Drajzerova - zlo i naopako!

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:32 am, edited 1 time in total.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by AnAna_mo »

Oooo pa gdje si Voyagere kućo stara, što te nije bilo, nek si nam se vratio!
Pozdrav!
Potpis.
User avatar
Al Kaloid
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 2:22 pm
Location: Beograd

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Al Kaloid »

Brate, zasto pises neke stvari o Drajzerovoj kada se nikada tamo nisi ni lecio? Ko ti je rekao da su doze meta ispod 60mg taj te je zestoko slagao! Pre svega Drajz. je prva uvezla Alkaloidov met pre nekih 8-9 meseci, a vi u Vojvodini ste ga dobili pre metar dana, tako da Vuckovic nema veze sa tim, mozda za vas u nadleznosti Vojvodine eventualno.Moja terapija u Drajz. je 80mg, a niti sam hiv niti hcv pozitivan, dok postoji jos gomila ljudi sa terapijom vecom od moje. Ovo ti je info iz prve ruke, tako da ko tamo nije na odrzavanju ne zna uopste kakvo je stanje. Svi nesto pljuju Drajz. a retko ko je uopste pokusao da dobije met tamo, meni su dali bez problema pre 3-4 godine. Postojala je nekada ranije losa politika Drajz. prema metu, a sve to kao posledica iz 80-ih kada je na odrzavanju bilo oko 500 ljudi iz bivse SFRJ na po 40 tableta heptanona koji su stalno zickali jos, sve dok lekari nisu provalili da su oni dosli na gudriranje metom a ne na odrzavanje. Zato su neko vreme udarili restrikciju da bi smirili gomile junkie-a sa svih strana , a neki od njih nisu ni bili navuceni na hors nesto ( provalili besplatno gudriranje). Tako da je to bilo neminovno, a to je bio jedini centar za zavisnost i odrzavanje u to vreme i tek pre 5-6 godina su olabavili kais jer su po Srbiji poceli da se otvaraju novi centri za zavisnost tako da se masa razisla i sve je pocelo normalno da funkcionise.
Sada se sprovodi met program po svim standardima, cisto da znaju ljudi koji nisu ni usli da pitaju!
User avatar
tess
Posts: 495
Joined: Wed Nov 04, 2009 8:19 am
Location: B. Hill Boliwood

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by tess »

Ne postoji u Srbiji akcioni plan za lecenje zavisnosti.Postoji akcioni plan za borbu protiv zloupotrebe droga,a u okviru tog plana neki projekti(npr. za smanjivanje stete od posledica droga,prevencija,IPA projekat i jos neki manje znacajni),ukupna donacija za taj petogodisnji plan koji je jos krenuo 2007.god je oko 12milkica dolara,ali tu najmanji deo ili recimo cetvrtina ide za lecenje zavisnika.Od supstitucijske terapije i mogucnosti koriscenja iste je jos uvek u fazi pilot projekta(met centar u Savskom Vencu) i to jos nije potvrdjeno da ce se raditi,jer je kao sto rekoh pilot projekat i neki rezultati tek treba da se sumiraju i donese misljenje o prelasku u sledecu fazu,Medjutim drugi supstituti u lecenju se nigde ne pominju,a o tome neznaju nista (tamo gde bi morali da znaju) u odeljenju za opojne droge i perkusore pri ministarstvu zdravlja.Tako da je moj zakljucak Voyo da si ti taj akcioni plan napravio sam u svojoj glavi,mada ne bih imao nista protiv da to jeste tako kao sto kazes.
dal' mi steti droga leti?
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:32 am, edited 1 time in total.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Beobandit »

Ljudi ja znam dvoje koji su na odrzavanju u Drajzerovoj mogu i da kazem imena sigurno ih znas Al Kaloid jedan je Shampa drugi je matori Boban iz Mirijeva. Oboje mi kazu isto sada sa Shampom koliko se moze normalno razgovarati a da ne pocne da kuka nesto i kaze ima 80, kapi i ili mg ja ne znam. Boban se zali da ima 90 kapi a covek ima 50 god boga pitaj koliko se drogira. Znaci on kaze a video sam svojim ocima kada podigne u apoteci sedne u parkic i popije 100 i kaze da ga tih 100 kapi iz Apoteke bolje sredi nego terapija iz Drajzerove. Jao Drajzerovoj znam jedino da sam 4 puta odbijen za Metadon, zadnji put 2005 kada mi je lekarka od reci do reci rekla "METADON SAMO ZA TESKO BOLESNE' idi na ulicu pa se drogiraj. Sta je mislila pod teskim ne znam ja ima hepatitis c, verovatno AIDS u progresu ili bar infekcija HIV-om. Ako ne verujete meni mogu da kazem ikoja doktorka je rekla preziva se Novakovic. Od tada sam ja zavrsio sa njima, mada su mi slali mail tj Mira Kovacevic mi je slala mail kada sam se zalio Vuckovicu pre dobije metadonske terapije. Sam je covek proverio a da nisam znao da ce da proverava moje preglede u Drajzerovoj i shvatiuo da sam mu istinu cistu govorio preko maila. Posletoga su me zvali iz Drajzerove da dodjem ponovo i da ce ..."u skladu sa mogucnostima razmotritimoju zelju da se prebacim na Metadonsko Odrzavanje". Desava se da je to bilo kada sam vec imao uput za neutropsihijatra kod koga sam hteo da idem po uput za Metadonski Novi Sad, iznajmio bi tamo stan ziveo lecio se i svi srecni i zadovoljni. Zivoty je biou pitanju. Kada sam kod njega otisaoon kaze kakav Novi Sad ima i ovde Metadona u Drajzerovoj tui sam se raspravljao i molio da me nece primiti da bi covek me pitao iznerviran drzeci izvestaj "dobro koliko hoces sta da pisem". Ja reko 40 mg, kaze ne moze moze 90 kapi a za 2 nedelje dodji da ti povcam na 120=40 mg i tako je i bilo.
U pravu je Voya za Vuckovica jer on mi je odgovorio u 1 nocu na poruku a sledecu sam dobio u 7-8 ujutru vec je imao sve informacije kada sam se lecio i koliko puta a nije ni prezime imao moje samo ime i to ne potrpuno.
Last edited by Beobandit on Fri Dec 04, 2009 12:13 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Beobandit »

Ono oko cega se vodi rasprava ovde a okocega ne bi trebalo da se polemise uopste je to da mora postojati izbor terapije za svakoga, znaci nema opravdanje onaj koji stopira Subutex jer je on kriv za gubitak zivota a ne drzava zato sto je dozvolila pacijetima da idu iz privatnog pritvora u Crnoj Reci. Oni su se navrzmali na 6 zavisnika koji su umrli poi svojevoljnom odlasku odande a ne broje mrtve od 1994 pa naovamo koji su skonacali jer nisu stabilizovani na lekovima bili. Koliko ih je mogu misliti. Kakva rasprava da li je Metadon potreban ili Subutex to smo zavrsili vec pre 2 godine.
Mene samo interesuje kada kazete Buprenorfin Alkaloid, koji ce lek biti uvezen Subutex ili Suboxone zato sto znam da 50% ljudi nikada nece ispauzurati potrebne dane i iskrizirati na suvo kako bi se prebacili na suboxone pa je tih danapotreban subutex.
Sta ima Voyo sta se radi, ja pomahnitao zadnjih dana kupio graficku i napajanje i picHe igrice. Jedva sam nasao ATI HD4650 1 gb za agp slot. I prekinite da napadate Ministarstvo Zdravlja jer nije savrseno nista u Srbiji cak ima mnogo goreg nego dobrog a pre su me docekivale nadrkane sestre nasminkane jeftinom sminkom sa pola kifle na stolu i kafom pola prosutom, a sada me ljubazno sacekaju kada dolazim po recepte nekada ni ne moram kod doktora da ulazim. Sto je najbolje sve manje matorih sestri od 60 god ima a takve sam prime5tio da su najteze na receptima, a sve je vise mladjih koje razmisljaju daj mu to da ne razmisljamon kada idemo ulicom nije jedini hiljade je takvih. Juce sam zvao telefonom kada mogu da dodjem, -Kad hoces je bio odgovor, vazi dovidjenja cekace te recepti u kartonu. Bar mogu da kazem da moju bolest posmatraju kao drugi, pre nisu pre sam bio vec predat u ruke svestenicam maltene bio, jos oni da pokusaju da izlece ili da sahrane odmah. Ko ne vidi razliku izmedju sada i pre a zali se je mora da placa ponesto i da ceka da mu na komp provuku recepte taj nek napravi vremeplov pa nek se seli u ono vreme pre.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:31 am, edited 3 times in total.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Beobandit »

Nemam ja sada pre da skroz komp obnavljam ovo sam samo grafiku i napajanje kupio da mikomp izgura jos 2 god i posle ce morati novo jer je bas stara kartica bila.
Znaci moram ja ponovo da se angazujem u vezi Metadona vidim ovde neki se zauzeli protiv toga. Ali ja saljem poruke onome ko odlucuje i nema onda ni mamografa ni opreme ni inkubatora njih provere maticnih celija, nista dok brigada ne bude zadovoljna terapijom. Matichne saljuna proveruuSvjcarsku ali im njihove lecenje zavisnika se ne svidja nama. Ili ona zena sto je bila u novinama a sin joj se drogira, za zavisnost ga vodila kos svestenika, a zbog oka isli u Svjcarsku i rekao sam da treba da je sramota jos se cudi kako ne moze da izleci sina. Pa reko sto tamo u Svajcarskoj gde lecite okone pitate i nekog lekara za drugi preoblem ne rade to nista manje efikasno. NEMAJU ODGOVOR, NEMAJU ODGOVOR.
Kada se setim samo kada sam pre godinu dana slao porukuna WHO, 2 sata prevodio na engleski mislio sam daj boze da neko procita ali su odgovorili doduse posle 2 nedelje u fazonu razmotricemo vase primedbe i proveriti. Metadon je gotova stvar, svaki mali grad ima klinikicu. Metadona ce biti pa tacno da su 2 pacineta na supstituciju to mogu da vam potpisema a strategija ne strategija mozete da pricate do prekosutra. Kakvu strategiju isklucaju takvu ce nasi da prihvate i gotovo. Ko nije zadovoljan DUMA zalite se Medvedevu. Mogao bi i da odem do Svajcarske da vidim kako se tamo lece ljudi i prenes iskustva i sugestije a ondace se tek SPC hvatati za glavu.
I Al Kaloid je nas covek a vidim ovde se jos neki koprcaju misle da cemo jednog dana biti bez lekova smejurija. Mogu da se obrisu, kada mi budemo bez Metadona znajte da je zdravstvo ostalo bez donacija. Samo uputim komisiju gde da odu i dobijemo efekat kao kada su banuli u centar dece pometene u razvoju kada se Kostunjavi pravdao a ceo svet obilazila slika nehumane Srbije. Mislim da tekve stvari nije potrebno da se ponavljaju.
Jel dolaze tamo u Savski Venac neko iz neki nevladinih organizacija koje saradjuju sa unijom da idem da hvalim terapiju i da ih podsticem da su uradili pravu stvar a i da imukazem na sve glasove koji su protiv i koja je njihova diurektna korist. Sve od A-Ш.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Beobandit »

***** edited by forum admin ****
Postovi su editovani ili obrisani zbog vrijeđanja drugih učesnika u diskusiji.


Subutex posle nove godine do marta provereno rekao sam negde. To je pouzdana informacija iz Ministarstva Zdavlja iako ne odgovaraju na takve poruke odgovorili su. Samo treba da znate kako se salje mail, recimo kada je Hemofarm poslao los Metadon ja sam ih okrenuo i zamolio da to isprave i procitao im mail koji saljem kompaniji sa kojom su sklopili 40 miliona vredan ugovor za kortikosteroide i cekali dozvolu SAD 3 godine a izgradili pogon zbog toga. Rekao sam da ako ne mogu da naprave metadon( pravi senajprostije) kako treba ko garantuje njima da ce dobiti izuzetno komplikovane sterpoide 2 puta iste. Za dan mi je stigla poruka i iz Ministarstva zdravlja i 3-4 poruke iz Hemofarma da je lek na ponovnom ispitivanju, da ce proveriti da ako imam primedbe se slobodno javim ali ja sam hteo samonormalna Metadon. Dodjem ja uapotekukaze sve flasice su povucene, a javili mi kao da greske nije bilo. Pisao sam to vec tada kada se desilo primetili su i drugi. Od tada sve je kako treba. Pa ljudi nisu svesni sta sam ja u stanju da uradim ako me terapija ne sredi.
A vidi ti ovo zavisnik zvao direktora Alkaloid SKoplje da ga pita oko poslovne tajne gde se takmice koja kompanija ce najeftiniji ugovor da sklopii ko je u igri. Jer ste izasli na rucak pa ti je tada rekao ili ste u kancelariji uz Whiskeygde te je uverio da oni nisu u igri. Pricaj tu pricu sa onima koji citaju samo bukvare kao sto kazes i sa cime se hvalis.
Da li je klinicki centar u Kragujevcu gde se daje metadon pilot projekat, u Valjevu, Zrenjaninu, Nisu, NS, Sabcu, da li su to sve pilot projekti. A mnogo vise jos ima mesta gdeljudi idu po terapiju. Naravno da nisu zavisnici mogu dobiti Metadon i u okviru svog D.Z. kao ja recimo a to se nastavlja dokle oni hoce. Ja ne znam sta je Savski Venac ali je u planu da u Srbiji svaki manji grad ima takav mali centar, a o tom planu ne odlucuje Srbija tj ona i odlucuje ali su to stvari koje mora da ispuni da se nerazlikujemo po zlu i da ne licimo na Rusiju.
Post Reply