Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

Molio bi prvenstveno ljude koji ne znaju i nisu na terapiji da ne pisu na ovoj temi vise nego na drugim. Pustite ljude da se lece kao 90% planete a vi se brate lecite kao ostatak, ona manjina koja je uvek u pravu. Jednom sam rekao da ni pljeskavice ne jedem gde jedu 2 klosara nego 100 ljudi. Ovde su u pitanju 2 klosarske zemlje. Jedna pokusava da se doimogne civilizacije a druga je totalno zastranila i najgora je u svetu u 20-30 bolesti prema broju stanovnika. Prva bezi iz zla otresujuci govna i blato od 10% sa nogu i zove se Srbija a za drugu me boli uvo ali cu reci ime a to je Rusija. Utih dvadesetak i vise bolesti su hepatitis c i sida na koje prema istrazivanjima onih koji daju pare za takva istrazivanja [jer ruske prostitutke beze iz rodjene zemlje glavom bez obzira pa se boje da njih ne zaraze na zapadu] je to direktna posledica nemanja metadonske terapije i harm reductio sistema. A da li je neko budan ujutru i u koliko mislim da nije tema pa je mozete napraviti na nekom forumu. Osim toga trebali bi da znate da metadon nema dejstva na ljude koji su ga zasluzili jer ako te metadon radi onda nisi zreo za metadon. Pisite jos sada vam ostaje samo da pisete ono sto sam radio 4 godine dok zemlja nije izasla iz transa u kom je bila. A sada evropska komisija, divljake u zatvor, EU integracije sve po redu i propisu. A vi pisite zalbu Patrijarhu Berestovu u Rusiju. Zla francuska ubija dobar srpski narod, "lekari ubice",metadon ubija" ma apokalipsa zvana methadone se spustila na grad. Ja na te tekstove gledam kao na tekst"Covek pauk'' ili "Vukovarski vukodlak preplivao drinu" koji su izasli u casopisu Trece oko u trenucima kada su nasu zemlju vodili najveci ludaci koji su se izmigoljili ja ne znam odakle na ovoj planeti. Ja Lekarima Sveta mogu reci hvala vam braco sto ste uslisili molitve iz pisma koje sam slao nekoliko puta, vadite nas iz govana zaostalog treceg sveta. Ali i taj treci svet je usvojio terapiju pre nas. Poslao sam i pisma da ce dileri najzalosniji biti sada i jos cu slati jer gde se metadon pojavi tu dileri placu. Mene samo brine da ne prodjemo ko rusija za ostalo cemo lako jel klinika radi, ljudi su podmireni a vi ako ste dileri trazite drugi posao. Jer sada dolazi evropska komisija i valjda se centar ubraja u tih 96% koje smo ispunili za ovu godinu, jos samo "junake" da iskopamo iz septickih jama i rupa u koje su se sakrili ma sto se mene tice nek ih prave od blata samo nek rese to. Da im kupimo charter karte da vise ne slusam da nesto ne mogu zbog nekog. One koji hoce da se lece ja savetujem da prema sebi izaberu sta im odgovara i kako da nadju sebi mir i spas a to ce vam najbolje dati lekari malo se informisite kod nas malo po drugim zemljama i zakljucite sami. Nekome pomogne jedno nekomne drugo a vazno je da postoje opcije i sto dileri vise nece dobiti obavezno pare ako ste u krizi i zivite u Srbiji. Do sada su pare stizale pre ili kasnije od sada nema vise EU metode lecenja, jos savetujem i ljude da prijave dilere koji prodaju krs robu jer se odgovara sem za dilovanje i za trovanje tako da ih sem otresemo sto vise i da ne moze svaki mali gad valjati sta mu padne napamet.
Ne mojte vise da se interesujete da za recenice tipa i dalje se drogirate jer ti sto vam to pricaju su velika manjina, da je u pitanju religija ime bi im bilo sekta, ovako samo nenormallno ponasanje ili neznanje. Oterali su Voyagera mene ne mogu ja mogu do prekosutra sa njih 1000 ovako. Zivim, sve normalno, terapija redovna jednom dnevno pogledam ko se javio posaljem poruke i znam procenat je uvek prisutan. Sve manji ali prisutan.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by AnAna_mo »

Mauriko wrote:Kako i nebi bio zadovoljan... evo u cetri ujutru ti na metu...
I šta, on je budan u tri ujutro i automatski je u kurcu? :roll:
Potpis.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Boban »

AnAna_mo wrote:
Mauriko wrote:Kako i nebi bio zadovoljan... evo u cetri ujutru ti na metu...
I šta, on je budan u tri ujutro i automatski je u kurcu? :roll:
Ne ana ne zato sto je budan u 3 ujutru nego sto je na metadonu.Izvini Beobandit necu ti "kaljati" topic vise svojim Srpskim opancima.Pozdrav
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by saša-ex »

Beobandit, zelim jos jedanput da se ponovim. Pre svega ti zelim da jednog dana upoznas onu slobodu koju moze da donese samo potpuno oslobodjenje od bilo koje psihoaktivne supstance.
Ovako stoje stvari kod tebe. Ti imas dilera, njegovo ime je drzava. Nisi ni prvi ni poslednji, fora izmisljena pre 100 godina tacnije pre oko 50). Sta je problem? Tvog dilera realno boli uvo za tebe, pored cucle koju dobijas svaki dan, nije ti pruzila nikakav program u kome bi mogao da ucestvujes i popravis kvalitet zivota ili neku vrstu resocijalizacije. Dobro, nije mnogo bolje ni na zapadu. Kao sto sam puno puta pisao, kao drustvo nesposobno da se izborimo sa mnogo problema i ovde se hvatamo za nesto smo smo culi, za nesto sto mislimo da ce poboljsati situaciju. Jes da ne znamo koju situaciju, jer ne postoji nikakva drzavna statistika a kamoli plan koji je vezan za problem narkomanije. Lekari su umorni od silnih recidiva i smrnih slucajeva svojih pacijenata. Njih razumem, misle da ce biti bolje ako djankozle postanu zombirana metadonska populacija. Problem je sto nece. Problem je sto je metadonsko odrzavanje jedna velika zabluda koja nigde nije dala zeljene rezultate. A posto volis da pominjes Evropu kao obecano mesto za Harm Reduction programe razne vrste i posto je to tematika kojom se dosta ozbiljno bavim, resio sam da na ovoj temi lepim tekstove vezane za ovaj problem , napisane iz pera relevantnih strucnjaka iz ove oblasti...Pa mozes da se edukujes. Evo ti nesto za pocetak, vezano za situaciju u Svajcarskoj...

Switzerland has one of the most liberalised drug policies not only in Europe, but in the whole world. That is why it is very interesting to have a look at what is going on in this country. Questions arise like: Which are the consequences of this liberal drug policy? How is the situation in Switzerland now? Did the liberal drug policy help to reduce drug-related problems? Did the heroin distribution program help the addicts to free themselves from drug dependence? Which was the impact of this policy on the public opinion? How does police intervention and law enforcement work? Which are the problems the Swiss authorities and the politicians are involved in now?

The present situation concerning drug use among young people, drug use at parties and the heroin distribution can be seen as a direct consequence of the liberal drug policy.

Alcohol abuse and marijuana use grow at a staggering rate
Switzerland, together with England, Ireland and Spain, has the highest rate of alcohol and drug use among people under twenty in Europe. This is the effect of the confusing and ambiguous message about drugs in the media and the lack of a clear message against drug use and the belittlement of the harmful effects of drugs.

Testing Ecstasy pills
The organisation ‘Rave and Eve’ tests pills for safety. After a one year break this organisation has restarted to test Ecstasy pills at youth parties. New and alarming is the fact that now a pharmacy is carrying out these tests. Every young person could bring Ecstasy pills, bought from a dealer, to be tested, in order to verify if there is no other dangerous substance in them.

Heroin Assisted Treatment (HAT)
Heroin distribution began in 1993 and is still going on in Switzerland with about 1300 addicts in these, mostly, lifelong programs.
The number of patients has stabilised. The average age of the patients involved is 38.5; the oldest patient is 55 years old. There are facilities for heroin assisted treatments in 6 cities all over the country. Additionally, 18 000 addicts are in methadone programs.
The additional intake of alcohol, cocaine, ecstasy and amphetamines is the most critical point of this ‘treatment’. 40 percent of the patients use cocaine regularly.
Many addicts return to methadone programs because they feel more independent. They can take the methadone dosage for a whole week with them and do not have to go twice a day to a distribution facility at a fixed time. Other addicts take their evening dosage of heroin home, but many of them inject it instead of swallowing the pill. As everybody can imagine, no patient has ever left this distribution program drug free. Most addicts are unable to work and, therefore, rely on social benefits.

No more scientific studies are being carried out or news circulated in the media. This fact might reveal that nobody wants to admit the real extent of the program’s failure.
Hemp shops have been closed all over the country
In many cities in the German and the Italian speaking part of Switzerland there have been drug raids in hemp shops and hemp planting areas. Most of the retailers were closed and the crops found were confiscated and burned.
In Basel the police closed 28 of 32 shops last year. The same happened in Berne and two years before in the Italian speaking Canton Tessin. The immense production of hemp plants, which was partly exported to the north of Italy, was confiscated and the persons responsible were charged with of drug producing and trafficking.


Last year, the rejection of a drug liberalising law proposal was a great victory. However, it was not a checkmate of the drug lobby, as some want to believe. Drug liberalisers are still active.

New referendum to legalize marihuana
As a reaction to the rejection of the law proposal, the drug promoting political parties, especially the Green one, have launched a new initiative for a referendum to legalize marijuana. They need the support of 100,000 voters. At the moment, they have collected about 70,000 signatures. But only 40,000 are proven signatures. The organisation has problems to engage helpers and they have great financial difficulties.
If this initiative is successful, the procedure of changing the law will start again. It will be in two or three years that the Swiss population will have to say yes or no to a new law proposal.

Proposal to distribute Cocaine
In June 2004 the Health Authorities organized a National drug conference, to which only drug liberalisers were invited. One group proposed distributing cocaine to the clients of heroin distribution programs, if they should have troubles with additional cocaine intakes. The Swiss Federal Office of Public Health did not oppose such a project, but did not lend support to it either.

New initiative of the parliamentary commission on social affairs and health
A group of members of parliament wants to launch a new proposal to change the law on drug use. Some members of this group want liberalisation but there are also forces to make the new law more restrictive, especially to forbid hemp production. They want a clear distinction between industrial hemp with 0.3 % of THC and the drug hemp, which will not be allowed to be produced anymore.
The representatives of the Green and left parties in this commission advocate for drug liberalisation, the Christian Democrats are again taking a strict position against any liberalisation of marijuana. Nobody dares to reactivate any proposal for liberalising other drugs, as it was discussed in the rejected law proposal.

Conclusions

The high rates of lifelong drug use and monthly drug use among people under age is a consequence of the permissive drug policy. Thus, the argument that the liberalisation of drug policy would reduce drug problems was proven wrong. The contrary happened as the figures now show.
Heroin distribution programs had no positive effects. They failed to help addicts to get away from drugs. Those who are not drug free had to undergo abstinence oriented treatment. Unfortunately, most patients left heroin programs went back to methadone programs and so wasted more years of their life to drug dependence.
However, drug liberalisers do not give up. Instead of changing the policy because it failed, they propose more of the same medicine i.e. not only to give addicts heroin, but also ritaline or cocaine, if drug patients are unable to stop cocaine intake. This new instance of administering more of the same but false medicine will fail too.
As a consequence of enlarged methadone programs and heroin distribution, many abstinence oriented drug rehabilitation centres had to be closed because of a lack of drug addicts who want to undergo stationary treatment.
Jet, some positive effects of heroin distribution on public opinion can be referred too. Now heroin is seen as a loser drug and fewer drug users start to take heroin. In this sense, heroin distribution has helped to deter young people from starting to use heroin.
The liberal drug policy has helped to make the scales fall from the eyes of many concerned citizens who hoped to help addicts by supporting heroin distribution.


Koeppel Hans, M.D.
Chair Scientific and Advisory Board of Eurad,
Board Swiss Physicians against Drugs,
Board Youth against Drugs
Scientific Forum Drug Free America Foundation
2004-12-07
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Baba Naca »

Beobandit wrote:Molio bi prvenstveno ljude koji ne znaju i nisu na terapiji da ne pisu na ovoj temi vise nego na drugim.
Sorry, zao mi je sto ti remetim zelju, tj molbu ali ...
Ja osecam potrebu da pisem jutros bas ovde, a ruku na srce nisam na metu, Bogu hvala ...
Beobandit wrote:Jer ja 4 god ne povecavam dozu metadona, komisija kazu kada dodje pogleda u karton jednom je neko i pitao nesto ali su se slozili da ne povecavam dozu i to je to ostalo je na tome 40 mg nije mnogo.
Samo sam zelela da napisem da ja imam brata od ujaka (zivi u Splitu) koji je na metadonu, bas kao i ti, ali vise godina!!!
Poslednji put sam ga videla prosle godine ... :(
Ni on ne povecava dozu, ali izgleda kao zombi, dusa moja.

Njegov ceo zivotni put (sada ima 35 godina) svodi se na:
ustane iz kreveta, polagano se doleluja do trpezarijskog stola da prezalogaji i nazad u svoju sobu, tj u krevet.
Moja ujna podize metadon donosi mu i jadnica kaze: Kakav zivotni pakao sam prezivljavala 10 godina dok je bio na heroinu, ovo je sjajno.
(Sta reci, a ne slagati?) Ja joj verujem, jer ona NE ZNA da joj sin umire polagano.

Ja sam zavisnik, ali "veruj mi" molim te dragi Beobandit,
da sam 2 dana pokusavala da "razonodim" brata ili da cujem od njega kako je ... (ja ga volim i bili smo neeenormalno bliski)
nazalost on je potpuno PRAZAN, bez osecanja, bez secanja, bez zelje da izadje napolje, bez zelje za zivotom
samo ceka met, uzme kolko mu majka (citaj lekar) da i to je to.

CIST ZIVOT POSTOJI, ali potpuno cist,
bez icega sto je psihoaktivno,
ja sam to osetila poslednje 2 godine po stare dane (iako sam pravila za to vreme 4 relapsa)
gicam se i koprcam kako znam i umem da "naucim" da zivim trezna i cista,
uz pomoc ostalih narkomana koji su pronasli srecu i svrhu POTPUNO cistog zivota.

Uspecu, jer verujem da hocu :wink:

E sad bih te nesto pitala, STA tebe koci da i sam pokusas isto?
Nema lekara, cekanja, uzimanja, stajanja u redovima, svakodnevno bezanje .... od cega?
Naravno (kao i moja ujna) verujem ti da ti je takav zivot u odnosu na heroin mnogo laksi, ali dokle,
ne daj Boze da docekas tupost i prazninu u ocima i dusi moga brata Frana.
Dodji na bar jedan sastanak Narcotics Anonymous u Makedonsku 23, bez knjizice, bez zakazivanja, nema lekara, terapeuta, bez bla bla icega!
Sresces tamo narkomane i koji su cisti i koji to nisu, samo imaju zelju da postanu cisti.
Pokusaj da se manes i tog meta, naravno ako zelis!

ZIVOT JE LEP I LJUDI SU DOBRI.
Grli te i ljubi Bakuta Naca ... ciji se izgled promenio iz :( u :lol:
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
Mauriko
Posts: 190
Joined: Tue Oct 07, 2008 6:11 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Mauriko »

BOBAN wrote:
AnAna_mo wrote:
Mauriko wrote:Kako i nebi bio zadovoljan... evo u cetri ujutru ti na metu...
I šta, on je budan u tri ujutro i automatski je u kurcu? :roll:
Ne ana ne zato sto je budan u 3 ujutru nego sto je na metadonu.Izvini Beobandit necu ti "kaljati" topic vise svojim Srpskim opancima.Pozdrav
Ana time sam hteo samo da kazem da met po meni nije nikakvo lecenje ili terapija... o cemu ovi ljudi pricaju... Kakvo je to lecenje, dobijes tamo neku tecnost ili tabletu i pijes to... i cekas, cekas... prolaze godine, a ti tapkas u mestu... Nema menjanja stila zivota...
Naravno Ana da nije kod svih tako, ali kod vecine jeste.
Who dares, wins !
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Baba Naca »

Mauriko wrote:met po meni nije nikakvo lecenje ili terapija... o cemu ovi ljudi pricaju... Kakvo je to lecenje, dobijes tamo neku tecnost ili tabletu i pijes to... i cekas, cekas... prolaze godine, a ti tapkas u mestu... Nema menjanja stila zivota...
O ljubi ga Bakuta njegova rodjena, pametnog :smt058
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

TRENUTNO SAM DUBOKO ZAHVALAN SRBIJI STO MI LJUDI KAZU JEBOTE KAKAV SI BIO, KAKO SI SE IZVUKAO IMAO SI SRECE?
PROVALIO SAM JOS DA U SRBIJI ODREDJENI SLOJ LJUDI KADA TI KAZE NEKU UVREDU TO JE ZNAK DA SI U REDU. I ONDA SAM ZAHVALAN NA UVREDAM SAMO NEMOJTE IPAK DA PREDJETE GRANICU JEL CU I JA POCETI ZASTOKA DAV VAS VREDJAM PA CE NAM IZBRISATI POSTOVE, STAKORI.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

BOBAN wrote:Mislim da je lose sto se otvaraju metadonski centri,sto drzava nije na vreme otvorila oci u vezi tog problema nego sada pokusava smiriti razjarenu masu.Takodje mislim da je supstitucija sranje za ljude sa slabom petljom koji bi da vode ljubav a da ne osete bol.Pozdrav i svako dobro.
Bobane jel znas koliko ima evo kazacu razbojnistava, jel znas da 30 ljudi sam uvukao u drogu dok to nisam poceo da radim. Nikada nisam osudjivan a kratko sam i prodavao drogu. Jer znas koliko ljudi bi ja jos uvukao tako u drogu da nema metadona, misli o njima, ja bi to radio dok me ne uhvate i to niko ne bi npromenio. Svima sam i rekao kada presatane metadon, criminal ponovo. Meni toliko neznace vase recenice jer je nemoguce da ste pametniji od celog sveta a vase izjave mi lice na ono virus Side je pusten iz laboratorije ili ceo svet hoce da nas unisti nas narkomane.
Zato vrse istrazivanja i trose pare na ispitivanje oliko se i koji virus sadrzi u kojoj vrsti sprica pa narkomanima dele samo one bez kapicve gde su spojeni sa spricem, a od mrznje su im otvorili sobe za konzumiranje i ne daju im vise da vade vodu iz bare nego dobijaju cistu. To je sve od mrznje. Ali nije mi jasno da Iran poznati kriticvar zapada shvati prednost metadona a Srbi ne. Kada su dosli da im objasne prednost oni suy rekli skratite razglabanje nismo toliko glupi da nevidimo cemu ovo vodi nego recite kako sto pre da otviorimo metadonske centre. Kina gde streljaju dilere ima metadonske centre, bivsi heroinomani po metadon pa u fabriku. Da glupi su oni dozvolili da ih zapad prevari jedino Srbija odoleva.
Meni je samo dovoljno sto kada odem kod keve ona mi se izvinjava i kaze da sam znala ranije ne bi izasla iz drajzerove dok ti ne bi dali metadon. Jednostavno je zena slusala pogane reci lazljive i nije mogla da veruje pre manipulatoru i zavisniki nego lekaru.
Skidajte se kako znate stvarno mene u dobru ili losu terapiju oze da ubedi samo moje telo, a nema sile da se pomirim i da razumem stav ljudi koji su ziveli u jedinoj zemlji koja je protiv metadona jos i rusija. Ali shvatite da ste sada i u Srbiji sve vise manjina, na sve muke u Srbiji kojew donosi zivot ovde, zatvor, svakodnevno trpljenje svakojakih idiota. Meni se jebe da li neko nosi opanke, kaljace ili nike, meni je bitno sto se svet usaglasio da smo otpadak a ja necu to da budem. Mislim necu da budem otpadak za svet, a za manjinu Srba me boli sta kazu.
Kada shvatite da ako zelite lecenje drugih bolesti kao u Evropi da i mi hocemo nasu kao u Evropi mogu da pricam, do tada je to zakidanja prava na lecenje narkomanima. Jao pa ja sam zaboravio da je to prestalo, vise nemate ni podrsku u Srbiji, sve vas je manje.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

Ovo jos da odgovorim za na post gde ljudi na metadonu izgledaju kao zombi. Moracu stvarno da se pojavim na TV u, ali najstvarnije, jer ne uzimam nista sem meta, a metadon sam u normalnim dozama ne utice izgled ili sam ja fenomen, posto sam na svakom lecenju mrsavio, a kad sam poceo sa metadonom poceo da se gojim, nisam debeo, nisam, ni mrsav. Ali ne mogu svi da budu za metadon, to je nenormalno, niti ce svako da se leci sa njim ali svaka zemlja mora da ima tu terapiju jer sam ja izgleda primetio dosta fenomena koji su se totalno oporavili od metadona. To sto ga on cucla koliko hoce i zaljubvljen je u stond njegov je problem,jer metadon p[iju ljudi koji rade i teske i lake poslove i ne razlikuju se od drugih. Ali po vama su i advokati i direktori firmi koji su se skinuli sa horsa pa rade i vode firmew a niko ne zna da su na metadonu isto zombi. Ali to je nebitno kada sa pogledam u ogledalo vidim supljinu vase price.
Locked