Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

pajdoubulju
Posts: 5
Joined: Fri Apr 24, 2009 9:44 am

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by pajdoubulju »

BOBAN wrote: Matori,komuna i metadon nisu isti ne pomazu na isti nacin,metadon i antagonisti nisu isti takodje ne pomazu na isti nacin.Metadon je nastavak drogiranja uz kontrolu drzave,nemoj pravdati to sranje jer mnogi koji se predaju misle da nema nade za njih a ima.Kad odes u komunu mozes videti gomilu ljudi koji su bili na metadonu a sada su cisti po par godina.A ta prica da ljudi koji su na metadonu normalno izgledaju a oni cisti se pretvore u biljku ne pali matori,razmisli malo.Pozdrav i svako dobro.
Naravno da nisu isti, nisu ni svi ljudi isti. U tome i jeste poenta. Ne osporavam ni jedan metod (osim one batine od popova shto videsmo na tv-u)

Poenta je da treba da postoji STO VISE OPCIJA.

Slazem se da supstitucija treba da bude ZADNJA opcija. Mnogi koji misle da im treba mogu da prodju sa brzim taperom pa na blokatore, ili komuna ili sta god kome pomaze. Ali ima ljudi kojima je metadon spasao zivot i nisu svi zombiji.

A oni jadnici ispred drajzerove sto se raspadaju su uglavnom na manjoj dozi nego sto ih pokriva zbog nase jadne drzave. Poenta metadonske supstitucije je da odvoji coveka od junkie lifestyle-a, da ga skloni sa ulice pa onda polako korak po korak da se bori za apstinenciju.

A ti sto su cisti po par godina to ne znaci nista, znam ljude koji su bili cisti po 5-6-7 godina pa su se opet navukli, znaci nisu se ni skinuli kako treba prvi put. Znam i ljude koji su sebi ziletom sekli naltrexonski implant jer nisu mogli vise da izdrze agoniju. A znam i ljude kojima je naltrexon (revia) pomogao i spasao zivot i sada su zdravi srecni i veseli. Svi smo razliciti.

I ponavljam, mora da postoji sto vise opcija. "drogiranje uz kontrolu drzave" kazes? pa na kraju krajeva pa shta? Ako je to jedini nachin da se ta individua toliko koliko normalizuje i da mu se da vremena da pochne oporavak ili makar da pochne da razmishlja o oporavku i to je dobro. Bolje to nego da zaradi neku bolestinu.

Ja sam licno protiv metadona ali to sto pricas nije tacno. Licno znam lika koji je na metadonu vec godinama, ne uzima ilegalne supstance, preselio se u london. Radi VRLO dobro placen posao. Ugoji se (ima preko 90 kila sad) Dobio sina. Zivi normalan zivot. Jos uvek uzima metadon, samo sada su njegove doze za gotovo red velicine manje od onih na kojima je bio ranije. Covek je bio narkoman (heroin intravenozno) preko 12 godina. Probao je sve i svasta da se skine. Na kraju ga je ovo spasilo. Eventualno ce prestati i taj metadon da uzima. Bitno je da je zdrav, ziv i srecan. I da vodi savrseno normalan zivot. Pritom on dobija svoj metadon 4 puta nedeljno i o tome se brine njegova zena. Ne mora da ide na kliniku niti bilo sta. Covek je procvetao a bio je na dnu.

Secam ga se kad je kamcio koji dinar da skupi da kupi kesu chaura maka da pregura zikru a sad zaradjuje pozamasnu sumu godisnje (radi dva posla), zdrav je, ziv je i eto jebiga jedino taj metadon koji kako kaze i ne oseca vise koji mora ujutru da popije.

Da ne predlazes mozda da treba da napusti posao, sina i zhenu, i da ode u komunu da bi se skinuo posto zaboga nije potpuno chist?

Bitno je da zhivi normalan zhivot, a dochi che (dache bog) i vreme kad che prestati i sa to malo metadona shto sad uzima (mislim da je nesto 30mg dnevno)
Pazarche
Posts: 5
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:58 pm

Samo nek se apstinira

Post by Pazarche »

Sve je bolje od heroina, sve. Tako da suptitucijska terapija nije toliko losa stvar. O tome su ljudi raymisljali valjda, i to ozbiljni, ha ja, pa su predlozlili k`o nacin odvikavanja. Mada slazem se, ko je tek poceo, na SUVO, nikad mu nece pasti na pamet vise ako ima mozga i malo. Ne ko mi , postariji , koji smo preko 5 godina jeli ova govna. U drajzerovoj su raspametili a i u mupu kad su videli sta sam ja ima kod sebe jedne prilike i koju cistocu. Pa sa 5 grama na dan batalih , polako svi ce moci . Najvaznije je apstiniratiiiiiiii..................... I zapamtite HEROIN CE NAS OSTAVITI SAMO MRTVE- ZATO , OSTAVIMO MI NJEGA!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ostaviće te samo mrtvog !
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by paramparcad »

dobro zapamtili smo to vise sa ostavljanjem mrtvog...i u potpisu ti stoji,stoga ne smaraj vise molim te.da metadon se bas dokazao kao cudotvoran lek koji kada se resis da ga ostavis najbolja aalternativa je da se skidas dopom jer su krize neizdrzive...ne znam zasto toliko glorifikujes to smece koje razjeda ceo organizam...jebo vas vise metadon,najgori otrov koji postoji...uhvatili se nekog pojedinca koji ima natprirodan organizam pa mu ide nekako...ja imam cesto prilike videti navucene na met u bolnici kako jadno izgledaju dok cekaju na red...to su samo robovi koji su sa jednog gospodara presli na drugog da ga sluze,meni su svojevremeno ponudili met i ja sam ga odbio jer nista ne moze da zameni pravu apstinenciju...ne zelim da mi telo postane moja tamnica....a tek ovaj pajdo u bulju...njegov nick dovoljno govori o njemu...sta kaze....cisti ljudi vegetiraju,aha kako da ne,sanjao si neki skroz levi san pa se probudi iz njega jer ispadas smesan.
pejaaa
Posts: 55
Joined: Fri Jan 16, 2009 3:22 pm

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by pejaaa »

jadni ti silni cisti ljudi, ne znaju sta propustaju! treba sve ljude navuci na opijate! makar na alkohol ako nista drugo! recite, kako smo svi extra cool srecni i radosni kad smo gudrirani, pijani i to... :rolleyes: :drinkers: :rock: :twisted:
User avatar
Al Kaloid
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 2:22 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Al Kaloid »

Treba otvoriti sto vise centara da bi ljudi mogli da se lece, a ne da prave razbojnista i pune dilerima dzepove! Ja licno sam na odrzavanju u Drajzerovoj vec nekoliko godina, ali znam mnogo ljudi koji ne mogu da ga dobiju tamo jer kako doktori kazu " nemaju dovoljno sredstava". Tamo nas ima 196, a u Beogradu narkomana ne zna im se broj, tako da je to i vise nego tuzno!
timotije
Posts: 3
Joined: Mon May 09, 2005 9:30 am

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by timotije »

[quote="Al Kaloid"]Treba otvoriti sto vise centara da bi ljudi mogli da se lece, a ne da prave razbojnista i pune dilerima dzepove! Ja licno sam na odrzavanju u Drajzerovoj vec nekoliko godina, ali znam mnogo ljudi koji ne mogu da ga dobiju tamo jer kako doktori kazu " nemaju dovoljno sredstava". Tamo nas ima 196, a u Beogradu narkomana ne zna im se broj, tako da je to i vise nego tuzno![/quote]
Evo avgust i sta bisa tim centrom u dz S venac?
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by rhinocervs »

pajdoubulju wrote:
BOBAN wrote: Matori,komuna i metadon nisu isti ne pomazu na isti nacin,metadon i antagonisti nisu isti takodje ne pomazu na isti nacin.Metadon je nastavak drogiranja uz kontrolu drzave,nemoj pravdati to sranje jer mnogi koji se predaju misle da nema nade za njih a ima.Kad odes u komunu mozes videti gomilu ljudi koji su bili na metadonu a sada su cisti po par godina.A ta prica da ljudi koji su na metadonu normalno izgledaju a oni cisti se pretvore u biljku ne pali matori,razmisli malo.Pozdrav i svako dobro.
Naravno da nisu isti, nisu ni svi ljudi isti. U tome i jeste poenta. Ne osporavam ni jedan metod (osim one batine od popova shto videsmo na tv-u)

Poenta je da treba da postoji STO VISE OPCIJA.

...
stvarno mislis da neko ko ti se obraca sa 'matori' moze to da skapira? :?

ogroman broj ljudi se vrati horsu cak i posle meta/suba, pritom - srbija je zemlja u kojoj suba nema, a met se daje na kasicicu.. = kod nas je GLAVNI LEK: heroin
..i tako ce biti, sve dok se ovde budu pitali oni koji bi "sve to na ulicu", i koje ne shvataju da se iza bolesnog krije bice koje je u stanju i da bude produktivno, i da voli, i da funkcionise, bez horsa.. na zalost - takav nije samo "boban", vec i oni koji nas lece, a upravo ti (lekari) bi morali znati da protivljenje supstituciji vodi DIREKTNO u nesto mnoooogo zajebanije, pa bukvalno i u - smrt..

za kraj, jos jednom - otvaranje ovog centra je za svaku pohvalu! ne znam kako se stvar odvija u praksi, ali mogu samo da se nadam da nije ni nalik drajzerovoj (koju treba ugasiti tj promeniti ceo set, od direktorke pa na dole - ta "scena" u kojoj su zavisnici na ivici svesti govori vise o (ne)kvalitetu njihovog rada, nego o stetnosti metadona..)

no, sama cinjenica da ovaj centar otvaraju francuzi jasno stavlja do znanja da 'domaci kadar' - zabole uvo..
(ti isti francuzi su prosle godine drajzerovoj dali ogromnu donaciju za jednu jako jednostavnu/prakticnu stvar: da pokupuju brdo testova za aids i da to testiranje ubuduce bude besplatno; pogadjate - test se i dan danas placa; a poenta - nije ni cudo sto su ovi odlucili da se okrenu na drugu stranu tj. krenu u otvaranje nove institucije u okviru DZ Savski Venac..)
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

E za to sam pisao svim zivima 4 godine i uspeli smo izborili smo se. Sledeci je subutex i suboxone. Sada smo se izmigoljili iz pakla u kome smo jedini ostali. Kako sam se smejao kada sam cuo vest. Srbijo, Srbijice vise od mene nema kritike nikakve sto se tice zavisnosti. Kome ovo smeta neka svoju decu leci kako ume, meni niko nece birati lek jer promasaj moze kostati zivota.
Kako je samo bilo kada sam pocinjao sa terapijom, frka da li ce moj doktor biti tu ili ne, da li ce neki mali srpski mozgic reci da zna i metadonu nesto sto niko ne zna u svetu pa da mi ga neda. 4 godine pisanja svim ustanovama i sada nema vise frke za lek. Sada je gotovo ko hoce nek se zali sada da to ne valja i ne mora da prilzi zgradi. Ali nek ne komentarise nas kojima treba to. Ja dobijam na drugom mestu lek ali cu ici da obidjem ustanovu da vidim kako to izgleda. Cudo zvani metadonski centar. Sada imamo 5 u Srbiji metadonskih centara jel tako? Iskobeljali smo se iz okova rusije to je najvaznije i njihovih propalih ideja.
Sada su sami na svetu bez Metadona zelim im isto sto i CIA.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Boban »

rhinocervs wrote:
stvarno mislis da neko ko ti se obraca sa 'matori' moze to da skapira? :?
Stvarno mislis da ne kapiram?E moj rhinocervs izbor je vash.Samo nemoj da pravdate metadonsku terapiju kao da pijete cedevitu.Jer je glupo bar onima koji su se skinuli i koji su cisti i slobodni a bili su robovi kao i vi.Zao mi je sto su neki klinci prihvatili supstituciju jer ih je zatrovao neko ko razmislja kao i vi.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

To je jedna prica a mozda su ti klinci poslusali savet svetske zdravstvene organizacije koja kaze da prica koju servirate o otrovnom metadonu pogana i podla laz. Jednostavno su pogledali koliko ljudi brani metadon a koliko je protiv i saslusali savete strucnjaka, ili jednostavno sami procenili. Niko ne daje tek tako savet za metadon. Treba se muciti i muciti da bi dobio terapiju. Ja licno sada kada je otvoren centar u bgd i peti u srbiji osecam obavezu da svakoga koga budem znao nda uzima heroin pored terapije moram da prijavim u centar kako bi bilo sto manje povoda za napade na terapiju. A mozda jednostavno ti klinci nece da se muce a da je ishod lecenja neizvestan uvek. Jadni oni sve smo ihmi pristalice nagovorili da dobiju metadon. Jos kada bi se to davala sakom i kapom kako vi mislite da jeste. Pre ce neki kojma treba da ne dobiju terapiju nego neko kome jos nije potreban da dobije. Prica vam je suplja rekli mi iz WHO-a.
Locked