Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Sagitarius »

Kao vid (za)liječivanja narkomanije,suputitucijska terapija je uvijek prva "na udaru",po njoj se najviše pljuje,sve je bolje,samo ne supstituti.

Ajmo sad malo raspravit o nekim činjenicama:

Da nema metadona i subutexa(pišem većinom o HR),koliko narkomana,bi se uopće registriralo i prijavilo na Zavod?
Koliko više bi bilo uličnog kriminala(otimanja torbica,razbojništava po mini-marketima...).
Uostalom,postoje ljudi koji jednostavno,ne žele da apstiniraju.Što s njima?
Da povučem paralelu-hajmo zabranit(ne ograničit upotrebu!) alkohola i duhana.

U Srbiji,vidim,privatne klinike su protiv supstituta,jer tako umjesto jednog lijeka,naplaćuju 5-6(blokatori,plus šaka psihofarmaka),i vrte dobre pare na tome.
Kod nas,blokatore više nitko ni ne spominje,samo na hitnoj,kad overiraš,dobiješ nemexin ili nalorex.
U nas fali kvalitetnih teraputa,koji bi podrprli supstitucijsku terapiju,jer se ovako u većini slučajeva,terapija svodi na puko ispijanje tableta.
A najveći protivnici supstitucijske terapije,su komune,kod kojih se jedini savjet u 99% slučajeva svodi na:"Ili će da apstinira,ili na ulicu!"
Strašno.
Tako su i ocu moje zaručnice savjetovali,da je prije ulaska u jednu komunu,skine s 125mg metadona(2 godine održavanja),na suho,jer navodno,od krize,nitko nije umro.
Danas ona ima poremećene EEG valove(nešto vezano uz kratkotrajna sjećanja),kao posljedicu 1,5 mjeseci tog pakla,a oni,naravno,nisu odgovorni za ništa,jer po zakonu,smiju da laprdaju,što im padne na pamet.Obično u tim Udrugama(kojih ima više nego trafika), sjede roditelji nekog mulca,koji se tri puta ufurao(od toga dva auta :D ),spakovali ga u komunu,pa misle da znaju sve o narkomaniji.

A omiljena tema za pljuvanje im je dr.Sakoman,kao "dijeli hepte,šakom i kapom".Smiješno,svako tko je bio kod Sakija,zna da se lakše popet na Ajfelov toranj,nego njega "užicat" za hept više.
Pa ona,bivša švora,koja je obrnula pare na komuni,skinila habit,pa sad radi u "najzamućenijoj" državnoj firmi u RH(IGH Jure Radića,genijalnog konstruktora Masleničkog mosta).
A ima tu još svega i svačega,narkomanija je veliki biznis,s ove i s one strane zakona.
Recimo,komune.200-300 štićenika su beplatna radna snaga,ne plaća se ni mirovinsko ni socijalno za njih,a zarađuju masne pare za svoju komunu.
Satnice jedne od komuna(neću sad da imenujem),su najskuplje u državi!
Što bi rekli "braća" srbi:"Bato,k'o li ovdje kupi vrhnje..." :D
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by paramparcad »

jebiga sagy ja bi rado sa tobom diskutovao na tu temu ali znam gde bi nas to dovelo...ovako ce sale ex verovatno bolje da to odradi sa tobom...
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Sagitarius »

U pravu si.
Ti ono reče,da i nisi "pravi narkoman".Možda si "krivi"?
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by saša-ex »

U pravu si D. Ali ostaviću za sutra, mrtav sam umoran. Sagi, krivo zboriš, šinko... :wink:
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Sagitarius »

Sve je to "point of wiew",ili ti ga gledaš čašu dopola punu vode.
Sad,jeli ta čaša polu-puna,ili polu-prazna,ovisivi o tome,kako je ti gledaš,
šinko
User avatar
lizard
Posts: 347
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:50 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by lizard »

Sagitarius wrote:Sve je to "point of wiew",ili ti ga gledaš čašu dopola punu vode.
Sad,jeli ta čaša polu-puna,ili polu-prazna,ovisivi o tome,kako je ti gledaš,
Samo što je našim narodima i narodnostima najdraža ipak ona "gdje sam ja tu".
Zanimljivo da su narkomani najveći protivnici supstitucije, posebno oni regrutovani iz istih redova kao i protivnici komuna, tj. oni koji nisu imali priliku "uživati" u blagodatima iste.
BAŠ SVE TI DAJEMO I OPET MALO KOLIKO TE VOLIMO...
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by paramparcad »

ja komunu smatram za pravu stvar kad docekas da nemas nista,ni krov nad glavom.znam da je delotvorna za izlecenje i kad odes sto ranije imas vece sanse za uspeh.strah od promene,vrlo jednostavno...narkomani su picke.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Sagitarius »

paramparcad wrote:ja komunu smatram za pravu stvar kad docekas da nemas nista,ni krov nad glavom.znam da je delotvorna za izlecenje i kad odes sto ranije imas vece sanse za uspeh.strah od promene,vrlo jednostavno...narkomani su picke.
Da nismo "pičke",ne bi se ni drogirali.
Ali činjenica je da u RH,pstoje dva suprostavljena lobija,komune i medicina,koji se stalno nešto svađaju,umjesto da nadopunjuju jedni druge,a sve zbog nekih zakulisnih igara(čitaj:dodjele državnih para)
perica perica

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by perica perica »

Provereno <Sagi druze moj. Vase,u RH komune su najsurovije u okruzenju. Ali,i ni to nije bitno. Licno sam protiv,tog vida lecenja,ali nisam protivnik. Saki,je pravi tip,i tu nema zbora. Samo o njemu lupetaju,pa njega poznaje i moj otac(nevezano za drogu,cale mi se ne drogira ,keve mi Nevenke),ali,je ipak sve sjebano u celoj bivsoj Jugi. Vi ,braca u RH,imate svoje probleme,mi braca u Srbiji opet svoje,i tako se samo vrtimo i pedalamo svi zajedno u prazno,dobro,polu prazno.
Teska je to Fjaka,i tema uopste,tesko se tu ista da pricom isparaviti-napraviti.
U Zemun?,su dosli "RUSI" da lece sa metodom brisanje secanja na filing dopa,kocke i cigareta?????????????????????????????????????
E,sada zasto u jednu vrlo veliku opstinu-grad<(ne volim ih ,ali realno je tako),a ipak siromasnu strasno. Pa,zato sto ih prvo navuku,i onda kao dodju rusi i ti llece od -21 dan?????????????????????????????????????????????????????????????
pa,bre da li je iko iole normalan ,da ode da radi tako nesto.!? A,cifre su sulude ,kako koga osinu. i,eto druze moj tuge ,i olicenje svega sto nam se desava.
pozdravi mi Basku Vodu,ako prodjes skoro,kao i Brela.
Petar
eksica

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by eksica »

Koliko vidim,ovgdje nigdje zlatne sredine,nigdje nikakvog kompromisa,nigdje se ne pominju oni kojima je kumuna spasila život isto kao što je nekim sub spasio život ali da je metadon nekom spasi,to još nisam čula za ovih svojih puno godina i ne vjerujem da ću čuti .
Mnogo ste isključivi i jedni i drugi.
Ko pijan plota se svako drži svoga.
A da se malo prisjetite nekih vama dobro poznatih kojima ipak nije pomogla terapija koja je pomogla vama ili viz zatupnici komuna da se prisjetite mnogih kojima ista nije pomogla.
Iz gore navedenih rečenica,smatram da prosipate iz šupljeg u prazno.
Nikakav ragumetn tije da država i farmakologija zarađuju na ovisnicima i bolesnim,to je opće poznata stvaru svakom segmentu medicine.
Daje vašim umovima malo širine.pa zar ne znate da smo svi vrlo slični i različiti,da ono što pomaže meni,tebi može da odmogne..čak i ne vezano samo za drogu i liječenje,tako je generalno u životu.

Ja sam jedino protivnik metadona i ti Sigi si najbolje opisivao kakvo je to zlo,kako je skidati se sanjega,kakve su to pkalene muke i koliko traju,da su ljudi posle meta htjeli ponovo da se navuku na dop da bi se lakše skinuli i sad će meni neko posle svih tih istina reći kako je met dobar!!?
Post Reply