metadon-nova tema

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

I mene to cudi ja se normalno osecam i ponasam, porodica mi kaze da sam normalan a neko sa strane mi prica da bi trebao to sve da bacim u vodu i zapocnem nesto neizvesno i prolazim kroz pakao ali sada da bi ostavio lek i da bi bio podlozan drogi. Vi morate da shvatite da vikoji ste ostaviliMetadon vi ste mala grupa ljudi. Mozete da uradite sta god hocete ali 95% ljudi nece nikada razmisljati kao vi i reci ja cu da se sredim i necu da pravim sranje. Znaci nikada, to vi ne mozete da pomeniti. Masa ljudi nece ili ne zeli nebitno jednostavno ce na svakinacin pokusavati da dodje do droge ako ne unee neki opijat. Vama nije jasno vi ne vidite koja se katastrofa napravila za zadnjih 15-20 godina kada je na Metadonu bilo 200-300 ljudi u Srbiji.Zato je sada u centru zakazano mesecima unapred. Jos 10 centara bi bilo popunjeno. Jer su ljudi kao ja masovno navlacili druge i prodavali drogu da bi imali za sebe varalista sve ne. Vi pricate o promeni misljenja 50.000 ljudi koji su kao pusteni sa lanca kada nemaju lekove. Alo bre ko placa stetu koju oni naprave, kukacete kada vase sestre ili bracu neko sjebe, spava sa hcv pozitivnim, navuce na drogu. Ja kazem nije se rodio taj mozak koji ce mene da ubedi daje ovo lose posle onih 10-12 godina pakla. A tacno da sam zakazao za skidanbje sa Metadona na nekoj klinici, nebitno najboljoj na svetu nebi otisao. Meni je dovoljno da odem na one teme i vidim muke ljudi koji propadaju gore nego da uzimaju 5 gr nevno jer se drogiraju jednom u 5 dana. To je pakao i propast, sjebava te kriza, sjebava te droga, jedes samo kada si uradjen a niti mozes da se skines niti mozes da se drogiras svaki dan jer kao imas nekog morala u sebi. Nemas kes a neces da krades. Ja znam meni je vise kesa odlazilo na heroin nego kokain kada uzimam. Verujte i ako za 1 gr koke mogu da kupim 4 gr heroina. E to kada vidim vrati mi se film jer oni godinama dolaze ovde i godinama pljuju Metadon i godinama se drogiraju jednom u nekoliko dana a isto je ma sta isto zdraije da se svaki dan drogiras.Ondastradas samo od drog ovako stradas i od droge i od krize. Isada su resili, sada ce jebati kevu i sebi i krizi i drogi i uvek isto. Umiru dok mi pijemo lek, cist. Jbg nek stvara zavisnost sta ces valjda je to neka cena koja mora dase plati.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

Jer neka doktorka ovde napisala kako se ne slaze da dobijamo Metadon. A hteli bi da ste placni kao u Evropi jer bi i tada bili protiv Metadona. Pa i mi hocemo da biramo lekove. Svuda u svalkoj zemlji postoji procenat lekara (mnogo mnogo mani nego kod nas) koji se ne slaze sa Metadonom tj koji bi pre izabrao neki drugi nacin lecenja. Ali Metadon postoji svuda i to je izbor pacijenta. Taj izbor ne mozete da nam uskratite a da ne platite za to. Ne zabortaviute nikada ali nikada za ovo se obracam svim lekarima koji bi u nekom Balkanskom bunilu mogli da urade nesto glupo a to je da vi vase zivote volite mnogo mnogo vise nego mi.
Znaci u Srbiji mora da bude i Ibogain i restart i ruske klinike iimplanti i blokator i morfin i hidromorfon i metadon i kombinacija ta dva i diacetilmorfin za neke teze teze slucajeve. Sta svajcarci su rekli da je metadon i sub za srednje slucajeve a teze diacetil morfin ako imaju najbolje lekae za druge bolesti zasto i psihijatri ne bi bili u vrhu. Od nasih razmisljaju bolje sigurno. Ne samo u toj oblasti nego i u drugima. Ne sumnjam da i tamo postoje planincine i gudure sa kucama gde mozes da odes i da se skidas na suvo i njih niko ne dira niti se buni sto se neko tako spasava. Ali postoji i ovo sto mi hocemo. Ja licno samo Metadon diacetil morfin me ne zanima kao ni odrzvanje morfinom. Probao sam kazu ljudi davali mi male doze jer u nestasioci Metadona jurnistu sam pio ali nije bas pokrivala krizu.
Znas kako odobravam da se ne slazete da uzdahnete dok mi piste recept i da se suzdrzite svakog komentara i jer na svaki imamo odgovor a to je da se nije rodio srpski mozak koji ce da ospori terapiju kada 2 zemlje u svetu ne daju Metadon. U ostalima svaki pacijent koji ima 2-3 neuspesna lecenja i i ma zelju da proba sa Metadonom moize da ga dobije. Svaka zemlja je napisala knjige i knjige zastoje Mtadon dobar a malo njih neke izvestaje u saradnji sa crkvom naravno pravoslavnom kako zli zapadni lekari ubijaju zavisnike Metadonom i slicne stvari.
I u sudstvu i u zdravstvu i u prosvetima u svakoj oblastiSrbija se trudi da sve radi kao na zapadu e nas vla necete leciti po ruskim nejhumanim Metadona i mi hocemno kao na zapadu lecenje. Metadonske klinike svuda, svuda, recepte ako su popunjene kao sto je sada slucaj.
Kada su se bre ovi iz drajzerove opametili videli da se svaki dan otvara koliko novih kartona a zapad pritiska da se Metadon ucii dostupoan vecem broju ljuditako ce i biti. Ili su neki protyiv Metadona pojeli donacije samo za njega. Znaci to kada bi znao verujte mi da kada bi imao tu moc naprqaviobi takav haos po cenu da nam uvedu sankcije i da Srbija finansiski rikne znaci dotle bi teao kada biu mogao da vise ne dobijemo ni jednu jedinu donaciju. Naravno to je nemoguce a i mislim da nam se zadnjih godina lecenje u Srbiji poboljsalo jer onosto je bilo kada sma ja zapocinjao sa terapijom je bila kaatastrofa. Heroina svuda a lekove ne daju lekari i gledaju kako mizavisnici krademo i jacamo mafiju i dilerske grupe umesto da bvar gledamo tv sa lekom jeftinim i nikome ne upropastimo zivot.
Ova lekarkla sto se ne slaze sa Metadonom se cudi sta ja to pisem kako tako razmisljam. NEEE evo da se naguzimo jos malo a vi nas j***** a mi cmo da budemo dobri i posluisni dok nam vicete da nismo kvalifikovani za Metadon. Pa nek kaze meni neka da nisam kvalifikovan izasao bi i vartio se sa ganom i i kvalifikovao bi je za sesto odeljenje infektivne klinike.
dragance72

Re: metadon-nova tema

Post by dragance72 »

Veliki je problem što svuda u svetu, a kod nas posebno, valjda je to neka crta i specifičnost našeg mentaliteta, postoje takozvani usrećitelji "oni sa dobrim namerama", "oni koji sve znaju najbolje" a ne vide dalje od svog nosa i uglavnom su uskih pogleda i priglupi pa im se zato ceo univerzum zavšava tamo gde i njihovo skromno znanje. E takvi bi da pričaju o štetnosti metadona i da nas ovakve nateraju na silu da budemo čisti da bi ispunili svoj hir. Ja sam idući na grupu N.A uočio jednu stvar kod nekih koja mi se nije dipala da se skoro ljute što sam na metu!? Kao mislio sam da si jači, da imaš više pameti eeej, zamisli valjda im sjebavam prosek čistoće :D :D a to nije moj problem nego problem njihvoe netolerancije i vezivanja i identifikovanaj sebe sa grupom, preuzimanje odgovorornosti za ono za što ne bi trebalo. Sujeta. No dobro ja to razumem svakako i nisam se ljutio ni onda kao što to ne radim sada. Samo mislim da čovek treba da bude oprezniji i u tome. Uglavnom nekada pomsilim da je njima možda i krivo podsvesno što bi i oni da budu ovako lagano dodirnuti kako ja to zovem opijatima i d aim mnogo toga bude lakše ali ih jebe, avaj, ono što su umislili da moraju i kakav utisak ostavljaju na druge i prevelik teret usrećivanja drugih na sebe preuzet. No to je njihov problem, ja sam komotan sa svojim stavom i životom mogao bih reći sada slobodno. I da naravno d aćču propagirati svoj način lečenja i uvek govoriti dobro o njemu jer je to moje subjektivno vidjenje. Meni je ipak na kraju, dobro na metu. jeste problem sa znojenjem i ponekad zatvor ali u odnosu na ono od pre pa ovo je banja život mi se drastično promenio i popravio. Nisam mogao da verujem da ću ovako nekada biti a da nisam na dopu ili velik,im količinama drugih opijata. Ili na alkoholu kada sam kao "čist". SVako ko misli da ne može ili da mu nije dobro kad je strejt treba da se javi i sačeka da udje u program . Da znam kako ja bih lično krenuo da se borim za uvodjenje masovnijeg održavanja i čak izbor, morfin dugodelujući, metadon, pa i farmaceutski heroin čist za one koji ne mogu bez njega najteže slučajeve. Možda bi mogla da se napravi neka grupa nas zavisnika koji bi uzeli aktivnije učešće u kampanji da se održavanje uvede kao ravnopravna metoda lečenja sa svim drugima i da bude jednako zastupljeno. Mislim da to ne bi bila loša ideja, nešto kao nevladina organizacija. Kao što je i dobro što postoji i "Izlazak" iako se bazira na nečemu što niej moj izbor ja to poštujem, jer za neke to jeste izbor i verujem da oni jesu srećni sa tim načinom kao što sam ja sa svojim. Ja ovo drugo ne bih mogao nikada jer ne pripadam ni jednoj oranizovanoj religiji niti sam hrišćanim u veri, prihvatam ga sa nekim izmenama mojim, kao solidnu životnu filosofiju i to je to.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

Mozemo i mi da napravimo Metadonsku organizaciju kapiram da toga ima u svetu cim ljudi na Metadonu imaju svoje advokate koji se bave time. Samo tamo to nije potrebno jer ko ce da im ukine terapiju i to. Ovde bi trebali nesto da uradimo. Dok ne bude naslov u novinama pacijent koji je iskljucen sa Metadonske terapije navukao na drogu maloletnu lekarkinu cerku( iste koja mu je iskljucila metadon) koja se sada prostituise za heroin.
dragance72

Re: metadon-nova tema

Post by dragance72 »

Ovde kod nas je sve neizvesno. Recimo Francuzi se povlače krajem ove godine iz metadonskog programa u Srbiji, konkretno iz centra u kojem sam ja. Ostaju naši sada dovoljno obučeni, da nastave. Pitanje je kako će to funkcionisati, ja se nadam da će i dalje biti ljubazni i kao do sada sa nama, iako će im, verovtno, plate biti nešto manje. Pošto će se finansirati samo iz budžeta bez dodatka koji je stizao od Francuza, odnosno francuskog ogranka "lekari sveta". Pitao sam se šta je moglo da se desi da radikal ili neki desničar dodje na mesto ministra zdravlja pa odluči kako je najpametnije lečiti zavisnike metodom oca Branislava :D :D ili nekim isključivo "duhovnim" programom jer, pobogu, narkomanija je bolest duha za njih verovatno nešto kao psihopatski poremećaj, jer se ranije, mnogo ranije u psihijatriji pojam zavisnosti izjednačavao sa psihopatskim poremećajm. Na sreću u modernoj psihijatriji to je odavno napušteno ali Srbin je čudo.Naša odlika je da smo uvek najpametniji i da izmišljamo toplu vodu ne bi bio prvi put. To se devedesetih desilo i u drajzerovoj kada je doktor Nenadović došao na mesto načelnika pa ukinuo metadonsko održavanje i gurnuo masu ljudi, nogom u guzicu, na ulici da se snalaze. A snašli su se kako su jedino mogli. Pa je mnoge, tako otpremio u večna lovišta. Rukovodio se čovek devizom da se ne leči narkomanija narkotikom a bio je ubedjen kao se to leči. Eto koliko pametovanje jednog čoveka ograničenih vidika, može da košta druge ni krive ni dužne. Hajde da se nadamo da se to neće desiti ponovo. Ja verujem u to ali kada smo mi u pitanju više ni na šta ne smem da se kladim. A vidi se i ovde na forumu da mnogi zavisnici ne kapiraju ovu temu pa zašto bi onda i "normalni" to bolje razumeli.A neka vrsta organizacije ne bi bila loša. Da se možda i tako obezbedimo.
User avatar
simon_says
Posts: 566
Joined: Thu Aug 21, 2008 12:14 am
Location: Beograd

Re: metadon-nova tema

Post by simon_says »

dragance72 wrote:Ovde kod nas je sve neizvesno. Recimo Francuzi se povlače krajem ove godine iz metadonskog programa u Srbiji, konkretno iz centra u kojem sam ja. Ostaju naši sada dovoljno obučeni, da nastave. Pitanje je kako će to funkcionisati, ja se nadam da će i dalje biti ljubazni i kao do sada sa nama, iako će im, verovtno, plate biti nešto manje. Pošto će se finansirati samo iz budžeta bez dodatka koji je stizao od Francuza, odnosno francuskog ogranka "lekari sveta". Pitao sam se šta je moglo da se desi da radikal ili neki desničar dodje na mesto ministra zdravlja pa odluči kako je najpametnije lečiti zavisnike metodom oca Branislava :D :D ili nekim isključivo "duhovnim" programom jer, pobogu, narkomanija je bolest duha za njih verovatno nešto kao psihopatski poremećaj, jer se ranije, mnogo ranije u psihijatriji pojam zavisnosti izjednačavao sa psihopatskim poremećajm. Na sreću u modernoj psihijatriji to je odavno napušteno ali Srbin je čudo.Naša odlika je da smo uvek najpametniji i da izmišljamo toplu vodu ne bi bio prvi put. To se devedesetih desilo i u drajzerovoj kada je doktor Nenadović došao na mesto načelnika pa ukinuo metadonsko održavanje i gurnuo masu ljudi, nogom u guzicu, na ulici da se snalaze. A snašli su se kako su jedino mogli. Pa je mnoge, tako otpremio u večna lovišta. Rukovodio se čovek devizom da se ne leči narkomanija narkotikom a bio je ubedjen kao se to leči. Eto koliko pametovanje jednog čoveka ograničenih vidika, može da košta druge ni krive ni dužne. Hajde da se nadamo da se to neće desiti ponovo. Ja verujem u to ali kada smo mi u pitanju više ni na šta ne smem da se kladim. A vidi se i ovde na forumu da mnogi zavisnici ne kapiraju ovu temu pa zašto bi onda i "normalni" to bolje razumeli.A neka vrsta organizacije ne bi bila loša. Da se možda i tako obezbedimo.
moram da prokomentarisem...dr Nenenanadadada
God bless dr Nenadovica...jer da nije bilo njega,ja bih bio mrtav covek, ili bi' bio tezak narkoman, navucen na metadon i heroin.
Uh,secam tih dana je bilo pakleno...uzas...ali je na kraju ispalo dobro po mene,a da ja,maltene, nisam bio ni svestan kroz sta prolazim.
Imao krizu 3-6 meseci,i jos sam lose osecao godinicu ,dve.
Znaci, Medicine Du Monde je finansijer...a-aaa...sad su mi neke stvari jasnije...Soros je prognozirao raspad Eu..pazi, ovo je vrlo bitna informacija!
Dragance,najbitnije je da si ti nama zadovoljan.
Ja sam tek skoro ukapirao kroz kakav sam pakao prosao.
Toliko od mene.
pozdrav
p.s.vise necu da citam i ne javljam se na djavoljem postu...zajebano je
nisam nikog pljuvao,nisam prozivao,mozda sam malkice skrenuo sa teme...ne znam...pozdrav...od mene nece biti replike
do svidaniye
ANONYMOUS does not forgive
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

Metadon i heroin ne idu zajednbo tako da se ti ni ne racunas u ljude koji su se lecili Metadon ti si ga zloupotrebljavao i sam si kriv za ono sto si osetio zloupotrebom Metadona. Zato nekima i ukidaju terapije i posle kukau da ih vrate.
Nisi merodavan da pricas o Metdonu jer jetebi dejstvo Metadona bilo maskirano trovanjem heroinom.
A mogao si da napises sta god hoces zadnja rec je dovoljna da mi bude jasno.
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: metadon-nova tema

Post by Vuk »

simon_says wrote: Ja sam tek skoro ukapirao kroz kakav sam pakao prosao.
Svaka čast lave na svemu što si prošao i kako si izašao iz svega toga. Dobro možda ljudi koji su "stvarno" na metadonu kažu da ti nisi bio "kako treba" ail glavna stvar da si se izvukao odatle i da više ne moraš da uzimaš ne samo metadon nego ni ništa drugo. Stvarno te je zadovoljstvo gledati iz dana u dan kako guraš i kako rasteš.
Hvala ti na tome!
Poz brate!
Moon child
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: metadon-nova tema

Post by YugoS »

dragance72 wrote: A vidi se i ovde na forumu da mnogi zavisnici ne kapiraju ovu temu pa zašto bi onda i "normalni" to bolje razumeli.A neka vrsta organizacije ne bi bila loša. Da se možda i tako obezbedimo.
Dragance,
problem "ne kapiranja",osude,zgrazavanja i u opste negativne atmosfere koja se veze za substituciju proizilazi iz samog ovisnika na substituciji,njegovog ponasanja i odnosa spram bolesti.

I ja sam cesto razmisljao o nekoj "organizaciji" ili mjestu gdje bi se okupili ljudi koji se lijece nekom od substitucija,ali da bi ta grupa ljudi mogla glasno govoriti i traziti svoja prava,moraju se i dokazati.Pozitivno,naravno.

Na zalost velika vecina ovisnika na substituciji su veoma los primjer za okolinu.Oni umjesto da to koriste kako bi se doveli u red i poradili na kvaliteti zivota,oni se jos vise upropascavaju i jos brze propadaju.
Takvim ponasanjem ugrozavaju ovisnike koji hoce da zive,rade i da se potpuno integrisu u drustvo.

Pozdrav.
narkoman sam al' najlepsi.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

To da smo sami krivi jesmo. Ja znam samo njih 3-4 koji ne zloupotrebljavaju terapiju i koji ne uzimaju heroin. POd toga jedan decko isto dolazi ovde na forum i jedan drugi. Ostali su primer zloupotrebe. Ali ako postoji samo jedan pacijent u Bgd kome Metadon pomaze terapija treba da postoji zbog njega. A mnogo vece su sanse da neko prestane sa heroinom i uopste da ode na lecenje ako mu ponude Mtadon nego da prolazi kroz nesto skroz sta je prosao ko zna koliko puta.
Locked