoba ima visok pritisak.
Terapija, pored pomenutih 45 kapi metadona, bensedin 3x10 mg, Sidata (Zoloft) 25mg 1X ujutru, Ampril HD 25 mg 1x ujutru.
Gojaznost. Fizički naektivan.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:57 am, edited 1 time in total.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Marka »

Hvala, preneću savete i sugestije.

Kada govoriš o jako maloj dozi terapije metadona, da li si uzeo u obzir da je na lečenju punih pet godina i da nije imao pozitivnih testova.
Poznat mi je taj slučaj jel radim na proveri zavisnika, a poznate su mi sve manipulativne radnje u vezi testa, a i sam test nije jedini pokazatelj.
Bio je prvih dve i po godine na dozi od 165 kapi te je zadnje dve i po godine počeo rapidno da smanjuje terapiju.

Još jedno, možda i najvažnije pitanje.
Kako se ta takozvana "jeza" zove u medicinskoj terminologiji?
Znači govorimo o "jezi" kod apstinencijalnog sindroma zavisnika od opijata.


PS
Ima još jedna jako nezgodna stvar za sve pacijente na metadoskom održavanju u Srbiji. Nažalost, terapija nije od jednog proizvođača, već se menja od Hemofarma do Alkaloida. Nezvanično smo vršili testove i nisu sve komponente iste. A nije tajna da su Hemofarmu nedostajale pojedine komponente. Tu je zakazalo Ministarstvo zdravlja Srbije, ali to je sada sasvim druga tema.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:57 am, edited 3 times in total.
User avatar
Henri
Posts: 93
Joined: Fri Feb 27, 2009 9:30 am

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Henri »

Marka wrote: Fizički naektivan.
takođe mislim da je to najveći krivac. ja sam na metilfenidatu već godinu i nešto u prilično visokoj dozi. concerta 72 mg
negdje nakon šest mjeseci kad je prvi put povišena doza počeo sam doživljavati napade jeze...praćene udarima toplo-hladno, znojenjem,
zajedno sa anksioznošću i insomnijom. da su bili i bolovi ...apstinecijalni sindrom orginal. koju sam preživio prije šest godina nakon relativno kratkog
ali udarničkog perioda konzumacije heroina na nos. bio sam gotov da prekinem sa metilfen. dok nisam digao dupe i krenuo špartat gore dole po naselju.
i malo po malo...sad mi je dan ispunjen od a do ž izgubio sam nepotrebnih šest kilograma i jeze su nestale. ostala je nesanica ali ne u tolikoj mjeri
da me izbija. tako da odlijepiti se sa kauča je za mene bio step one u prevazilaženju te frke.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Marka »

Ok, hvala na iskustvima.

Pošto ovde nažalost niko ne zna odgovor šta je zapravo takozvana "jeza" tj. kako bi glasio pravi medicinski termin za nju, videću da potražim odgovor na nekom inostranom (Engleska, Nemačka, SAD itd.) forumu koji se bavi ovom problematikom.


Zahvaljujem se svima na pomoći i želim Vam sve najbolje u daljem lečenju i životu.


PS
Kada nađem odgovor, proslediću ga ovde, možda nekom bude od koristi.
User avatar
Al Kaloid
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 2:22 pm
Location: Beograd

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Al Kaloid »

Meni, a i mnogim drugim pacijentima za jezu o kojoj govoris davali su katapresan. Lek je verovatno poznat vecini zavisnika, sluzi prvenstveno za spustanje krvnog pritiska, a daje rezultate i u lecenju od opijata. Pomenuo si da tvoj prijatelj ima problem sa povisenim pritiskom, a to u kombinaciji sa malom dozom metadona mora da dovede do jezenja. Neka proba sa pola katapresana za pocetak, pa ako oseti da mu je malo bolje onda moze i ceo. Tako moze da ubije dve muve jednim udarcem.
Visions

Re: Takozvana "jeza", šta je to?

Post by Visions »

Takozvana "jeza", šta je to?
E ja sam to godinama pokusavao da odgonetnem.Da bi simptom po simptom demistifikovao krizu i pronasao odgovarajuce medikamente za skidanje.Klasika, doktori govore ono sto su naucili i bas nista ne razjasnjavaju vec samo logicki povezuju teorije koje su nabubali sa stanjem stvari...Par stvari sam uspeo da iskopam.To stanje se zove vegetativna iritabilnost po jednom autoru,po drugom izvoru to se zove histaminaza(proces histaminaze) i to su jedina dva objasnjenja koja su imala logike.Za opsirnije nemogu jer nemam literaturu pri ruci.Jedan stariji zavisnik sa kojim sam razgovarao rekao je da su nekada za taj problem u "Drajzerovoj" davali difenhidramin ali taj lek vec duzi niz godina vise nema da se nabavi.Jednom prilikom kada sam ja hteo licno da ga narucim i da im ga dam da me lece sa njim receno mi je da ga ne uzimam jer kao nuzefekte ima halucinacije koje mi nebi prijale u krizi i da je to samo jos jedan od onih zloupotrebljavanih,rekreacionih droga.
Last edited by Visions on Sat Apr 24, 2010 4:42 pm, edited 1 time in total.
Post Reply