Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
Dopler
Posts: 3
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:28 pm

Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Dopler »

Pozdrav svima!
Pratim forum vec neko vreme ali sam sada tek resio da se ukljucim...
Nedavno sam cuo da je u pripremi metadonski centar pri Domu zdravlja Savski venac. Upoznao sam i ljude koji ucestvuju u pripremama za otvaranje i koji ce raditi tamo kad se otvori (tako i znam da ce se otvoriti). Plan je, bar kazu, druga polovina juna ili pocetak jula. Kao, trebalo je ranije ali su imali strasan otpor od strane sistemskih institucija zbog pristupa met. terapiji, zakona, itd...Sad je konacno sve potpisano i planiraju otvaranje.
Kaze da je to u saradnji sa Lekarima sveta (Medecins du Monde) koji sa svoje strane postavljaju francuske standarde za ovaj centar. Ako je da sudim prema ljudima koji rade na ovom programu, konacno ce se moderna metadonska terapija primeniti u Beogradu. Vec su imali ranije jedan projekat koji i danas traje, a to je razmena igala u Visnjickoj ulici ali pruzaju zavisnicima i pomoc svake druge vrste (pomazu pri dobijanju socijalne pomoci, vadjenju zdr. knjizica, prate ljude u bolnicu, itd). Poisto je u Domu zdravlja, lecenje je besplatno za sve sa zdravstvenom knjizicom i prebivalistem na teritoriji Beograda...
Ovaj centar ima partnere u Strazburu koji imaju jako puno uspeha sa metadonskom terapijom i oni ce nadgledati i ovaj centar.
Da li je jos neko cuo za ovo i sta mislite o tome...?
:drinkers:
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Boban »

Mislim da je lose sto se otvaraju metadonski centri,sto drzava nije na vreme otvorila oci u vezi tog problema nego sada pokusava smiriti razjarenu masu.Takodje mislim da je supstitucija sranje za ljude sa slabom petljom koji bi da vode ljubav a da ne osete bol.Pozdrav i svako dobro.
User avatar
NaughtyButNice***
Posts: 205
Joined: Fri Jun 05, 2009 12:25 pm

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by NaughtyButNice*** »

BOBAN wrote:Takodje mislim da je supstitucija sranje za ljude sa slabom petljom koji bi da vode ljubav a da ne osete bol.
Vala Bobane moram da se slozim sa tobom i ja sam za suvu apstinenciju...dugo sam bila rob ne bih da prolongiram agoniju...jbg. neko u metu vidi izlaz i postujem pravo na izbor, samo se nadam da ce skontati da daleko od gudre nisu odmakli , jedn zlo zamenili drugim...
sve sto je ljudsko nije mi strano
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by rhinocervs »

nije to zamena jednog zla drugim, to je koriscenje opijata zarad odrzavanja apstinencije koje se koristi svuda u svetu!
kolko god je osporavali, supstitucija je, za neke (mogu reci i-mnoge), jedina sansa.. i zato svaka cast za projekat! /valjda ce jednog dana da uvide i prednosti modernijih supstituta (citaj: subutex) i konacno ih uvedu u "drzavni" zdravstveni sistem..
Dopler
Posts: 3
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:28 pm

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Dopler »

U procesu je i registracija Buprenonorfina u Srbiji ali ce taj proces potrajati jos neko vreme. A i kad se registruje, pitanje za koje svrhe ce se registrovati, da li kao analgetik ili i za odrzavanje. To su vec igre sa farmaceutskim kucama i finansijskom koristi. Postavlja se pitanje da li ce drzava pristati da izdvaja novac za buprenorfin u svrhe odrzavanja jer do sada je on bio 10 puta skuplji nego met.
Ali bitno je za pocetak da bude registrovan pa onda videti da udje i kao opcija za supstituciju.
pajdoubulju
Posts: 5
Joined: Fri Apr 24, 2009 9:44 am

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by pajdoubulju »

evo i ovde chistunaca koji se na forumu posvecenom supstitucionoj terapiji protive supstitucionoj terapiji? retarded much?

Neka je sranje metadon po sto puta. Al nekima je samo to spas

Kako bre ne mozete da shvatite da ljudi treba da imaju mogucnost izbora.

Nekom pomogne komuna, nekom pomognu antagonisti, nekom metadon, nekom sub. Treba da postoji sto vise opcija da se ljudi mogu izvuci iz bede.

A ako su vec toliko sjebani da ne mogu bez supst. onda makar da se odvoje od ulice i da stabilizuju svoj zivot, pa jednom ce i totalna apstinencija doci na red.

A sve i da ne dodje - pa na kraju krajeva sta. Ja bih radije da vidim nekoga ko vodi normalan zivot a pije metadon nego nekoga ko je cist ali se pretvorio u biljku.

Ne odobravam zamenu jednog zla drugim, ali treba da postoji sto vise opcija. Nisu svi ljudi isti i nije sve za svakoga.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Boban »

pajdoubulju wrote:evo i ovde chistunaca koji se na forumu posvecenom supstitucionoj terapiji protive supstitucionoj terapiji? retarded much?

Neka je sranje metadon po sto puta. Al nekima je samo to spas

Kako bre ne mozete da shvatite da ljudi treba da imaju mogucnost izbora.

Nekom pomogne komuna, nekom pomognu antagonisti, nekom metadon, nekom sub. Treba da postoji sto vise opcija da se ljudi mogu izvuci iz bede.

A ako su vec toliko sjebani da ne mogu bez supst. onda makar da se odvoje od ulice i da stabilizuju svoj zivot, pa jednom ce i totalna apstinencija doci na red.

A sve i da ne dodje - pa na kraju krajeva sta. Ja bih radije da vidim nekoga ko vodi normalan zivot a pije metadon nego nekoga ko je cist ali se pretvorio u biljku.

Ne odobravam zamenu jednog zla drugim, ali treba da postoji sto vise opcija. Nisu svi ljudi isti i nije sve za svakoga.


Matori,komuna i metadon nisu isti ne pomazu na isti nacin,metadon i antagonisti nisu isti takodje ne pomazu na isti nacin.Metadon je nastavak drogiranja uz kontrolu drzave,nemoj pravdati to sranje jer mnogi koji se predaju misle da nema nade za njih a ima.Kad odes u komunu mozes videti gomilu ljudi koji su bili na metadonu a sada su cisti po par godina.A ta prica da ljudi koji su na metadonu normalno izgledaju a oni cisti se pretvore u biljku ne pali matori,razmisli malo.Pozdrav i svako dobro.
pejaaa
Posts: 55
Joined: Fri Jan 16, 2009 3:22 pm

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by pejaaa »

kako izgledaju ljudi na metadonu najbolje se moze videti u drajzerovoj kada dodju po "LEK"! tacno je da ima ljudi koji nemogu bez opijata, ali ima i dosta onih koji samo misle da nemogu a nisu ni probali. pa skoro je na forumu pisao momcic od 20-ak godina kako je "pukao" i treba mu supstitucija!
User avatar
draguljce
Posts: 163
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:54 pm

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by draguljce »

pejaaa wrote:kako izgledaju ljudi na metadonu najbolje se moze videti u drajzerovoj kada dodju po "LEK"! tacno je da ima ljudi koji nemogu bez opijata, ali ima i dosta onih koji samo misle da nemogu a nisu ni probali. pa skoro je na forumu pisao momcic od 20-ak godina kako je "pukao" i treba mu supstitucija!
POTPISUJEM!! samo se u Sarajevu to mijesto se zove Crni Vrh.
I sjecam se malog koji je htio supstituciju, mozda nije imao ni 20, a navalio ko junac!!! :lol: :lol:
bio mi je mali smijesam skroz [aberaber]
Pazarche
Posts: 5
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:58 pm

Pozdrav iz Pazara

Post by Pazarche »

Pozdrav svima,

pratim forum vec neko vreme i mislim da je pravi trenutak da se uključim. Iz Novog Pazara sam, Sandžak; Srbija. Pretpostavljam da svi znate o Pazaru, polako postaje sinoinim za heroin na Balkanu. Probao sam Dope, Horse, Tozu-Zuto, kako hocete, sa 12 godina. Trenutno imam 22 i apstiniram vec 3 godine. Sedam sam bio na ‚"njemu" i prostudirao ga poprilično. Mogu reći samo, ne bitno, da li na "suvo" , metadonskom, subutex-om, hidromorfinskom... ili bilo kojom terapiom, vazno je apstinirati i lečiti se. Zapamtite, Heroin će vas ostaviti samo mrtve zato ostavite vi njega.






I onda kreni kroz život punim korakom, bori se za dobro idi samo istinom.
Ostaviće te samo mrtvog !
Locked